TYLKO U NAS! Witold Waszczykowski o propozycji Gowina: To pułapka! - zdjęcie
05.12.20, 16:45Screenshot Youtube - Telewizja Republika

TYLKO U NAS! Witold Waszczykowski o propozycji Gowina: To pułapka!

49

Tomasz Poller: Opozycja totalna i związane z nią media straszą, czym to nie grozi twarda postawa Polski i Węgier w negocjacjach z Unią. Dowiadujemy się, że może przepaść większość pieniędzy z funduszu spójności, studenci nie wyjadą na Erazmusa, i tak dalej... Zresztą sama pani van der Leyen miała zapowiedzieć, że fundusz odbudowy nie obejmie Polski i Węgier. Strategia negocjacyjna i histeria medialna czy też tego rodzaju groźby mogą mieć pokrycie w realnych działaniach wobec naszego kraju?

Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, europoseł PiS: Zacznijmy od tego, że trzeba odróżnić dwie kwestie. Pierwsza to budżet Unii Europejskiej na lata 21-27, druga to fundusz odbudowy. Media i politycy opozycyjni wrzucają wszystko do jednego wora, bałamucą ludzi, którzy już nie wiedzą o co chodzi. Np. Erazmus to są pieniądze z budżetu na lata 2021-27, z budżetu, który wejdzie w życie. Przez pierwsze miesiące będzie prowizorium, ale nikt nie zakłada, że to prowizorium będzie trwało przez lata. Wszystkie programy będą odblokowane, one wrócą. To jest wojna nerwów, to są naciski na Polskę. No i na dnie tego nie są pieniądze. Na dnie tego wszystkiego jest mechanizm decyzyjny w Unii Europejskiej.

Czy jest się czego obawiać, gdy chodzi o groźby wyłączenia Polski z funduszu odbudowy? I czy w ogóle da się w zgodzie z prawem unijnym stworzyć taki mechanizm dla 25 krajów z pominięciem Polski i Węgier?

Ludzie są karmieni jakimiś informacjami, że kilkadziesiąt miliardów z funduszu odbudowy leży na półce do wzięcia natychmiast. Tych pieniędzy nie ma, one dopiero będą, gdy ten fundusz powstanie, kiedy wszystkie 27 państw to zaakceptuje. Jest zapis, że ten budżet ma wynieść 750 mld euro, jeżeli zdobędzie się te pieniądze w pożyczkach. Ale ten fundusz musi zostać stworzony. Ten fundusz powstanie, jeśli Komisja Europejska zaciągnie pożyczki, jeśli nałoży podatki, czyli zdobędzie pieniądze nie ze składek. Komisja, żeby to zrobić, musi zostać upoważniona przez wszystkie 27 państw, ponieważ są to prerogatywy, które przynależą rządom. Więc, po pierwsze, musi dostać takie upoważnienie. Jeśli te pożyczki byłyby zaciągnięte przez Komisję i gwarantowane przez całą Unię, wszystkie państwa, to zakłada się, że byłyby tanie oraz miałyby długi okres spłaty. Czy można zrobić to inaczej? Teoretycznie tak. Grupa państw może się umówić w Unii Europejskiej, ale one nie mogą upoważnić Komisji, bo wszystkie państwa Unii musiałyby zgodzić się na takie uprawnienia i to ratyfikować. Ponadto grupa państw nie dostanie takich pożyczek, jak Komisja, która miałaby gwarancje całej Unii. Szanse na to są minimalne, prawie żadne. To jest właściwie niewykonalne, a jeśli już, to nieatrakcyjne i drogie.

Wicepremier Jarosław Gowin wyszedł z propozycją kompromisu, mającego polegać na dodaniu „deklaracji interpretującej” do tzw. mechanizmu praworządności...

Jeśli uznamy, by do koncepcji praworządności były dołączone jakieś protokoły wyjaśniające, to jest to pułapka. To oznacza, że byśmy zaakceptowali tę propozycję Komisji i prezydencji niemieckiej, że dajemy im te nadzwyczajne uprawnienia, a potem przez lata walczymy, oni przez lata "falandyzują", "timermansizują", spieramy się o interpretację. Nie można się na to zgodzić.

