Abp. Głódź wzywa Wałęsę by przeprosił ale też by wybaczył - zdjęcie
23.02.16, 20:00

Abp. Głódź wzywa Wałęsę by przeprosił ale też by wybaczył

15

Metropolita gdański mówi KAI, że "Rok Miłosierdzia daje wspaniałą okazję, by zamknąć ten kazus. Przecież Bóg swoim miłosierdziem ogarnia ludzi i ich słabości: uległość grzechowi bądź wyrządzone krzywdy".

 Widziałbym więc, aby pan prezydent Wałęsa, jeśli czuje potrzebę serca i duszy, przeprosił tych, których skrzywdził, bądź nie powiedział pełnej prawdy, a jednocześnie wybaczył to wszystko, co teraz na niego spływa. A przede wszystkim, aby zaufał bożemu miłosierdziu za pośrednictwem św. Jana Pawła II, który darzył go zaufaniem i miłością. A byliśmy tego świadkami - wyjaśnia metropolita gdański, którego Lech Wałęsa jest diecezjaninem.

Abp Głódź przyznaje, że są środowiska, które do dziś są obolałe z powodu krzywd, jakich doznały od Wałęsy. Wyjaśnia, że gdyby nosił w sobie nutę żalu do niego, to mógłby do niektórych tych grup dołączyć. - Przecież różne rzeczy Wałęsa wygadywał przed moim przyjściem do Gdańska - dodaje.

- Ale później w obecności świadków, na plebanii kościoła Mariackiego przeprosił mnie. A miało to miejsce na spotkaniu z okazji 25. rocznicy przyznania mu Nagrody Nobla - mówi. Arcybiskup dodaje, że "Wałęsa powiedział wtedy: »bardzo przepraszam, gdyż do Księdza Arcybiskupa oddałem niepotrzebnie parę strzałów«. I podaliśmy sobie ręce. A świadkami tej sceny był ksiądz prymas i abp Tadeusz Gocłowski. A obecny tam Maciej Płażyński skonstatował: »ak znam Wałęsę, to po raz pierwszy on kogoś przeprosił«. Od tego czasu uważam sprawę za zamkniętą. Do dziś z Wałęsą jesteśmy w poprawnych relacjach".

Abp Głódź wspomina ponadto, że Wałęsa był jego pierwszym prezydentem i zwierzchnikiem sił zbrojnych, którego poznał w 1991 r., kiedy został mianowany biskupem i zaczynał odbudowywać Ordynariat Polowy. "A gdy składając prezydentowi wizytę - opowiada - przedstawiłem się, żartując: szeregowy Głodź, biskup polowy nominat, odpowiedział: a to ja jestem o dwa stopnie wyżej, kapral Wałęsa".

kol/media

Komentarze (15):

