- Nagroda tworzy też inny klimat wobec sprawy smoleńskiej. Skoro nagroda zwana „polskim Pulitzerem” przypada za odkrycia związane z katastrofa smoleńską. To oznacza to również, że środowisko dziennikarskie dostrzega również niedosyt w związany z tą tematyką. Dziennikarze śledczy , którzy są zobowiązani do drążenia okoliczności śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, są w tej sprawie bezczynni. Ta nagroda działa na mnie mobilizująco i ujawnienie tzw. taśm Klicha, pokazuje, że nie spocznę na laurach, a temat na pewno nie zostanie wyczerpany.

 

Nagroda jest również sygnałem dla dziennikarzy w lokalnych środowiskach, którzy nie mogą liczyć na takie wsparcie na jakie mogą liczyć dziennikarze w Warszawie, związani np. ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, „Frondy” czy „Naszego Dziennika”. W tych małych środowiskach są dziennikarze walczący z lokalnymi układami, starają się reagować na różne patologie i chce im powiedzieć, że ich praca prędzej czy później zostanie doceniona. Niech nie poddają się – dodaje Gargas.

 

Anita Gargas otrzymała główną nagrodę Wolności Słowa w dziewiętnastej edycji konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W tym roku nie przyznano natomiast nagrody w kategorii Hiena Roku. Do konkursu zgłoszono 375 prac w 10 kategoriach. Jury obradowało pod przewodnictwem prezesa SDP, Krzysztofa Skowrońskiego. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich otrzymali:

 

- Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymuje Anita Gargas autorka reportażu "Katastrofa smoleńska" wyemitowanego w "Misji Specjalnej" TVP, ukazującego nieznane fakty dotyczące katastrofy smoleńskiej - za odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej.


- Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze otrzymuje Łukasz Kowalski - autor reportażu "Testament", wyemitowanego w TVP Katowice za wytrwałość w poszukiwaniu prawdy i profesjonalizm w jej pokazywaniu.


- Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie otrzymuje Jerzy Haszczyński autor tryptyku o 3 rewolucjach w Północnej Afryce: "Mój brat obalił dyktatora", "Pieśń wolnych Libijczyków", "Przyczajone Bractwo, niespokojni Koptowie", "Rzeczpospolita" z 29-30 stycznia, - za mistrzowską opowieść o tym, jak rządzący przez kilkadziesiąt lat dyktatorzy tracą autorytet i zaufanie swoich obywateli, co ostatecznie prowadzi ich do utraty władzy. To reportaże i dziennikarstwo najwyższej próby.


- Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury Kinga Wołoszyn-Świerk - autorka filmu dokumentalnego "Dziewczęta z Auschwitz" wyemitowanego w TVP Wrocław 3 kwietnia 2011 r.- za doskonały dokument i świeżość spojrzenia na jedną z największych zbrodni XX wieku, oraz Mariusz Kamiński - autor reportażu "Reportaż o zabijaniu" wyemitowanego w Polskim Radiu Lublin 18 listopada 2010 r. - za mistrzowski i sumienny dokument o ludzkich dramatach czasu bezprawia utrwalania władzy ludowej.


- Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne otrzymuje Andrzej Tomczak - autor reportażu "Franczyza" wyemitowanego w TVP2, Ekspress Reporterów w maju 2011 r. i reportażu "List od Anny" wyemitowanego w TVP Ekspress Reporterów w październiku 2010 r. - za nowatorskie i niezmiernie rzetelne śledztwa dziennikarskie w sprawach, które mogą zdarzyć się każdemu z nas.


- Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej otrzymuje Mariusz Kamiński autor audycji radiowej "Lista Zipsera" wyemitowanej w Polskim Radio Lublin 21 marca 2011 r. - za brawurowe podjęcie trudnego tematu utrwalenia historii Niemca ratującego w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów.


- Nagrodę im. Józefa Śliszaza publikacje o problemach społecznych i gospodarczych wsi i rolnictwa otrzymuje Czesława Borowik autorka audycji radiowej "Krok po kroku" wyemitowanej w Polskim Radiu Lublin 31 maja 2011 r. -za udowodnienie, że polska wieś nie jest skazana na porażkę, a sukces wcale nie jest rzadkością.


- Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych dla redakcji niezależnych gazet i czasopism (tzn. niezwiązanych z koncernami medialnymi i samorządami), wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców otrzymuje tygodnik "Nowy Łowiczanin" - za pozytywne oddziaływanie na społeczność lokalną poprzez dobrą informację i służenie pomocą, za więź z czytelnikami i stały rozwój.


- Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego: za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach otrzymują Bożena Klimus i Jan Zub autorzy reportażu "A mogło Cię nie być.." wyemitowanego w TVP Katowice 21 lutego 2011 r. - za pokazanie wybitnych osiągnięć polskiej medycyny prenatalnej przez pryzmat indywidualnego losu.


- Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikacje o problemach ochrony środowiska otrzymują ex aequo:
Ewa Szkurłat-Adamska autorka audycji radiowej "7 dolin czyli polityka w okolicznościach przyrody" wyemitowanej w Radio Kraków 7 listopada 2010 r. - za wielostronne przedstawienie konfliktu wokół budowy tras narciarskich na terenach cennych przyrodniczo, oraz Grzegorz Rudnicki i Adam Sojka -autorzy dwóch reportaży telewizyjnych: "Bomby ekologiczne - zakłady chemiczne w Tarnowskich Górach" - wyemitowany w Redakcji Ekosondy TVP Katowice 1 marca 2011 r. i "Bomby ekologiczne - azbest" - wyemitowany w Redakcji Ekosondy TVP Katowice 26 kwietnia 2011 r. - za rzetelną publicystykę wskazującą miejsca najwyższego zagrożenia ekologicznego i ich wpływ na zdrowie i życie ludzi na Śląsku.


Redakcja portalu Fronda.pl bardzo gratuluje Anicie Gargas i innym wyróżnionym dziennikarzom. Tak trzymać!

Not. Jarosław Wróblewski/SDP.pl