Zamachowiec z Londynu to członek Państwa Islamskiego - zdjęcie
30.11.19, 19:58(fot. screen)

Zamachowiec z Londynu to członek Państwa Islamskiego

2

Tak zwane Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za wczorajszy atak nożownika w centrum Londynu. Powiązana z terrorystami agencja prasowa Amak przekazała, że sprawca zamachu był jego członkiem. Nie przedstawiła jednak żadnych dowodów na związek zabójcy z ugrupowaniem.

Agencja dodała, że zamach był realizacją taktyki, zakładającej ataki w krajach, biorących udział w koalicji walczącej z kalifatem. 

Potwierdzają się też wcześniejsze nieoficjalne doniesienia, że sprawca ataku w Londynie przebywał w przeszłości w więzieniu i w 2012 roku został skazany za terroryzm. Mężczyzna był znany brytyjskim służbom i łączono go z islamskimi grupami terrorystycznymi. W 2018 roku opuścił więzienie.

Agencja Reuters informuje, że brytyjskie służby miały informacje, że Usman Khan interesował się tym jak skonstruować bombę posługując się instrukcją podaną przez Al-Kaidę. W 2010 roku został zatrzymany jako jeden z podejrzanych o przygotowywanie ataku na londyńską giełdę.

Rodzina 28-latka pochodzi z kontrolowanego przez Pakistan Kaszmiru. Sam Khan urodził się już w Wielkiej Brytanii, ale miał zostać zinfiltrowany propagandą bojówek terrorystycznych w internecie.

Zamach na moście

We wczorajszym zamachu przy London Bridge mężczyzna, którego zidentyfikowano jako Usman Khan, zamordował dwie osoby.Trzy inne zranił. Zamachowiec miał na sobie także fałszywy pas z ładunkami wybuchowymi. Został obezwładniony przez świadków zdarzenia. Później terrorystę śmiertelnie postrzeliła policja.

Usman Khan był znany brytyjskim służbom. W latach 2012-2018 odsiadywał wyrok za działalność terrorystyczną. Opuścił zakład karny przed końcem kary.

 

 

Komentarze (2):

abdullachwisimulacha2019.12.1 15:09
Ten bisurman jest już raczej...byłym członkiem IS.
tad.2019.11.30 23:23
i znow ubogacenie