Teluk: Ostatnia wojna PO z Kościołem - zdjęcie
23.07.15, 07:49

Teluk: Ostatnia wojna PO z Kościołem

17

Uchwalając i podpisując ustawę o in vitro, zarówno prezydent, politycy jak i wyborcy Platformy Obywatelskiej znaleźli się w otwartym konflikcie z Kościołem Katolickim w Polsce.

Stanowcza reakcja Komisji Episkopatu Polski mówi w zasadzie wszystko. Ci, którzy stoją za uchwaleniem ustawy o sztucznym zapłodnieniu (z leczeniem niepłodności, wbrew nazwie, nie mającej niczego wspólnego, bo in vitro niczego nie leczy), ponoszą moralną odpowiedzialność za skutki tego prawa.

W pewnym sensie, gdy staje się jasne jaką postawę przyjęli politycy Platformy, moralna odpowiedzialność spada także na wyborców PO. Jeśli nie mieli takiej świadomości przedtem, to od wczoraj mają całkowitą jasność, jakie stanowisko przyjmuje partia w kwestiach bioetycznych. A jest to stanowisko sprzeczne z nauczaniem Kościoła Katolickiego.

Zarówno Papież Franciszek, jak i Episkopat Polski przypominają wyraźnie, że katolicy nie mogą stosować metody sztucznego zapłodnienia, ponieważ tworzy ona jedno życie niezgodnie z naturalnymi metodami, kosztem innych. Kto występuje przeciwko temu nauczaniu, wyłącza się ze wspólnoty Kościoła.

To nie oznacza, że osoby mające problemy z płodnością są pozostawione sami sobie. Mają do dyspozycji rzeczywiste metody leczenia np. naprotechnologię lub powinni być gotowi na adopcję sierot, której przyjęcie też stanowi formę otwartości na życie.

We wczorajszych programach informacyjnych premier Ewa Kopacz występowała niczym boginii. „Dzięki rządowi urodziło się ponad 2 tys. dzieci” – grzmiała. Jest to wyraźna sugestia, że Pan Bóg mylił się w przypadku tych 2 tys. par, a naprawił to rzekomo rząd. Przemilczane zostało, ile zarodków zostało pozbawionych życia.

Eksperci sugerują aktualną skuteczność metody na 10 proc., jednakże inne dane np. włoskie mówią o jeszcze niższej – dochodzącej do 5 proc. Oznaczało to, że uśmierconych zostało lub zostanie 20-40 tys. embrionów. To jest właśnie prawdziwy i realny efekt działania wspomnianego prawa.

Zarówno prezydent jak i premier wielokrotnie powtarzali, że in vitro jest dopuszczalne dla katolików, kłamiąc w sposób oczywisty. Widocznie uznali także, że skoro obywatele nie chcą już na nich głosować, jedynym wyjściem są potencjalni wyborcy z probówki.

Tomasz Teluk

Komentarze (17):

