Terytorialsi ćwiczyli strzelanie z lekkich moździerzy - zdjęcie
10.12.19, 08:40Screenshot Youtube

Terytorialsi ćwiczyli strzelanie z lekkich moździerzy

7

Lekkie moździerze to broń stosunkowo tania i wysoce efektywna. Doskonale sprawdza się podczas walk chociażby w terenie zurbanizowanym, czy górzystym. Uzbrojenie to występuje na szczeblu każdej kompanii lekkiej piechoty wpisując się w system wsparcia ogniowego formacji

Lekkie moździerze mają jedną zasadniczą cechę, która wyróżnia je spośród innych środków wsparcia ogniowego w WOT. Tą cechą jest możliwość prowadzenia ognia pośredniego. Wysoki kąt ostrzału, tzw. strzelanie górną grupą kątów, jest bezcenne w przypadku celów, do których nie ma możliwości prowadzenia ognia bezpośredniego. Broń ta jest jednym z kluczowych ogniw systemu wsparcia ogniowego na szczeblu kompanii lekkiej piechoty.

Na chwilę obecną w WOT do szkolenia obsług moździerzy wykorzystywane są popularne w Wojskach Lądowych moździerze LM-60. Na mocy umowy podpisanej w grudniu 2018 roku do formacji przekazywane są pierwsze egzemplarze moździerzy LMP-2017. Docelowo w ten typ uzbrojenia będzie wyposażona każda kompania lekkiej piechoty. Moździerze mogą być wykorzystywane do strzelań nie tylko amunicją bojową i szkolną, ale też oświetlającą. Ta ostatnia może służyć także do wsparcia działań z zakresu zarządzania kryzysowego oraz akcji poszukiwawczych.

Właśnie strzelania amunicją oświetlającą były tematem szkolenia jakie odbyło się ostatnim czasie na terenie orzyskiego poligonu. Strzelania prowadzili żołnierze OT z podlaskiej oraz warmińsko – mazurskiej brygady OT wspólnie z żołnierzami 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Było to kolejne strzelanie na poligonie w Orzyszu, podczas którego żołnierze wykorzystywana była broń wsparcia. Pod koniec listopada Terytorialsi z Podlasia prowadzili ogień z granatników automatycznych MK-19.

terytorialsi.wp.mil.pl

Komentarze (7):

robaczek2019.12.10 9:38
terytorialsi !!!! = żołnierze antosia!!!!! hahahahhahahahhahahahhahahahha! kuzwa, to wystarczy jako komentarz ;] hahahhahahahahahhaha! hhihihihihi uhahahahhahhaha uuuuhihihihihihih ;]
Dariusz2019.12.10 11:29
Proponuję pojechać na najbliższe ćwiczenia WOT i to samo powiedzieć im w twarz.Oczywiście po uzyskaniu zgody rodziców i lekarza rodzinnego.
J.P🧶2019.12.10 14:57
Pobiją rodaka? Sugerujesz, że to prymitywi stadionowi?
Dariusz2019.12.10 15:55
Nie,po prostu szanują ludzi niepełnosprawnych umysłowo.
PoleWalkiZaStodołąObrzucićSzyszkamiBalistycznymi2019.12.10 9:29
Przekładając z języka kurwizyjno-trwamskiej propagandy na polski: Grupa przebierańców odtwarzających bandę "Fiutka" została dowieziona autobusem pekaesu w teren zamiejski. Po opuszczeniu pojazdu przebierańcy odbyli mszę polową koncelebrowaną, trzygodzinne czuwanie pod sztandarem świętego patrona, spotkanie formacyjne z kapelanem oddziału i wizytację prałata z indywidualnymi konsultacjami w autobusie. Potem gajowy rozpalił ognisko i grupa przebierańców wysłuchała wspomnień sierżanta Ludowego Wojska Polskiego spod Lenino. O moździerzach.
Dariusz2019.12.10 11:25
,a ja tam byłem i wszystko widziałem i razem ze świstakiem zawijałem w sreberka.
Katolik2019.12.10 9:01
Dzięki Bogu obeszło się bez ofiar. Chwała Panu!