Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy ks. Jankowski zasługuje na pomnik? - zdjęcie
26.02.19, 12:00

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy ks. Jankowski zasługuje na pomnik?

42

Postać zmarłego przed kilku laty księdza Henryka Jankowskiego w ostatnich tygodniach znów budzi wiele kontrowersji. Po jednej stronie mamy więc jego zaciekłych krytyków, by nie powiedzieć, że wrogów, którzy wprost zarzucają mu pedofilię i domagają się wpisania imienia i nazwiska tego księdza do swoistego czarnego katalogu polskich antybohaterów. Po drugiej jednak stronie, szczególnie w ostatnich dniach uaktywnili się gorliwi obrońcy dobrego imienia ks. Henryka Jankowskiego, którzy nazywają świadectwa osób twierdzących, iż są ofiarami tego duchownego "pomówieniami pieniaczy". Jak zatem ustosunkować się do całej tej sprawy?

Otóż nie ulega wątpliwości, iż ks. Jankowski, jak każdy człowiek, miał swe zalety i dobre strony. W tym obszarze można wskazać choćby na to, że ów prezbiter chętnie materialnie pomagał osobom biednym oraz pokrzywdzonym. To jednak nie zmienia faktu, iż ks. Henrykowi Jankowskiemu stawiane są bardzo poważne zarzuty tyczące się aktów pedofilii oraz homoseksualizmu. I powiedzmy to sobie wprost; nawet na podstawie tego co mówią osoby przychylnie nastawione do tego księdza istnieją silne poszlaki, by w rozsądny i uzasadniony sposób podejrzewać, iż jednak w owych zarzutach jest coś na rzeczy.

Przede wszystkim, nikt nie kwestionuje tego, iż ks. Henryk Jankowski otaczał się młodymi chłopcami, których – delikatnie mówiąc – traktował bardzo poufale. Najdalej idącą oznaką tej poufałości było całowanie przez owego księdza młodych chłopców w usta i klepanie ich po pośladkach. Już same takie gesty ks. Jankowskiego, nawet gdyby nie szło za nimi coś jeszcze więcej, były ohydne oraz nieprzyzwoite i gdyby zastosować wobec gdańskiego prałata karę jaką w takich przypadkach doradzał egzekwować św. Bazyli Wielki, to należałoby go publicznie wychłostać, napluć mu w twarz, zakuć w żelazne łańcuchy, a następnie przez okres jednego roku trzymać w izolacji.

Inną z niepokojących oznak zastanawiającego stosunku ks. Jankowskiego do moralności seksualnej były różne frywolne odzywki i żarty w wykonaniu tego człowieka. Przykładowo, gdy pewien dziennikarz zagadnął go mówiąc: "Chcemy coś księdzu pokazać!", ów odpowiedział: "Co?! Fiu**a!" (wykropkowanie wulgaryzmu – moje MS). Z kolei, jeden z sympatyków ks. Henryka wspominał, iż ów był znany z zamiłowania do sprośnego humoru. Gdański prałat miał sobie raz nawet pozwolić na połączenie żartów o rozpuście z dowcipem na temat świętej spowiedzi mówiąc, iż niejako w automatyczny sposób rozgrzeszy tych, którzy dopuściliby by się takowych grzechów. Ktoś może jednak powie: "Ach, to tylko żarty!". Cóż, tego typu dowcipy są uczniom Pana Jezusa zakazane jak naucza tego św. Paweł Apostoł: "O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystościalbo chciwościniechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym, ani o tym co haniebne, ani niedorzecznego gadanialub nieprzyzwoitych żartów,bo wszystko to jest niestosowne" (Ef 5, 3-4). Co więcej zaś, takie żarty często są oznaką głębszego problemu, jakie wypowiadające je osoba ma w sferze moralności seksualnej. Mówi nam o tym tak ludzkie doświadczenie, ale na podobną prawidłowość wskazuje też Chrystus Pan ucząc:

"Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta" (Łk 6, 45).

Jeszcze inną, godną nagany postawą ks. Henryka Jankowskiego było jego powszechnie znane zamiłowanie do bogactwa, luksusów i próżności. Owszem, dzielił się on tym bogactwem i za to należy mu się uznanie, ale nie zmienia to faktu, iż uczniom Jezusa nie przystoi obnosić się ze swym wysokim statusem materialnym. Proste i skromne życie jest tym, które winni praktykować chrześcijanie.

