Jak pisze Louis Knuffke z „Life Site News”, aby zrozumieć to, o co wówczas „proszono”, „pomocnym może być przypomnienie niektórych godnych uwagi zdarzeń, do jakich doszło w czasie obecnego pontyfikatu, a które wpędziły Kościół w poważny kryzys”. Knuffke przypomina jednocześnie, że w tych „spotkaniach przed konklawe” uczestniczył były kardynał Theodore McCarrick, choć jego wiek uniemożliwiał mu udział w głosowaniu w samym konklawe, oraz kard. Walter Kasper – „zdecydowany orędownik tego, co później pojawiło się w Amoris laetitia.

Publicysta przypomina przede wszystkim kontrowersje wokół Amoris laetitia i zawartą w adhortacji sugestię, że rozwiedzeni w ponownych związkach mogliby przystępować do Komunii św. Kiedy czterech kardynałów poprosiło o formalne wyjaśnienie tej idei sprzecznej z dotychczasową nauką Kościoła, spotkało ich milczenie. Kolejną kontrowersją była zmiana wprowadzona do Katechizmu Kościoła katolickiego, która dotyczyła kary śmierci i ponownie sprzeczna z Magisterium Kościoła.

Knuffke przypomina tajne porozumienie między Pekinem a Watykanem z 2018 r., które umożliwiło chińskim komunistom decydowanie o nominacji biskupów katolickich, co jest „sprzeczne z przyjętym Kodeksem prawa kanonicznego oraz stanowiskiem zarówno Jana Pawła II, jak i Benedykta XVI”. Porozumienie wielokrotnie krytykował jako zdradę Kościoła podziemnego kardynał Joseph Zen z Hongkongu.

Zdaniem publicysty skandal wokół McCarricka pokazał tuszowanie molestowania homoseksualnego w Kościele, w które zaangażowany jest sam papież Franciszek. Skandal ten według niego pokazuje zarówno niechęć do ujawnienia pełnej prawdy o homoseksualnych nadużyciach, jak i stawia pytania o skalę działań „lawendowej mafii” w samym Kościele.

Knuffke wskazuje na kolejne skandale, jakie wiązały się z tzw. Synodem amazońskim, w czasie którego oburzenie wzbudził kult Pachamamy, pogańskiej bogini płodności, co doprowadziło do wyrzucenia jej figurek do Tybru przez Alexandra Tschugguela oraz wezwania papieża do pokuty przez stu księży i świeckich uczonych. W czasie samego synodu pojawiła się też propozycja dopuszczenia do posługi żonatych księży.

Autor przypomina szereg innych skandali, wśród nich m.in. poparcie idei „związków cywilnych” homoseksualistów przez papieża w 2020 r., czy jawnie sprzeczne z nauką Kościoła postulaty drogi synodalnej w Niemczech, co nie spotyka się z ostrym potępieniem przez Watykan.

Dwa najnowsze skandale, w których partycypuje Watykan, to udzielenie Komunii św. Nancy Pelosi na Mszy św. sprawowanej przez papieża, choć abp Cordelione zabronił jej przystępowania do Komunii św. z powodu jawnego poparcia dla mordowania nienarodzonych. Knuffke przypomina też, że papież z aprobatą mówił o przystępowaniu do Komunii św. przez proaborcyjnego prezydenta Joe Bidena. Skandal drugi to wywołanie kolejnego kryzysu dekretem Traditionis custodes, który ograniczył sprawowanie tradycyjnej liturgii łacińskiej przy jednoczesnym tolerowaniu nadużyć w Novus Ordo. Niestety papież Franciszek potwierdził swoje stanowisko w Desiderio desideravi.

Wyliczając te i inne kontrowersje i skandale, publicysta konkluduje: „Sporo się wydarzyło w czasie pontyfikatu papieża Franciszka. Może to mrozić krew w żyłach, jeśli się pomyśli, że wszystko to było planem opracowanym przed konklawe”.