Zbigniew Kuźmiuk: Ekipa Trzaskowskiego doprowadziła budżet Warszawy do ruiny! - zdjęcie
25.09.20, 12:15Fot. Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC 0

Zbigniew Kuźmiuk: Ekipa Trzaskowskiego doprowadziła budżet Warszawy do ruiny!

35

1. Wczoraj prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej, mówiąc o konieczności zaciągnięcia kredytu w wysokości 1,3 mld zł, a także o wprowadzeniu podwyżek cen wszystkich rodzajów usług świadczonych przez miasto, w zasadzie przyznał, że rządy jego ekipy „rozwaliły” budżet stolicy.

Propozycja podwyżek cen usług komunalnych pojawiła się już kilka miesięcy temu ale ze względu na start Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta RP, została szybko wycofana z agendy obrad Rady Warszawy.

Teraz już bez żadnego skrępowania zapowiedział je prezydent Trzaskowski, ba dodał do tego konieczność zaciągnięcia kredytu w wysokości 1,3 mld zł, rezygnację z wielu ważnych dla stolicy inwestycji, a także konieczność sprzedaży wielu atrakcyjnych nieruchomości, (deweloperzy już się cieszą, miasto jest w sytuacji przymusowej, ceny będą atrakcyjne dla kupujących).

2. Oczywiście zdaniem Trzaskowskiego winien tej sytuacji jest rząd Zjednoczonej Prawicy, ponieważ przekazuje mniejsze niż do tej pory środki dla warszawskiego samorządu, mniejsze także mają być o blisko 360 mld zł wpływy z udziałów podatkach PIT i CIT, w stosunku do tych które miasto zaplanowało w budżecie na 2020 rok.

Być może w pracach nad tegorocznym budżetem udziały w dochodach PIT i CIT zostały zawyżone i stąd teraz następuje ich urealnienie, bowiem według informacji ministerstwa finansów wpływy z PIT i CIT do budżetu państwa, są w tym roku na podobnym poziomie na jakim zostały zrealizowane w budżecie w roku 2019.

Zapewne różnie rozkładają się one pomiędzy różne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego, ale trudno wręcz sobie wyobrazić, aby w sytuacji kiedy dochody z PIT i CIT na poziomie kraju są podobne jak roku ubiegłym, akurat załamały się w Warszawie.

3. Trzaskowski chce zaciągnąć 1 mld zł długoterminowego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i kredytu na ponad 300 mln zł z Banku Rozwoju Rady Europy, jak można się domyślać warunki ich udzielenia mogą być atrakcyjne (niskie stopy procentowe) ale miasto zadłużając się w walutach obcych (w tym przypadku w euro), bierze na siebie cały ciężar ryzyka kursowego.

Po zaciągnięciu tych kredytów zadłużenie miasta zwiększy się do kwoty przekraczającej 9 mld zł i są to zobowiązania kredytowe na bardzo wysokim poziomie, mimo tego że Warszawa jest najbogatszym miastem w Polsce.

Trzaskowski zapowiedział także podwyżki cen za śmieci, opłaty z tego tytułu mają być oparte o zużycie wody i wygląda na to, że będą one wysokie ponieważ jednocześnie ma być zaproponowany system osłonowy dla rodzin wielodzietnych.

Miasto ma także zaproponować radzie miejskiej rozszerzenie stref płatnego parkowania i podwyżki opłat z tego tytułu, a także podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej.

Jednocześnie prezydent miasta chce zaproponować przesunięcie oddania do użytku dużych inwestycji infrastrukturalnych (nawet poza rok 2023) takich jak budowa linii tramwajowej na Gocław, obwodnicy Śródmieścia, siedziby teatru Rozmaitości, czy też siedziby Sinfonii Varsovia.

