TYLKO U NAS. Zbigniew Kuźmiuk: Zanegowano kompromis wypracowany przez kanclerz Merkel - zdjęcie
03.12.20, 16:21fot. yt/robert kołakowski

TYLKO U NAS. Zbigniew Kuźmiuk: Zanegowano kompromis wypracowany przez kanclerz Merkel

38

Tomasz Poller: Mamy do czynienia z dziwną sytuacją. Opinia służb prawnych Unii Europejskiej wskazywała wyraźnie, że propozycje uzależniające wypłatę funduszy europejskich od tzw. mechanizmu praworządności są projektami łamiącymi traktaty a więc bezprawnymi. Mimo to prezydencja niemiecka forsuje tego rodzaju rozwiązania. Trudno nie odnieść wrażenia, że Niemcy robią co chcą, wręcz demonstracyjnie okazują, że nie liczą się z nikim i z niczym.

Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, europoseł PiS: Aż tak daleko bym tego tak nie interpretował. Wydawało się, że to, co zrobiła prezydencja niemiecka w lipcu, a wtedy na czele negocjatorów stała pani kanclerz Angela Merkel, było dużym osiągnięciem. Przekonanie do budżetu w dosyć pokaźnym kształcie, do nowego instrumentu w postaci funduszu odbudowy, wreszcie do wprowadzenia praworządności rozumianej jako ochrona interesów ekonomicznych Unii Europejskiej, wymagało sporego zachodu i trzeba uczciwie powiedzieć, że wtedy pani kanclerz umiejętnie krążąc pomiędzy delegacjami narodowymi doprowadziła do tego, że mimo bardzo dużych różnic (szczególnie gdy chodzi o fundusz odbudowy, którego północ absolutnie nie chciała) jednak do porozumienia doprowadziła. Była to wartość szczególnie cenna i pani Merkel zdawała sobie z tego sprawę. Dlatego dla mnie też jest nie do końca jasne, co się stało później, w szczególności podczas negocjacji z przedstawicielami Parlamentu, gdzie dominującą pozycję ma EPL, czyli partia europejska, w której Niemcy mają bardzo dużo do powiedzenia. Że jednak przedstawicielstwo niemieckie zgodziło się na swoisty dyktat Parlamentu, żeby ta sprawa praworządności wyszła daleko poza zapisy z lipca. I tutaj rzeczywiście w tym mechanizmie opisanym w rozporządzeniu można w zasadzie włożyć wszystko, co się będzie chciało. Jeżeli Komisja uzna że np. że w Polsce są "strefy wolne od LGBT" (choć człowiek, który to wymyślił mówi teraz, że jest to jakiś artystyczny projekt), to na podstawie tego można będzie ogłosić że Polska jest krajem niepraworządnym i będzie można jej zablokować fundusze. Myślę, że negocjatorzy ze strony niemieckiej zdawali sobie sprawę, że odchodzą od tych z trudem wypracowanych rozwiązań lipcowych i że to na pewno niektórym krajom może się nie podobać. Być może liczyli tylko na oburzenie i że te kraje dadzą się obłaskawić, ale spotkali się z bardzo mocną kontrą, co więcej, z sytuacją, gdy Węgry i Polska zapowiedziały, że są w stanie zawetować ustalenia budżetowe a także, gdy kilka innych krajów wróciło do przytomności i uznaje te zapisy za niezwykle groźne w przyszłości.

Pomimo presji wywieranej na Polskę i Węgry, nasze stanowisko pozostaje czytelne i zostało podkreślone przez wspólną deklarację premierów obu państw. Pojawiły się też informacje o wsparciu dla stanowiska Polski i Węgier ze strony Portugalii, chociaż to stanowisko portugalskie wydaje się chwiejne, co być może świadczy o naciskach na ten kraj. Mówi się jednak o możliwym poparciu innych krajów dla polsko-węgierskiego stanowiska.

