Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy nawracanie Żydów było ,wielkim błędem'? - zdjęcie
22.01.19, 13:05fot. Dennis Jarvis, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy nawracanie Żydów było ,wielkim błędem'?

20

Kilka dni temu na łamach tego portalu wyraziłem swój daleko posunięty sceptycyzm  względem obchodzonych rokrocznie w styczniu tzw. Dni Judaizmu. I choć nie jestem zaskoczony, słowami (o których poniżej), jakie z ust jednego z cenionych polskich księży, padły podczas tegorocznych celebracji tego swoistego "święta", to niestety tylko utwierdzają mnie one w rezerwie jakie wobec niego mam. Chodzi mianowicie o słowa ks. prof. Alfreda Wierzbickiego kierownika Katedry Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w trakcie jednego ze spotkań towarzyszących tegorocznemu "Dniowi Judaizmu" był łaskaw powiedzieć: "Ten sam Bóg nachyla się nad każdym człowiekiem. Całuje go i podnosi, aby rósł. Ten sam wybrał chrześcijan i Żydów. Wielkim błędem było nawracanie Żydów" (podkreślenie moje -MS).  

Choć niestety w kontekście obecnej rzeczywistości kościelnej cytowane słowa nie są szokujące, to tym nie mniej są one poważnie błędne z dwóch zasadniczych powodów:

Po pierwsze: nawracanie wszystkich narodów (w tym również Żydów) na wiarę chrześcijańską jest jasnym i jednoznacznym nakazem samego Pana naszego Jezusa Chrystusa (patrz: Mt 28, 19-20). Na kartach Pisma świętego czytamy, jak ów rozkaz Zbawiciela realizował choćby św. Piotr Apostoł, który jednego dnia do wiary w Chrystusa przekonał  około 3 000 swych żydowskich rodaków (Dz 2, 14 - 40). Ów Apostoł mówił wtedy do Żydów następujące słowa:

"Nawróćcie się (...) i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz" (Dz 2, 38 – 39).

Czy św. Piotr Apostoł także więc błądził? Czy natchnieni autorzy Biblii relacjonowali tę jego postawę po to, by piętnować ją jako wielce błędną, czy może jednak w celu ukazania nam godnego do naśladowania wzoru?

Po drugie: trwanie w religii (jaką jest m.in. judaizm), która nie uznaje Chrystusa za Boga, Pana i Zbawcę stanowi obiektywnie rzecz biorąc poważną przeszkodę do zbawienia. Katechizm Soboru Trydenckiego uczy wszak:

"Tak potrzebna jest ta wiara o Chrystusie Panu, iż nie mógł nigdy żaden człowiek, bez tej wiary być zbawionym, ani nie będzie".

Podobnie, Sobór Florencki w bulli "Cantate Domino" wymienia wyznawców "post-Chrystusowego" judaizmu, jako jedną z tych kategorii ludzi, którzy "pójdą w ogień wieczny zgotowany diabłu i jego aniołom" (Mt 25, 11) jeśli przed śmiercią nie przyłączą się do Kościoła. 

Owszem, nawet tak kategoryczne stwierdzenia jak powyższe nie muszą oznaczać, że dokładnie wszyscy Żydzi (w sensie religijnym) podążają teraz drogą do wiecznego potępienia. Część z nich może wszakże w pewien sposób przygotowywać się do przyjęcia chrześcijaństwa poprzez prowadzenie cnotliwego życia, pełnienie czynów miłości bliźniego i szczere poszukiwanie Prawdy Bożej. Tego typu Żydzi być może nawrócą się do Chrystusa w ostatnich chwilach swego życia (nawet wtedy, gdy nikt już nie będzie mógł tego widzieć i potwierdzić). Nie zmienia to jednak tego, iż niebezpieczeństwo piekła może być bardzo poważne i realne dla wielu innych wyznawców judaizmu. I dlatego, z miłości do nich, trzeba przedstawić im argumenty i dowody na rzecz prawdziwości wiary w Pana Jezusa oraz samemu dawać przykład dobrego chrześcijańskiego życia.

Na sam koniec, warto przytoczyć słowa Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ, o tym jaką postawę wobec wyznawców judaizmu winni mieć chrześcijanie:

"Nie myślim o tym, aby byli wygnani, albo żeby się do wiary świętej nawrócili. W Rzymie w każdą sobotę muszą słuchać kazania żydzi koniecznie; bo acz do wiary żydów i pogańców przymuszać nie godzi się, ale do słuchania woli Bożej, z którego dobrowolnie uwierzyć mogą, niewolić ich się godzi, i miłość bliźniego, któremu jako i sobie życzyć zbawienia mamy, to wyciąga; bo Chrystus Pan nasz mając moc wszelaką na Niebie i na ziemi, jako rozkazał po wszystkim świecie Apostołom kazanie, tak też rozkazał wszystkim narodom słuchanie, bez którego nic po kazaniu, dlatego powinni są wszyscy na świecie ludzie prawem Bożym słuchać Ewangelii i kazania kościelnego. Przetoż do tego, co Panu Jezusowi winni są, przymuszać panowie chrześcijańscy, Turków, Indów, żydów i innych niewiernych mogą i powinni są, gdyż to z mocy mają, to jest, aby słuchali słowa Bożego, z którego dobrowolnie, a bez przymuszenia uwierzyć mogą (...)" (Cytat za: Ks. Piotr Skarga, Żywoty Świętych Starego i Nowego Zakonu. Na każdy dzień przez cały rok. Wybrane z poważnych pisarzów i doktorów kościelnych, tom I, Petersburg 1862, s. 277).

Mirosław Salwowski

Komentarze (20):

