W Berlinie powstaje świątynia trzech religii - zdjęcie
30.06.14, 20:45fot. sxc hu

W Berlinie powstaje świątynia trzech religii

12

Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie budują w Berlinie wspólną świątynię. Będzie nazywać się „Domem Jednego” (ang. House of One). Budowa ma być drogą do głębszego pojednania między trzema religiami Abrahamowymi. Chrześcijan będą reprezentować ewangelicy; Kościół katolicki nie bierze udziału w tej inicjatywie.

Za projekt odpowiadają: ewangelicki pastor Gregor Hohberg, rabin Tovia Ben Chorin oraz imam Kadir Sanci.

Budowla nie będzie w zasadzie świątynią wszystkich trzech religii; w jej gmachu powstanie po prostu ewangelicki kościół, synagoga oraz meczet. Prace budowlane ruszą wiosną 2016 roku. „Dom Jednego” stanie na Petriplatz w dzielnicy Mitte, w centrum Berlina. „Nie chcemy wybudować po prostu świątyni – mówi pastor Gregor Hohberg. – Miasto zmieniło się. Żyją tu ludzie najróżniejszych wyznań i chcemy dać im miejsce, w którym będą mogli się do siebie zbliżyć – dodaje”. Z kolei imam Kadir Sanci zapewnia, że nie chodzi tu o szukanie żadnej „nowej religii” ani o mieszanie tożsamości. Z kolei rabin Tovia Ben Chorin stwierdza, że „liberalnym duchownym” marzy się miejsce, gdzie będzie można poznać wszystkie trzy religie Abrahamowe, ale bez „misjonarstwa”.

Oprócz kościoła, synagogi i meczetu, w budynku znajdzie się także wolna, wyjątkowo oświetlona przestrzeń, która ma stać się miejscem dialogu wierzących, a także ateistów.

Intencje, które kierują zaangażowanymi w projekt duchownymi, można zrozumieć – jednak nie można ich zaakceptować. Projekt „Domu Jednego” niejako z zasady odrzuca nakłanianie do własnej religii, a to oznacza szaleńczy wprost kult relatywizmu. Wygląda na to, że ewangelicy, którzy uczestniczą w tej inicjatywie, zapomnieli o tym, co mówił Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,6). Kościół katolicki w swojej mądrości odrzucił udział w tym wyjątkowo niebezpiecznym dla ewangelicznej prawdy projekcie. 

bjad/deutsche welle

Komentarze (12):

anonim2014.06.30 20:50
Podoba mi się pomysł. W kościele będą się modlić o miłość do nieprzyjaciół, a w meczecie o nienawiść do przyjaciół, a w synagodze...? Ktoś ma jakiś pomysł...? Wybaczcie sarkazm, ale to i tak wg mnie nie ma sensu.
anonim2014.06.30 20:59
Z całym szacunkiem z tego co pamiętam to Ewangelicy jak sama nazwa i ich założyciel Marcin Luter podkreślał "tylko Pismo" zapomnieli o słowach Pana Jezusa (Mt 28,19) "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody...." Co prawda nie powiedział "nawracajcie" jak zapewne zauważą malkontenci, ale kontekst jest jednoznaczny: cała Prawda i tylko Prawda zawarta jest w Zbawczej Misji Chrystusa - Zbawia ludzi od wiecznego potępienia, nie od biedy, nie od cierpienia, nie od smutku, choć i tutaj "przy okazji" niesie nam ulgę, ale nie to jest Celem. Nie jest nim też zjednoczenie się w jedna Religię. Wiara, Religia jest środkiem, a nie celem.Ta inicjatywa to kolejny ślepy zaułek ludzkiej inteligencji i pewności że "wiemy lepiej". Tymczasem trzeba się stać jak "dziecko" ufając słowom Jezusa.
anonim2014.06.30 21:16
hamaczek ; ...o zgubę dla jednych i drugich; niestety masz rację!
anonim2014.06.30 21:16
@vipersky A w kościele, żeby żydzi już przestali się wypierać, że zabili swojego Mesjasza...kurczę, ale zabrzmiało, chyba już wolę być chrześcijanką niż żydówką...
anonim2014.06.30 21:39
Możecie się śmiać, ale już parę razy mi przyszło do głowy, czy dochowałabym wierności Chrystusowi gdyby mnie złapali ci poprani muzułmanie i chcieli zarżnąć jak świnię...wybaczcie język, ale przecież tak oni to robią, czy miałabym odwagę krzyczeć im prosto w twarz "Jeszua Akbar"...jakoś żydów się nie obawiam, przerośnięte ego, pogarda dla chrześcijan, ale nic więcej, a tu jest szaleństwo zabijania...
anonim2014.06.30 21:40
Jeszcze gilotyna dla Rozumu... A tak na poważnie to nowa herezja znowu wykluwa się w Kościele niemieckim. Rok 2017 blisko.
anonim2014.06.30 21:43
@marekwu A...rzeczywiście, przecież to Berlin, Niemcy..., znam jedną protestantkę w Polsce, z tego co mówiła, to mają podobną wizję islamu co katolicy, nie zapominajmy, że w Afryce zabija się także wielu protestantów, wierzących w Chrystusa.
anonim2014.06.30 21:51
Bardzo dobrze że Kościół Katolicki nie bierze udziału w tym niecnym wydarzeniu.
anonim2014.06.30 22:14
Teologia supermarketu. Czyli coś w rodzaju Chestertonowskiego "religioznawstwa porównawczego". Ci współcześni Europejczycy zachowują się jakby nie przeczytali żadnej książki. Naprawdę nie trzeba być religijnym, żeby wiedzieć, że religie nie są równe. Nie są nawet podobne. To są po prostu inne cywilizacje. A cywilizowanym można być tylko na jeden sposób. Nie liczą barbarzyńców (również współczesnych), którzy nie są cywilizowani w żaden sposób
anonim2014.06.30 23:03
Bez "misjonarstwa"? "Idźcie na cały świat i nauczajcie..." - sorry, taką mamy wiarę, a nie żadne "poznawanie bez misjonarstwa".
anonim2014.07.1 9:18
O naiwności! Kretynizm do kwadratu!
anonim2014.07.1 18:44
Nie ma zbawienia poza Kościołem ! Nieszczęśni, którzy o tym zapominają.