'To sprawa ponadpartyjna'. Wniosek ws. aborcji eugenicznej wróci do TK - zdjęcie
06.12.19, 18:08Zdj. Suparna Sinha, CC BY SA 2.0, Flickr

'To sprawa ponadpartyjna'. Wniosek ws. aborcji eugenicznej wróci do TK

35

"Chodzi o ochronę życia dzieci przed narodzeniem. Zakończenie czasu dyskryminacji, kiedy dzieci chore były gorzej traktowane w polskim prawie niż dzieci chore" – podkreślił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Wniosek ws. aborcji eugenicznej ponownie trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Podpisało się pod nim 120 posłów. Inicjatywę poparli parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.

Przypomnijmy, że poprzedni wniosek w tej sprawie wpłynął przeszło dwa lata temu, w 2017 r. Sędziowie nie zajęli się jednak dokumentem, a ten wraz z końcem kadencji parlamentu wygasł.

Wnioskodawcy domagają się, podobnie jak w poprzednim wniosku, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził konstytucyjność przepisów, które dopuszczają przeprowadzenie aborcji ze względu na chorobę dziecka poczętego.

Do sprawy odniósł się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który jest inicjatorem akcji. Wróblewski zwrócił uwagę na to, że istnieje duże zainteresowanie apelem do TK. – Nawet większe niż poprzednio – zaznaczył. Parlamentarzysta podkreślił również, że zależy mu na tym, by „jak najwięcej posłów z różnych ugrupowań podpisało się pod tym wnioskiem”.

"Jest to sprawa ponadpartyjna, ponadpolityczna. Chodzi o ochronę życia dzieci przed narodzeniem. Zakończenie czasu dyskryminacji, kiedy dzieci chore były gorzej traktowane w polskim prawie niż dzieci chore"-dodał.

yenn/Tysol.pl

Komentarze (35):

