Zbigniew Kuźmiuk: Zbliża się koniec ,,serialu'' Brexit - zdjęcie
15.12.19, 08:36Boris Johnson, fot. Flickr eu 2017 ee estonian presidency, lic. CC BY-SA 2.0, zdj. edyt.

Zbigniew Kuźmiuk: Zbliża się koniec ,,serialu'' Brexit

13

1. Premier Boris Johnson prowadził zdecydowaną kampanię wyborczą i zapewniał Brytyjczyków, że jeżeli uzyska większość w Izbie Gmin, to doprowadzi do Brexitu tak szybko jak to tylko będzie możliwe.

Mimo tego,że duża część mediów straszyła Brytyjczyków negatywnymi konsekwencjami wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, Johnson był konsekwentny, do tego stopnia, że z szeregów swojej partii usunął blisko 40 posłów, którzy nie przeszkadzali mu w zatwierdzeniu w Izbie Gmin, umowy o wyjściu z UE.

Mimo intensywnych protestów zwolenników pozostania W. Brytanii w UE, mimo manipulacji prawem przez sądy, które nagle zaczęły rzucać Johnsonowi „kłody pod nogi”, doprowadził do przedterminowych wyborów i po krótkiej kampanii wygrał je tak zdecydowanie jak kiedyś Margaret Thatcher ,uzyskując aż 368 mandatów na 650 w Izbie Gmin.

Teraz chce ratyfikować w Izbie Gmin umowę o wyjściu z UE jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, chcąc wywrzeć presję na Parlament Europejski i parlamenty pozostałych państw członkowskich, aby możliwie jak najszybciej także ją zaakceptowały.

2. Przypomnijmy  że 22 października jeszcze poprzednia  Izba Gmin wynikiem 329 głosów za i 299 głosów przeciw zaaprobowała nową wersję porozumienia pomiędzy UE-27 i W. Brytanią o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej ale jednocześnie zablokowała prace nad harmonogramem pozwalającym na dotrzymanie terminu wyjścia z końcem tego miesiąca.

W tej sytuacji wysłany został wniosek brytyjskiego rządu o przedłużenie terminu Brexitu, choć był on dosyć oryginalny, nie było na nim podpisu Borisa Johnsona, podpis ten znalazł się natomiast na liście, który towarzyszył wnioskowi i zawierał między innymi stwierdzenie, że przedłużenie tego terminu przyniesie negatywne skutki dla obydwu umawiających się stron.

Mimo takiego charakteru tego wniosku Rada Europejska w trybie obiegowym zgodziła się na przedłużenie Brexitu do 31 stycznia, z opcją wcześniejszego wyjścia jeżeli nastąpi wcześniej ratyfikacja przez obydwie strony zmienionej umowy.

3. Przypomnijmy także, że na początku października premier  Johnson przedstawił nowe propozycje w sprawie tzw. tzw. irlandzkiego backstopu czyli rozwiązania przyjętego przez jego poprzedniczkę w „umowie rozwodowej” z UE i od tego momentu rozpoczęły się intensywne negocjacje pomiędzy negocjatorami unijnymi i brytyjskimi.

To był zasadniczy punkt sporny pomiędzy UE, a W. Brytanią, według dotychczasowych zapisów pozostawanie Irlandii Północnej w unii celnej z UE, oznaczałoby, że całe terytorium W. Brytanii byłoby nią objęte.

A to oznaczałoby, że W. Brytania nie mogłaby zawierać samodzielnie umów handlowych z krajami trzecimi, a takie umowy właśnie mają być remedium na ewentualne problemy gospodarcze wynikające z wyjścia z UE.

4. Premier Johnson zaproponował także aby Irlandia Północna pozostała w unii celnej z UE w okresie przejściowym do końca 2020 roku, a o ewentualnym przedłużeniu tego stanu rzeczy będzie decydował Parlament tego kraju.

Johnson zaproponował także powstanie granicy na Morzu Irlandzkim, co oznaczałoby, że towary z Irlandii Północnej byłyby objęte regulacjami unijnymi, a towary z W. Brytanii już nie i to już od momentu wyjścia tego kraju z UE

Po zakończeniu przewidzianego w umowie okresu przejściowego powstanie granica pomiędzy Irlandią, a Irlandią Północną przy czym jej przekraczanie będzie maksymalnie uproszczone.

Na granicy nie będzie żadnej fizycznej infrastruktury, a odprawy celne będą realizowane w systemie elektronicznym, tylko nieznaczna część fizycznie ale wtedy w punkcie wysyłki lub odbioru towaru.

5.Po uzgodnieniu takiej wersji „umowy rozwodowej z UE” Johnson najpierw doprowadził do jej ratyfikacji w Izbie Gmin, później przeforsował przedterminowe wybory i mimo „licznych kłód pod nogi” zdecydowanie je wygrał.

