Teluk: Duda zwycięzcą w debacie - zdjęcie
18.05.15, 06:51Andrzej Duda (fot. facebook)

Teluk: Duda zwycięzcą w debacie

35

Remis – tak brzmi opinia większości komentatorów po telewizyjnej debacie. A to oznacza jedno, że żaden z pretendentów nie zwiększył znacząco swojej pozycji względem konkurenta. Sytuacja promuje Andrzeja Dudę, po stronie którego jest obecnie sympatia większości elektoratu.

W telewizji główną rolę grają emocje. Dlatego przegrywa ten, komu puszczą nerwy. Tak stało się kiedyś z Wałęsą, tak było z Kaczyńskim. Teraz przyszła pora na Komorowskiego. Po kilku pytaniach był wyraźnie podirytowany, mówił podniesionym głosem i widać było, że prezydentura wymyka mu się z rąk.

Nie było spektakularnych nokautów czy osobistych wycieczek. Sztaby zapewne uzgodniły zakres tematyczny pytań, dlatego pewnie nie usłyszeliśmy wątpliwości, co do związków Komorowskiego z WSI czy jego udziału w podejrzanych transakcjach finansowych. To uratowało wizerunek urzędującego prezydenta.

Zamiast tego zobaczyliśmy Komorowskiego jako katolika nominalnego, którego sztandarowym hasłem w tych wyborach jest poparcie dla lobby in vitro. Tym samym mówi on Polakom, że nie uznaje moralnej nauki Kościoła, co powinno być czynnikiem dyskwalifikującym kandydata dla elektoratu katolickiego. Andrzej Duda celnie kontrował, że popiera nauczanie św. Jana Pawła II odnośnie zapłodnienia pozaustrojowego.

Nie wyszło też Komorowskiemu fałszywe przedstawienie swojej formacji, jako zwolenników gospodarki opartej na węglu. Polacy nie mogą nabrać się na to kłamstwo, skoro Platforma Obywatelska akceptuje unijną politykę klimatyczną i przymusową dekarbonizację gospodarki pod dyktando Brukseli, co jest sprzeczne z rodzimą racją stanu. Piarowskim majstersztykiem była sugestia Dudy, że prezydent stał i patrzył, jak się strzela do górników, co automatycznie nasuwało skojarzenia z tragicznymi wydarzeniami okresu komunizmu.

Bronisław Komorowski próbował atakować kandydata Prawa i Sprawiedliwości zarzucając mu brak doświadczenia, wysuwanie obietnic bez pokrycia i zmienność poglądów. A przecież każdy Polak wie, że okłamywanie wyborców to specjalizacja Platformy.

Z pragmatycznego punktu widzenia, jak dla mnie Andrzej Duda mógłby nawet obiecać, że co tydzień jego partia będzie stała przy bankomatach i wypłacała każdemu chętnemu po 500 zł, jak będą ku temu sprzyjające okoliczności. Chodzi przecież, aby za wszelką cenę wygrać te wybory i kolejne – na jesieni.

Tomasz Teluk

Komentarze (35):