4. Konieczność zaciągnięcia wysokiego kredytu przekraczającego 1,3 mld zł, znaczące podwyżki cen usług świadczonych dla mieszkańców, a także rezygnacja albo przesunięcie w czasie oddania do użytku bardzo ważnych inwestycji, oraz konieczność sprzedaży atrakcyjnych nieruchomości, pokazują, że budżet Warszawy jest dosłownie w rozsypce.

Oczywiście zapewne wpływy z podatków i tych lokalnych i tych w których miasto ma udziały (PIT i CIT) ze względu na skutki pandemii będą w tym roku mniejsze niż w poprzednim ale skala dodatkowego zadłużania się i podwyżek cen usług komunalnych pokazują, że ekipa Trzaskowskiego doprowadziła wręcz do ruiny finanse najbogatszego miasta w Polsce.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (35):

Janek2020.09.26 21:48
Zalecam ostrożność organów nadzorczych i rozważenie referendum o odwołanie. Potrzebujemy kogoś z głową na karku. Ktoś musi Warszawę wyciągnąć z kłopotów po okresie rządów HGW i Trzaskowskiego i nie powinniśmy z tym zwlekać. Perspektywa podwyżek powinna skutecznie zachęcić mieszkańców Warszawy do głosowania za odwołaniem.
rebeliant2020.09.25 21:03
Ekipa Trzaskowskiego doprowadziła budżet Warszawy do ruiny! - a zatem skoro jeszcze jego tęczowa siedzi na stołku, to oznacza, że trzasku i jego ekipa są w trakcie upychania forsy w sejfie pod kiblem w piwnicy.
MaxFiend2020.09.25 18:01
Ekipa PiS doprowadza Polskę do ruiny i jakoś nie płaczecie :-D
JS2020.09.25 14:58
A mówił, że u niego dobrze się zarabia bo dobrą robotę się wykonuje. Roztrwonił pieniądze i skarbiec zieje pustką ! Ale warszawiacy wolą antyChrysta, który Boga się nie boi, który może doprowadzić do nędzy całe miasto niż prawych ludzi o poglądach prawdziwie chrześcijańskich, którzy nie demolują skarbca a świadomi odpowiedzialności przed Bogiem uczciwie będą zarządzać powierzonym mieniem. Króluj nam Chryste ! Pozdrawiam
Anonim2020.09.25 14:43
a tego pomiota bolszewickiego pogonic i zarzad komisaryczny
edi2020.09.25 14:06
PO to NIEUKI i Jonasze - zawsze przynoszą pecha!! PODAJCIE CHOCIAŻ JEDEN SUKCES PO?
goń się, ruski trolu2020.09.25 14:17
:/
lewacka tęczowa lewatywa2020.09.25 14:32
goń się, ruski trolu
goń się, ruska suko2020.09.25 14:36
:/
Anonim2020.09.25 13:52
Ludzie ale czym Wy się martwicie . Warszawiacy to b. bogaci ludzie i to czy zapłacą za śmieci 60 zł /mc czy tez 250 zł za m-c to jest dla nich pikuś. To samo z innymi opłatami.
Aleksander2020.09.25 13:48
Ludzie z PO źle rządzili, źle rządzą, źle będą rządzili. Taka choroba zaraźliwa po Donaldzie T . Wszyscy, którzy mieli z nim styczność powinni pójść na kwarantannę minimum rok-dwa. Tyle podobno trwa pandemia.
Skoro Trzaskowski mówi2020.09.25 13:38
Warszawa jest moja, to pewnie zaciąga kredyty na swoje konto. :D
Elektor2020.09.25 13:24
Cały ten POPiS to przekręt na przekręcie. Tylko szkodzić Polakom, zadłużać, gnębić podatkami i utrudnieniami i lizać jaja obcym. Tylko to potrafią. Platfusy lizusy Szkopów, a pisdzielce pachoły na powrozach żydowskich. Banda Tuska dla apanaży robi za Europejczyków kosmopolitów a banda Kaczyńskiego udaje katolików tradycjonalistów. W ten sposób zagospodarowują lwią część elektoratu. Strach pomyśleć co będzie jak PiS przekaże władze kolegom z PO! Standardy złodziejstwa pisowcy wyśrubowali tak wysoko że platfusom szczęka opadła!
