Witold Waszczykowski: Polska przełamuje monopol inicjatyw międzynarodowych - zdjęcie
12.02.19, 19:18fot. flickr.com

Witold Waszczykowski: Polska przełamuje monopol inicjatyw międzynarodowych

5

"Jeśli pomożemy Stanom Zjednoczonym, jeśli zapanuje spokój w danym regionie, to będą oni mniej uwikłani w rozwiązywanie tamtych problemów i więcej uwagi będą poświęcać naszej części Europy, a na tym nam najbardziej zależy" - mówi Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.

Polityk PiS odniósł się do organizowanej w Warszawie konferencji bliskowschodniej, która startuje już jutro.

"Na szeroko rozumianym Bliskim Wschodzie, który w układach politycznych jest definiowany jako obszar od Zatoki Perskiej aż po północne wybrzeża Morza Śródziemnego, mamy liczne konflikty od zakończenia II wojny światowej. Tutaj konflikt izraelsko-palestyński wcale nie jest tym największym i jedynym, bo w ostatnich latach mamy przecież wojny domowe oraz konflikty międzypaństwowe. Kilka lat temu dotknęła Europę wielka fala emigracji z tamtego terenu. Od jakiego czasu jesteśmy też nękani falami terroryzmu, który pochodzi z Bliskiego Wschodu, albo który jest motywowany fundamendalizmem islamskim. (…) Tymi problemami będzie zajmowała się konferencja w Warszawie" - mówi minister.

Jednocześnie polityk zauważył, że brak obecności Rosji i Iranu można rozumieć nie jako afront wobec Polski, ale wobec całego Bliskiego Wschodu i problemów, które tam występują.

"Problemem jest to, że część państw – szczególnie tych większych – rości sobie prawo do monopolizowania wszelkich inicjatyw międzynarodowych, do inicjowania procesów pokojowych bądź wszelkich dyplomatycznych konwentykli. Kiedy zgłasza się takie państwo, jak Polska, to część oczywiście odmawia jej prawa do inicjowania takich rozwiązań. Być może dla jednych problemem jest uczestnictwo Izraela, dla innych uczestnictwo Stanów Zjednoczonych. Dla Iranu w ogóle problemem od 40 lat – bo ten kraj w poniedziałek obchodził czterdziestolecie rewolucji islamskiej – jest jakieś pokojowe istnienie ze światem. To jest kraj rewolucyjny, nastawiony anty przeciwko zachodowi, jak również bardzo chciałby zmienić architekturę bezpieczeństwa w swoim regionie, więc jest to kraj mało kooperatywny, który od wielu lat nie chce rozmawiać ze światem" - podkreślił Waszczykowski.

"Tego typu wydarzenia dyplomatyczne robi się wspólnie z sojusznikami. Tutaj głównym naszym sprzymierzeńcem są Stany Zjednoczone, bo jeśli im pomożemy, jeśli zapanuje spokój w danym regionie, to ci sojusznicy będą mniej uwikłani w rozwiązywanie tamtych problemów i będą więcej uwagi poświęcali naszej części Europy, a na tym nam najbardziej zależy. Stąd też te wspólne działania z USA" - podsumował.

mor/radiomaryja.pl/fronda.pl

Komentarze (5):

lolek kremówka2019.02.13 10:50
Katolicka Polska jest liderem światowym przemysłu MONOPOLOWEGO, w produkcji i eksporcie najcięższego narkotyku na świecie jakim jest wóda
Mateusz Jegliński2019.02.13 10:24
Optymista?
Beno2019.02.12 20:49
USA i pokój w danym regionie. Już pomogliśmy i akurat istnieje pokój w Iranie i w Afganistanie? A zarzewie wszelkiego niepokoju to przede wszystkim Izrael. Ile to razy Izrael w swojej historii nie przestrzegał międzynarodowych rezolucji pokojowych? Ile razy pożegał do wojen na Bliskim Wschodzie? Kwestia Palestyny, wzgórza Golan, Syria... USA to raczej w tym regionie jest zarzewiem niepokoju.
nikt2019.02.12 19:49
To , co mówi pan Waszczykowski jest tematem raczej dyskusyjnym i mam na ten temat zupełne inne zdanie . Ale napiszę coś innego . Co mi się w PiS na razie podoba . Przed ich rządami Polaków głaskano , przyklaskiwano im , chwalono jak obłaskawionego psa . I przedstawiciele rządów , zwłaszcza PO byli jak te psy , lizały po rękach UE , dogadzały jej , spełniały jej oczekiwania . Tak ludzie postępują z biedakiem , który im służy bez sprzeciwu , łasi się uznając to za zaszczyt . A PiS powiedział " nie " .To wzbudziło ogromne oburzenie . No jak że ten nędzarz i tłumok śmiał się tak zachować ? Ale też przyszedł respekt . Jednak musimy się z tym "czymś " , który jest dla nas nikim liczyć gdyż go potrzebujemy do własnych celów a on znowu może się nam postawić . Taka jest ludzka mentalność . Polska przestała być pieskiem .
janek2019.02.13 7:56
Polska nadal jest pieskiem tylko zmieniła pana.