anonim2015.07.23 7:56
Ta, jasne, dzięki rządowi urodziło się ileś dzieci, dzięki rządowi mają darmowe laptopy i podręczniki, to rząd tworzy miejsca pracy i to rząd podnosi pensje (najniższe) - jeszcze trochę, a słońce bez zgody Najjaśniejszego Rządu nie wzejdzie.
anonim2015.07.23 8:09
O ile wiem, ogromna kampania usprawiedliwiająca jazdę na światłach, do której w okienku telewizora do znudzenia przekonywali poważni panowie w policyjnych mundurach okazała się blamażem. Ale żaden dyżurny telewizyjny komendant, czy polityk głosujący za tym rozwiązaniem nie powiedział potem: przepraszam, myliłem się; koszty tego są większe, niż zalety. Wszyscy ucichli, gdzieś się pochowali jak tchórzliwe szczury. A teraz czekam aż specjalistka od kopania pod Smoleńskiem po paru latach pochwali się statystykami dotyczącymi urodzeń dzieci z wadami genetycznymi poczętych naturalnie i tych z fabryczki. Niezależny do bulu "Tygodnik Powszechny" też ma się rozumieć na okładce pokaże takie kalekie dziecko. W końcu niezależność, cywilna odwaga i obiektywizm to cechy tego katolewicowego pisma.
anonim2015.07.23 8:25
@Herman_Ja - głosowaniem na PO, i to po trzykroć, nie ma się co chwalić. Ja raz głosowałem na UW, ale byłem młody i nie było Internetu. Teraz mi wstyd za siebie:-) @kolpu - Kościół chce być wierny zasadom, to wszystko. To złodzieje i inne sukinsyństwo z polskojęzycznego rządu staje okoniem wobec doktryny katolickiej, którą zwyczajnie zdradzają. Co to znaczy "Kościół usiłuje ze wszystkimi się tłuc"? Ma zamilknąć, schować się w kąt, albo jeszcze pobłogosławić całą tę kloakę, która niszczy ten kraj i pogardza tym narodem?
anonim2015.07.23 8:49
metoda naturalna ma co najwyzej 25% skutecznosc (tzn z woli boskiej zabijanych jest 75% ludzi - uzywajac jezyka frondy), zatem metoda in-vitro jest 2.5 krotnie mniej skuteczna a nie 10 krotnie. Ponadto zyczeniowe nauczanie kosciola w tej materii niewiele ma wspolnego z wiedza przyrodnicza: http://www.fronda.pl/blogi/ncdmownia/nieabortywnie-o-in-vitro,43021.html
anonim2015.07.23 8:54
Uchwalając i podpisując ustawę o in vitro, zarówno prezydent, politycy jak i wyborcy "Platformy Obywatelskiej znaleźli się w otwartym konflikcie z Kościołem Katolickim w Polsce". W tym cytacie najbardziej bawi mnie i zastanawia sformulowanie "z Kościołem Katolickim w Polsce". Wyglada na to, ze nie sa w konflikcie z Kosciolem Katolickim w ogole, tylko z dzialajaca w Polsce sekta nazywajaca sie dla niepoznaki "Kosciolem Katolickim w Polsce"...
anonim2015.07.23 9:09
Zresztą po co nam słońce, skoro "rząd" swoim blaskiem rozjaśnia wszystko na Ziemi? Od Słońca to tylko problemy: oparzenia, rak skóry i udary, a w dodatku źródło konfliktów, bo niektórzy mówią, że to ono się wokół nas kręci, a inni, że my dookoła niego.
anonim2015.07.23 9:19
P.Teluk znowu piszesz pan brednie. Prawo jest dla wszystkich nie tylko dla katolików. Jeśli katolik nie chce stosować in vitro, ma do tego prawo. Niech kościół zajmie sie swoimi owieczkami, nie wszystkimi. To wina Kościoła, że ma taki słaby wpływ na społeczeństwo, pomimo religii od przedszkola. Jak na razie mamy rozdział państwa od koscioła i nic biskupom do prawa stanowionego. Poza tym to śmieszne powoływanie się na ekspertów, dałbyś pan raz link, jacy to eksperci.
anonim2015.07.23 9:26