wesoły tęczowy ormowiec2020.09.25 14:31
"Cały ten POPiS" chyba ci mózg wypadł podczas wypinania
jle_ffm2020.09.25 13:20
Już nie wspomnę o tym że pisowcy jak muchy g... oblepiły posadki w spółkach państwowych (Nepotyzm+) i doją je na potęgę. Do tego dochodzi bezczelne preferowanie swoich przychylnych mediów, fundacji (PFN) i ich dotowanie z państwowej kasy m.in. 'dzieł' Rydzyka.
Lewackiej Gangreny Brunatny Tylec2020.09.25 14:29
Już nie wspomnę o tym że POmuchy jak muchy g... oblepiły posadki w spółkach państwowych (Nepotyzm) i doją je na potęgę. Do tego dochodzi bezczelne preferowanie swoich przychylnych mediów, fundacji (PFN) i ich dotowanie z miejskiej kasy m.in. 'dzieł' tęczowej hałastry.
jle_ffm2020.09.25 14:43
Tak, zgadza się- PO też oblepiły ale nie na taką skalę i tak jawnie bezczelnie i pazernie jak pisowcy. A poza tym to nie kto inny jak pisowcy i ich mały guru piętnowali to publicznie i zaklinali się że u nich będzie inaczej (tzw. 'dobra zmiana') i że nie idzie się do polityki dla pieniędzy. Więć pisowski hipokryto, najpierw spójrz na własne podwórko a potem krytykuj innych!
Anonim2020.09.25 14:54
byly robione obliczenia, pis zawlaszczyl spolki panstowe ponad 2 razy bardziej od PO a co do samej TVP to brak skali - nieskonczonosc
jle_ffm2020.09.25 13:15
Póki co to pisowcy doprowadzili do ruiny budżet Polski bezmyślnym obietnicami i kolejnymi 'plusami'. Więc pisowski hipokryto Kuźmiuku, nie zajmuj się Warszawą i jej budżetem (i tak dodatkowo okradanym przez 'Janosikowe') tylko spójrz na swoje własne zakłamanae pisowskie podwórko!
Panie Kuźmiuk (ex-ZSL)2020.09.25 13:13
Niech pan powie, że dług publiczny przekroczył 1 BILION zł i rósł lawinowo za rządów PiS-u. Poza tym co jakiś czas NBP wypuszcza kilkusetmilionowe transze pustego pieniądza.
tymczasem w prawdziwym świecie2020.09.25 12:46
Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że większość Polaków popiera wprowadzenie tzw. piątki dla zwierząt. Pozytywną opinię na temat tego projektu ma 57 proc. badanych.
chińskie tekstylia2020.09.25 13:16
dziś gdy ledy są po pare groszy, jakby zapytać wiekszość pewnie popiera zakaz żarówek, choć są one często potrzebne na cele nieoświetleniowe, wielki sojusz lgbt i kk - jak coś nie używamy to zakazać
Anonim2020.09.25 13:19
w innych warunkach byłby także zakaz sprzedaży alkoholu i cukru ale za dużo ludzi to konsumuje niemniej pis sie stara i już przeforsował podatek cukrowy
ks. Adam2020.09.25 12:35
Ledwie kilka tygodni temu rząd PiS uznał, że potrzeba dodatkowych 300 mld zł pieniędzy Polaków (wyborców opozycji głównie), żeby sfinansować ich błędy. Wcześniej zadłużyli Polaków na 1 bln zł. Miliard w stolicy to jakieś drobne nic nie znaczące.
ladychapel2020.09.25 12:35
