Jak rozliczyć PIT?

Podatnicy, rozliczający PIT 2022, korzystać będą z nowoczesnych rozwiązań, które towarzyszą nam od lat. Nie brakuje oczywiście w tym roku rewolucyjnych zmian, dlatego wiele osób będzie musiało poświęcić więcej czasu na wypełnienie formularzy. Dużo prostsze będzie to w usłudze Twój e-PIT. Dostęp do wypełnionych już automatycznie dokumentów minimalizuje też konieczność korzystania z usług księgowych, a wszystkie dane, które należy przesłać, są zawarte w systemie, a to pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Oczywiście PIT rozliczenie obejmuje również ulgi i odliczenia, które należy wprowadzić samodzielnie. Dostępne programy online to duże ułatwienie dla podatników. Są bezpieczne, dopasowane do obowiązujących przepisów, a także intuicyjne. Z zasady minimalizują ilość błędów, jakie podatnik może popełnić oraz wskazują, jakie rubryki koniecznie muszą zostać wypełnione. Poza tym bez problemu można wypełnić formularz online oraz wysłać zeznanie do właściwego urzędu skarbowego przez internet. W efekcie podatnik może zaakceptować zeznanie przygotowane przez system lub też je edytować, dopasowując do stanu faktycznego. Niektórzy również pasywnie sprawdzają deklarację i nic nie robią, a w odpowiednim momencie zostanie ona przesłana do Urzędu Skarbowego oraz automatycznie zatwierdzona.

Zmiany w rozliczeniach w 2023 

Zeznanie podatkowe w tym roku w wielu wariantach będzie wyglądać inaczej niż deklarację z poprzednich lat. Wynika to ze zmian wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu. Dotyczą one też stawek VAT za energię i paliwa, podwyżek podatku od nieruchomości oraz samego CIT. Wiele osób dopiero w czasie rozliczeń przekona się, jak mocno rewolucja wpłynęła na wysokość zapłaconego podatku. Najważniejsze zmiany, które egzekwuje urząd skarbowy, dotyczą obniżenia podstawowej stawki podatku z 17% na 12%. Podniesiona została kwota wolna od podatku i obecnie wynosi 30 tysięcy złotych. Drugi próg podatkowy natomiast został podniesiony do 120 tysięcy złotych. Z drugiej strony na podatki gov można również przeczytać, że odliczeniu nie podlega już składka zdrowotna.

Polacy będą mogli składać ePITy w terminie od 15 lutego do 2 maja. Co istotne ten termin dotyczy również podatników, którzy muszą się rozliczać na formularzu PIT-28. Do tej pory mieli oni czas do końca lutego. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym terminie muszą oni się rozliczyć za ostatni kwartał 2022. Warto też zwrócić uwagę, że ustawodawca przewidział też nowe ulgi. Został wprowadzony tak zwany PIT zero, Będą mogły z niego skorzystać powracający do kraju, rodziny 4+, pracujący seniorzy. PITy 2023 to także dodatkowe ulgi dla przedsiębiorców. Można odliczyć na przykład wydatki na innowacyjnych pracowników, prototyp, ekspansję, robotyzację czy na sponsoring. Działa w dalszym ciągu ulga na zabytki i choć będzie ona w 2023 już ograniczona, to w zeznaniach za 2022 pozwala zmniejszyć podatek na pierwotnych zasadach. Zwiększeniu uległ odpis, jaki można przeznaczyć na cele dobroczynne. Po raz pierwszy w tym roku można przekazać OPP 1,5% podatku na cele dobroczynne. Warto zwrócić uwagę, że ta zmiana ma być rekompensatą za potencjalnie niższe wpływy, co może być związane z obniżeniem podatku w PIT za 2022. Jak będzie faktycznie, pokażą dopiero rozliczenia. Wielu podatników też w tym momencie dowie się, ile musi dopłacić. To może być efektem chaosu przy wprowadzaniu Polskiego Ładu oraz kolejnymi zmianami w ciągu roku. Przykładem może być to, że na początku roku obowiązywał mechanizm rolowania zaliczek, a potem został usunięty. Tym samym podatek PIT finalnie może wymagać dopłaty lub też przeciwnie – podatnik będzie mógł liczyć na zwrot.

Ulgi i wspólne rozliczenia

Dużą zmianą jest również to, że rodzice nie mogą już doliczać do swoich dochodów rent, które są uzyskiwane przez małoletnie dzieci. Te przychody podlegają odrębnemu zeznaniu, które składa ustawowy przedstawiciel dziecka. Tym samym renta małoletniego mieści się w kwocie wolnej od podatku, a ty rozlicz PIT na standardowych zasadach.

Zmieniają się też ulgi oraz uprawnieni do skorzystania z nich. Może się więc okazać, że pewne mechanizmy nie będą już dla nas dostępne lub też zwrot będzie po prostu niższy, a tym samym ulga mniej atrakcyjna. Nie da się jednak ukryć, że dla większości osób fizycznych Polski Ład i Polski Ład 2.0 przyniósł obniżenie podatku dochodowego.