Myślę, że człowiekiem, który zachował się w tej sprawie bardzo racjonalnie był pan premier Słowenii, który napisał list podkreślając, że to jest groźne dla przyszłości Unii Europejskiej. Jeżeli sprawy, które były głosowane jednomyślnie, przenosi się pod głosowanie większościowe, oznacza to, że większość przegłosuje mniejszość w każdej sprawie. A to jest koniec Unii w dotychczasowej formule. Bo Unia była pomyślana tak, że wszystkie kraje niezależnie od wielkości są jednak równe, a w fundamentalnych sprawach decyzje podejmują jednomyślnie. Ponadto według proponowanych nowych rozwiązań korzystanie z unijnych pieniędzy, na które wszystkie kraje się składają, zostawia się do decyzji urzędnikom. Jeśli chodzi o Portugalię, to prezentuje ona stanowisko, że trzeba wrócić do ustaleń lipcowych. A jeżeli się wróci do ustaleń lipcowych, to jest to poparcie tego samego, czego chcą Polska i Węgry. Pośród krajów podzielających nasze argumenty są także kraje Europy Środkowowschodniej: Chorwacja, Łotwa, Słowenia. Myślę, że ta grupa może się powiększyć - przy okazji poważnych dyskusji 10-11 grudnia - o Hiszpanię, Włochy czy Grecję, bo one chcą funduszu odbudowy jak najszybciej. Po drugie, zdają sobie sprawę, że gdy tak szeroko interpretowana jest "praworządność", a one nie trzymają parametrów makroekonomicznych (hiszpański czy włoski dług publiczny dochodzi do 200%) i nie są w stanie wrócić do wskazań z traktatu z Maastricht, to jest to już mierzalny czynnik, który może zablokować przekazywanie pieniędzy. Oni zdają sobie sprawę, że tak zapisana "praworządność" daje w zasadzie nieograniczone możliwości Brukseli w szykanowaniu kogo się będzie chciało, a nawet możliwość obalania rządów. Przecież polska opozycja mówi tutaj otwartym tekstem: wprowadźmy taki mechanizm, on zablokuje pieniądze Polsce, Polacy odwrócą się od rządzących, bo uznają ich za przyczynę tego stanu rzeczy i wybiorą nas, a wtedy nam pieniądze odblokujecie. To mówi się przy otwartej kurtynie!

Przekaz ze strony totalnej opozycji i związanych z nią mediów jest rzeczywiście histeryczny i głosi, że rządy Polski i Węgier doprowadzić mogą do tego, że nie będzie funduszy europejskich i nastąpi jakaś katastrofa. A jednak, mimo wszystko, jeśli spojrzymy na niedawne sondaże okazuje się, że większość Polaków, a więc także osoby nie głosujące na Prawo i Sprawiedliwość, popierają politykę rządu w kwestii sprzeciwu wobec "mechanizmu praworządności"...

Przede wszystkim myślę, że ludzie trzeźwo myślący tzn. nie ulegający emocjom politycznym uznają, że ta nasza argumentacja mówiąca o tym, że nie handluje się suwerennością, jednak do nich dotarła. Mówimy przecież bardzo jasno, że nie boimy się praworządności, jeśli chodzi o pieniądze europejskie, ale ta praworządność powinna polegać na tym, że te fundusze wydawane są bez korupcji itd. Natomiast nie możemy dać administracji brukselskiej do ręki ideologicznej pałki, którą będzie można nas okładać bez żadnej możliwości obrony z naszej strony. Wykonaliśmy wiele gestów w lipcu, chcąc tego budżetu i funduszu odbudowy, choć nie wszystko, co jest z nim związane, nam pasowało. Zgodziliśmy się na podatki europejskie i inne rzeczy, gdyż w imię tego porozumienia uznaliśmy, że warto wykazać się solidarnością. A teraz okazało się, po jakimś czasie, pomimo tego porozumienia, próbuje się nam wejść na głowę.

10-11 grudnia ma się odbyć szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym będzie dyskutowana kwestia rozwiązania obecnej sytuacji. Czy Pana zdaniem uda się zażegnać spór w najbliższym czasie, np. podczas tego szczytu czy też będzie się to ciagło co najmniej do zakończenia prezydencji niemieckiej w UE?