anonim2015.05.18 6:55
Panie Teluk chyba oglądaliśmy inne debaty. Ja z Komorem nie jestem, mój kandydat przepadł, ale Duda ewidentnie dostał po d...e. I tak też jest opinia wielu obserwatorów, nawet tych po prawicy.
anonim2015.05.18 6:56
PitBul pogonił ratlerka prezesa i taka to była wygrana , he , he ...
anonim2015.05.18 6:58
'Z pragmatycznego punktu widzenia, jak dla mnie Andrzej Duda mógłby nawet obiecać, że co tydzień jego partia będzie stała przy bankomatach i wypłacała każdemu chętnemu po 500 zł, jak będą ku temu sprzyjające okoliczności. Chodzi przecież, aby za wszelką cenę wygrać te wybory i kolejne – na jesieni.' dudek musi wygrac- bo tak-Polske i Polakow macie w d…e:( Brawo
anonim2015.05.18 7:05
Mar_cin - dokładnie. Duda chyba myślałem, że z Komorowskim przyjdzie suflerka i samo sie wygra. Komorowski bez skrupułów jechał po Dudzie, a ten zaskoczony nie wiedział za bardzo co zrobic, bo nie spodziewał sie tego. T.Teluk - "Z pragmatycznego punktu widzenia, jak dla mnie Andrzej Duda mógłby nawet obiecać, że co tydzień jego partia będzie stała przy bankomatach i wypłacała każdemu chętnemu po 500 zł, jak będą ku temu sprzyjające okoliczności. Chodzi przecież, aby za wszelką cenę wygrać te wybory i kolejne – na jesieni." - to chyba nie po katolicku, prawda?
anonim2015.05.18 7:08
Jak patrzyłem na pana Prezydenta to ciągle się pytałem: łon czy nie łon... Bo raz wydawało mi się, że to ten pelon Michał Kaminski gada, innym razem, że to jest nawet sam prezes Jarosław...;-) W każdym razie robił wrażenie desperado, takiego rannego dzika co atakuje, ze złości zczerwieniał, ze nawet puder nie pomógł. Jakby nie łon A to, ze z radykalizmu sie wyleczył to nie wierzę, jak dalej ma sztucer Remingtona... No i to, że naukę JPII z którą się nie zgadza, chciał zakrzyczeć...Oj nieładnie.
anonim2015.05.18 7:08
dla mnie wygrał Duda, był opanowany, kulturalny, spokojnie odpowiadał i merytorycznie, natomiast Komorowski, zachowywał się po chamsku, przerywał wypowiedzi, prowokował swoim wchodzeniem w zdanie Dudzie, nie odpowiedział na zadane mu pytania merytorycznie, a jakieś ogólniki stosował, dla mnie Komorowski to tragedia !!!
anonim2015.05.18 7:09
WSIowy wujek Dobra Rada nadaje się na Urząd Prezydencki ale do ogródka aby strzyc trawę. Pomieszanie nieudolności z gubieniem się we własnych kłamstwach. I ktoś taki jest Prezydentem Polski. No ale skoro "Królem" Europy może być Tuskomatoł to co się dziwić....
anonim2015.05.18 7:10
Tak jak Komor się nie spodziewał przegranej w I turze i mu mina zrzedła licząc, że prezydentura mu się należy, tak teraz Dudce - Wzywał, wywoływał do debaty i ją dostał. Nie spodziewał się jednak, że Komor się przygotuje i sprawy pójdą w zupełnie innym kierunku.
anonim2015.05.18 7:14
@ Zbyszek_Katolik "dla mnie wygrał Duda, był opanowany, kulturalny, spokojnie odpowiadał i merytorycznie," widzę, że humor z rana dopisuje - odpowiadał merytorycznie?? Toż Duda się migał od prostych odpowiedzi jak tylko się dało
anonim2015.05.18 7:14
Wyglądało jakby profesor rozmawiał ze studentem na egzaminie poprawkowym.Brawo Panie Prezydencie.
anonim2015.05.18 7:14
@mirek761 No żeby ci te oczy w niedzielę całkiem na wierzch nie wyszły...he, he
anonim2015.05.18 7:14
Ta debata była jak rozpoznanie pola walki.Krew się poleje w drugiej.Komor wyrażnie przerywał wypowiedzi Dudy,wyskoczył jak Filip z konopi z etatem Dudy,w zakończeniu podzielił Polaków na tych od PO i PIS,mówił co mam robić,bo trudno nazwać prośbą o głosy te pokrzykiwania pana feudalnego na poddanych.Duda konkretne obietnice,Komor ma być jak dotąd.
anonim2015.05.18 7:34
@campeador Duduś -pacynka , pojemny jest , w razie zwycięstwa , nie tylko grube paluszki prezia tam wejdą
anonim2015.05.18 7:36