MIRKA.2019.12.10 0:56
PROSZĘ OBEJRZEĆ FILM : " NIEMY KRZYK ", A POTEM " NIEPLANOWANE" ! WTEDY PODYSKUTUJEMY NA TEMAT , CZY PŁÓD- TO NIE DZIECKO !? Ok? Szczególnie kieruję to do " niejestemrobotem" , jak też do innych !
Lublinianka2019.12.6 23:37
Z przerażeniem czytam o komentarze pod tym artykułem. 😱😱😱 Stan zidiocenia niektórych komentujących jest tak głęboki, że nie ma sensu im tłumaczyć pewnych kwestii, gdyż ich braki w wiedzy z zakresu biologii na poziomie szkoły podstawowej - a konkretnie rozwoju człowieka począwszy od zapłodnienia komórki jajowej - uniemożliwiają im zrozumienie kwestii zakazu aborcji człowieka w ogóle. 😲😲😲Powtarzanie głupot o "braku mózgu i odczuwania bólu" przez dziecko do któregoś tam miesiąca rozwoju życia płodowego jest zwyczajnym kłamstwem!!! W 18-19 dniu od zapłodnienia z neuroektodermy powstaje płytka nerwowa, która między 22-25 dniem od zapłodnienia staje się cewą nerwową i zaczyna wykazywać aktywność elektryczną. Naukowcy dowodzą, że większość umiejętności intelektualnych, a więc wynikających z rozwoju mózgu, osiągamy ok.18 roku życia - stąd wyznaczono ten właśnie rok życia jako umowny wiek osiągnięcia dorosłości. Nie znaczy to, że mózg człowieka przestaje się dalej rozwijać, wręcz przeciwnie - coraz więcej naukowców potwierdza, że ten umowny czas osiągnięcia dorosłości w wieku 18 lat - w zakresie rozwoju mózgu i rozwoju intelektualnego osiągamy około 25 roku życia. Czy wobec tego - zgodnie z logiką kłamstw oszołomów aborcyjnych określających człowieczeństwo płodu ludzkiego na podstawie rozwoju jego mózgu i systemu nerwowego - nie powinniśmy przesunąć granicy dopuszczalności zabijania człowieka do 25 roku życia???!!! KTO DAL WAM PRAWO DO WYZNACZANIA GRANICY DOPUSZCZALNOSCI ZABIJANIA DRUGIEGO CZŁOWIEKA, NIEUKI???!!! Skoro pominęliście naukę rozwoju człowieka na lekcjach biologii w podstawówce, to poczytajcie przynajmniej Wikipedię, albo jakąkolwiek stronę dla kobiet w ciąży!!! Ponadto przypominam, że od 21 dnia po zapłodnieniu zaczyna bić serce dziecka - można je już usłyszeć podczas badania USG. Jak wam nie wstyd, aborcjoniści, wyznaczać jakichkolwiek granice, po przekroczeniu których ktoś "jest człowiekiem", na podstawie rozwoju poszczególnych układów bądź narządów ludzkiego ciała???!!! Z resztą - jak tu się dziwić takiemu nieuctwu, skoro w szkołach uczą nauczyciele przebierający się na protestach za krowy, śpiewający piosenki dziękczynne dla TVN-u, albo mówiący swoim uczniom, że mają w 4 literach ich egzaminy maturalne, bo ważniejszy jest teraz strajk w wyższe zarobki ???😟😟😟
Wojtek Polak2019.12.6 23:49
brawo chciałem tylko pani podziękować pięknie napisane.ABORCJA jest morderstwem najsłabszych i choć by lewactwo tupało nogami aż by się posikali nie są w stanie tego zmienić.
ZERR02019.12.6 23:59
Zauważę, że lewaccy "etycy" już teraz jawnie postulują przyznawanie praw człowieka od 12 roku życia.
Niejestemrobotem2019.12.7 0:07
Będę powtarzał do znudzenia niedokształconej części komentujących, że płód to nie dziecko. Cewa nerwowa to cewa nerwowa, z niej mózg dopiero się rozwinie, czyli przyznała mi Pani rację, że przynajmniej do 25 dnia (spotykałem się z późniejszymi datami, troszkę, no ale), czyli 3-4 tygodnia, embrion, bo nawet nie płód nie ma mózgu, więc super, to już jakiś początek. Następnie mózg będzie się rozwijał, ale do możliwości odbioru bodźców to dojdzie najwcześniej ok 20 tygodnia (część źródeł podaje nawet 26 tydzień). No i pragnę przypomnieć, że mówimy teraz o płodzie zdrowym, bo przy pewnych