28.03.19, 11:30fot. Rafał Zambrzycki, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr

Waldemar Biniecki: Odebranie części Polonii prawa wyborczego to sabotaż albo totalna indolencja

Na świecie mamy 20-milionową diasporę, która przy skutecznej polityce w kraju nad Wisłą mogłaby odgrywać istotną rolę we wspieraniu strategicznych polskich interesów, ale również pomóc zmieniać obraz Polski na świecie. A co najważniejsze – wywierać skuteczny wpływ w obszarze obrony dobrego imienia Polski i Polaków oraz utrwalania na Zachodzie propolskiej narracji poprzez polskich dziennikarzy mediów polonijnych.

Przyjrzyjmy się faktom: „Amerykanie polskiego pochodzenia są bogatsi niż przeciętny Amerykanin (79 tys. dol. wobec średniej 63 tys., jeśli chodzi o dochód na rodzinę) oraz są lepiej wykształceni (36 proc. wobec 28 proc. ukończyło studia) […]. Większość (71 proc.) deklaruje przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego” (Piast Institute, Studium „Polish Americans Today: A Survey of Modern Polonia Leadership”, 2013).

Amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. przełamały mit o tym, że Polonia nie głosuje. To właśnie głosy Polonii w stanach Wisconsin (9,3 proc. Amerykanów polskiego pochodzenia), Michigan (8,6 proc.) i Pensylwanii (7,28 proc.) jako „swing states” miały istotny wpływ na wynik wyborów prezydenckich. Przy liczbie Polonii 9 569 207 osób, co stanowi 3,2 proc.) populacji USA (U.S. Census Bureau, 2010 American Community Survey).

Polonia to potężna siła polityczna, której nie można lekceważyć na amerykańskiej scenie politycznej. Moment zmiany władzy w USA jest dla pomysłu odtworzenia propolskiego lobbingu najdogodniejszy. Aby myśleć poważnie o tworzeniu propolskiego lobbingu w Ameryce, istotną rolę w tym procesie powinni odegrać polscy naukowcy pracujący w USA, amerykańscy naukowcy polskiego pochodzenia, dziennikarze, biznesmeni, ludzie kultury i inni przyjaciele Polski, których w USA nie brakuje. Istotna jest integracyjna (z Polonią) rola polskich instytucji chcących mieć wpływ na rolę Polski w świecie. Konkretnie mam na myśli angażowanie indywidualnych profesjonalistów polonijnych w działalność takich instytucji. Czekamy również na projekty, programy badawcze i stypendia dla naszych studentów i naukowców adresowane z Polski.

Ale przecież o tym minister nie mówił. Podziękował tylko za obronę Pomnika Katyńskiego grupie działaczy, których przedtem zwalczano. Podał kilka sztampowych statystyk. Nie padło ani jedno słowo o działaniach Polonii w sprawie zablokowania skutków ustawy 447. Nie wspomniał, że pomimo interwencji Polonii amerykańskiej jako Polacy mieszkający za granicą zostaliśmy pozbawieni przez dobrą zmianę konstytucyjnego prawa wyborczego w postaci głosowania korespondencyjnego. Jako osoba mieszkająca w Kansas do najbliższego punktu wyborczego mam 16 godzin jazdy autostradą w jedną stronę. W podobnej sytuacji znajdują się też wspomniani profesorowie mieszkający poza głównymi ośrodkami polonijnymi. Odebranie dużej części polskich obywateli za granicą prawa wyborczego w postaci głosowania korespondencyjnego tam, gdzie w znacznej mierze wygrywała dobra zmiana, jest albo sabotażem, albo totalną indolencją, bo tłumaczenia, jakoby pakiety do głosowania dochodziły do Polaków już po wyborach, można interpretować tylko jako niekompetencję w nierozumieniu, jak funkcjonuje amerykańska poczta. W filmie „O jeden most za daleko” padają słynne słowa gen. Sosabowskiego do gen. Browninga: „chcę tylko mieć pewność, że jesteśmy po tej samej stronie”.

