10.08.19, 11:15screenshot Youtube - wiez1958

Wielowieyski oskarża Brygadę Świętokrzyską NSZ! Mieli zabijać ,,setki Polaków''

Szokujące słowa Andrzeja Wielowieyskiego na temat Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Ojciec dziennikarki „Gazety Wyborczej” zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten nie brał udziału w uroczystościach Brygady.

Wcześniej rabin Polski Michael Schudrich, którego zaproszono na uroczystości 75. rocznicy powstania Brygady, stwierdził że to dla niego „zniewaga”, co napisał w liście do szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wielowieyski zaś stwierdza, że Brygada Świętokrzyska NSZ na Kielecczyźnie oraz w sąsiednich powiatach dokonywała mordów, co mieli mu opowiadać z dumą między innymi oficerowie BŚ NSZ – rtm. „Lubicz” i por. „Żbik”.

Szczycili się listami setek zabitych Polaków. Nie tylko z Armii Ludowej, również z Batalionów Chłopskich i AK, a także działaczy ludowych i pepeesowskich”

- pisze.

Stwierdził także, że „ze szczególną satysfakcją odnotowywali likwidowanie ukrywających się Żydów”. Dodał, że żołnierze ci wsławili się rabowaniem zajmowanych wsi.

Tymczasem Bogusław Nizieński, żołnierz AK oraz były sędzia, na antenie TVP Info stwierdzał:

Niektórzy są zaczadzeni dawną propagandą. Nauczyli się tego, co komuniści o Brygadzie Świętokrzyskiej ppłk Bohuna twierdzili i nie znają zupełnie dowodów przeciwnych”.