Wracając zaś do zarzutów odnośnie pedofilii i homoseksualizmu to, iż tego rodzaju zachowania w wersji "soft" były udziałem gdańskiego prałata de facto przyznają nawet jego zwolennicy oraz sympatycy (vide: wspomniane całowanie chłopców w usta i klepanie ich po pośladkach). Czy te sprośności przeradzały się w coś więcej, jak mówią o tym niektórzy? Tego póki co nie udowodniono w sądowym procesie i problem polega na tym, że na gruncie świeckiego prawa taki proces nie za bardzo może się odbyć. Ksiądz Jankowski zmarł bowiem w 2010 roku a nawet, gdyby na podstawie jakichś kazusów próbować nieżyjącej osobie stawiać zarzuty karne, to i tak prawdopodobnie większość z takowych zarzutów by się już przedawniła. Pozostaje więc opcja weryfikacji oskarżeń względem nieżyjącego prałata z Gdańska w trakcie kościelnego procesu. Można się jednak zapytać, czy można na taki uczciwy oraz sprawiedliwy kościelny proces liczyć w sytuacji, gdy czuwałby nad nim hierarcha, który sam okazywał różne względy ks. Jankowskiemu, a ponadto również mu zarzuca się takie naganne zachowanie jak pijaństwo, wulgarność, zamiłowanie do przepychu oraz tuszowanie pedofilskich skandali?

Mirosław Salwowski

Komentarze (42):