Czciciele bożka o nazwie władza... Zapamiętaj raz na zawsze: embrion (gr.) oznacza zarodek. Czym różni się nasz zarodek od świńskiego, małpiego i każdego innego? W momencie naszego poczęcia w Niebie stwarzana jest dusza, która jest wlewana w embrion (zarodek) i dzięki niej mamy do czynienia z zarodkiem ludzkim. Namnożone embriony i przebierane też otrzymują dusze, która stwarza Bóg Ojciec. My mamy możliwość tylko poczęcia człowieka cielesnego, a Bóg stwarza dusze. Nic nie da dyskusja, a nawet nie wolno jej prowadzić z opętanymi intelektualnie. Przy aborcji wskazywany jest gwałt (skąd wiesz, że nie zostałeś poczęty w wyniku gwałtu w małżeństwie?), wady dziecka i dbanie o zdrowie kobiety, którą „ciąża może zabić”. Wyobraź sobie matkę, która zasłania się dzieckiem podczas napadu! Pani Premier, koleżanka-lekarka w telewizji stwierdziła, że jest katoliczką i „chodzi do kościoła”. Zapytała przekornie: co złego jest w uszczęśliwianiu ludzi? Można powiedzieć, że Pani Premier nie wie, co mówi! A kolega-lekarz, prof. Janusza Heitzman, szef kliniki psychiatrii sądowej IPiN w W-wie oraz mecenas Jacek Dubois takich ludzi określają niepoczytalnymi (chodziło o wybawienie pani z Mercedesem, która „po spożyciu” wjechała w W-wie w przejście podziemne). Badania dokonano na wizji w TVN! Wg mnie jest to głupota duchowa i nieuctwo, a wiara tych ludzi jest tzw. „prezydencka”, gdzie przystępuje się do Eucharystii, a postępuje wg moralności owsiakowatej ("róbta, co chceta"). W skrócie: pogaństwo... Każdy zna działanie Senatu RP (RP=rząd Peło), który w pośpiechu zrealizował zamówienie na In vitro, a ustawę uchwalono przy pomocy 4 senatorów, którzy w geście Piłata umyli ręce i wstrzymali się od głosu. Milczeć to znaczy zgadzać się na grzech! Gdzie trafi marszałek Senatu RP, gdy umrze, a gdzie dr Ewa, która podchodzi do Eucharystii (pogrzeb prof. Bartoszewskiego...jak po chleb w sklepie? To przykłady ludzi z zabitymi sumieniami i zmęczonymi duszami...tak właśnie postępują ci, którzy „nie boją się Boga”! Przeczytaj tą „listę śmierci”, gdzie z posłami katolikami, którzy „machnęli ręką” za In vitro (tak określa głosowania w Sejmie RP Stefan Niesiołowski)! W Egipcie też było „prawo”, bo wszystkich narodzonych chłopców w rodzinach żydowskich wrzucano do rzeki... www.wola-boga-ojca.pl
anonim2015.07.23 9:29
W artykule brakuje informacji co się dzieje z uśmierconymi embronami.
anonim2015.07.23 9:40
@APEL Przez Ciebie wylałem ze śmiechu kawę na klawiaturę! Dobrze, że zainwestowałem w wodoodporną i mogę jednak napisać ten komentarz. Serio? W chwili poczęcia w niebie tworzona jest dusza i wlewana w embrion? W którym momencie? W jakimś wyznaczonym momencie ciąży wysyłane jest zamówienie i rusza produkcja duszy? Nie miałem pojęcia, że ktoś może tak postrzegać świat w XXI wieku. Należysz również do stowarzyszenia płaskiej Ziemi i nie wierzysz w ewolucję? Naprawdę - made my day.
anonim2015.07.23 10:32
@von_Hayek Jeżeli chcesz dyskutować ze mną na ten temat to musisz przestawić się w sensie swojej duchowości. Dobry podział zrobił R. Dawkins, który podzielił ludzi na grupy; - obojętnych duchowo - agnostyków w dwie strony ("chyba Bóg jest i chyba Boga nie ma") - dalej niewierzący oraz wierzący (o różnym stopniu) - na końcu są wiedzący, że Boga nie ma (R. Dawkins) - oraz ja wiedzący, że Bóg Jest (dodam od siebie, że wszystko jest prawdziwe w Kościele katolickim...). >> Nie miałem pojęcia, że ktoś może tak postrzegać świat w XXI wieku. Należysz również do stowarzyszenia płaskiej Ziemi i nie wierzysz w ewolucję? Z tego zdania wynika, że jesteś wyznawcą wiary, którą określamy: ateizmem. Szkoda mojego czasu, ale mogę odpowiedzieć na Twoje sprecyzowane wątpliwości. Nie atakuj mnie, bo widzę, że reprezentujesz indolencję duchową, a nawet ignorancję. Kawa wylała Ci się jako znak od Pana, abyś nie pisał głupot...