Mamy też świeżą sprawę procedury Komisji Europejskiej przeciwko Polsce dotyczącą Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego. Niewątpliwie jest to kolejny, jeden z wielu, element nacisku przeciw polskiemu rządowi, jednak warto zapytać: czego konkretnie możemy się tutaj obawiać i co właściwie Komisja tak naprawdę w tym przypadku może nam zrobić?

Komisja może doprowadzić do wyroku TSUE, który uzna, że połowa tego Sądu jest wybrana w sposób niewłaściwy. Będą się powoływali na niektóre przepisy traktatowe, które mówią o praworządności ale bez jej definiowania, na pewne zapisy, które mówią o trójpodziale władzy, o niezawisłości, a z tych bardzo ogólnych zasad będą wyciągali wnioski, że nie ma niezawisłości, trójpodziału, że obywatel nie ma dostępu do sądów itd. Wszystko to zmierza do tego by stygmatyzować Polskę, żeby naszą reputację psuć na świecie, z nadzieją że to zostanie zauważone przez finansjerę, przez ośrodki ratingowe, że spadną wskaźniki, pożyczki będą bardzo drogie, "zagłodzą" nas, jak mówiła pani Barley, albo brakiem funduszy europejskich albo tak drogimi pożyczkami, że rząd będzie musiał ustąpić, bo nie będzie mógł dalej funkcjonować. To jest jasny przejrzysty schemat, to jest dość przejrzysta gra. Uważam, że nie należało się godzić na sprawę w Trybunale, powinniśmy od początku powiedzieć jasno, że kwestia wymiaru sprawiedliwości, ustroju sądowniczego nie jest objęta żadnym traktatem. Jeśli nasze rozwiązania nie są kwestionowane przez nasz Trybunał Konstytucyjny, to nikt inny nie ma prawa ich kwestionować.

Komentarze (49):