American2019.01.22 18:48
Wedlug Tory, 3263 lata temu otrzymalismy Ziemie Swieta od samego Boga. Nie bylo to jednak nadanie bezwarunkowe. Jesli bedziemy sie stosowac do Tory i przestrzegac jej Drogi, - ta Ziemia bedzie nasza. Jesli nie - zostaniemy wyrzuceni. Zgrzeszylismy. Zostalismy wypedzeni. Nawet w czasach gdy bylismy bardzo silni. Prorok Jeremiasz powiedzial: Wszyscy królowie i ludzie swiata nie wierzyli, ze jakikolwiek najezdzca bylby zdolny przejsc przez bramy Jeruzalem.... Z powodu naszych grzechów zostalismy wygnani z naszej ziemi. I tylko poprzez calkowity zal Wszechmocny sam , bez zadnych ludzkich wysilków czy interwencji, uratuje nas z wygnania. Wówczas nastapi powszechny pokój. Stanie sie to po nadejsciu proroka Eliasza i prawdziwego Mesjasza. Nie przez moc i nie przez wladze, tylko dzieki Memu duchowi (Zachariasz rozdzial 4) . Syjonisci odrzucili zydowska wiare i twierdzac, ze lekarstwem na 'zydowski problem' jest posiadanie silnego panstwa z silna armia. Ta wymiana uswieconej wiary na nacjonalizm niszczy swieta istote zydów. Przyniosla wojne, smierc i rozlew krwi. Rezultatem jest ich panstwo, najniebezpieczniejsze miejsce dla zydów.
Olej2019.01.22 20:25
Panie American ! Każdy naród ma prawo do bycia wolnym i do posiadania ziemi na tym świecie. Naród żydowski został tej ziemi pozbawiony w podobny sposób w jaki utracili swoją ziemię Polacy. Nie bez przypadku los zetknął oba narody ze sobą. Tradycja i doświadczenie przeszłości, inteligencja i praktycyzm, mistyka i nauka. Zestawione zostały z walecznością Polaków, kultem wolności i indywidualizmu, zmysłem państwowotwórczym i politycznym, wreszcie z bogatszym niż u innych narodów rozumieniem moralnych zasad istnienia i polityki, przełożone na szlachetność polskich elit i ich pozycję intelektualną. Przywiązaniem do tradycji i kultury. Ów melanż pozwolił nam Polakom uczyć się od Żydów kultu wiedzy i nauki a im posiąść umiejętność politycznego organizowania się i zorganizowania własnego państwa, w czym udział mieli wspierający ich politycznie Polacy. Śmiem twierdzić, że to współistnienie miałoby dalszy konstruktywny przebieg w procesie tworzenia nowoczesnego społeczeństwa wielonarodowego takiego jakie tworzą Stany Zjednoczone AP. Ten proces został brutalnie przerwany trucizną ideologii, którą de facto stworzyli odstępni od tradycji i wiary Żydzi, stworzyli ją przeciw Bogu i na swoją zgubę. Ceną tego była ogromna ofiara. Państwo Izrael było następstwem i konsekwencją zdarzeń II Wojny Światowej i praktycznym wnioskiem aby nigdy nie dopuścić do zagłady i prześladowań Żydów. I jest to racją ich działania w dobie obecnej i na przyszłość. Są mądrym narodem. W stosunkowo krótkim czasie nauczyli się więcej niż my przez 200 lat. Dość porównać ich możliwości polityczne i militarne z naszymi. Ich polityczne oddziaływanie na świat i nasze. Wnioski pozostawiam do przemyślenia.
American2019.01.23 20:09
Masz racje. Pozdrowienia.
American2019.01.22 18:40
Syjonisci poswiecili wiele zydowskie istnien w swych ciagle trwajacych konfliktach. By osiagnac swój cel zawsze swiadomie wywolywali antysemityzm. Podczas II wojny swiatowej byli przecini dawaniu pieniedzy na ratowanie Zydów. Lider syjonistów Yitzhak Greenbaum powiedzial podczas przemówienia w Tel Avivie 18 lutego 1943 roku, ze ktos powinien stawic opór tej fali drugorzednych roszczen . Powiedzial takze: Jedna krowa w Palestynie jest wazniejsza niz wszyscy europejscy Zydzi. Ich interesem nie bylo ratowanie Zydów, przeciwnie, im wiecej zydów ginelo - tym wiekszym bylo dla nich atutem i karta przetargowa. Ich mottem bylo rak bedam (tylko przez krew dostaniemy ziemie). RABINI OSTRZEGALI PRZED NIEBEZPIECZENSTWEM Najwieksze rabiniczne autorytety ostrzegaly przed niebezpieczenstwem syjonizmu. Entuzjazm dla syjonizmu i wszystkich jego przedmiotów 'kultu': armia, ambasadami, flaga itd., jest wedlug Tory, dzielem jacer hara . Ale prawdziwa wiara zydów nie zmienila sie, a pokojowe rozmowy, przeszlosc, przyszlosc czy terazniejszosc, nie sa w stanie jej zmienic. Nie moze byc prawdziwego pokoju tak dlugo jak panstwo syjonistyczne istnieje, Syjonistyczne panstwo jest najwieksza katastrofa dla Zydów! Nie ma pokoju dla czyniacych zlo , powiedzial Bóg. (Izajasz 48 i 57) TRZY PRZYSIEGI Zostalismy zobowiazani przez Wszechmocnego by nie stosowac sily w celu zalozenie panstwa, nie buntowac sie przeciwko narodom, pozostawac lojalnymi obywatelami i nie opuszczac wygnania przed czasem. Nawet gdyby ziemia byl nam dana przez wszystkie narody, nie mamy pozwolenia by to zaakceptowac. Zgwalcenie przysiegi sprawi, iz staniemy sie zdobycza jak jelen albo antylopa w lesie (Talmud Ksuwojs 111a) . Zydzi mieszkali w Palestynie w pokoju i harmonii z Palestynczykami az do nadejscia syjonistów. Prawdziwi zydzi sa nie tylko przeciwko okupacji Zachodniego Brzegu i Gazy z jej codziennymi gwaltami i zabójstwami, ale takze przeciwko calej okupacji palestynskiej ziemi. Wedlug Tory, cala Palestyna powinna byc zwrócona Palestynczykom. - Wedlug Tory, Zydzi nie moga przelewac krwi, krzywdzic, ponizac czy dominowac nad innymi ludzmi. - Niech swiat wie, ze bycie Zydem znaczy bycie oddanym Torze i odrzucenie syjonistycznej herezji. W syjonistycznym panstwie Zydzi cierpia religijne przesladowanie i nietolerancje. Nawet groby naszych przodków sa niszczone i bezczeszczone zgodnie z syjonistycznym planem zniszczenia zydowskiej religii. Nawet jesli syjonisci sa zwolennikami przestrzegania religijnych praw to wciaz bedzie to panstwo ateistyczne, fakt jego istnienia- jest sprzeczny z Tora.. - Syjonistyczni politycy i ich wspóltowarzysze nie przemawiaja w imieniu Zydów, nazwa Izrael zostala przez nich skradziona. Syjonistyczna propaganda przeciwko zydowskiej tradycji i prawu stawia syjonizm na pozycji najwiekszego wroga zydów. Podpisano: American Neturei Karta - Przyjaciele Jeruszalaim "
