Porowatość włosów — co to znaczy?

Powierzchnię każdego włosa tworzą drobne łuski składające się z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych. Porowatość włosów zależy od tego, w jakim stopniu łuski włosów są odchylone od kory. Dzielimy włosy na:

  • Włosy niskoporowate — Łatwe w pielęgnacji, lecz czasem zbyt ‘’ciężkie’’ i trudne w układaniu. Łuski tych włosów ściśle do siebie przylegają i potrzebne są czasem olejki, które dodają im objętości, np. olej kokosowy, czy murumuru.

  • Włosy średnioporowate — Pośredni typ włosów, między nisko a wysoko porowatymi. Potrzebują zarówno wygładzenia, jak i odżywienia. Czasem jest to typ włosów, w jaki przechodzą suche i łamliwe włosy wysokoporowate po odpowiedniej pielęgnacji olejami.

  • Włosy wysokoporowate — Najbardziej odchylone od kory łuski włosów wysokoporowatych są właśnie odpowiedzialne za puszenie się tego rodzaju włosów. Często są szorstkie w dotyku. Pielęgnacja powinna opierać się na olejowaniu i korzystaniu z dociążających olejów, które stworzą na słowach film ochronny i domkną łuskę.

Jaki olejek do pielęgnacji wybrać?

Oleje do włosów dzielą się na oleje nasycone i nienasycone (jednonienasycone, wielonienasycone). Dlatego istnieje podział ze względu na to, które z nich najlepiej sprawdza się w przypadku konkretnej porowatości włosów! Oleje nienasycone np. na włosach wysokoporowatych tworzą ochronny film i dociążają je — dzięki temu zapobiegają puszeniu się wysokoporowatych włosów. Najlepsze olejki, np. marki Kerastase możesz kupić na profesjonalnej stronie z akcesoriami i kosmetykami do pielęgnacji włosów https://friser.pl/ .

  • Włosy niskoporowate — najlepiej sprawdza się oleje z przewagą kwasów nasyconych. Są to oleje wnikające w głąb włosów o niewielkich cząsteczkach — olej kokosowy, babassu, palmowy, murumuru.

  • Włosy średnioporowate — Do włosów średnioporowatych najlepsze są oleje półwnikające, z przewagą kwasów jednonasyconych. Należą do nich np. olej z orzechów laskowych, sezamowy, olej z awokado, ze słodkich migdałów, makadamia, sezamowy, czy arachidowy. Taki olej będzie częściowo wnikać a częściowo pozostawać na powierzchni włosów tworząc ochronę.

  • Włosy wysokoporowate — Włosów, które dużo się puszą i ciężko je układać. Najlepsze dla nich będą oleje o największych cząsteczkach — olej konopny, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, czarnuszki, czy olej sojowy.

Olejki do włosów — jak stosować?

Z olejków do włosów możemy korzystać codziennie. Do olejowania na sucho lub na włosy wilgotne polecamy produkty gotowe. Olejki do włosów z odpowiednodobranym składem będą doskonale wpływać na kondycje włosów po kąpieli. Warto wybrać olejki bez spłukiwania do codziennego użytku. Zwykle do kupienia w buteleczkach z dozownikiem — wystarczy kilka kropel rozcieramy w dłoniach i rozprowadzamy po wilgotnych umytych włosach. W zależności od długości i gęstości naszych włosów możemy aplikację olejku powtórzyć w ten sposób kilka razy.