Mojego kandydata już nie ma, więc plan jest taki aby oddać nieważny głos, dość mam jednych i drugich (PO i PiSu) ale debatę widziałem. Duda zwycięzcą? Wolne żarty, nie był spokojny tylko chyba sparaliżowany. Na pytanie o blokowanie etatu (brawo dla Komorowskiego za przygotowanie) nawet nie odpowiedział, przez 3 minuty bredził. Z tego co dzisiaj słyszałem na trójce to sztab Dudy próbuje się wymigać z kolejnych debat. I na koniec, panie Teluk, pan w ogóle przemyślał podsumowanie tego wpisu? Po co w ogóle pan coś napisał, wystarczyłby tytuł "Duda wygrał" i w treści "Ponieważ.".
anonim2015.05.18 7:44
Pan Teluk tym podsumowaniem się tak skompromitował, że p. Terlikowski powinien go wywalić na zbity pysk
anonim2015.05.18 7:47
Wczoraj zobaczyliśmy rozzłoszczoną twarz "wielkiego brata", dla którego "zgoda" jest zwykłym frazesem, który faktycznie oznacza po prostu poddanie się dyktatowi sprawujących władzę.
anonim2015.05.18 7:52
"Z pragmatycznego punktu widzenia, jak dla mnie Andrzej Duda mógłby nawet obiecać, że co tydzień jego partia będzie stała przy bankomatach i wypłacała każdemu chętnemu po 500 zł, jak będą ku temu sprzyjające okoliczności. Chodzi przecież, aby za wszelką cenę wygrać te wybory i kolejne – na jesieni." Trzeba chociaż podziękować za szczerość Pana Teluka...
anonim2015.05.18 7:54
Komorowski to arogant, który gdzieś ma społeczeństwo. On wszystko wie najlepiej. Tylko nie dostrzega, ze przez ostatnie 5 lat jakość życia w Polsce znacznie się pogorszyła. To jest niestety częsty syndrom tych, co sprawują władzę. Pora go wymienić
anonim2015.05.18 8:26
Pan A. Duda pokazał w sprawie Jedwabnego z kim mamy do czynienia i nic więcej nie potrzeba . Komoruski do tej pory nie potrafi się zachować i wchodzi na krzesło a co będzie jak zacznie wchodzić na stół. To jest tylko marionetka zwerbowana w czasie studiów przez służby specjalne (W.Sumliński) rządzi kto inny. Wybór jest prosty przynajmniej dla katolika albo po stronie KK albo po stronie antykościoła - in vitro , gender , działania przeciwko rodzinie itd... Jakie będą wybory takie będą tez skutki nie tylko w polityce ale i w twoim życiu bo nie głosujesz tylko na prezydenta ale też wybierasz stronę po której stajesz. PAN jest ponad tym wszystkim i nic się nie dzieje bez jego niego. To dobrze że tak jest jak jest by okazało się kto kim jest i dotyczy to wszystkich nas i ks. Kto kim jest i po jakiej stronie staje, a gospodarka to pikuś ponad tym jest to czy wybieramy życie wg przykazań czy nie. "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania." i to jest pytanie które sobie trzeba zadać który kandydat jest po stronie Pan a który po stronie antykościoła.
anonim2015.05.18 8:31
Widzę, że jak ktoś jest gorącym zwolennikiem Dudy to klapki na oczach są nie do przebicia. Bronek wyłożył Dudzie na tacy perfidne kłamstwa i ściemy które kandydat PiSu prezentuje. Co innego popierał startując do Europarlamentu a teraz jak mu potrzebne głosy górników i rolników to bez mrugnięcia powieką zmienił zdanie. Obiecuje obniżenie podatków i wieku emerytalnego przy jednoczesnym wzroście wydatków państwa min. na służbę zdrowia i opiekę socjalną. Ludzie wy serio wierzycie, że Duda wam wydrukuje te pieniądze????? To jeszcze większa bajka niż to, że niby Bronek popierał od zawsze JOWy
anonim2015.05.18 8:32
Widzę, że młodzieżowka PO działa na tym forum. Komorowski musiał atakowac, tym samym pokazał że jest z budy ruskiej. Prostactwo wylazlo z niego, jak sloma z butow. Przegrał emocjonalnie a tym.samym calą debatę. Lud nie slucha pokreconych wypowiedzi niby merytorycznych, tylkobl patrzy się na sposób traktowania drugiego człowieka. Te rundę prezio przegrał ewidentnie i potwierdza to sondaż na tweecie zrobiony na gorąco przez RMF FM 54 % do 46% dla Dudy!
anonim2015.05.18 8:50