Mateusz Jeglinski2019.02.27 22:02
Załgane lewactwo dalej w akcji. Łgarz Asdf napisał: Kwestie wskazane w artykule - całowanie chłopców w usta, klepanie po pośladkach czy wyjątkowo sprośny humor - są dobrze udokumentowane i nie mogą zostać uznane za pomówienia. Autor pominął kwestię współpracy z SB, również udokumentowaną przez IPN (co tłumaczy postawę Wałęsy). To ciekawe łgarstwo, bo jeszcze niedawno twierdzono, ze teczka ks Prałata zaginęła, lu została zniszczona. Panie, niech lewackie kłamstwa obrócą się przeciwko lewackim łgarzom.
Asdf2019.02.28 10:02
IPN wydał te dokumenty: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12638,Kontakt-operacyjny-Delegat-vel-Libella.html Proszę sobie kupić albo wypożyczyć i samemu przeczytać.
zenio2019.02.27 19:24
Nawet Sławomir Cenckiewicz uważa,że Jankowski donosił do SB, ale niedowiarkom się to w głowach nie mieści. https://vod.pl/programy-onetu/onet-opinie-andrzej-stankiewicz-slawomir-cenckiewicz-2702/7yhj3ld Przestańcie bronić tego kapusia i pedofila ludzie.
bogdanus2019.02.27 12:18
Mimo wcześniejszych zasług pomocy dla Solidarności za PRL i faktów, że był pedofilem, nie powinno stawiać się mu pomnika. PO promuje LGBT a przez co homoseksualizm i blisko z nim związana pedofilia.
Daria2019.02.27 10:17
Pomnik Jankowskiego jest potrzebny żeby wieszać na nim buciki. Jest to pomnik polskiej hipokryzji, buty i obłudy kościoła. Dotąd Jankowski znany jedynie jako ksiądz biznesmen będzie też pedofilem i współpracownikiem SB. Bardzo potrzebny pomnik. Jak będę w Gdańsku, specjalnie przyjdę żeby opluć.
anonim2019.02.27 10:43
Mała szansa że zdążysz, na dniach będzie usunięty z przestrzeni publicznej.
Alojzy Cedzidlo2019.02.27 11:18
A nie lepiej to oficjalnie działać , udowodnić , ukarać . Tylko tchórze po cichu i nocą oąlują uszkodzą. . A potem świętych udają. Pani Daria to z PSL-u ?
anonim2019.02.27 9:18
Czy pedofil i agent SB zasługuje na pomnik?
słowiczek poznański2019.02.26 16:58
@Albert Bolek "popełnił błąd" w młodości (a jakie ty popełniłeś?), dzisiaj Bolek twierdzi, że mu bliżej do Moskwy niż do Waszyngtonu. It truly does seems to be legit - indeed. You do habla some inglés, no shit Albert. Show me more, don't be shy like a fucking virgin queer.. P.S. Czasy pisania "wielkimi literami" transparentów na święto majowe już dawno minęły towariszcz durak
o. padre2019.02.26 19:43
x jankowski zachowywał się niestosownie względem dzieci co nie przystoi księdzu. A tym bardziej nie zasługuje na pomnik!
Albert2019.02.26 15:46
1. Facet, który w młodości coś tam podpisał, ale nie wiedział co, potem zerwał współpracę z SB i stał się liderem ruchu, który doprowadził do przewrotu w kraju. Według frondziarzy AGENT SB, NA DRZEWO Z BYDLAKIEM! 2. Facet, który był wieloletnim współpracownikiem, donosił na wszystko i wszystkich, do tego był znanym powszechnie pedofilem i oszustem/złodziejem, na dodatek matka - Niemka, ojciec folksdojcz, walczący z własnej woli w Wehrmahcie. Według frondziarzy POLSKI BOHATER, ZASŁUGUJE NA POMNIK, NA DRZEWO Z BYDLAKAMI, KTÓRZY GO SZKALUJĄ! Seems legit.
Paweł2019.02.26 14:54
Taka uwagą. Dlaczego IPN nie interweniuje w sprawie pomnika Jankowskiego? Przecież pomnik tego kapusia SB jak najbardziej pasuje pod propagowanie komunizmu.
Mirek2019.02.26 14:34
Zgadzam się z powyższym. Uważam że z jednej strony pomnik nie jest potrzebny, a z drugiej strony oskarżenia o występki teraz może pisać każdy i ile chce. Dopisywać zmyślone zarzuty do prawdziwych. To poniżej poziomu. Wychodzi na to że oskarżycielem, sędzią i wykonawca wyroku były "Wysokie Obcasy"- czytaj Agora. Czy tak ma być?
słowiczek poznański2019.02.26 14:17
Pomnik ten ktoś ufundował, ktoś dał plac na którym pomnik stoi, żeby pomnik usunąć musi to być zrobione zgodnie z prawem, bez zapału bolszewickiego, bez rewolucji kulturalnej. Jeżeli w W-wie jest pomnik zbrodniarza Berlinga, pomnik homoseksualisty i pedofila jest mniejszym złem. Ale pozostawiony może być miejscem pielgrzymek dla różnych perwertów, dumnych pedofili ateistów - to ich bohater. auferetur inferunt insaniam - cut the bullshit asshole patroluje blogi sumiennie. Dla takich nie ma najmniejszego znaczenia ani osoba ani temat, ważne jest żeby dosunąć. To cała ich esencja życia, starych sierot po-sowieckich.
anonim2019.02.27 9:22
"żeby pomnik usunąć musi to być zrobione zgodnie z prawem" Będzie usunięty zgodnie z prawem już wkrótce, spokojna twoja głowa.
Mateusz Jeglinski2019.02.26 13:58
Salwowski, jakie kontrowersje? Niczym nie poparte słowa jakieś zaczadzonej lewaczki, to nie dowód a pomówienie. Czytałeś człowieku te pomówienia w wysokich obcasach? Tam się wszystko kupy nie trzyma. Do nagonki dołącza też moralny śmietnik jak Borusewicz i Friszke. Godne zauważenia jest to, że w tej sprawie Wałęsa zachowuje się przyzwoicie. Kontrowersyjne jest to, że na zwykłe pomówienia, ludzie którzy chcą, żeby ich traktować, jak rozsądnych, reagują jakby nowy ląd odkryli. Pomówienie jest pomówieniem a głupim ten, kto daje pomówieniu wiarę. I tyle.