dam/"Gazeta Wyborcza",wpolityce.pl

Komentarze

Marianna2019.08.11 10:25
Za takie słowa - pozew sądowy za pomówienie. Bedziesz musiał swoje obelgi udowodnić historyku.
mao2019.08.11 11:20
prawda boli ,hańba zdrajców pozostanie
kobo2019.08.11 12:00
Dowody masz w IPN.
Arek2019.08.11 8:06
Autor powtarza propagandę z okresu komunizmu, wypisz wymaluj dotyczy to band gwardii i armii ludowej, którzy robili dokładnie to co autor przypisuje brygadzie.Ja znam jednego bandziora z tamtych czasów - Moczara. Wstyd panie Wielowiejski PS; dowódca brygady płk Bohun w swoich wspomnieniach powiedział z rodzimymi komunistami moja brygada uporała by się w kilka tygodni, z czerwoną armią nie było to możliwe i zarządziłem wycofanie. Jedyna jednostka która miała prawo nosić amerykańskie znaki. Nadmienię też, że wyzwoliła około 1000 kobiet które Samanidów zamierzali żywcem spalić w obozie koncentracyjnym w Holiszowie w tym około 300 Żydówek - to fakt
Mirek2019.08.10 23:04
Słuchajcie lewackie śmiecie ! . Brygada Świętokrzyska musiała za wszelką cenę uciekać na zachód ponieważ dostałaby się w łapy NKWD tak jak inne oddziały AK . Na Wileńszczyźnie Rosjanie pod pozorem współpracy z żołnierzami Armii Krajowej rozbroili ich i zesłali na Syberię . Trzeba być wyjątkowo głupim by tego nie rozumieć .
mao2019.08.11 11:19
tak,bali się że ich ruscy zgwałcą
poPO=kurw...i złodzieje2019.08.10 22:53
DziadkuI Gówne..Wybiórczym to ewentualnie podciera sie w ostateczności oczywiście , aNIE CZYTA bo potem sie robi dziadziowi sieczka w móżdżku!!!
anonim2019.08.10 20:12
Ojciec ubek to i córka Dominika W też z czerwonej zar... a teraz z tęczowej zarazy
kobo2019.08.11 11:59
Z Ubecją więcej do czynienia ma TW Leszek ten co tak wychwala zdrajców z NSZ.
precz z komuną2019.08.10 19:54
https://www.youtube.com/watch?v=aj5UA6swTc0
kalinka2019.08.10 18:50
żyd jak nie skłamie to prawdy nie powie
Mirek2019.08.10 23:07
Żyd może tylko zdradzić lub oszukać .
mundurowy2019.08.10 17:37
stary dziadu ty poszukaj dobrego miejsca na cmentarzu na dziure dla ciebie.Przecież widać ,ze ty na dniach zdechni3esz.
taa... 2019.08.10 17:29
To może jeszcze o zdanie poprośmy potomków Bieruta, co sądzą o Brygadzie Świętokrzyskiej?! Tak samo ja mogę powiedzieć, że mi jeden gość opowiadał, że zna gościa, który mu opowiadał że Wieliowejski mordował żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, bo sam to kiedyś gadał... Następne "sanacje" GW wzięte z czarnej a właściwie czerwonej d... michnikowszczyzny
PolakNieLeming2019.08.10 15:14
Ale tu czerwonego ścierwa się naleciało ! Komuniści i im sprzyjające osoby powinny być w Polsce tak samo traktowane jak Naziści i ich zwolennicy. Obserwować, a w razie potrzeby rozbijać i zamykać, żeby nigdy ani jedna, ani druga gadzina się nie odrodziła.
Marian2019.08.10 15:04
Zydowscy uciekinierzy z gett tworzyli zbrojne bandy rabujace ludnosc cywilna wiec byli likwidowani jako elementy kryminalne nie jako zydzi.Likwidowali tez PPR owcow i ich zbrojne bandy zwane GL-AL jako zdajcow wspolpracujacych z wrogiem.To za to zydokomuna tak ich nienawidzi bo to w wiekszosci zydzi byli czlonkami tych band.
PolakNieLeming2019.08.10 15:04
Dla mnie taki człowiek który w jakikolwiek sposób jest powiązany z Gadzinówką Wybiórczą nie jest źródłem wiarygodnym, a wręcz przeciwnie. Część Żydów, tych, którzy działają na szkodę Polski i Polaków można nazwać niewdzięcznikami. Żyją u nas jak paczki w maśle, nie są w żaden sposób prześladowani (w przeciwieństwie do Żydów z Zachodniej Europy), a jątrzą, kłamią i żądają. Skutek, Panowie Żydzi, będzie w końcu taki, że ostatnie państwo w którym możecie czuć się swobodnie stanie się wam wrogie. Na tym wam zależy ??? Dlaczego nie czepiacie się Francuzów (którzy, choć nie groziła im kara śmierci, jak Polakom, nie dość, że nie ukrywali was na taką skalę jak Polacy, to chętnie załatwiali wam wywózki do NIEMIECKICH obozów koncentracyjnych. To, co robicie (w stosunku do polski i Polaków) można określić jako chamstwo, niewdzięczność i polityczny bandytyzm ! Chylę natomiast czoła przed takimi polskimi Żydami jak Bronisław Wildstein, Szewach Weiss i im podobnym. Na pohybel wrogom Polski i Polaków.
Hieronim2019.08.10 14:34
I mój św. pamięci ojciec był z nim w AK, pewnie się teraz przewraca w grobie...
rebeliant2019.08.10 14:33
Matko kochana, to te NSZ musiało być mocno uzbrojone skoro dawali radę walczyć z Niemcami i jeszcze ganiać za sowieciarzami. To NSZ było na celowniku Niemców i sowieciarzy.
Garett2019.08.10 14:28
Moze zalozyciel organizacji Toma nie byl agentem gestapo? Kto mu dal wille w Warszawie pod siedzibe organizacji? Kto sie spiknol ze szwabami by mordowac komunistow Polskiej narodowosci? Kto wyjechal do Berlina? Od kiedy szwaby rozdaja wille akowcom i goszcza ich w Berlinie? To nie sa komunistyczne brednie tylko MIEDZYNARODOWE SPRAWOZDANIA WY PISOWSKIE NIEUKI. Dla was kazda niewygodna prawda to klamstwo lecz na szczescie nikt wam nie kupi tych bredni procz was samych i wam podobnych historycznych analfabetow. Nie zapomnijcie dac mi minusow durnie vo dla mnie minus od takich tlukow jak wy jest nagroda
Garett2019.08.10 14:13
