Jednym ze „100 konkretów na 100 dni” obiecanych przez rząd Donalda Tuska było wprowadzenie w Polsce związków partnerskich. Nad projektem w tej sprawie pracuje minster ds. równości Katarzyna Kotula. W poniedziałek minister spotkała się z przedstawicielami środowisk domagających się wprowadzenia związków partnerskich, w którym udział wzięli m.in. reprezentanci Fundacji Wiara i Tęcza.

- „W imieniu WiT wyrażamy pełną gotowość do działań rzeczniczych oraz dalszych prac nad projektem ustawy. Wiara i Tęcza od początku wychodzi z założenia, że oparte na miłości związki osób LGBT+ są źródłem dobra i powinny być powszechnie akceptowane i prawnie chronione”

- napisali działacze na Facebooku po tych konsultacjach.

Powołali się przy tym na stanowisko papieża Franciszka.

- „Dodajmy Papież Franciszek popiera cywilne związki partnerskie dla par jednopłciowych”

- czytamy.

Stanowisko to biskup Rzymu miał wyrazić w swojej autobiografii „Życie. Moja historia w historii”, o czym pisaliśmy TUTAJ.

- „Wzywamy naszych polityków i polityczki, w szczególności wierzących katolików i katoliczki do wsłuchania się w głos Papieża i wsparcie starań Ministry Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP w kwestii uchwalenia związków partnerskich w Polsce”

- wzywa Fundacja Wiary i Tęcza.

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl stanowisko Kościoła na temat związków partnerskich przybliżył ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, który zajmuje się teologią moralności. Duchowny podkreślił, że Kościół takim związkom się sprzeciwia.

- „Myślę, że trzeba przede wszystkim podkreślić, że to stanowisko Kościoła, które jest jednoznacznie negatywne w tym zakresie wynika z szerszej kwestii relacji prawa stanowionego do prawa naturalnego. Kościół katolicki od wieków reprezentuje zasadę, że wszelkie prawo stanowione cywilne jest sprawiedliwe wtedy i tylko wtedy, kiedy nie narusza prawa naturalnego, prawa moralnego”

- wyjaśnił.

- „Na przykład prawo stanowione dotyczące aborcji jest prawem niesprawiedliwym i nie obowiązuje w sumieniu. Prawo, które będzie stanowiło związki homoseksualne jako równorzędne czy równoważne ze związkami małżeńskimi narusza także prawo naturalne”

- dodał

Teolog odniósł się również do kwestii powoływania się na autorytet papieża przez zwolenników ustanowienia cywilnych związków osób tej samej płci.

- „Wypowiedzi papieża Franciszka budzą oczywiście sporo problemów, dlatego że to są wypowiedzi kolokwialne; które nie mają charakteru urzędowego. Są one często fragmentem jakiegoś dialogu papieża, a najczęściej z dziennikarzami. Nie mają więc przede wszystkim pewnej spójności i pewnej precyzji”

- zauważył.

- „Natomiast trzeba podkreślić, że papież w żadnym momencie nie zmienił nauczania Kościoła dotyczącego instytucji małżeństwa, które zawarte jest w Katechizmie Kościoła katolickiego w kodeksie prawa kanonicznego, a także w urzędowym nauczaniu jego poprzedników”

- dodał.