Waldemar Biniecki

tysol.pl

Komentarze

jose2019.04.23 12:43
Czaputowicz to najgłupszy minister od 1946 roku. Kto mu dał tytuł profesora...On nie umie myśleć.
Maya Wiertel2019.04.15 16:04
Szanowny panie W.Biniecki,..., swietny art. za wyjatkiem>nie jestem diaspora ale polonusem.Jestesmy polonia!. Serdecznie pozdrawiam.
Adamc2019.04.14 19:31
Polonia ma takie same prawa jak i my a jad widać tu żmijowy rodem z synagogi bo tylko ta nacja potrafi tak obrażać innych no i ludzie chorzy na lewactwo.
Helena2019.03.29 12:54
Min. Czaputowicz to najgorszy minister, tylko dlaczego Premier i J. Kaczynski trzymają Go na stanowisku ?
Ryszard2019.03.29 9:23
wielki wysyp parszywych lewackich i esbeckich trolli
Franek2019.03.29 7:47
Dobry artykuł!
Ryszard2019.03.29 9:25
aż za dobry, istny wysyp lewackich wściekłych trolli, to znaczy że autor trafił w 10'_kę
4472019.03.28 23:19
polaczki w USA nie maja zadengo wplywu na rzad, bo sa antysemici. Do kopania i zdychania w naszych silach zbrojnych broniac interesow kraju sa przede wszystkim. i do placenia podatkow.
Olej2019.03.28 21:53
Pisałem o tym lata temu kilkanaście razy na różnych portalach . Polonia ze wszystkich krajów powinna wysłać swoich reprezentantów do Polski przed wyborami i wystawić swoje listy wyborcze. Bardzo wielu mądrych i pracowitych ludzi, którzy przejęli wzorce sprawnej organizacji z krajów zamieszkania Mogący swoją energią, sukcesem, zmienić kształt Polski. Polonia Amerykańska w szczególności, z jej liczebnością i głosem w amerykańskich wyborach i życiu politycznym USA. Na wstępie cały korpus dyplomatyczny placówek polskich w USA powinien zostać wymieniony od sprzątaczki wzwyż. Wciąż w przeróżnych agendach międzynarodowych przedstawicielami Polski są rodowodowi komuniści i agentura. Jak długo ów stan będzie trwał tak długo zauważalne będą działania dezintegrujące środowiska polskie. Rolę do odegrania ma odbudowany i wyczyszczony z sowieckich agentów polski wywiad.. Potrzebne są energiczne działania na wielu poziomach i kierunkach. W żywotnym interesie Polski jest aktywizacja polityczna naszych emigrantów wszędzie gdzie tylko są, jednanie ich dla Polski i przeciw jej wrogom.
IRENA2019.03.28 20:09
" LUK " BRAWO! TO WSZYSTKO PRAWDA, ALE TO TYLKO WIERZCHOŁEK GÓRY LODOWEJ CO NAPISAŁEŚ! POLACY, PROSZĘ WAS,! OBOJĘTNIE NA KOGO BĘDZIECIE GŁOSOWAĆ, ABY MIEC CHOCIAŻBY TROCHĘ ORIENTACJI NA TEMAT W/W AFER PO-PSL WBIJCIE SOBIE hasło: " AFERY PO" ! JEST TAM OPISANYCH PONAD 2600 AFER, ŁĄCZNIE Z KWOTĄ I UDOKUMENTOWANIEM! Dowiedziałam się o tym i TO przeczytałam. Wierzcie, nie wszystko dało się spokojnie czytać! Więc polecam, aby mieć po prostu swoje zdanie po przeczytaniu! Nie da się tego zakrzyczeć, tylko nie każdy o tym dokładniej wie!
IRENA2019.03.28 19:39
" ONA"! BRAWO! TO JEST PRAWDA! NARESZCIE NAPISAŁAŚ KRÓTKO I NA TEMAT! TAK WŁAŚNIE MÓWIĄ PRZEPISY W TYM TEMACIE! NALEŻAŁOBY NAJPIERW POLAKÓW ZA GRANICĄ POZBAWIĆ OBYWATELSTWA POLSKIEGO ! TEŻ TE PRZEPISY ZNAM ! POPATRZCIE! NIE ZNAJĄC ZASAD, JAK BARDZO DUŻO WYLELIŚCIE NIENAWIŚCI WZAJEMNIE I ZUPEŁNIE BEZ POTRZEBY! I PO CO!!!
^^Luzifer2019.03.28 16:02
Juz dawno tak powinno sie stac. Polonia amerykanska jest oderwana od polskiej rzeczywistosci, to ostatni ciemnogrod, bigoctwo i okropny bastion nienawisci, rasizmi.
słowiczek poznański2019.03.28 14:34
Poliamorysta osoba/-y nie mają rozwiniętych organów płciowych mówiąc wprost "ni to ni owo". Ich preferencje to zwierzęta, np. kotom wyrywają zęby aby mogły im "robić laskę", albo "lecieć patelnie", albo jedno i drugie w tym samym czasie. Luźne tłumaczenie z Brockhaus Enzyklopädie.
AmerykańskiPolonusToBuraczanyDewot2019.03.28 14:33
