- Dziś zarząd DFC zatwierdził 2,1 mld USD na inwestycje rozwijające i wspierające projekty, które wzmocnią energetyczne bezpieczeństwo w Europie Wschodniej, bezpieczne sieci komunikacyjne w Afryce oraz światową walkę z Covid-19 - napisał na Twitterze szef DFC Adam Boehler.

Z kwoty zatwierdzonej przez DFC 300 mln dolarów zostanie przeznaczonych na wsparcie Funduszu Trójmorza. Jak przekazały władze USA ma to być pierwsza faza wsparcia dla projektu. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczone około 1 miliarda dolarów.

Trójmorze to inicjatywa polityczno-gospodarczą, która została powołana w roku 2015 z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członkowskich UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W skład Inicjatywy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Jako uczestnicy forum, na zasadzie partnerstwa, wzięły w ostatnim czasie udział także Niemcy, Komisja Europejska oraz USA.

Cel tej inicjatywy to promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej w zakresie rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych.

Fundusz Trójmorza to ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza, który został zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank.

 

mp/pap/niezalezna.pl