wadach, mózg w ogóle się nie rozwinie. A takich płodów też planują zabronić używać. Serce to mi będzie biło nawet jak je ze mnie wytną no przynajmniej przez chwilę (automatyzm serca), a jak będę żywym trupem na OIT to już w ogóle, więc to żaden wyznacznik. Nie rozumiem czemu wspominasz o 18 i 25 roku życia, uważasz, że ktoś mniej inteligentny jest mniej człowiekiem, niż ten inteligentny? Bo nie rozumiem. Mózg to nie jakiś tam narząd, tylko ten, który decyduje o naszym człowieczeństwie, bez mózgu jesteśmy żywymi trupami, ale nie ludźmi, nie mamy planów, marzeń, ambicji, indywidualności, kreatywności, empatii, ani sku****syństwa, czyli tego, co definiuje nas jako ludzi. Dobrych, albo złych, ale ludzi. Jak mój mózg umrze, to na OIT wpiszą mi zgon, nieważne czy reszta narządów działa. Bo mózg jest istotą człowieczeństwa. Chyba, że ktoś uważa, że człowiek to zwierze na poziomie tasiemca, ale takie osoby nie wiem czemu w ogóle się przejmują moralnością, przecież dla nich człowiek to nic nie znaczy. I dlatego zależy nam na ludziach i ich prawach, temu żeby nie cierpieli, fizycznie (chore dziecko) ani psychicznie (rodzice), oraz żeby kobieta mogła decydować o własnym ciele. P.S. Nauczyciele mają prawo protestować.
ZERR02019.12.7 20:31
Pozostaje mi życzyć ci ze szczerego serca, abyś zdechnąć nie mógł.
Niejestemrobotem2019.12.7 21:55
Tia.... I Wy uważacie się za moralnie wyższych? Śmiechłem :D
ela pawlowska2019.12.7 22:53
Bez rozwiniętego mózgu, nawet tysiąc zwoi nerwowych nie wystarczy, bo mózg obrabia wszelkie impulsy. A tu mózgu nie ma. Rodzenie dziecka, które będzie wiele tygodni cierpieć, żeby umrzeć. Którym środki przeciwbólowe nie pomagają- rzeczywiście trzeba być katolikiem, żeby zmuszać kogoś do takiego życia.
MIRKA.2019.12.10 1:01
Dzięki Ci "LUBLINIANKO" ! JESTEŚ WIELKA ! Napisałaś całą prawdę ! Może w końcu przestanie mącić niektórym w głowach ta cała feministka "Maria". Na jej wpisy tego rodzaju aż sie czasami niedobrze robi!
Janek2019.12.6 22:06
To je wszystko piękne, lecz problem jest gdzie indziej, część z tych obrońców życia nienarodzonego, nagle przestają się interesować co się dzieje z chorym dzieckiem, w momencie jego narodzin. W efekcie skazują na cierpienie to dziecko i jego matkę, wmawiając jej niejednokrotnie, że to jej droga do Boga!!! Nie ma w was miłosierdzia wobec tych cierpiących, tylko zaślepienie, pycha i wpojony strach przed karą boską, która jeżeli istnieje Boża sprawiedliwościowy spotka was. Amen
Foster2019.12.6 21:16
Przekonajcie Kaczyńskiego a wszystko pójdzie jak z płatka.
To jest pisia eutanazja2019.12.6 21:09
9-LETNI BARTUŚ NIE MA RĄK. NFZ ODMÓWIŁ REFUNDACJI WÓZKA, KTÓRY JEST MU NIEZBĘDNY.
MIRKA.2019.12.10 0:51
Tak ? No słucham! KŁAM DALEJ ! CAŁOŚĆ ZMYŚLONA PRZEZ CIEBIE ! WIESZ NA KOGO TRAFIŁEŚ !? Na pracownika Woj. Centrum Pomocy Rodzinie ! Moim obowiązkiem jest właśnie załatwianie składanych Wniosków do NFZ, na aparaty słuchowe, na refundację leków, na dofinansowanie do sanatoriów rehabilitacyjnych, na likwidację barier architektonicznych dla inwalidów, budowy nawet wind do balkonów / jeżeli w bloku nie ma /itp. NIE MOGLI ODMÓWIĆ REF. WÓZKA ! ZMYŚLIŁEŚ TO ! Jest jeden warunek odmowy: tylko wtedy, gdy pod koniec roku kończą się środki fiinansowe ! Wtedy finansują zaraz w nowym roku po otrzymaniu środków! NO SŁUCHAM, CO MI MASZ DO POWIEDZENIA , KŁAMCO ! ? DLACZEGO OBMAWIASZ!?
obserwator2019.12.6 21:09
Pani Przyłębska ma dobre szuflady!! Dostała prikaz, by nie wypuszczać, to i tej petycji nie rozpatrzy!!