Jarosław Kaczyński egzaminy doktorskie zdał z teorii państwa i prawa oraz filozofii marksistowskiej (oba na "bardzo dobrze"), a 8 grudnia 1976 r. obronił pracę doktorską "Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą". Recenzowali ją profesorowie: Ryszard Malinowski, Michał Pietrzak i Wiesław Skrzydło. Uzyskała pomyślne recenzje i wszyscy członkowie Rady Naukowej Instytutu Nauki o Państwie i Prawie na WPiA UW obecni na jej obronie opowiedzieli się za nadaniem magistrowi Kaczyńskiemu stopnia doktora nauk prawnych.
Anonim2020.09.25 12:28
ci od lgbt nie potrafią nic zbudować tylko zrujnować, zniszczyc, zgwalcic - niemcy szybko odbudowali kraj po wojnie dlatego ze socjaldemokraci dlugie lata nie usuneli paragrafu 175
Anonim2020.09.25 12:29
Niemiecka Republika Demokratyczna zniosła całkowicie paragraf 175 w 1967 r. Republika Federalna Niemiec złagodziła nazistowskie prawo w brzmieniu z 1 września 1935 w nowelizacji kodeksu karnego w 1969 r., określając karalną granicę stosunków homoseksualnych na 21 lat. W 1973 r. zmieniono ją na 18 lat, a w 1990 r. pozostałości paragrafu 175 zostały zniesione całkowicie. Stąd więc okres powojenny – od 1945 do końca lat 60. – był przedłużeniem fazy „maskowania” i życia w podziemiu dla większości osób homoseksualnych.
Dam2020.09.25 12:34
Niemcy szybko odbudowali kraj, bo pieniądze z planu marshalla zainwestowali w gospodarkę, zamiast przejadać na socjal. Już tutaj czytałem, że Cesarstwo Rzymskie upadło przez homo, podobny poziom głupoty.
Anonim2020.09.25 12:43
liberalizm gospodarczy czy ogólnie wolność, zdrowa rywalizacja to właśnie zaprzeczenie homoterroru z zakazami i nakazami, w szerszej pespektywie dotyczące np praw zwierząt a nie rolnika, parytetów dla inteligentów i debili na uczelniach oraz leczenie skutków społeczno medycznych, co Warszawa zawdzięcza 7% hivowi w klubach gejowskich?
Przed epidemią lgbt2020.09.25 12:55
Orlenowska komisja zadała mocne ciosy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, ale to autorytet jego żony ucierpiał najbardziej. Ona też okazała się najmniej odporna na prawdziwe i urojone ataki mediów. Żądała od dziennikarzy statusu niekrytykowalnego półboga (co nie dziwi, skoro o mężu mówiła per pomazaniec Boży!), bardzo przeżywała wytykanie jej przez media hipokryzji. A czy nie było hipokryzją, gdy ta obrończyni skrzywdzonych nie miała oporów, by paradować w drogich FUTRACH czy wyjeżdżać z córką na paryski bal debiutantek?
klub LGBT politechniki warszawskiej2020.09.25 13:08
Przed epidemią LGBT osoby ze średnim wykształceniem nie ustępowały dużo lub wcale dzisiejszym magistrom. Inżynierki od Trzaska nawet 1 rury ściekowej puścić i zdiagnozować nie potrafią
Anonim2020.09.25 12:46
czy rozkwitające później po legalizacji zboczeń w RFN dworce zoo rozwijały państwo niemieckie?
ladychapel2020.09.25 12:27
Jezeli nawet, to na mniejsza skale niz PiS doprowadzil do ruiny Polske
Zeteselowiec znowu o czymś zapomniał2020.09.25 12:25
https://innpoland.pl/153661,samorzady-alarmuja-bedziemy-bankrutowac-rzad-zabral-im-pieniadze
Historia pomagdalenkowa zatacza koło2020.09.25 12:21
https://teologiapolityczna.pl/stefan-wyszynski-kultura-bolszewizmu-a-inteligencja-polska