Wspólne morskie ćwiczenia okrętów Iranu, Rosji i Chin to demonstracja siły i wsparcia Pekinu i Moskwy dla Teheranu w konflikcie z USA. Pod drugie, to oznaka rosnącej aktywności militarnej ChRL w regionie Bliskiego Wschodu. Po trzecie, ćwiczenia w Zatoce Perskiej potwierdzają zacieśnianie współpracy wojskowej Rosji i Chin.

27 grudnia 2019 rozpoczęły się wspólne ćwiczenia morskie Chin, Rosji i Iranu – przede wszystkim to pokaz wsparcia Pekinu i Moskwy dla Teheranu pozostającego w ostrym konflikcie z USA. Ćwiczenia zaplanowano na Oceanie Indyjskim i w Zatoce Omańskiej w dniach 27-30 grudnia. Irańska armia zapowiedziała, że ćwiczenia „ustabilizują bezpieczeństwo” w regionie. Rzecznik sił zbrojnych powiedział, że celem manewrów jest wzmocnienie „międzynarodowego bezpieczeństwa handlowego w regionie” oraz „walka z terroryzmem i piractwem”. Chiny wysłały na ćwiczenia rakietowy niszczyciel Xining. Wspólne rosyjsko-chińsko-irańskie ćwiczenia to również odpowiedź na amerykańskie propozycje, by w Zatoce Perskiej działała międzynarodowa koalicja morska pod przewodnictwem USA mająca zabezpieczać żeglugę przed atakami i prowokacjami Iranu. Ćwiczenia w Zatoce Omańskiej to kolejne już tego wspólne przedsięwzięcie Rosji i Chin. Na przełomie listopada i grudnia 2019 roku rosyjskie i chińskie okręty wzięły udział w ćwiczeniach morskich Exercise Mosi razem z flotą południowoafrykańską. Rosjanie wysłali krążownik rakietowy Marszałek Ustinow oraz towarzyszące mu tankowiec i statek ratunkowy. Stronę chińską reprezentowała fregata Weifang.

Współpraca na morzu to tylko jeden z obszarów zacieśniania relacji militarnych Rosji i Chin. Chińskie oddziały brały m.in. udział w strategicznych manewrach Rosji Wostok-2018. Pod koniec lipca 2019 roku doszło do pierwszego wspólnego rosyjsko-chińskiego patrolu powietrznego w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Zaś 24 lipca 2019 ministerstwo obrony w Pekinie opublikowało dokument pt. „Obrona narodowa Chin w nowej erze”. Przypomina on o stanowisku Pekinu nie wchodzenia w wojskowe sojusze z kimkolwiek na świecie, ale też chwali rozwój współpracy militarnej z Rosją, która „wzbogaca strategiczne partnerstwo Chin i Rosji w nowej erze odgrywając znaczącą rolę w utrzymywaniu globalnej strategicznej stabilności”. 19 grudnia 2019 r. podczas telekonferencji Władimir Putin zapewnił, że Rosja nie planuje utworzenia sojuszu wojskowego z Chinami, mimo że pomaga ChRL w budowie systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami rakietowymi.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]