17 IX '39. Nigdy nie zapomnimy o rosyjskiej agresji - zdjęcie
17.09.21, 06:24Fot. wikipedia - domena publiczna

17 IX '39. Nigdy nie zapomnimy o rosyjskiej agresji

30

17 września 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła granice Rzeczpospolitej, aby połączyć się z wojskami III Rzeszy. Dokonał się ponowny zabór naszego kraju, będący także osobistą zemstą Stalina za klęskę roku 1920 r.

Sowiecka Rosja zadała Polsce cios w plecy, druzgocąc obronne plany Warszawy wobec naporu Hitlera. Motywem przewodnim agresji był rzekomy rozpad państwa polskiego i konieczność ochrony ludności rosyjskojęzycznej na wschodnich rubieżach kraju. Ochrona miała specyficzny przebieg - rozpoczęły się masowe morderstwa i deportacje na Polakach.

Agresywniej od Hitlera

Agresja była konsekwencją realizacji Paktu Ribbentrop-Mołotow. Co bulwersujące, Stalin rzucił jednak dużo większe siły do walki niż Hitler. Armia Czerwona użyła dwa razy więcej czołgów i dwa razy więcej samolotów bojowych przeciwko Polsce od Wermachtu i Luftwaffe. Po stronie sowieckiej walczyło aż 6 armii, po 3 na froncie białoruskim i froncie ukraińskim. Łącznie liczyły one ok. 620 tys. żołnierzy!

Ambasador Wacław Grzybowski nie przyjął noty Mołotowa o rozpadzie państwa polskiego. Polska nie dość, że nie mogła liczyć na pomoc sojuszników w wojnie z Hitlerem, to po ataku od tyłu stała się praktycznie bezbronna. Moskale zajęli teren zamieszkały przez 13 milionów obywateli państwa polskiego. Zaczęły się wywózki – w głąb Rosji mogło trafić nawet 1,5 mln rodaków. 15 tys. polskich oficerów uwieziono, a następnie rozstrzelano w lasach Katynia, Miednoje i Charkowa.

„Wyprawa wyzwoleńcza w obronie ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi” miała charakter antypolski i okupacyjny. Była wynikiem porozumienia między ZSRR a Niemcami z 23 sierpnia 1939 r. w wyniku którego ZSRR zobowiązały się do wystąpienia przeciwko Polsce, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską.

Nożem w plecy

Rosjanie jednostronnie zerwali traktat ryski z 1921 r. i pakt o nieagresji z 1932 r. Wziętym do niewoli żołnierzom odmawiano statusu jeńców wojennych. Próbowano aresztować polskich dyplomatów. Sowiecka propaganda wzywała do rozprawy z burżuazyjną Polską i do wyzwolenia Białorusinów i Ukraińców.

Przygotowania do wojny poprzedziła koncentracja wojsk przy granicy z Polską. Rozpoczęły się manewry w sześciu przygranicznych okręgach. W ciągu dwóch tygodni rozlokowano wojska i przygotowano zaplecze logistyczne. Sowieci zaatakowali m.in. Wilno, Grodno i Suwałki od północy i Chełm, Zamość, Lublin i Lwów na południu. Jednostki pancerne wspomagały sabotażowe i dywersyjne grupy Specnazu.

W pierwszych dniach agresji trwała bohaterska obrona Wilna i Grodna. Armia Czerwona i III Rzesza spotkały się pod Lwowem. Miasto oblegali Niemcy, ale gdy nadeszli Sowieci – wycofali się. Lwów padł 22 września. Obrońców Lwowa podstępnie schwytano i wymordowano. Nieliczne oddziały partyzanckie walczyły z Sowietami prawie przez rok do wybuchu wojny między dwoma mocarstwami.

Barbarzyństwo okupantów

Przemarsz Armii Czerwonej był w zasadzie przemarszem barbarzyńców, którzy nie cofali się przed niczym mordując jeńców i masakrując cywilów. Bez sądu rozstrzelano kilka tysięcy żołnierzy. Zabójstwa i gwałty były na porządku dziennym. Czerwonoarmistom sekundowało NKWD z działaniami wymierzonymi w elity państwa, tworząc lokalne agentury i oddziały egzekucyjne.

Ekspresowo rozbijano istniejące struktury państwowe, zastępując je nowymi – tworzonymi przez czekistów i lojalnymi wobec Moskwy. Zajmowano urzędy, fabryki, banki. 28 września Ribbentrop i Mołotow podpisali kolejny pakt. Zawierał już on nowe granice na mapie Europy, dzieląc Polskę na dwie części. Solidarnie podzielono się także Krajami Bałtyckimi.

Agresja 17 września oddała Polskę na pół wieku pod faktyczne władanie Moskwy, doprowadzając do cywilizacyjnego, moralnego i gospodarczego wyniszczenia narodu. Dlatego ta historia powinna być nauczką dla przyszłych pokoleń. Nietrudno nie zauważyć także współczesnych analogii. Jak widać obecne działania Rosji nie różnią się zbytnio od tych sprzed 75 lat. Zarówno motywy działania, stosowana argumentacja jak i metody wydają się być uderzająco podobne.

