Niemcy tracą zaufanie innych krajów. "Można to wytłumaczyć niezdecydowaną postawą Niemiec wobec konfliktu na Ukrainie" - powiedziała na ten temat autorka badania Gesine Weber.

Zmiany w zakresie zaufania do Niemiec widać szczególnie w Polsce. Połowa Polaków wskazuje Niemcy jako wiarygodnego partnera. Nieufność Polaków wobec Niemiec wzrosła o 7 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.

"Polska jako kraj frontowy, graniczący z Ukrainą, dostrzega zagrożenie dla swojej integralności terytorialnej ze strony Rosji. A Polacy nie są pewni, na ile w obecnej sytuacji mogą polegać na Niemczech. Ponadto długoletnia współpraca Niemiec z Rosją przy gazociągu Nord Stream 2 i wyczekiwanie na dostawy niemieckiej broni (dla Ukrainy - red.) nadszarpnęły zaufanie Polski" - stwierdziła Weber.

Duży spadek wiarygodności Niemcy odnotowały również wśród takich krajów, jak USA, Hiszpania i Turcja. Zdaniem Weber, "szkody wizerunkowe zostały już wyrządzone", a w celu poprawy wizerunku rząd niemiecki powinien "lepiej się komunikować".

Spadł również poziom zaufania wobec Francji. Według badania w Polsce 56 proc. respondentów uznało Paryż za wiarygodnego partnera – to o 11 punktów procentowych mniej niż przed rokiem.

Weber stwierdziła, że przyczyną spadku zaufania Polaków wobec Francji były zbyt częste rozmowy Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem.

Weber wypowiedziała się także na temat tych krajów, do których zaufanie wzrosło. "(...) zwycięzcami w skali zaufania okazały się kraje, które wcześnie i wyraźnie opowiedziały się w związku z wojną na Ukrainie – głównie Polska i USA" - wskazała.

Wzrost wiarygodności Polski w oczach Niemców wzrósł aż o 14 punktów procentowych.