Dla nas punktem wyjściowym są ustalenia z lipca i jeżeli prezydencja niemiecka byłaby gotowa wrócić precyzyjnie do tych ustaleń, to jesteśmy w stanie się na to rozwiązanie zgodzić, bo wtedy się na nie zgodziliśmy. Ale czy prezydencja niemiecka będzie w stanie czy będzie chciała? Jej zadaniem, gdyby wróciła do tych ustaleń, byłoby przekonane największych frakcji w Europarlamencie, w tym EPL, że Parlament nie może domagać się rzeczy łamiących europejskie prawo. Już nie mówię nawet o utajnieniu tej opinii, która jest po prostu miażdżąca.

Komentarze (38):

Anonim2020.12.5 21:36
To, ze Orban spiskuje z Putinem, to wiadome od lat. Pytanie tylko jaki ma w tym spisku interes Kaczyński i spółka? Może znalazły się jakieś papiery w archiwach moskiewskich na Kaczyńskiego i kilu jego ludzi? Czemu pis cały czas atakuje UE, a w sprawach Rosji nic, cisza i to od lat, czemu??
Anonim2020.12.5 21:30
Pomyślcie z punktu widzenia 25 krajów na te działania Polski i Węgier, jak myślicie, czy ta gadka o tym jak są głupi, że zgodzili się na połączenie praworządności z finansami wszystkich 27 państw w ramach wspólnego budżetu, nie powoduje w nich wkurzenia?
Anonim2020.12.5 21:22
Czy jest coś czego by pis nie spieprzył? poczynając od stadniny koni w Janowie nie znam żadnej dziedziny którą by nie rozwalił. Co dobrego dla kraju zrobił pis, ktoś wie???
Aramis2020.12.5 19:47
Jedyne wyjście: w trybie natychmiastowym wyp.......ć z tego bolszewickiego burdelu. Inaczej Polskę zniszczą.
Anonim2020.12.5 21:25
Wania, Putin tylko na to czeka, dlatego swojej kumpla Orbana mocno wspiera i cieszy się, ze Orban wkręcił w gierki pis, a tym samym Polskę.
Anonim2020.12.5 19:03
PILNE! Ile osób musi umrzeć? Podawanie leku AMANTADYNY chorym na Covid zabronione! Dr W. Bodnar! ... https://youtu.be/KGUHGGMVYFM?t=18
Janusz2020.12.5 16:45
Jako Obatel 4 RP donoszę: Kuźmiuk spiskuje z Merkel
PIS PO jedno zło2020.12.5 14:27
Zgodzić się na podatki europejskie to wyzbyć się suwerenności. Ten PIS tacy sami zdrajcy jak PO. Miernoty intelektualne i moralne.
Adler2020.12.5 19:51
Zdrajcą to jesteś ty.
JacekK2020.12.5 10:19
Powoływanie się na prawo jak widać nie jest wartością absolutną. Najważniejsze są korzyści lub straty i to w wersji jak je widzą kraje północy, czyli zyskujący na UE i strefie euro a uważający się za sponsorów południa i tzw Nowej Europy. Jeżeli nie mamy planu jak ograniczyć zyski zachodnich korporacji płynące do ich krajów, to niczego nie uzyskamy. Potrzebujemy zespołu inteligentnych prawników, którzy opracują na nowo prawo podatkowe tak żeby było absolutnie zgodne z traktatami i zostawiało podatki z operacji wypracowanych w Polsce w naszym kraju. Inaczej to możemy sobie tylko pohukiwać i mieć satysfakcję, że co prawda przejechał nas walec ale byliśmy na przejściu dla pieszych i prawo było po naszej stronie.
Polonia Semper Fidelis2020.12.4 10:14
Uwaga! Ten "Anonim" oraz tenże pod innymi nickami jest chory z nienawiści do chrześcijaństwa i Polski. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy cykl się nasila. Brak reakcji Frondy na jego bluzgi to skandal, ale na nich nie ma siły. Nie wchodźcie z żadne słowne przepychanki z nim, bo jemu właśnie o to chodzi. A tu logika nie działa. Żałosny, nieszczęśliwy typ.