anonim2015.07.23 10:56
@GreatB pyta od szatana (och! całkiem zapomniałem, że mamy XXI) o dusze bliźniaków i trojaczków jednojajowych? Pytanie jest słuszne, ale głupie, bo każdy wie, że nawet "dziesięcioraczki" jednojajowe czymś się różnią i każdy ma oddzielną duszę i inny los, a także charakter. Na ten moment znawca tematu towarzysz Borowski Tfu-nie z przejęciem mówi o przebieraniu w zarodkach, aby znaleźć "najlepszego". Mnie to kojarzy się z hitlerowską "czystością rasy"... Czy chciałbyś powstać w takiej fabryce i wyniku przebierania? APEL a co z embrionem, który potem dzieli się na
anonim2015.07.23 17:26
@GreatB ----------------------------------------------------------------------------------------------- "Czy nie jest rzeczą zastanawiającą, że tylko Kościół katolicki (...) bleeeeeee bleeeee bleeeeee. Stanisław Obirek". ----------------------------------------------------------------------------------------------- Pan Obirek ma, najwyraźniej, niebywale krótką pamięć, gdyż jako "były" ksiądz powinien wiedzieć, iż to Kościół Rzymski jest jedynym, prawdziwym Kościołem Chrystusowym. Dlaczego?? Ano dlatego, że tylko ten Kościół w pełni realizuje znamiona... Pełnej realizacji znamion brak natomiast kościołom FAŁSZYWYM, jak choćby strukturom protestanckim, czy prawosławiu. Prawdopodobnie to jest odpowiedź na "zastanawiające" pytanie Pana Obirka... Pozdrawiam serdecznie. :) Take care:)
anonim2015.07.23 17:29
@weirdo ----------------------------------------------------------------------------------------------- "A moralna odpowiedzialnosc za skutki braku prawa kto by ponosil? Episkopat?". ----------------------------------------------------------------------------------------------- Jakie, konkretnie, "skutki braku prawa" masz na myśli?? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie spełnia wymogów prawa europejskiego w zakresie ochrony zarodków. Przyjęta ustawa nie zmienia tej sytuacji ani o jotę, a to tylko jedna z jej wad prawnych. "Skutki braku prawa" są więc jednakie ze skutkami przyjętego prawa... :)
anonim2015.07.23 20:55
A teraz się osmarkałem. :-) Kolo rozpaczliwie próbujący wmówić, że mógłby dorównać Von Hayekowi, twierdzi że wierzy w ewolucję. Buhahahah ... 1. Wierzy 2. w ewolucję Mikro, czy makro można by zapytać, ale po co? Von Hayek też by się osmarkał po słowie wierzy i dalej nie czytał.
anonim2015.07.23 21:27
@GreatB ----------------------------------------------------------------------------------------------- "i te znamiona ustalił Chrystus? Czy ci dzięki, którym nastąpiła jego deifikacja?". ----------------------------------------------------------------------------------------------- Przedstawiłeś pytanie, błyskotliwą myśl Pana Obirka... Ja na to pytanie, zgodnie z prawdą i stanem faktycznym, odpowiedziałem. W czym problem?? ps. Każde ze znamion wypływa z nauki Chrystusa wyrażonej na kartach Pisma Świętego. To chyba dość oczywiste... ps. 2 Uprzedzam kolejne, prawdopodobne, głupie pytanie: gdzie Chrystus wskazał te "znamiona"?? Kluczem są Ewangelie i listy Pawłowe. bye
anonim2015.07.24 12:47
Na szczęście Kościół Katowicki /powszechny/ to zupełnie coś innego niż Kościół Katolicki w Polsce. Więc nie ma się co martwić.