Czeslawa2019.12.6 21:04
A Polaków można bezkarnie zabijać pozbawiając ich podstawowej opieki medycznej? Lepsza służbę zdrowia to nawet w Chinach maja
Tadeusz 2019.12.6 20:17
Później dziecko się urodzi, Polacy zmuszą go do wdychania smogu. Jak będzie miało inne zdanie niż PIS to nazwą go komuchem, ubekiem i zdrajcą. Ważne każde życie.
Wojtek Polak2019.12.6 20:16
ABORCJA jest mordowaniem najsłabszych niewinnych istot ludzkich. wbijcie to sobie miłośnicy mordowania to swoich pustych głów!
Niejestemrobotem2019.12.6 20:20
Aborcja nie jest żadnym mordowaniem! Wbijcie to sobie miłośnicy torturowania kobiet i zabierania im praw do głowy!
ZERR02019.12.6 20:40
Nikt, nawet kobieta, nie ma "prawa" do katowania i zabijania dzieci. Co za bezczelność - nazwać zakaz mordowania torturą dla morderców. Taaaak... dla dr Mengele pozbawienie go prawa do eksperymentowania na słowiańskich podludziach było torturą nie do zniesienia.
Niejestemrobotem2019.12.6 21:21
Oczywiście nikt nie ma prawa do zabijania i katowania dzieci. Ale nie bardzo rozumiem, jaki ma to związek z aborcją, w którą dzieci nie są w żaden sposób zamieszane?
ZERR02019.12.6 22:34
To już twój problem. Wszyscy wiedzą, jeden nierobot nie wie. Śmieszne. Musisz koniecznie poprosić o pomoc jakiego dobrego weterynarza. To może być początek mikrocefalii.
Maria Blaszczyk2019.12.6 23:12
Nie wiem, kto to są wszyscy. Otóż w Polsce za dopuszczalnością aborcji w przynajmniej niektórych przypadkach jest więcej niż 90% ludzi. Za dopuszczalnością katowania i zabijania dzieci - chyba nikt nie wie, ale myślę, że poza kilkoma zwolennikami bicia dzieci pasem - niewiele osób. Nazwanie kilku procent ludzi "wszystkimi", to w każdym razie nadużycie.
ZERR02019.12.6 23:55
Doskonale wiesz, że dopuszczanie aborcji w pewnych przypadkach nie oznacza odmawiania uznania człowieczeństwa zabijanych dzieci.Nie przenoś swoich antyczłowieczych norm na ogół społeczeństwa. Nazwanie dziecka płodem nie sprawia że przestaje być ono dzieckiem. I doskonale wiesz o co chodzi - o to że lewactwo nie może wytrzymać bez wskazania jakiejś kategorii podludzkiej i poddania tychże podludzi eksterminacji. Robicie to ZAWSZE. Nie jest znany ani jeden przypadek rządów lewicowych, które by nie opierały się na masowym i doktrynalnym mordowaniu. To jest najgłębsza warstwa lewackiego kodu kulturowego. Przejawiasz typowe myślenie magiczne i używasz słownych zaklęć. Wcale mnie to nie dziwi, przecież od dawna propagujesz regres cywilizacyjny, cofnięcie narodów do stadiów przednarodowych a religii do szamanizmu - kult Gai (ekologizm), matriarchat (feminizm) Jak widzisz, lewactwo dosyć precyzyjnie odtwarza formy przed-starożytne, prymitywne i pozbawione filozoficznej głębi.
Niejestemrobotem2019.12.7 0:11
Odwrotnie, nazywanie płodu dzieckiem nie sprawi, że stanie się ono dzieckiem. Reszty chyba nie mam siły komentować, bo to jak grochem o ścianę.
MIRKA.2019.12.10 0:34
A jednak jesteś tylko robotem ! Wyobraż sobie, że masz w brzuchu żywą istotę, rusza się, bije serce, lekarz ją często bada czy nie ma chorób, nawet pobiera przez macicę krew dziecku do badania ! Mówisz, że to tylko płód? Tak? Ale z chwilą urodzenia się i przejscia na drugą stronę życia, piszesz że to jest dziecko! To co się nagle stało, że jest teraz dzieckiem? Przed urodzeniem nie było nim w/g ciebie ! Odpisz ! To co matka nosiła w brzuchu, może kota, psa, jak nie dziecko? A rodzi sie przecież dziecko! Płód to nieurodzone dziecko! TO JEST FAZA CZŁOWIEKA ! CHŁOPIE!
M.R.2019.12.10 0:20