anonim2016.02.23 20:04
hehe..ten pan się wypowiada? to są już rzewne szopki...
anonim2016.02.23 20:14
Asgard \ Gazeta wyborcza solidaryzuje się z agentem Bolkiem to dla ciebie nie jest szopka, gorszy sort w oparach absurdu Michnika.
anonim2016.02.23 20:35
Janko_Walski latami Bolek rzucał kamieniami na oponentów, teraz powinien w świetle ujawniony dokumentów zachować się jak człowiek. Niestety Bolek chyba jak każdy tego typu osobnik wychwalany przez Michnika okaże się świnią.
anonim2016.02.23 20:59
Nie trafia Jego Eminencja w sedno. Cejrowski napisał to krócej i lepiej; ''Gdyby po roku 1989 Wałęsa rozwalił komunę (do czego miał idealne warunki), zamiast pić z nimi wódkę, wówczas moglibyśmy machnąć ręką na całość jego współpracy z bezpieką.'' Tu idzie więc o naród i losy Polski, o zmarnowane pokolenia, nie jakieś osobiste krzywdy. Proszę nie rozmywać istoty.
anonim2016.02.23 21:05
Bolek w skarpetkach zostawił Polaków, dla komunistów zagwarantował Bolek wikt i opierunek do końca ich dni.
anonim2016.02.23 21:21
@Majestic,wyborcza i michnik grzmi mi i powiewa. Actimelek nie, zwłaszcza jak bzdurzy coś udając świetego. Majestic, nie mieszaj mnie w swoje rozgrywki z michnikiem, ja na niego z góry. A jeśli ten świętoszek generał tak Cię obchodzi to pomódl się za jego występki np 2005 Cieniawa - ciężko go znosić z pola walki bo nadwaga z postów jest jego wielka. podrawiam
anonim2016.02.23 21:37
Asgard jak widać nie powiewa, przytaczasz z wyborczej paszkwile.
anonim2016.02.23 22:01
Drobna uwaga: starajcie się pisać "Boży" z dużej litery nie z małej. Tu chodzi o Boga rzeczywistego, a nie o jakiegoś pogańskiego leśnego bożka. I nie tłumaczcie sobie, że tego wymaga obecna ortografia. Nie wymaga. Wszystkie rzeczowniki, przymiotniki możemy pisać z dużej, jeśli chcemy podkreślić nasze uszanowanie dla przedmiotu, o którym piszemy..
anonim2016.02.23 22:28
Majestic, nie wybiórcza tylko własne życie, czasem można się nadziać na gościa który miał wątpliwą przyjemność przeżycia takiej bądż innej "przygody" w gronie "zacnych" członków panów od umoralniania "swoich" owieczek. Traktuj poważnie co napisałem i nie podchodż jak do wroga. Jeśli coś jest szambem to trzeba to brać na klate, niezależnie czy to nasi, czy nie nasi.
anonim2016.02.24 2:24
"slusznie, podobnie flaszka glodz niech przeprosi za rozpouste pijanstwa i zamilowanie do luksusu" Pił z Tobą?. Przez donosy Wałęsy ja również poczułem bat sprawiedliwości ludowej. Niech przeprosi!.....
anonim2016.02.24 6:49
Biskup marzy o powtórce z lat 1989-1992. To wtedy biskupy głosiły te dziwne nauki o przebaczeniu i pojednaniu. Jak widać - skutecznie, bo agenturę udało się wówczas ocalić i zachować aż do dziś w bardzo dobrym stanie. Z "zasług" Wałęsy znana jest mi tylko jedna: nie pozwolił rozliczyć komuny, a nawet rzeczywiście odsunąć jej od władzy. To dzięki temu mamy państwo pod wezwaniem "ch... d... i kamieni kupa" Niech biskupy też przeproszą, za tamtą głupotę, za tamto tumanienie narodu i za tamto "miłosierdzie".
anonim2016.02.24 7:25
@OR Zapominasz jacy Bp - na garnuszku GW
anonim2016.02.24 10:23
@ [email protected] "Dlaczego arcybiskup nie odniesie się do tego, że Wałęsa obraża Matkę Bożą, nosząc Jej wizerunek w klapie, tylko wspomina "wizyty u prezydenta" ?" Wizerunek Matki Bożej na klapie L. Wałęsy świadczy o tym iż ich działania (JPII i Wałęsy) są podyktowane intencją diabła. Jezus powiedział, że to wszystko, co się stało przez ostatnie lata, będzie czynione w imieniu Jego: "A to wszystko uczynią wam dla imienia mego, bo nie znają tego, który mnie posłał" Jan15,21. I taka jest prawda, tak to wyglądało; JPII swymi naukami dokonywał przewrotu w świadomości ludzkiej. Wałęsa dążył do tego, co JPII głosił, tak udało im się dokonać przewrotu politycznego, zgodnie z powyższym cytatem biblijnym. Apokalipsa opisuje dokładnie te postacie w "Wizji dwóch zwierzą"; JPII jest pierwszym zwierzęciem, który został śmiertelnie ranny, w 1981 roku (patrz Obj.13,3) lecz jego rana została wygojona i dopełnili swego dzieła. To, że tak właśnie było świadczą słowa: "A wykonuje ono (drugie zwierzę) wszelką władzę pierwszego zwierzęcia na jego (JPII) oczach. Ono to (zwierze - w osobie Wałęsy) sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszemu zwierzęciu (JPII), którego śmiertelna rana była wygojona" Obj.13,12. Czyż nie tak to było; nie tak jawi się nasza rzeczywistość? JPII wyniesiono nawet do piedestałów świętości, a Biblia wskazuje na to, że jest to przeciwnik Chrystusa czyli Antychryst, któremu za odstępstwo od Chrystusa składacie hołd wdzięczności omamieni jego nauką.
anonim2016.02.24 10:35
wypowiada się pijak, który pobiera z państwowej kasy ogromną wypłatę za posługi duchowe, które powinien świadczyć właściwie za darmo
anonim2016.02.24 19:13
Pierwsza Flaszka III RP się odezwała, "ałtorytet"....