Ukraińscy śledczy: Będziemy szukać odłamków rosyjskiej rakiety - zdjęcie
09.01.20, 10:58(fot. youtube)

Ukraińscy śledczy: Będziemy szukać odłamków rosyjskiej rakiety

5

- Nasi śledczy będą szukać odłamków rosyjskiej rakiety przeciwlotniczej na miejscu katastrofy samolotu koło Teheranu - oświadczył w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.

 

– Nasza komisja uzgadnia obecnie z władzami irańskimi kwestię wyjazdu na miejsce katastrofy i zamierza przeprowadzić poszukiwania odłamków rosyjskiej rakiety Tor zgodnie z danymi, które opublikowano w internecie – powiedział Daniłow cytowany przez portal Censor.net.ua.

– Badane są różne wersje nieoczekiwanego upadku samolotu. Wśród głównych jest zestrzelenie samolotu rakietą Tor – oświadczył Daniłow.

Kilka minut po starcie z lotniska Imama Chomeiniego pod Teheranem rozbił się Boeing 737 linii Ukrainian Airlines ze 176 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył katastrofy.

 

Samolot leciał do Kijowa. Z danych portalu Flightradar24 wynika, że z radarów zniknął 4 minuty po starcie.  - Ukraiński samolot w Iranie mógł zostać zestrzelony - podaje "Bild". Według niemieckiego dziennika irańska obrona przeciwlotnicza mogła pomylić go z amerykańskim samolotem albo rakietą.

W katastrofie zginęło 176 osób: 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 obywateli Ukrainy, w tym dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi, a także dziesięciu obywateli Szwecji, czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców oraz trzech Brytyjczyków.

"Ranek 8 stycznia 2020 roku zapisał się jako czarna karta w historii Ukrainy i całego świata. Przekazuję szczere wyrazy współczucia rodzinie i bliskim 11 obywateli Ukrainy, którzy zginęli w katastrofie" - powiedział w czwartek w orędziu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Niewątpliwie priorytetem dla Ukrainy jest ustalenie przyczyn katastrofy. Z pewnością poznamy prawdę. W tym celu zostanie przeprowadzone szczegółowe i niezależne śledztwo zgodnie z normami prawa międzynarodowego" - podkreślił

Dziś rano do Iranu wyleciał samolot z ukraińskimi specjalistami, którzy mają uczestniczyć w śledztwie. 


"Apeluję do wspólnoty międzynarodowej, przede wszystkim do Kanady, o przyłączenie się do śledztwa w sprawie katastrofy ukraińskiego Boeinga 737" - powiedział Zełenski


Prezydent Ukrainy  poprosił również, by zaczekać na oficjalne wnioski w tej sprawie.

"Proszę wszystkich o to, by w sytuacji, gdy Ukraina żyje w warunkach wojny informacyjnej, wstrzymać się od manipulacji, spekulacji, teorii spiskowych i domysłów na temat tragedii" - dodał

 

 

gt/interia.pl/fronda.pl

Komentarze (5):

sługi za szlugi2020.01.9 21:09
znowu szczelali z BUK-a po pijanemu? no nie WOWA zrób coś z tym kurnia bo to zaczyna być niesmaczne.
stanislaw2020.01.9 15:50
Rosyjska rakieta dostarczona Iranowi,napewno wiedzieli co robią. Ludzkiego życia nikt nie wróci.Obrona przeciwlotnicza Iranu zabiła niewinnych ludzi.
retro2020.01.9 12:49
to jest specjalność soviecka zestrzeliwanie samolotów pasażerskich. Pod Smoleńskiem, nad Ukraina malezyjskich linii lotniczych 300 ofiar, gdy atakowali KRYM, i teraz to oczywiste że to soviecka robota. Rosja wszędzie wprowadza ferment, oni mają tylko wojenna produkcję, wojna im jest potrzebna dla gospodarki.
zbg.2020.01.9 12:43
Dlaczego od razu zwalamy na ruskich?
Ryszard Olejniczak2020.01.9 12:09
Tragedia nastąpiła TUŻ po starcie. Nie była konieczna żadna rakieta. Od biedy wystarczyłaby proca i niewielki ładunek magnetyczny. Pod Smoleńskiem wybuch nastąpił TUŻ po rozpoczęciu lądowania - też w zasięgu procy.