Nowa emigracja zarobkowa ma gdzieś głosowanie na polskie cyrki. Zajmują się tym, po co opuścili ten cyrk - zarabianiem na siebie i swoje rodziny. Polskie wyborcze bagno interesuje tylko tzw. Polonię, czyli starych pierdziochów głównie w USA i Kanadzie. To środowisko ciężko deficytowe intelektualnie i finansowo, a także oszołomnie dewocyjne. I chociaż liczebnie całkiem pokaźne, to społecznie niespójne, zatomizowane, zwasalizowane, kłótliwe, zazdrosne i mściwe. Znaczy się - wzorcowo czysto polskie. Zwołują się jak stada wron, żeby podejmować jakieś doraźne akcje, głównie obronne wobec pomniczydeł czy księżulków, którzy wpadają tam po forsę na swoje krajowe fanaberie i udają głęboko prześladowanych, szykanowanych a przede wszystkim - skrajnie biednych. Tępym Polonusom oczywiście tacy przyjeżdżający do amerykańskiej Częstochowy proboszczowie nie pokazują zdjęć rezydencji probostwa o powierzchni 500 mkw, trzech samochodów na podjeździe ani dwóch posługujących, wybranych na gminnym castingu Gosposia dla Proboszcza. Polonus to w ogóle synonim tępego buraka, który nie toleruje innych buraków ze swojej nacji. To opinia sąsiadów "emigranckiej niedoli", którzy dzięki swojej liczebności uprawiają skuteczny lobbying, zapobiegliwie i chętnie gromadzą się i prowadzą własną, narodową POLITYKĘ w USA: długofalową i skuteczną. Polonusy w skrzykniętym ad hoc stadzie naskrobią petycję łamanym amerykańskim i wyślą do Kongresu zwykłym listem, w kopercie złożonej własnoręcznie z torby po mące, żeby było low cost. Oczywiście należy im odebrać prawo do głosowania w wyborach w Polsce. I nadać je w zamian pawianom, koczkodanom, szympansom. A nawet misiom koala.
słowiczek poznański2019.03.28 14:36
Why are not at work? How is your English? Well? Tell me.
^^Luzifer2019.03.28 16:03
słowiczek poznański - wieder frei von der Klapse bekommen?
IRENA2019.03.28 19:49
" Słowiku" to nie w porzadku ! Przecież jesteś na polskiej stronie! Chcesz pokazać, że znasz angielski ? OK, niech ci będzie, ale napisz i po polsku, lub to streść ! Skoro piszesz, to chcemy wiedzieć co piszesz! To chyba normalne! Prawda? Nie każdy musi znać ten język! Ja już dużo zapomniałam, znam jeszcze tylko pojedyńcze słowa. Dzięki.
ala2019.03.28 22:03
"To środowisko ciężko deficytowe intelektualnie i finansowo, a także oszołomnie dewocyjne. I chociaż liczebnie całkiem pokaźne, to społecznie niespójne, zatomizowane, zwasalizowane, kłótliwe, zazdrosne i mściwe. Znaczy się - wzorcowo czysto polskie." co to niby ma być? Czy ty przypadkiem nie piszesz o swoich wadach? Jeszcze jedno, w polskim sejmie, zaklepane miejsce ma mniejszość niemiecka, a Polonii odbierasz to prawo?
marianl2019.03.28 13:52
Ludzie wyjeżdżający za granicę za chlebem to ludzie odważni pełni wiary w swoje umiejętności w realizacji marzeń nigdy się nie wyrzekają korzeni.Pozbawianie ich prawa głosowania jest złym pomysłem a pisanie obraźliwych pełnych podłości komentarzy , no cóż ..
ona2019.03.28 13:37
Pozbawic prawa wyborczego Polakow mieszkających za granica można tylko wtedy kiedy pozbawi ich się Obywatelstwa polskiego.
Beno2019.03.28 12:43
Czaputowicz to najgorszy minister spraw zagranicznych po 1990 roku - największy szkodnik dla interesów Polski. Ten gość, to chyba jakiś agent Rosji.
Dociekliwy. 2019.03.28 12:55
Nie Rosji, tylko USA. Koleś, zmianę okupanta przespałeś.
Arkadiusz2019.03.28 12:42
jako odpowiedz wiekoszosci wpisow. Mieszkam za granica i nie glosuje w polskich wyborach bo rzeczywiscie nie zyje polskiej rzeczywistosci. Ale prosze nie uogolniac, cala Polonia nie glosowala za PISem
Pikuś2019.03.28 12:13
Lewacka zarazo, marzy wam sie znowu izolacja Polski w Europie?
Janek2019.03.28 12:35
A kto jak nie prawaki straszyły Polaków Unią europejską, a później pierwsi się tam pchali do koryta.
...edzio2019.03.28 12:42
Masz na myśli Tuska, a może Bieńkowską, ty pokomunistyczny nieuku.
Emigrant2019.03.28 12:09
A ja porzuciłem polskość ponieważ ograniczała mój rozwój i żadne polskie prawa wyborcze nie są mi potrzebne!
Jan Boran2019.03.28 12:39
To po co Pan Szanowny pisze na polskim portalu. Proszę się nie ograniczać i wybrać jakiś lepszy. Rozumiem, że ten wpis byl tylko przez przypadek?
Klemens2019.03.28 15:00
A co nie wolno byłym Polakom pisać komentarzy ? Nie jestem już Polakiem ale jestem katolikiem. To dużo ważniejsze.
Janek2019.03.28 12:08
Precz z Polonią amerykańską, która jedyną wiedzę o Polsce czerpią z mediów dobrej zmiany, a potem głosuje. Nie mieszkasz, nie głosujesz !!!
drHouse2019.03.28 12:03