Walter2020.12.7 19:09
Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 183, 187, 190, 194. Łamane praworządności przez rządzących jest faktem. Najlepsi prawnicy w Komisji Weneckiej i Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu nie mają, co do tego żadnych wątpliwości. Dla Zbigniewa Ziobry możliwość łamania praworządności jest ważniejsza niż ogromne miliardy, które Polska może stracić w przypadku zawetowania budżetu unijnego. Jest to zdrada interesu narodowego naszego kraju. Mam nadzieję, że PiS przegra wybory parlamentarne w 2023 roku, a następnie prezydenckie w 2025 roku. Politycy powiązani z PiS-em zostaną wtedy rozliczeni za łamanie konstytucji i działania szkodzące interesom naszego pastwa. Popieram działania Romana Gertycha w imię interesu Polski.
Adam2020.12.7 8:22
Ten kret ciągle kopie doły. Zdegradować go.
Anonim2020.12.6 18:45
Gowin najpierw rozwalił wybory, szkolnictwo wyższe , teraz daje PISowi extra rady : Oddajcie suwernność a w zamian macie kase.
Kiki2020.12.6 15:10
A czyje nie sa? ...
Monika2020.12.6 14:32
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://panieonline.pl/monia89
gumowa kaczka2020.12.6 11:28
zgadzam się z panem escobarem,sojusz z orbanem i putinem to znakomity pomysł
Włodek2020.12.6 11:06
Jak cała działalność Gowina. Wszystkie jego działania od początku udziału w ZP to jedna wielka pułapka.
bogdanus2020.12.6 10:37
Należy przetrzymać wszelkie naciski. Traktat i tylko traktat, Niemcy za swojej prezydentury już widzą porażkę i ośmieszenie.
kwik trolli jest bezcenny2020.12.6 9:43
zwłaszcza że Polacy nie kupili bredni TVN i Wybiórczej
jan2020.12.6 9:36
złodzieje oszuści ludobójcy dadzą ci 1000zł a w podatkach zabiorą ci 4000zł nie wierzcie tym qwom neomarksistom pisowskim i obszczanemu mściwemu kaczafiemu to są komuniści gates pożyczył im 1mld $ ciekawe co mu obiecali,,ich milicja gazuje pałuje bije metalowymi prętami protestujących ,przebili tuska po
Japa2020.12.6 11:54
A tak prosiłem .Jasiu , nie pij likieru na kościach , A Ty swoje " odbarwiony , to mogę " No dobra . To przynajmniej nie siadaj do komputera .
jasiek2020.12.6 15:08
A wiec, żuj jaja przygłupie, 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży bo myślała ze cie wyskrobała. 😅
Anonim2020.12.5 21:57
To, ze Orban spiskuje z Putinem, to wiadome od lat. Pytanie tylko jaki ma w tym spisku interes Kaczyński i spółka? Może znalazły się jakieś papiery w archiwach moskiewskich na Kaczyńskiego i kilku jego ludzi? Czemu pis cały czas atakuje UE, a w sprawach Rosji nic, cisza i to od lat, czemu??
ty pojebany2020.12.6 1:48
zamilcz i przestan plesc bzdury trolu
Walter2020.12.5 19:47
Jarosław Kaczynski jest największym sojusznikiem Władimira Putina. Rozbija Unię Europejską, a to oznacza zwiększenie wpływów Rosji w Europie. Jak dojdzie do Polexitu przez Jarosława Kaczynskiego, to Rosja będzie mogła szantażować Polskę, nie obawiając się reakcji Unii Europejskiej.
zażyj prochy2020.12.5 21:14
michnikoidzie putinokształtny
Aj waj,2020.12.6 15:07
A wiec, żuj jaja przygłupie z PO, 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży bo myślała ze cie wyskrobała. 😅
jle_ffm2020.12.5 19:23
Nieudacznik i dyplomatołek Waszczu został zmuszony do odejścia z rządu a teraz jakim to że stał się znowu pisowskim autorytetem, no,no...
No jesteś matole2020.12.5 19:27
Żuj jaja powska-bolszewicka dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 No i jeżeli wydaje ci się ze pozjadałeś wszystkie zmysły to jesteś w błędzie. Przygłupie 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży z tobą. 😅
Anonim2020.12.5 19:52
A ty gó..no możesz z tym zrobić i pozostaje ci się bezsilnie pluć.
Szybki Lopez2020.12.6 23:29
Chcesz w dupcie?
Anonim2020.12.5 20:17
Typowe dla tego wielbiciela pisowców. Zero argumentów, tylko copy/paste te same pierdoły...
Anonim 5:172020.12.6 15:10
przygłupie, 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży bo myślała ze cie wyskrobała. 😅 Nie kradnij nicka!
krakowianin2020.12.5 19:09
Wilka ciągnie do lasu. Pan Gowin nie pierwszy raz dokonuje zdrady racji stanu (nawet nie w jedwabnych rękawiczkach)
Anonim2020.12.5 19:14
A marszczyfred z żoliborza musi bo tolerować, bo inaczej cały PiSdzielski burdel się zawali.
Anonim2020.12.5 18:58