Jeśli Zachód nie przeciwstawi się imperialnym ambicjom Kremla, Europa Wschodnia znów może zostać rozebrana na części za pomocą zielonych ludzików i propagandowych bredniach o ochronie rosyjskojęzycznej ludności. Tylko od zdecydowanej postawy społeczności międzynarodowej zależy, gdzie zatrzyma się marsz Władimira Putina.

Tomasz Teluk

17 IX 2014

Komentarze (30):

23.01.1919 Nigdy nie zapomnimy o czeskiej agresji2021.09.17 19:03
23 stycznia 1919 r. korzystając z tego że Polska walczyla o swoje PRZETRWANIE walcząc żydobolszewizmem, oddzialy HIENY CZESKIEJ na rozkaz żyda premiera HIENY CZESKIEJ Karla Kramářa wkroczyly do Zaolzia - polskojęzycznego, polskiego od wieków Zaolzia. To nie była jedna agresja podłego narodziku czeskiego. Zajęli ziemie węgierskie, rumuńskie, słowackie i przywłaszczyli sobie Sudetenland.
Polski Śląsk2021.09.17 19:41
Przypominam ,że w 1038 r. czeski książę Brzetysław najechał Polskę doszczętnie pustosząc Wielkopolskę Poznań i Gniezno po czym zagarnął całą południowo-wschodnią część piastowskiego Śląska czyli etniczne ziemie plemienia lechickich Gołęszyców obejmujące źródła i dorzecze całej górnej Odry w górskim paśmie Jesioników oraz zachodnią część Śląska Cieszyńskiego ale jak dotąd Czesi nie raczyli ich Polsce zwrócić ...
kałmuk2021.09.17 18:00
przypominam żydowskim oficerom propagandy PIS-u z Frondy, że 17 września napadł na Polskę Związek Radziecki w skład, którego wchodzili wasi ulubieni Ukraińcy, którzy potraktowali was na Wołyniu gorzej niż traktuje się bydło w rzeźni w podzięce Duda w zębach zawiózł im 4 miliardy zł aby mogli dalej krzyczeć "śmierć Lachom" jak to krzyczeli na Majdanie obok stojącego tam Kaczyńskiego co wywołało u tego odeskiego żyda spazmy radości, nie macie odwagi napisać, że Ukraińcy was też napadli?
2.10.1938 Nigdy nie zapomnimy o polskiej agresji🤔2021.09.17 14:14
2 października 1938 roku, oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Bortnowskiego, witane owacyjnie przez ludność polską, wkroczyły do należącej do Czechosłowacji części Śląska Cieszyńskiego zwanej Zaolziem
Polski Śląsk2021.09.17 19:20
Polska zajęła Zaolzie o powierzchni około 0,8 tysiąca km2 ze 140 tysięcy km2 ówczesnej Czechosłowacji czyli 5/1000 jej terytorium ,a więc 5 promili nie mających praktycznie żadnego znaczenia dla obrony tego państwa przed III Rzeszą ... Natomiast ZSRR zagarnął we wrześniu 1939 r 52 procent terytorium II RP czyli całą wschodnią połowę Polski (prawie 200 tysięcy km2 z prawie 390 tys km2 polskiego terytorium) Czesi z Zaolzia nie byli mordowani przez Polaków natomiast Polacy pod okupacją ZSRR byli mordowani np. w Katyniu oraz byli masowo setkami tysięcy wywożeni do sowieckich łagrów na zatracenie... Jeśli dla ciebie ugryzienie człowieka przez komara niczym nie różni się w swoich konsekwencjach od ugryzienia człowieka przez rekina to nic ci już na to nie POradzę gdyż w takich przypadkach medycyna jest bezradna ...
gorka2021.09.17 13:33
Polacy są najbardziej rozbrojonym narodem w Europie. Żądam od władz, aby spowodowały zmianę przepisów w tym zakresie i uczciwym, porządnym ludziom dano możliwość obrony przed bandziorami. Bandzior zawsze znajdzie nielegalną drogę, aby wejść w posiadanie broni palnej, a przed porządnym człowiekiem, chcącym bronić siebie i swojej rodziny piętrzy się Himalaje.
goral2021.09.17 12:10
Lech Wałęsa wyprowadziło wojska rosyjskie z Polski Brawoooo
ceramik2021.09.17 9:33
Nie łudźmy się. Nic się nie zmieniło. A zmieniło się. Od południa atakują pepiczki, a w od środka żydostwo w togach.
Tomek2021.09.17 9:17
I zaczeły sie rzady żydow i aresztowania konfidencja zsyłki i rozstrzeliwania Polakow z Jedwabnego też
sołtys2021.09.17 9:13
A żydy jak w 20 roku z najeźdzcami
Anonim2021.09.17 8:27
Agresja rosyjska to mokry sen PiSdzielców.
Palestyna2021.09.17 9:10