Dlaczego osoba, która nie mieszka w Polsce ma mieć wpływ na to kto rządzi ludźmi mieszkającymi w Polsce? Bardzo prosta zmiana w prawie: emigrant przed oddaniem głosu podpisuje papier, w którym się zobowiązuje, że w ciągu najbliższych 5 lat przez co najmniej dwa lata będzie mieszkał i płacił podatki w Polsce. Nie dotrzyma słowa? Traci prawo głosu w następnych wyborach.
anonim2019.03.28 11:41
Bardzo dobrze! ta tzw. Polonia nie mieszka w kraju ani nie płaci u nas podatków a chce decydować o Polsce! niech jeden z drugim wróci i pomieszka w tym PiSowskim syfie wtedy będzie mógł świadomie głosować!!!
kosa2019.03.28 12:01
Im mniejszy rozum tym większa zarozumiałość... POkemonie
Beno2019.03.28 12:37
O przynależności narodowej nie świadczy kro gdzie płaci podatek. Polskę nosi się w sercu - paniał, albo za trudne?
polonusy cwele2019.03.28 12:40
a ja w sercu mam Ugandę i jakoś nie chcą mi dać tam praw wyborczych
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.28 14:04
A ja mam w sercu San Escobar i co? i głosowałem. Wygrał ... no ten, jak mu tam ... Papa Monzano.
ed2019.03.28 22:06
Palanty dwaj
polonusy cwele2019.03.28 11:35
I BARDZO DOBRZE! POLOŚCIERWO NIE PŁACI PODATKÓW I JEST BARDZIEJ WIERNE KULTURZE KATOLSKIEJ NIŻ POLSKIEJ! TO PIER DOLONA PIĄTA KOLUMNA PRAWACTWA!
kosa2019.03.28 12:00
Idiotów (jak ty) nie trzeba szukać ze świecą sami pchają się na świecznik
polonusy cwele2019.03.28 12:02
jak ci się żyje w tej śmierdzącej melinie w jackowie?
KKK2019.03.28 13:23
Do polonusów nie zaliczamy tych z judeopolonii z nazwiskiem kończącym się sky, cky, itp.
luk2019.03.28 13:49
do polonusy cwele tu o twoich idolach -- 44 powody, aby rozliczyć dorobek PO+PSL: 1)2011 na żądanie Merkel Tusk daje 24 miliardy złoty naszych pieniędzy(z funduszu demograficznego który był przeznaczony na emerytury , renty,) na ratowanie EURO (2 Afera taśmowa 3) Afera hazardowa 4) Afera wyciągowa 5) Afera stadionowa 6) Afera autostradowa 7) Afera stoczniowa 8) Afera AmberGold 9) Afera Elewarru 10) Afera z informatyzacją MSW 11) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 12) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 13) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 14) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 15) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 16) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 17) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 18) Podniesienie VAT-u na wszystko 19) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 20) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 21) Podniesienie akcyzy na paliwo 22) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 23) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 24) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 25) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 26) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 27) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 28) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 29) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 31) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 32) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 33) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 34) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 39) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 40) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 41) Ograniczenie potencjału militarnego 42) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 43) dzika prywatyzacja kamienic w Warszawie , ok 40tys. ludzi na bruku , spalono zywcem lokatorke Jolantę Brzeską ... 44) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi
Laura2019.03.28 14:44
Mozesz tu wymieniac ale głupcy oczadzeni TVN i tak bedą głosować na złodziei przekretasów i tym podobne szumowiny.TVN potęga jest i basta.
polonusy cwele2019.03.28 16:47
Ale to nie są moi idole, zje-bie. Gardzę nimi. Jestem anarchistą i gdybym dorwał tych, którzy zabili Joannę Brzeską (zresztą była związana z ruchem anarchistycznym, przede wszystkim lokatorskim), to bym ich za-ku-rwił.
ala2019.03.28 21:53
Czy ty reprezentujesz jakąś kulturę? Chyba tylko antykulturę. Jeżeli te rzygi nazywasz kulturą i może jeszcze polską, to lepiej się nie przyznawać do takiej "kultury". Ty raczej prezentujesz bolszewicką ruską kulturę.