Asdf2019.02.26 14:35
Kwestie wskazane w artykule - całowanie chłopców w usta, klepanie po pośladkach czy wyjątkowo sprośny humor - są dobrze udokumentowane i nie mogą zostać uznane za pomówienia. Autor pominął kwestię współpracy z SB, również udokumentowaną przez IPN (co tłumaczy postawę Wałęsy).
Mateusz Jeglinski2019.02.27 21:57
Załgany lewaku, nie ma nic takiego. Ja np twierdzę, ze Asdf jest nieślubnym dzieckiem Hitlera, co jest dobrze udokumentowane przez IPN i nie mogą być uznane za pomówienia.
Batko2019.02.26 13:31
Czy to co dzieje się teraz ,to jest ZAPŁATA? Bo ks.Jankowski był ,,parasolem" dla Wolnych Związków i Solidarności.Czy tak Lewactwo płaci ,że Ich Bronił?
Katolik2019.02.26 13:20
Jest grupa ludzi która posiada skłonności homo i nie powinni o tym trąbić na lewo i prawo. Ale bardziej niebezpeczne jest to że lgbt atakuje młodzież. Hedonistyczny styl życia, który wyznają "postępowcy" powoduje że zdrowi ludzie szukają coraz większych doznań i uciech i znajdują to co im podaje lgbt To jest tak jak z narkotykami, zaczynasz od marrihauny a kończysz na "złotym strzale"
Katolik2019.02.26 13:30
Dawniej w szkołach były narkotyki, Teraz niestety dochodzi parszywe lgbt
Katolik2019.02.26 13:11
Sodoma i gomora została spalona To jest ostrzeżenie dla ludzi promujących lgbt
Jack Em2019.02.26 13:10
Oho Salwowski zaraz powie nam czy można czy nie ... bo on już dawno wie !
Micha\\\\305\\\\202 Pasierb2019.02.26 12:58
Według mnie, ostatnimi czasy, ta forma utrwalania w zbiorowej pamięci, czy to osób czy zdarzeń, uległa, niestety, dewaluacji...
kalif2019.02.26 12:54
dlaczego te bolszewik i pisze na portalu katolickim
Jan Radziszewski2019.02.26 12:42
Duraki od Pedofili X + X Jankowski jest w NIEBIE i to jako męczennik - bo go żydzi z SB i GRU zamordowały podając truciznę A Ponadto Pan powiedział że X Jankowski nie zgorszył ani dziewczynki ani chłopca a ta jakoby Pedofilia - to jest to ściema żydowska tj propagandowe Kłamstwo + czy nie podobnie czyniły żydy najpierw mordując patriotów Polskich po II wojnie światowej - a potem od czci i honoru obdzierały w swoich żydowsko Bolszewickich Gadzinówkach I teraz stawiam pytanie czy mordercy X Jankowskiego lub szkalujący w swoich żydowskich mediach żydy z GW TVN Radiu RMF a teraz nawet Radiu Zet w NIEBIE BUDIET Otóż NIE!!! Po prostu PIEKŁO Ich czeka podobnie jak was tj jezioro ognia i siarki (Ap 20,15
o. padre2019.02.26 19:41
Za obronę pedofila należy ci się kara przewidziana przez św. Bazylego Wielkiego, jednego z Ojców Kościoła. Nię sąd cię skaże.
edi2019.02.26 12:30
PANIE SALWOWSKI PRZESTAŃ PAN JĄTRZYĆ - KIEDYŚ PRZECIWKO o. SZUSTAKOWI, teraz przeciwko ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM(na niczym nie oparte oskarżenia), a powyżej przeciwko ks. JANKOWSKIEMU (A GDZIE WYROKI SĄDOWE) - O CO PANU CHODZI ???- takie dziennikarstwo niech sobie pan pisze do poduszki a nie publicznie - NIE WOLNO JĄTRZYĆ BEZ WIARYGODNYCH DANYCH
anonim2019.02.26 12:27
Jest jeszcze jedna, bardzo przykra, historia dziewczynki, która będąc gwałconą przez Księdza Jankowskiego, zaszła w ciążę i popełniła samobójstwo z rozpaczy. Takie rzeczy, o ile prawdziwe, nie ulegają przedawnieniu.
edi2019.02.26 12:33
O ILE PRAWDZIWE - i to się nazywa OSZCZERSTWO, JAK NIE WIESZ TO NIE PISZ - BO O TOBIE TEŻ MOŻNA NAPISAĆ SAME HANIEBNE RZECZY A NA KOŃCU DODAĆ "o ile to prawdziwe "
Wiesław Kaloryfer2019.02.26 14:34
Naucz się znaczenia słowa "oszczerstwo", bo jeszcze się okaże, że to Ty nim jesteś.
Katolik2019.02.26 12:27
Lgbt niszczy: Kościół, rodziny, dzieci, młodzież, kobiety, wiosnę i tęczę Chrońmy Polskę przed tym gównem
Katolik2019.02.26 12:30
Proszę podać argumenty które dowodzą że to nie prawda
Piotr Nowak2019.02.26 12:46
Zamienisz słowa "Lgbt" i "Kościół" miejscami, a zdanie bedzię prawdziwe i nie mam zastrzeżeń.
Katolik2019.02.26 12:54
czytaj ze zrozumieniem lgbt atakuje Kościół również
Katolik2019.02.26 12:56
Twierdzisz że lgbt pomaga rodzinom i dzieciom, a Kościół nie? Proszę nie ośmieszaj się
Katolik2019.02.26 13:27
W życiu lepiej jest coraz mniej brać, ćpać. Wtedy człowiek zaczyna wzmacniać się naprawdę, psychikę i ciało. Warto
Katolik2019.02.26 13:34
Skoro lgbt niszczy wszystko tzn że niszczy również ludzi którzy sami to promują
anonim2019.02.26 14:52
nowak gnido wara ci od katolików i kościoła
Mateusz Jeglinski2019.02.26 12:15
Tak to wygląda, jak niektórzy próbują być na siłę oryginalni.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.02.26 12:09
Stanowczo protestuję przeciwko dopuszczeniu Mirosława Salwowskiego do publikowania na frądla. Ten pan zabiera mi pracę. Nie pasuje do linii programowej. Jak tak dalej pójdzie to frądel będzie obiektywny. Do tego nie można dopuścić!
Anonim tel. 645 5662019.02.26 17:45
Piszesz młocie sarkastycznie a mógł byś napisać do póki się nie rozliczy ks Jankowskiego, dopóki się nie sprawdzi zbiorów IPN dopóty trzeba poczekać z pomnikami. Tak tez myślę. Ponial Wania.