Tymczasem pluskwy wcale nie są problemem typowym dla domów, których mieszkańcy są na bakier z higieną. Wręcz przeciwnie – nie lubią brudu i znacznie lepiej czują się w dobrze utrzymanych pomieszczeniach. Zapluskwienie to problem typowy dla krajów wysoko rozwiniętych. W Polsce populacja tych owadów zaczęła rosnąć około roku 2014 i od tamtego czasu ten wzrost utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Co ważne, wcale nie biorą z brudu. Łatwo przynieść je do domu np. wraz z używaną odzieżą lub meblami. Często zdarza się, że pluskwy do naszego mieszkania docierają po noclegu hotelu lub na kempingu. Owady te mogą dostać się do ubrań, a następnie do domu, także w środkach transportu publicznego – zwłaszcza w pociągach i autobusach dalekobieżnych.

Pluskwy w domu to stanowią problem z wielu powodów. Nie tylko wywołują obrzydzenie i zniechęcają do zapraszania gości, ale też skutecznie obniżają komfort naszego życia i negatywnie wpływają na stan zdrowia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by z nimi walczyć. Jak to zrobić? Jakie sygnały świadczą o tym, że w naszym domu pojawiły się pluskwy?

Pluskwy w domu. Jak je rozpoznać?

O tym, że w naszym domu pojawiły się pluskwy często dowiadujemy się zbyt późno. Tymczasem szybkość zdiagnozowania problemu ma ogromne znaczenie. Im wcześniej odkryjemy ślady pozostawiane przez te owady, tym mniejsze będzie ryzyko, że ich populacja w mieszkaniu wzrośnie do wysokiego poziomu. To bardzo ważne, bo im mniej pluskiew jest w naszym domu, tym łatwiej będzie się ich pozbyć.

Na jakie sygnały należy więc zwrócić uwagę? O obecności pluskiew świadczą między innymi ich odchody. Mają one postać czarnych lub ciemnozielonych kropek. Najczęściej pojawiają się one na pościeli i tapicerowanych meblach, chociaż łatwo zauważyć je również na ścianach.

Kolejny czynnik to martwe owady i – jeszcze częściej – ich wylinki. Zanim insekt przybierze dorosłą postać, przechodzi przez kilka stadiów, z których każde kończy się wylinką – zrzuceniem starego pancerza. Należy szukać ich w tych samych miejscach, w których najczęściej bytują owady – np. narożnikach kanap, pod materacami lub w obiciach foteli.

Poza wylinkami i odchodami pluskwy pozostawiają również charakterystyczny zapach. Wielu osobom przypomina on woń gnijących malin. Dla owadów ma on duże znaczenie – służy wzajemnemu wabieniu się poszczególnych osobników i pomaga im w rozmnażaniu. Dla ludzi zwykle zaczyna być wyczuwalny, kiedy populacja insektów staje się duża.

Czym grozi obecność pluskwy w mieszkaniu?

Najpoważniejszym problemem związanym z obecnością pluskiew są na pewno ich ugryzienia. Owady te są pasożytami zwierząt stałocieplnych, więc w gronie ich żywicieli znajdują się również ludzie. Konsekwencją picia krwi jest bolesny ślad – zaczerwienione, swędzące miejsce, przypominające nieco ukąszenie komara. Ich charakterystyczną cechą jest to, że rzadko są pojedyncze. Najczęściej mamy do czynienia z trzema lub więcej ukąszeniami, pojawiającymi się w jednej linii.

Gdy pluskiew jest dużo, ugryzienia stają się bardzo częste. Wywoływany przez nie świąd i dyskomfort mogą wówczas przeszkadzać się zasypianiu, wybudzać i prowadzić do bezsenności. Szczególnie dokuczliwe okazują się w przypadku dzieci, które po pogryzieniu potrafią wybudzić całą rodzinę. Co gorsza, substancje wstrzykiwane przez pluskwy podczas picia krwi mogą wywoływać reakcje alergiczne. W podobnych przypadkach pojawiają się objawy takie jak gorączka, egzema i uczucie ogólnego rozbicia.

Ugryzienie pluskwy mogą być bardzo swędzące, co sprawia, że pogryziony nie może powstrzymać się od drapania. Takie zachowanie jest jednak absolutnie niewskazane. Może doprowadzić do powstania ranki, która następnie ulegnie nadkażeniu bakteryjnemu, co jeszcze bardziej pogorszy nasze samopoczucie i będzie wiązało się z koniecznością leczenia farmaceutycznego. Dobrą wiadomością jest zaś to, iż pluskwy bardzo rzadko przenoszą choroby zakaźne.

Pluskwy w domu. Jak skutecznie z nimi walczyć?

Jak widać, pluskwy w mieszkaniu są poważnym problemem. Należy więc pozbyć się go jak najszybciej. Jakie metody okazują się najskuteczniejsze? Na wstępie warto zaznaczyć, że domowe sposoby w zdecydowanej większości przypadków nie przynoszą pożądanych efektów. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie pozbycia się pluskiew profesjonalnej firmie, korzystającej z takich metod jak wymrażanie czy zamgławianie.

W ten sposób zyskamy pewność, że te owady znikną z naszego mieszkania, a my odzyskamy utracony komfort życia. Ważne jest też leczenie ugryzień na bieżąco. W tym celu można sięgnąć po żele i maści działające miejscowo lub preparaty antyhistaminowe, które zlikwidują uczucie swędzenia. Stosowanie tych drugich należy jednak skonsultować z lekarzem.