Bachory tych zdrajcow i sprzedajnych swin minusuja tych ktorzy prawde im mowia. Wy pomioty swietokrzyskich zdrajcow im wicej minusow dajecie tym lepiej miernoty. Potomkowie organizacji Toma szczekaja bo wychodzi prawda o ukladach ich dziadkow ze szwanami
mao2019.08.10 14:30
Racja-już nie mówi się o prawdziwych żołnierzach podziemia tylko o tych żołnierzykach wyklętych - pisowskie zombie
Ignacy 2019.08.10 14:09
Żydzi to naród który kolaborował z Hitlerem i Stalinem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Garett2019.08.10 14:18
Gorolska granatowa policja pomagala Niemcom w eksterminacji Zydow POLACZKU
Jack Em2019.08.10 14:07
PO co PiSiory zapraszają rabinów POtomków żydokumuny , bandziorów , morderców UB co tyle złego zrobili uczciwym Polakom Chrześcijanom !? PO co cytować bełkot starego komucha Wielowiejskiego co ma na sumieniu komusze zbrodnie !? Czy nie możemy wspominać , uczyć młode pokolenia Polaków w spokoju i prawdzie nie angażując do tego tego typu żydokomunistyczne truchła diabelskiej przeszłości.
Jan Radziszewski2019.08.10 13:23
gumowa kaczka i inne żydy - a co powiecie na takie postępowanie żydów miłośników żyda Adolfa Hitlera członka tj brata masona loży żydowskiej B'anai B'rith ot żydowscy, niemieccy bankierzy Oppenheimowie udzielali cały czas wydatnej pomocy Hitlerowi, który zrewanżował się im, mianując ich honorowymi aryjczykami. Nie tylko mieli oni do swej dyspozycji dwa gabinety w gmachu Reichbanku, którego prezesem był mason Hjalmar H. Greeley Schach, i agent Rockefellerów, ale jak wynika z akt procesu norymberskiego, trzymali w latach wojny pieczę nad depozytem srebra i biżuterii skonfiskowanej Żydom po 1937 r. Trzeba pamiętać, że zagłada żydów przez hitlerowski reżim nie obejmowała żydowskiej arystokracji, która - przeciwnie - była jej gwarantem, Np. żydowscy, niemieccy bankierzy Oppenheimowie udzielali cały czas wydatnej pomocy Hitlerowi, który zrewanżował się im, mianując ich honorowymi aryjczykami. Nie tylko mieli oni do swej dyspozycji dwa gabinety w gmachu Reichbanku, którego prezesem był mason Hjalmar H. Greeley Schach, i agent Rockefellerów, ale jak wynika z akt procesu norymberskiego, trzymali w latach wojny pieczę nad depozytem srebra i biżuterii skonfiskowanej Żydom po 1937 r. Na najwyższych szczytach dowództwa wojskowego i administracji widzimy wielu żydów, jak: Heydrich, gen. Luftwaffe Milch, admirał Canaris, Eichmann, Streicher czy dr Mengele. W Wermachcie służyło 130 generałów pochodzenia żydowskiego i 150 tysięcy żołnierzy. Znamieniu są stwierdzenia Adolfa Hitlera zawarte w spisanym przez niego testamencie politycznym: Jest nieprawdą że ja lub ktokolwiek inny w Rzeszy chciał wojny w 1939. + Wyłączną przyczyną było to, że międzynarodowi dygnitarze; Byli żydami, lub działali w ich interesach. (...) Trzy dni przed rozpoczęciem wojny z Polską - poprosiłem ponownie ambasadora brytyjskiego, aby rozwiązać problem Polsko-Niemiecki podobnie jak to było z okręgiem Sary - czyli pod międzynarodową kontrolą. Tej oferty nie można było nie przyjąć , Została odrzucona tylko dlatego, że koła partyjne w Anglii chciały wojny częściowo pod naciskiem i propagandą międzynarodowego żydostwa (…)
mao2019.08.10 13:37
?a co to ma wspólnego z waszymi dzielnymi kolaborantami ? W każdym narodzie jak widać byli zdrajcy.
Jan Radziszewski2019.08.10 18:02
widać żeś waś był politrukiiem lub WUML ukończyliście towarzyszu bo Prawda do was nie dociera tzn w piekle nie dalej jak za 8 lat Budiet
oj tam od razu bohater2019.08.10 12:12
wnuki bohaterów z nsz pozdrawiają chłopaków z radomskiego gestapo
PolakNieLeming2019.08.10 15:07
Spadaj trollu tam, gdzie twoje zawszone miejsce. Do budy pod Kreml !
Polak2019.08.10 11:55
Nauczyli go zydokomunisci historii więc ten komuch tą niby prawdę powiela. Rzeczywista prawda go nie interesuje
Grizzly2019.08.10 11:50
Zajmij się lepiej kontestacją działalności policji żydowskiej w gettach, szabesgoju!
Waldek2019.08.10 11:48
Winą Brygady Świętokrzyskiej jest to, że nie dali się zabić komunistom jak dowództwo AK. Przypominanie propagandy z epoki Bieruta jest niegodziwością! Chała bohaterom.
Waldek2019.08.10 11:50
Oczywiście miało być chwała bohaterom, Przepraszam
gumowa kaczka2019.08.10 12:10
wała
antek.b2019.08.10 19:54
Jak się pisze to się nie czyta ,nie?
ZdrajcyKolaboranciMordercyRabusieNaPiedestały2019.08.10 11:36
Brygada Świętokrzyska i Goralenvolk to dwa najbardziej podłe akty zorganizowanej kolaboracji Polaków z niemieckim okupantem. Oczywiście wystarczy, żeby potomkowie tych kolaborantów i zdrajców dostali się do władzy, a załatwią hołdy i stawianie im pomników.
Hieronim2019.08.10 14:45
Nie mieszaj ciemnoto NSZ z Goralenvolk. Brygada świętokrzyska walczyła z Niemcami a wycofując się z terenów zajmowanych przez sowietów wyzwoliła wyzwoliła kobiecy obóz koncentracyjny w Holiszowie. Uwolnili ok. 700 więźniarek(167 Polek i ponad 200 Żydówek). Batalion NSZ Chrobry 2 walczył bohatersko w powstaniu na Żoliborzu i do samego końca hitlerowcom nie udało się go wyprzeć.
Max2019.08.11 13:57
I myślisz, że ktoś ci uwierzy w te brednie?
gumowa kaczka2019.08.10 11:27
Racja ,bohaterami to są żołnierze AK a nie jacyś kolaboranci gestapo. Po co tzw,banda świętokrzyska uciekła razem z Niemcami - przecież mieli walczyć z sowietami-kabaret.
auuu2019.08.10 19:08
dlatego tez kolaborancie gestapo nigdy nie bedziesz bohaterem.