Czuc cie talmudem polska gangreno
opty2021.09.17 12:12
POczytaj "Etyka Talmudu"......
Maciej2021.09.17 7:28
Towarzysz Stanisław M. był urzędnikiem. Towarzysz Stanisław M. skończył średnią szkołę. Towarzysz Stanisław M. był - SEKRETARZEM PODSTAWOWEJ ORGANIZACJI PARTYJNEJ - P.Z.P.R. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wieloletni członek partii - towarzysz Stanisław M. - dostał - mieszkanie !!!!!!!!!!!! Towarzysz Stanisław M. pobiera emeryturze - CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH NETTO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kto jest - BENEFICJENTEM ????????????????????????????????????????????
Henryk2021.09.17 7:23
Dnia 1 i 17 września roku pamiętnego, wróg z zachodu i wschodu, wdarł się do kraju naszego! Hordy czarnej swastyki,sierpa i młota, w imię przyjaźni,współpracy, plądrowały Ojczyznę, w myśl paktu Mołotowa-Ribentroppa! Już się kumają od stuleci, w XVIII wieku rozdarły nasze sukno, by z Polaków zrobić żebraków! Do tego dążą stolice Moskwy i Berlina, by Polska była podnóżkiem Merkel i Putina, na co przystaje Tusk,nasza gadzina! Szpitale,szkoły,posterunki policji do likwidacji, a potem zabiorą się do polskiej nacji! Wypędzą nas stąd ,..aż hen na zlewaki, w głowie to mają okrągłostołowe,tuskowe tępaki! Twoje nazwisko Tusk-Kieł, zapisze się w polskich annałach zdrady, a na Kremlu i w Bundestagu, będziesz człowiekiem honoru i nagrody! Nie wsPOmnę wiele o pachołkach sezonowych: Palikotach,Pjetrach,Giertychach,Nitrasach,Neumannach, Brejzach,Żukowskich,Spurkach,Biedroniach, waszych kauzyperdach w prawie, to Platforma,....jej prawdziwa morda!!! Polaku wyborco-wybieraj zawsze Ojczyznę, a nie tę zgniliznę! Te muchy plujki,żuczki gnojowe, hufce Stefana pełowego waćpana, nadal się panoszą w kraju wolnym, na granice latają,dziury drążą, by Polska się rozpadła! Taki jest cel naszych odwiecznych sąsiadów, Polska do usług waćpanny i waćpana, wtedy ucieszą się niedźwiedź z Berlina i miszka Putina!!! W ten dzień pamiętny, niech refleksja nad Polską się przydarzy!
Heniu,2021.09.17 8:17
lecz się na nogi.
Rydz-Śmigły2021.09.17 7:14
„Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta, do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii”.
Po 11 ...2021.09.17 7:05
Szkoda, że w 1939 nie mieliśmy na wschodniej granicy tej zapory z drutu kolczastego. Szkoda ...
Olo2021.09.17 6:47
Chichotem historii jest to że sowieckie sługusy, belka, miller, cimoszewicz, kiedyś służyli okupantowi sowieckiemu a dzisiaj służą okupantowi brukselskiemu!
MaxFiend2021.09.17 7:39
Okupantowi? 88% społeczeństwa chce właśnie takiej "okupacji" :-D
Anonim2021.09.17 6:38
14 kwietnia 966 r. Nigdy nie zapomnimy o katolskiej agresji!
tojak2021.09.17 6:40
my czyli kto?
Julka2021.09.17 6:58
Ofiary nadużyć KK. Wkrótce czas rozliczenia!
tojak2021.09.17 7:24
było cymbalistek wiele (w tym Julka)
Portofino2021.09.17 6:37
Idą, a wokół roznosi się nieznośny smród jakiegoś preparatu przeciwko wszawicy.
tak było2021.09.17 6:36
czy to nie Polska nie zgodziła się na transport radzieckiego wojska do Czechosłowacji aby zapobiec oddanie jej Hitlerowi?
Portofino2021.09.17 6:41
Czy Czesi, zawierając taki pakt z sowietami uzgadniali coś takiego z Polską? Nawet o nic Polski nie pytali.
tojak2021.09.17 8:44
to państwa zawierające układy musiały je wtedy uzgadniać z Polską?
Portofino2021.09.17 10:47
Nie wiem jak Ty sobie wyobrażasz przemarsz obcych wojsk przez Polskę bez wcześniejszych uzgodnień? To tylko jeden problem, a drugi jest taki, że Czesi walczyć o swój nie chcieli, a powiedział to ich własny prezydent. Po wojnie do zemsty na Niemcach byli za to pierwsi. Dobre i to.
tojak2021.09.17 14:14
i dlatego Polska wywierała naciski na Rumunie aby też nie zgodził się na przemarsz wojsk radzieckich czyli przypieczętowała sobie los w 1939