Watykan. Mszą Świętą uczczono 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej - zdjęcie
15.02.21, 15:03fot. vatican media

Watykan. Mszą Świętą uczczono 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

3

Dzisiaj rano w Bazylice św. Piotra, dokładnie w 30-lecie powstania Grupy Wyszehradzkiej odprawiona została Msza Święta z udziałem ambasadorów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Eucharystii, która została zorganizowana z inicjatywy ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, odpowiedzialny za sekcję trzecią sekretariatu stanu, zajmującą się kontaktami z placówkami dyplomatycznymi Stolicy Apostolskiej. Grupa Wyszehradzka, której aktualnie przewodniczy Polska, wspiera Papieża Franciszka we wszystkich działaniach humanitarnych oraz w inicjatywach dotyczących praw człowieka i wolności religijnej.

Przed Mszą ambasadorzy złożyli wieniec przy grobie św. Jana Pawła II, Papieża jedności europejskiej, który często powtarzał, że Stary Kontynent powinien oddychać dwoma płucami. Mówi Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.

Jan Paweł II po upadku komunizmu odwiedził wszystkie te kraje, wówczas jeszcze początkowo była to Czechosłowacja, a potem już Czechy i Słowacja, również Węgry. W krajach tych Kościół niezwykle ucierpiał w czasach komunizmu. Jan Paweł II przywracał godność i pamięć tym narodom. U nas sytuacja była trochę inna. My przetrwaliśmy bez takich spustoszeń, dzięki wspaniałemu Prymasowi Tysiąclecia oraz dzięki sile polskiego Kościoła, a także wierności narodu – podkreślił ambasador Kotański. Teraz widać, że ta działalność św. Jana Pawła II miała ogromny wymiar utwierdzający i przywracający tym narodom poczucie pewności oraz możliwość czerpania z tych zasypanych w sposób nieraz bardzo bolesny, zwłaszcza w Czechosłowacji i na Węgrzech korzeni chrześcijańskich.“

 

Vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze (3):

TrupaWyszehradzkaWDewocyjnymAmokuPolskim2021.02.15 16:45
Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiego Przedmurza Trójmorskiego: - msze koncelebrowane - modły do pambuka i bozi o załatwienie różnych spraw, jak deszcz czy wiosna - obchody pomników z wieńcami - składanie hołdów wieńcom pod pomnikami - celebracja rocznic składania wieńców - odsłanianie pomników i figur kleruchów - uroczyste nadawanie wszystkiemu imienia JanaPapyBisa
Foster2021.02.15 16:35
.......a kto to jest ta Grupa Wyszehradzka ?. Dla Nas najważniejsza jest UE.
Mirek2021.02.15 18:45
UE to przede wszystkim Niemcy . Grupa Wyszehradzka to Polska i możliwość umocnienia Europy Środkowej . Polska mając odwiecznych dwóch wrogów : Niemcy i Rosję próbuje rozluźnić kleszcze i stworzyć siłę . Dla Rosji V4 to śmiertelne zagrożenie i mam nadzieję że Putin pluje krwią .