ryszard2020.12.4 9:18
Wszystkie te polemiki toczą się przy założeniu. że UE jest organizacją NIEZALEŻNĄ. Tak jednak po prostu nie jest. Unia opowiada się za jedną określoną ideologią (dziwne, że w ogóle za jakąś ideologią) określaną skrótem LGTB. To nie jest ideologia żadnych lewaków ani grupy dewiantów. To jest pseudo ideologia o jedynie doraźnych celach. Jej doraźnym dążeniem jest rozmycie, właściwego dla obecnej cywilizacji, sposobu pojmowania człowieczeństwa, w celu uczynienia nas poddanymi światowego państwa, opartego o systemie neoniewolnictwa. Państwa w którym posłuszeństwo poddanych, utrzymywane jest TERROREM PIENIĄDZA. I właśnie mamy tego pierwszy jawny przykład - o rozdziale pieniędzy ma decydować "praworządne" zachowanie oceniane (bez żadnych ograniczeń) przez tego kto je rozdziela. Co gorsze właścicielem tego pieniądza, ma być nie Unia, tylko ten kto je Unii pożycza, czyli światowa faszystowska finansjera. To oni rządzą faktycznie Unią przez swoich brukselskich najemników. Przyszłe rządzone przez nich państwo, funkcjonujące na zasadach NEONIEWOLNICTWA, jest dla nich jedyną ucieczką, przed odpowiedzialnością za to co uczynili z całym naszym Globem (z ekologią, Afryką, Bliskim Wschodem i ostatnio - pandemią).
ryszard2020.12.4 10:59
Przepraszam, ale w zdaniu "Jej doraźnym dążeniem jest rozmycie, właściwego dla obecnej cywilizacji, sposobu pojmowania człowieczeństwa," użyłem słowa "rozmycie", jednak bardziej oddawałoby istotę sprawy słowo "rozmontowanie". Przy okazji chciałbym dodać jeszcze jedno. Pomijając krajowych wyznawców Mamony, nie mała część naszego społeczeństwa lubi rozmytą sytuację (jak to się mówi "mętną wodę), bo wtedy praktykowana jest zasada "żyj i daj żyć innym", ale w wielkich systemach manipulowania światem to niestety zasada samobójcza o czym Polska w swojej historii niejednokrotnie się przekonała
Anonim2020.12.5 23:06
reprezentujesz najzwyklejszą chorobę psychiczną przyjacielu
Urwis2020.12.4 7:47
Kompromisy sa (nie) zawsze dobre.
ladychapel2020.12.4 7:38
Zapowiedzi były ambitne. - Przyjechaliśmy, żeby dać z powrotem nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na okręty, na statki. Jest to dla nas kluczowa część całej wielkiej strategii reindustrializacji Polski, polskiej gospodarki - mówił w 2017 r. podczas uroczystego podłożenia stępki pod nowy, polski prom Mateusz Morawiecki, który był wówczas wicepremierem. Przeszło trzy lata później stępka, czyli podstawowy element konstrukcyjny kadłuba, rdzewieje, a plan odbudowy stoczni na Pomorzu Zachodnim leży w gruzach. Właśnie ok. 200 osób nagle dostało wypowiedzenia. Zarząd Gryfii ogłosił, że zlikwiduje zakład w Świnoujściu, skupiając się na tym w Szczecinie.
AAAtomek2020.12.4 7:41
Za czasów PiS wszystko padnie, od stadnin po stocznie.
stocznie???2020.12.5 21:25
A wiec, żuj jaja przygłupie, 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży bo myślała ze cie wyskrobała. 😅
Anonim2020.12.4 7:13
Po prostu maja dosyć tego polskiego kurestwa ! Ile można tolerować ? Oni widza to zaklamanie obłudę i złodziejstwo
Prawda2020.12.4 7:18