PILNE! Ile osób musi umrzeć? Podawanie leku AMANTADYNY chorym na Covid zabronione! Dr W. Bodnar! ... https://youtu.be/KGUHGGMVYFM?t=18
Blanka2020.12.5 19:06
I to jest tragedia Polski i Polaków. Ten lek leczy, ale chyba jakaś mafia lekowa zabrania nim leczyć chorych na covid bo nie podejrzewam ministra zdrowia, że macza w tym palce. Eutanazja po polsku.
Jakub2020.12.5 23:16
Obecny minister zdrowia nie jest medykiem z zawodu lecz ekonometrą.
Anonim2020.12.5 18:58
Ludzie bez cnoty męstwa nie powinni może zajmować się polityką?
FACK gowin ..2020.12.5 18:51
.german schlampe
Anonim2020.12.5 18:30
Polska i Węgry wiszą nago z fajfusami w garści na tej samej rynnie w Brukseli. Pamiętajcie dzięki komu.
Anonim2020.12.5 18:57
spokojna twoja rozczochrana
srosz2020.12.5 18:12
jak tsue wypoci jakiś osąd wobeć Izby Dyscyplinarnej ,natychmiast Trybunał Konstytucyjny wydaje wyrok że to nie jest zobowiązujące dla Polski .I pocałujta w du.... wójta.i skonczy sie kwestionowanie reformy sadu.
Maciej Płatov2020.12.5 17:58
żadnego klękania>>>ULEGŁOŚCI WOBEC UE. ALBO UE PRZYJMUJE POLSKO-WĘGIERSKĄ PROPOZYCJE.ALBO POLSKA I WĘGRY OGRANICZAJĄ WPŁATĘ DO budżetu UE DO SYMBOLICZNEGO GROSZA POLSKA ,LUB WĘGIERSKIEGO forinta.PRZYPOMINAM POLSKA TO piąty PŁATNIK w UE.A straszenie ILE to Polska Straci TO BAJKI.Wystarczy by WYMÓC by ZAGRANICZNE Firmy ,SKLEPY PODATEK OD ZYSKU w 100% PŁACILI w POLSCE.Oj by ZABOLAŁO.
Głupi PiSowiec2020.12.5 17:43
Stworzyciel San Escobar znowu fantazjuje. ". Poseł Van Overtveldt: „Fundusz odbudowy powinien być znaczny, ale powinien także być częścią następnych WRF (Wieloletnich Ram Finansowych) na lata 2021–2027, a nie czymś odrębnym”. Mają rację media i opozycja, zę wrzucają wszytko do jednego wora bo fundusz odbudowy wcale nie ma być czymś odrębnym. Waszczu jak zwykle plecie pleciuga.
Do kretyna gupka2020.12.5 18:04
A wiec, żuj jaja przygłupie, 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży bo myślała ze cie wyskrobała. 😅
BieS2020.12.5 18:15
To ty jesteś pleciugą.Ten fundusz to nie budżet. Nie ma "wspólnego wora". Oni nie mogą nas pozbawić budżetu, chyba, że bezprawnie a my możemy się nie zgodzić na bezprawne zapisy stosując właśnie weto. Tylko tyle i aż tyle ale takie lemingi jak ty nie mogą tego pojąć.
Ur2020.12.5 18:56
Nic jeszcze nie ustalono, a san escobar juz wie, a pisdzielce za nim powtarzają. Sami nawiedzeni w tym pisie.
Z oo2020.12.5 19:01
Przydałoby sie troche potrenować czytanie ze zrozumieniem. Wyraźnie napisane, że "fundusz ma być...", a nie że już jest powiązany. Wszystko jeszcze przed politykami i jaki bedzie ostateczny kształt to ustalą państwa - członkowie unii. No, ale pisowcy juz tak mają - nie rozumieją, ale pyskują.
Anonim2020.12.5 17:36
https://nczas.com/2020/12/05/syn-gowina-punktuje-pis-nie-maja-wstydu-brak-strategii-nepotyzm-i-rozdawnictwo/
Azotox2020.12.5 17:33
Zawsze, w kluczowych momentach, jakiś wajchowy uruchamia kreta gowina. I nie ma tu żadnego przypadku, wszystko jest przemyślane i synchronizowane.
Maciej Płatov2020.12.5 18:00
Gowin to tzw. DYWERSANT POLITYCZNY ,na smyczy tzw.,,opozycji PO-KO"". Dziwie się że EKO-PREZES Gowina trzyma .
Przy nastepnych2020.12.6 1:52
wyborach ten idiota pójdzie won
Anonim2020.12.5 17:27
Gowin znowu spękał. Niepotrzebnie. Szkolnictwo tak zreformował że szkoda słów, wszystkie stołki na uczelniach obsadzone lewakami. Pora wyciągnąć wnioski.
AAAtomek & Göwno z Nilu Hatred Co.2020.12.5 16:56
Göwna żydowskie kręcą się po mediach, monitorują, blogi, szerzą skürwysyństwo antypolskie, antykatolickie na zamówienie innych göwien żydowskich. Cyt: "Zero będziesz siedział .... Polacy są za glupi by wybierać rządzących." - - - - - Aż się ciśnie pytanie kogo "mądry" (najlepiej obrzezany) Polak powinien wybrać? Trzaskowskiego? Lempart? Nowacką? Na to jest konieczne IQ Bolka!
AAAtomek2020.12.5 18:18
Pan Hrabia jakiś dzisiaj niekontent? Wilczur nie dał?
Love it2020.12.6 23:30
żuj jaja przygłupie, 😂😂😂 Jedyną osobą którą udało ci się oszukać to twoja stara w ciąży bo myślała ze cie wyskrobała. 😅 Taki narybek jak wy to bolszewik z krwi i kosci.
real2020.12.5 16:52
govin to twórca reformy edukacji "aby wszystko zostało po staremu". liberał i komunista
Tym czasem Azjatyckie tango zaprasza na parkiet2020.12.5 16:48
https://www.youtube.com/watch?v=8QsnffAPvrs a po tangu na odpoczynek