Brawo "Zerro " Wspaniale to wyłożyłeś ! Teraz, jak znamy Marię, siedzi i przygotowuje ci odpowiedź ! Ten typ tak ma ! Ona nawet jak nie ma racji, to tak kręci, aby napisać i nic nie napisać poludzkiego ! To taki drugi jakby "dumny....!
Wojtek Polak2019.12.6 20:56
przepraszam cię że zabieram prawo do mordowania dzieci nienarodzonych te kobiety tak cierpią na skrobankach nie to co te male istotki przecież one nie cierpią rozrywane i wysysane nie cierpią bo ICH nie słychać. jesteś prawdziwym idiotą szkoda mi ciebie.
Niejestemrobotem2019.12.6 21:13
Płody do pewnego okresu nie cierpią, bo ich mózg nie funkcjonuje na tyle, żeby mogły odczuwać cierpienie, to raz. Później, po urodzeniu i owszem będą zdolne cierpieć, a w przypadku pewnych chorób to na pewno będą cierpieć, no ale to nikogo nie obchodzi tutaj. Po drugie, ok, po osiągnięciu pewnego poziomu rozwoju są zdolne coś tam odczuwać, ale wtedy wykonuje się aborcje tylko w uzasadnienionych przypadkach, i raczej nikt nie rozrywa i nie wysysa, tylko załatwia się to farmakologicznie. Trudno powiedzieć, czy cokolwiek wtedy coś. I naprawdę nie jest to w żaden sposób porównywalne z torturami dziecka, które może się z tego narodzić i rodziców, jeśli będą zmuszeni w tym uczestniczyć. Nie wspominając o tym, że zakaz ten godzi w prawo kobiet do decydowania o sobie i swoim ciele.
Niejestemrobotem2019.12.6 20:01
Aha. Czyli w sytuacji, gdy zwolennicy zaostrzania przepisów anty-aborcyjnych stanowią poniżej 20% populacji PiS i tak chce wbrew woli polaków przeforsować "tylnymi drzwiami" (bo na zrobienie tego ustawą nie ma jaj) kolejne odbieranie praw kobietom oraz tortury nad nimi i dziećmi, które się w wyniku tego narodzą. Typowo, zero empatii, znęcanie się nad ludźmi, kobietami w imię podlizywania się kościołowi. Żeby poczuć się fajniej czyimś kosztem, bo nie oszukujmy się, jakby córka posła potrzebowała aborcji, to jej tatusia stać na bilet do Czech i zabieg. A reszta kobiet to go nie obchodzi, wręcz nimi gardzi, to co się będzie ograniczał, co go obchodzi tragedia ludzi, kobiet, które będą rodzić dzieci skazane albo na krótkie, ale za bardzo bolesne życie, albo na długie w całkowitej zależności od innych. Co go obchodzi dramat rodziców, to co czuje kobieta przez 9 miesięcy ciąży, jej prawa. Jej uczucia, to, że to oznacza dla niej tortury psychiczne. Ech... Pozostaje mieć nadzieję, że to zostanie zamrożone w trybunale.
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 19:54
Trybunał się tym nie zajmie kato-pisowskie wydymańce, bo Pis słupki poparcia spadną. Wróblewski ty cioto, najpierw się spytaj o zdanie Karła z Nowogrodzkiej, zanim zaczniesz, szczekać.!!! Jak by chcieli, coś z tym zrobić to mieli 4 lata na to, MATOLE.!!!!!!
icek2019.12.6 20:04
Śledzę twoje wpisy i z przykrością stwierdzam że nie łapiesz logiki treści.Dałbym ci kapturek do zabawy alem icek.
Sutener z Krakowa Marian.B. 2019.12.6 20:51
Ty łapiesz logikę jak poczujesz lachę Proboszcz głęboko w odbycie pisowski CWELU.!!!!
ZERR02019.12.6 23:58
Jejkuś, ale ty groźny! Przypomina ci się jak to było pod celą? Sądząc po charakterystycznej pisowni byłeś dziewczynką i szamałeś na sarczu..
anonim2019.12.6 19:51
Dzieci chore były gorzej traktowane, niż dzieci chore?
JONASIK2019.12.6 21:51
To jeszcze nic, ostatnie badania pokazały, że w polskiej praktyce prawnej, dzieci zdrowe też są gorzej traktowane niż dzieci zdrowe. Dużo gorzej. Przykładem może być przypadek małego Lecha, który całkiem zdrowy, został potraktowany gorzej niż zdrowy Jarek. Dużo gorzej.