Tomek2019.01.22 18:38
Śmieszny ten duchowny... Skoro nawracanie żydów było błędem, to konsekwentnie należałoby przyjąć że w ogóle cała działalność Jezusa i jego uczniów w środowisku żydowskim też była błędem a właściwie tym samym całe chrześcijaństwo jest błędem. Ech... Skoro ks prof z wydziału filozofii nie potrafi logicznie myśleć, to kiepsko z tym KUL-em.
nikt2019.01.22 16:45
Jak zwykle dużo słów , cytaty jakich tam znanych czy nieznanych teologów , wszystkich " świętych " a mało treści . Żydzi to naród a nie religia . Nie jestem głębiej w temacie ,ale ich religią jest chyba Judaizm i pokrewne odłamy oparte na Starym Testamencie . Jako naród Żydzi nie byli i nie są narodem osiadłym . Nie integrowali się z narodami wśród których żyli . Tworzyli wspierającą się nawzajem społeczność . To nieco zaczęło się zmieniać ok. 100 lat temu . Posiadają -jak każdy z narodów określone cechy osobowościowe . Chyba słyszeliście o genach ? Żydzi obecnie nieco wymieszali się genetycznie z innymi narodami . Przede wszystkim ze Słowianami żyjącymi w Polsce . Nie zatracili jednak swoich cech osobowości . Widać to w kształcie twarzy i rysach wielu Polaków . Ludzka twarz jest swoistą Tablicą Mendelejewa . Piszą się w niej i korzenie i osobowość człowieka . Gdyby Żydzi żydzi żyli zgodnie z Wolą Boga , to Bóg nie miałby powodu posyłać do nich Swojego Syna . Nie będą nigdy żyli zgodnie z tą Wolą , gdyż to zupełnie nie leży w ich naturze . Obecnie Żydzi w Polsce są przeważnie ateistami lub Katolikami . Raczej z obserwacji wątpię , czy wierzącymi . Pewności jednak nie mam . Religie są wypaczonym monstrum Bożych Przekazów .
Vistula2019.01.22 18:01
Glupstwa piszesz. Zydzi sie asymilowali, ale starali sie by zachowac swoja wiare. Czy polscy Tatarzy muzulmanie nie sa od dawna zasymilowani?
Olej2019.01.22 14:35
Judaizm nie stoi w sprzeczności Boskiej do chrześcijaństwa, które jest jego kontynuacją w Chrystusie. Wszak Pan Jezus modlił się do Ojca w synagodze. Żydzi tę kontynuację odrzucili i w niej trwają. Nadejdzie czas kiedy to się zmieni.
Reytan2019.01.22 15:38
Bzdura. Chodzi o judaizm biblijny,a nie wspolczesny judaizm talmudyczno-rabiniczny.
Olej2019.01.22 21:02
Bzdura ??? Ta ,,bzdura’’ mieści się w Pięcioksiągu i w bodaj najważniejszym łączniku dwóch religii jakim jest Dekalog. Osoba Chrystusa jest tak uniwersalistyczna, że wykracza poza judaizm i chrześcijaństwo Jezus swoją osobą wytyczył drogę światu. Błędem jest różnicowanie obu religii narosłymi przez stulecia dogmatami i tradycją stworzoną przez człowieka. Ręka Boska ma inny czytelny ślad ciągłości przekazu dla ludzi, który jest nadrzędny w warstwie etycznej i moralnej. Zmienia się stosownie (od Starego do Nowego Testamentu) do rozwoju człowieka i jego percepcji umysłowych i rozwojowych. Jest dozowana proporcjonalnie wraz ze wzrostem człowieka w swej istocie. I wciąż trwa ....
lolek kremówka2019.01.22 14:12
A tymczasem w Polsce nie imigranci,którymi straszą TOTALNI ze zjednoczonej prawicy niosą zagrożenie ale nasi - polscy szaleńcy - Niezidentyfikowana osoba próbowała sforsować samochodem osobowym bramę Pałacu Prezydenckiego - dowiedziała się @PAPinformacje ze źródeł z Pałacu Prezydenckiego. Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24387495,incydent-przed-palacem-prezydenckim-ktos-probowal-sforsowac.html#a=66&c=154&s=BoxNewsImg1
Gwizda2019.01.22 14:32
oj nie kłam tak naiwnie. Nikt nie "forsował" tylko nasza dzielna policja goniła uciekiniera ulicami miasta... narażając życie i mienie mieszkańców.
na pohybel!2019.01.22 13:31
"TAKI PIĘKNY DZIEŃ, ŻE TRZEBA SIĘ NAPIĆ ZE SZCZĘŚCIA, OBY WIĘCEJ TAKICH ADAMOWICZÓW BYŁO!" https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/904015383106929 Radny PiS świętuje morderstwo prezydenta Adamowicza. Prawackie kanalie za cichym przyzwoleniem piSSobolszewickiego nierządu pozwalają sobie na coraz więcej....
Gwizda2019.01.22 13:42
Od "kaczki po smoleńsku" i "zimnego lecha" straciliście prawo do pyskowania.
na pohybel!2019.01.22 14:37
tobie zostało prawo do kleksa w majtach
Gwizda2019.01.22 15:45
Fajne masz skojarzenia, dzieciaku
Zikfrid2019.01.22 18:29
Nie Panie Zerro, jest zupełnie inaczej. Spraw zaczynają się intensyfikować i zagęszczać od "dziadka z wehrmachtu".
Gwizda2019.01.22 19:08
Sprawy się zagęszczają od Nocnej Zmiany, gdy ujawniło się ubeckie bydło.
Witek2019.01.22 13:30
Czy ostała się wiedza ( wiara ) ( Polan - Lechitów ) ? Jak nie . To nawrócili NAS skutecznie . Przykro patrzeć .
Witek2019.01.22 13:25
Czy ostała się nauka i wiedza ( WIARA ) ( POLAN - LECHITÓW ) ? Jak się nie ostała to nawrócili NAS skutecznie .