Niemcy to Bestie i Hamy nie chcą zapłacić za 2 wojne światowa za zamordowanie tylko 6,5 miliona Polaków ==
Jakub2020.12.4 9:52
do 08:18. Nie bądź taki hojny względem Niemców, zostaw też coś kacapom.
taka prawda2020.12.3 21:32
Tam bardzo dużo mieszają pseudopatrioci z Polski, naciskają prezydencję niemiecką.
Anonim2020.12.3 20:09
teraz jej bronią bo zostali z ręką w nocniku.No może nas jeszcze poprze San Escobar.Banda kretynów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.3 19:35
PiSdowate zyeby tak pluły na Kanclerz Merkel a teraz ją bronią! kürwa nie ma nic obłudniejszego niż PiS-katol!
Anonim2020.12.3 22:04
"Kretynie"....! Znów piszesz o sobie! ---PRZECIEŻ NIE MA WIĘKSZEGO ZBOKA OD CIEBIE, PATRZ NA SIEBIE! PRÓBUJESZ ZAKRZYCZEĆ SWOJE PEDALSTWO...! Aj, waj! JAKI PORZĄDNY SIĘ ZNALAZŁ! TO WIDAĆ, JAKI Z CIEBIE " DURNY GEJ"!
Patriota2020.12.3 17:46
TVN płaci Frondzie za reklamę playera. Po co?
Polexit2020.12.3 17:35
POLEXIT!!!
OKO2020.12.4 7:20
Polexit -to tajna Ruska organizacja do Destabilizacji Polski i Ukrainy ===
Unkas2020.12.5 19:53
Tajne OKO Putina
Anonim2020.12.3 17:20
Oglądaj czytelniku, bo to ostanie chwile wolności! WIELKI RESET nadchodzi! Totalne zniewolenie przez NWO i "nową normalność"? Jan Rybski ...... https://youtu.be/Q71uMa3E_YM?t=61
Leszek2020.12.3 17:09
https://www.bibula.com/?p=120916 Rozmowa z prof. Marią Dorotą Majewską, neurobiologiem „Gdy chcesz się pozbyć dziadka, kup mu szczepionkę na grypę” – prawda czy fałsz? Prawda. Amerykańskie statystyki jasno pokazują, że umieralność na grypę zaczęła wzrastać w połowie lat 80., co zbiegło się z rozpowszechnieniem szczepień przeciw tej chorobie. A najwięcej umiera po nich właśnie osób starszych. Zresztą zatrucia lekami i szczepionkami to dziś trzecia po chorobach serca i nowotworach przyczyna zgonów w Stanach i w innych krajach rozwiniętych.
Where are they? Show me!2020.12.3 17:40
"Amerykańskie statystyki jasno pokazują, że umieralność na grypę zaczęła wzrastać w połowie lat 80.,"
Anonim2020.12.3 17:04
Paczka swiateczna dla cowidjan. Koronaswirus ..... Szybko w kolejke sie ustawi, kto pierwszy dwie dawki na raz. Ja sie bede przygladal i opisywal objawy. „Na pewno wszystkie nasze wysiłki, które będziemy realizować – w kampanii komunikacyjnej, ale nie tylko, bo planujemy też rozwiązanie takie, że chcemy zaproponować pewien pakiet udogodnień dla tych osób, które się zaszczepią – to w tej sytuacji mamy nadzieję, że na pewno będziemy przekraczali próg 50-60 proc. zaszczepionej populacji, co byłoby już ogromnym sukcesem” – zaznaczył minister zdrowia.
Foster2020.12.3 17:03
Oj Kuźmiuk - boję, że prowadzicie nas na manowce.
Panie ekonomisto,2020.12.3 16:57
zgoda na podatki UE jest policzkiem dla polskiego społeczeństwa. Nasz gospodarka jest w najlepszym stanie w EU. Jest szansa na zrewidowanie polityki handlowej dla dobra Polski a EU wjeżdża z praworządnością. Jak to się mówi, Łapaj złodzieja........
senator2020.12.3 16:50
Jak tak to nie ma sprawy. Ale czy wszyscy o tym wiedza?
AAAtomek2020.12.3 16:35
Prawaki, nie poddawajcie się, na "nasze" pieniądze czekają Rumuni i Bułgarzy! Nie zawiedźcie ich!
Vincent R2020.12.3 16:52
Jakie pienindze, piniendzy ni ma! Durniu gdzie szkole podstwiuwke kończyłeś?