W co gra Recep Tayyip Erdoğan? Rozmowa z papieżem Franciszkiem o Izraelu - zdjęcie
17.05.21, 13:43Fot. kremlin.ru / screenshot YouTube

W co gra Recep Tayyip Erdoğan? Rozmowa z papieżem Franciszkiem o Izraelu

12

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan rozmawiał dzisiaj telefonicznie z papieżem Franciszkiem na temat obecnej sytuacji w Strefie Gazy.

Nadal trwają walki między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy po stronie palestyńskiej zginęły 192 osoby, w tym 58 dzieci, 1 235 zostało rannych, 40 tys. ludzi przesiedlono. Po stronie izraelskiej zginęło zaś 10 osób, w tym 2 dzieci oraz 500 zostało rannych.

W weekend Izrael zburzył wieżowiec zajmowany m. in. przez amerykańską Associated Press oraz Al-Jazeerę. Zaatakowano także palestyński obóz dla uchodźców al-Szati - więcej czytaj tutaj.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan już wcześniej wzywał świat Islamu do jedności w obliczu ataków Izraela na muzułmańską ludność palestyńską. W izraelskich atakach licznie giną bowiem cywile. Pierwotną przyczyną napięć były starcia na jerozolimskim Wzgórzu Świątynnym pomiędzy próbującymi modlić się po zmroku muzułmanami, a izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Trwał wówczas Ramazan - święty miesiąc Islamu - w trakcie którego muzułmanie ściśle poszczą w ciągu dnia, a po zmroku wspólnie ucztują, modlą się i czytają Koran.

W trakcie dzisiejszej rozmowy z Franciszkiem, Erdoğan powiedział, że w Palestynie popełniane są bestialskie czyny. Dodał, że izraelskie ataki nie są wymierzone tylko w Palestyńczyków, ale we wszystkich muzułmanów, chrześcijan i ludzkość.

Erdoğan dodał, że oprócz blokowania dostępu do meczetu Al-Aksa i Świątyni Grobu Pańskiego, ograniczania wolności wyznania, zabijania niewinnych cywilów na palestyńskiej ziemi oraz bezczeszczenia godności ludzkiej, Izrael zagraża również bezpieczeństwu w regionie.

Prezydent Turcji stwierdził, że ludzkość powinna zjednoczyć się przeciwko nielegalnym i nieludzkim praktykom Izraela, które naruszają również status miasta Jerozolima. Jerozolima jest trzecim najważniejszym miejscem w Islamie (po Mekce i Medynie). Jej arabska nazwa brzmi Al-Kuds, a według tradycji muzułmańskiej to właśnie tam Mahomet wstąpił do siedmiu niebios. Wydarzenie to upamiętnia meczet Al-Aksa.

Erdoğan powiedział, że Palestyńczycy będą masakrowani tak długo, jak społeczność międzynarodowa nie ukarze Izraela, który w ocenie prezydenta Turcji popełnił zbrodnie przeciwko ludzkości.

- Módlmy się nieustannie o to, żeby Żydzi i Palestyńczycy znaleźli drogę dialogu i wybaczenia. Módlmy się za ofiary, zwłaszcza dzieci, módlmy się o pokój - napisał z kolei Franciszek na Twitterze.

jkg/anadolu agency

Komentarze (12):

R2021.05.18 5:53
Żydzi jak Hitler podbili i eksterminują Palestyne, ale alternatywa byłaby ze to muzułmańskie glupki byłyby hitlerami; bergolio powinien wzywać ludzi do ucieczki aby po chrześcijańsku oddali swoje ziemie wrogom... ale zachowali życie I żyli spokojnie jako emigranci
Anonim2021.05.18 7:59
Kogo podbili? Imperium osmańskie czy Wielką Brytanię kolonizującą palestyne. Państwo palestyńskie nigdy nie istniało za to Izrael istniał tysiące lat temu i tam mają żydzi swoje korzenie wiec wyrzucanie ich stamtąd jest czystką etniczną ludności rdzennej. Przez te tysiące lat chociaż wiekszość była w diasporze to była stała obecność żydowska na tych terenach. Jordania jest państwem palestyńskim z dużym odsetkiem muzłumanow. Nie potrzeba kolejnego. Oni chcą wykurzyć żydów a nie żyć w pokoju. Nienawiść jest wpisana w Islam którego prorok sam obcinał głowy żydom prowadząc swoje podboje. Nie bądźmy naiwni. Ile jest państw arabskich na świecie i jak duży obszar zajmują. Powinno byc tez miejsce dla Izraela na tym małym skrawku ziemi gdzie zyli ich ojcowie.
Jak to oczym rowzmawiał?2021.05.17 19:32
Rozmawiał o mafii reprywatyzacyjnej. Tej samej mafii.
NEOS com pl2021.05.17 18:12
Czas wyrzucic pejsatych szabrownikow z kneset polin i ich POmagierow .... polskojezycznych ... hazarow ... won za Don ... https://www.youtube.com/watch?v=6i0WPBXAG9s https://www.youtube.com/watch?v=pWjonokVxVg
Anonim2021.05.17 17:16
Rzeż Ormian schował pod dywan,obłudny i beszczelny jest ten Erdogan.
Anonim2021.05.17 15:37
Do Turkow co trzeci Polak na wakacje wylatuje bo wypoczynek tam, z pelnym wyzywieniem kosztuje o polowe taniej niz w Polsce, gdzie Polak Polaka ze skory obdziera
Spierdalaj kremlowski konfederata!2021.05.17 17:04
Gówno wiesz o Polsce! W Polsce ciebie brudasie NIE MA!
opty2021.05.18 4:46
POlak jakiej narodowości???
Jerzy2021.05.17 15:14
no proszę - jedynie Turek przed nazistowskim iSSraelskim bydłem nie klęka, a my nawet nie potrafimy na zbity pejsaty ryj pogonić ambaSSadora tego nazistowskiego państewka...
OLO2021.05.17 14:18
Wezwac Turcje do obrony palestyny przed zydowska polityczna gre kosztem zycia ludzkiego, cywilow i tych najslabszych.
katolik2021.05.17 14:15
Papież Franciszek musi polecić masonom, aby nie robili zadymy
matis892021.05.17 14:13
Nadchodzi Antychryst, a wszytko to po to aby się ujawnił na Bliskim Wschodzie i miał na czym zaprowadzić fałszywy pokój. Jego czas się rozpoczął od kiedy Bergoglio wprowadził Ohydę Spustoszenia demona Pachamamę do KK. Kadencja szatanisty Bidena i Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika to czas ujawnienia się Antychrysta na Bliskim Wschodzie z jego fałszywym pokojem. Za fałszywy pokój całe lewactwo, massmedia, politycy, korporacje, lewakoateiści, gwiazdeczki będą wielbić Antychrysta. Po to sfałszowano wybory w USA i konklawe w Watykanie. U nas szatanistyczny PIS już teraz oficjalnie wspiera masoński i apokaliptyczny projekt państwa bezgotówkowego Antychrysta do Znamienia Bestii oraz szatanistyczne aborcyjne szczepienie Antychrysta.