To zdecydowanie Johnsona i jego charyzma mimo wielu przeciwności losu i to bardzo poważnych, spowodowała ,że przełamał opór i doprowadzi do historycznego wydarzenia tj. wyjścia W. Brytanii z UE już 31 stycznia 2020 roku, bo tak zdecydowali Brytyjczycy w referendum już ponad 3,5 roku temu.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (13):

Durczykiewicz2019.12.15 13:42
Wesołe zdjęcie...tylko szmacianego kapelusza brakuje...taki szewczyk dratewka...
B522019.12.15 9:54
było referendum w Polsce czy chcesz aby Polska przystąpiła do Unii Gospodarczej ja napisałem że TAK ale mnie zrobili w trąbę bo pytanie powinno być czy chcesz aby Polska dołączyła do Unii Ideologicznej przenoszącej własną produkcję do Azji
12019.12.15 9:25
i b.dobrze.Angole beda peryferyjnym państewkiem.
T2019.12.15 9:36
Jakim peryferyjnym - City of London kontroluje takie coś jak FED w USA. Czyli ma w garści amerykańskiego dolara. City of Lodnon Co. kontroluje cały świat poprzez swój wywiad masonerię oraz służby specjalne w poszczególnych państwach. Wielka Brytania to centrum - współczesny Egipt świata. Ale działają jako szara eminencja, tak abyś ty i miliardy ludzi myślało, że sa peryferyjni.
B522019.12.15 9:43
angole ta jak i my wchodziliśmy do wspólnoty węgla i stali czyli do unii gospodarczej ale unia się przepoczwarzyła w unię ideologiczną i produkcję wyprowadza do Azji i dlatego angole wystąpili z kołchozu czerwona szarańcza jak widać nie wyciągnęła wniosków i będą następni jest nadzieja że społeczeństwa się otrząsną swoje niezadowolenie pokazują Niemcy i Francuzi
T2019.12.15 8:54
Zapewne City zadecydowało, że ma tak być i politycy muszą wykonać rozkaz. To w sumie ma sens, bo odłączenie się od Unii daje UK większe bezpieczeństwo w razie zapowiadanych czasów anarchii w Europie. City przecież nie może się nic przydarzyć nieprzyjemnego ze strony tych, których na Europę sami napuścili. Jedno jest pewne - nie ma na świecie polityków, którzy działają samodzielnie, a jeśli próbują to spotyka ich seryjny samobójca, tak jak w przypadku Leppera. Większości wystarczy zapewne słowne upomnienie.
JanP2019.12.15 8:59
Aha, prezes nie posłuchał i ma teraz problem z kolanami.
T2019.12.15 9:05
Prezes słucha cały czas - rytu szkockiego masonerii. Polecam wykłady Stanisława Krajskiego na YT. On to najlepiej wyjaśnił. Generalnie to prezes tak jak politycy osiemnastowieczni uznali, że sami nie możemy sobie dać rady (bo nie wierzą w we Wszechmoc Boga) i zastanowili się komu się byłoby najlepiej poddać aby mieć bezpieczeństwo. No i oddali się USA.
B522019.12.15 8:54
unijnej czerwonej szarańczy należą się medale za obrzydzenie angolom popytu e kołchozie
PancerCrystal2019.12.15 8:53
Co tam Brexit. Nasi rządzący pod kierownictwem dyktatorka kaczyńskiego wyprowadziła Polskę jako jedyny kraj z europejskiego programu neutralności klimatycznej. Przejdą nam koło nosa miliardy euro z tego programu na finansowanie odnawialnych źródeł energi i na 90% nawet dofinansowania dla instalacji fotowoltanicznych dla gospodarstw domowych, co dałoby milionom Polaków dostęp do taniej energii. Ale nie, kaczor zdecydował że dalej będziemy produkować energię i ciepło w domach z brudnego węgla inportowanego coraz więcej z rosji. Będziemy bronić polskiego smogu przed zgniłą unią! A w Moskwie otwierają szampany więdzą że polaczki coraz bardziej są uzależnieni od ich węgla! Brawo k...a wy!! Ale Polacy wam tego nie zapomną!!
B522019.12.15 8:56
żałosne poczynania czerwonej szarańczy w ochronie klimatu zamiast wymusić na Azjatach normy ekologiczne pod rygorem nie kupowania to oni własną produkcję przenoszą do Azji to tak jakby usiedli w zakopconym pokoju i częstowali gościa obok któremu kończą się fajki ale oni nie kopcą bo są ekologiczni czerwony odlot
ruiny2019.12.15 9:13
Nie wypowiadaj się w moim imieniu ciołku. W swoim mów. O czym nie zapomną Polacy to nie masz pojęcia Baranie.
src2019.12.15 14:50
Polacy? Chyba mniej niż 1%.Inaczej, patologiczny margines i zwolennicy chorej Szwedki. Kuzyn górnika.