Komorowski działa na rzecz lobby i niemieckiego i rosyjskiego i syjonistycznego. Po jego wypowiedzi o Jedwabnym nic więcej nie potrzeba. A do Pana Dudy tym co uważają że brak mu doświadczenia powiem tak a przypomnijcie sobie tego rudego młodzieńca z kita od pasania owiec co to się do niczego nie nadawał. Dawid którego to Pan ustanowił Królem i to Pan daje nam błogosławieństwo a od naszych wyborów zależy czy tego chcemy czy nie (in vitro, zakupy w niedziel, rozwody, aborcja itd.) Bóg jest był i będzie w polityce, nic się nie dzieje bez woli Pan nawet liczy każdego dnia włosy moje te na głowie tez :-)
anonim2015.05.18 8:58
Nie mieliśmy do czynienia z klasyczną debatą... Debata, z założenia, ma na celu przekonanie do swych racji nie przeciwka, gdyż ten i tak pozostanie niewzruszony na nasze, choćby pierwszej próby, argumenty, ale ODBIORCY, WYBORCY, szczególnie tego nie zdecydowanego. To, co zaprezentowali nam dziś kandydaci to najzwyklejsza, w dodatku niskich lotów, "pyskówka". I dodajmy, co ważne, że taki styl narzucił Prezydent Zgody i Pojednania, który całość swej linii argumentacyjnej, swego wystąpienia oparł na permanentnym ataku wymierzonym w swego politycznego przeciwnika. Mało tego... Atak ów był także, momentami, zupełnie irracjonalnie wymierzony w formację macierzystą Pana Dudy, z której, konkretnie krytykowanymi przez prezydenta działaniami, kandydat Duda miał akurat naprawdę niewiele wspólnego. Komorowski najwyraźniej pomylił wybory i debaty... Bardziej przypominał bowiem delegata partii wysłanego na debatę przed wyborami PARLAMENTARNYMI. I zapomniał oczywiście, że sam także wywodzi się z obozu macierzystego partii obecnie rządzącej, że także ponosi odpowiedzialność za podejmowane przez nią, szkodliwe dla kraju działania, a takich przecież nie brakowało, oraz otrzymał pełne poparcie tej macierzystej formacji również i w tych wyborach... W dodatku warto zadać sobie pytanie o autentyczny wizerunek Prezydenta Komorowskiego... Czy, istotnie mamy do czynienia z poczciwym starszym Panem wzywającym wszystkich dookoła do zgody, wzajemnego szacunku i pojednania, jakim jawił się przez ostatnie miesiące i lata?? A może prawdziwym obliczem Komorowskiego jest to zaprezentowane nam dziś: wizerunek agresora i politycznego frustrata, który ewidentnie nie radzi sobie w sytuacjach stresowych i łatwo ulega skrajnym emocjom?? Jednym, krótkim zdaniem - strata czasu... Bardzo niewiele treści merytorycznych, zerowy kontakt z RZECZYWISTYM adresatem wystąpień, czyli z WYBORCĄ, mnóstwo wzajemnych ataków, oskarżeń, prowokacji... Aha... "Pyskówkę" wygrał Komorowski. (swoją drogą genialna zagrywka sztabu, który najwyraźniej dostrzegł słabość w łagodności charakteru Dudy i to perfidnie wykorzystał). Zwycięzcy DEBATY - BRAK.
anonim2015.05.18 9:28
@Sylabariusz Ładnie, sensownie, napisałeś. Dlatego trzeba oceniać, nie debatę, ale "całokształt" ...:-)
anonim2015.05.18 9:31
Nie oglądałam debaty, ale rozumiem przekaz pana T. Skoro można każdego wyborcę oszukać w najgłupszy sposób, to tym bardziej można skłamać, kto wygrał debatę. Chociaż czuję, że dziś w redakcji była łapanka na hasło, kto napisze, że Duda wygrał.
anonim2015.05.18 9:40
Zawiódł mnie kandydat PiS akurat tam, gdzie spodziewałam się po nim klasy i wrażliwości. Człowieku, w żyłach twojej córki płynie żydowska krew, a ty puszczasz oko do antysemitów? Jak możesz spojrzeć na siebie w lustrze? Ech, biedni marrani...
anonim2015.05.18 11:15
Duda pogrążył się brakiem odpowiedzi na kilka pytań (blokowanie etatu, zmiana poglądów) i pytaniem o Jedwabne. Ale dla mnie "cudowne" było też jego odniesienie (a raczej brak odniesienia i zlekceważenie) do słów asystentki o kamieniowaniu kobiet w Iranie.
anonim2015.05.18 13:15
Jest oficjalne stanowisko UJ w sprawie "blokowania " etatu. Bardzo ciekawe!!!
anonim2015.05.18 13:55
Czy fani pana Dudy wiedzą, że jego żona jest Żydówką? Czy świadomie czy tylko z głupoty lub niewiedzy zamierzają oddać Polskę w ręce "ukrytej opcji żydowskiej"?
anonim2015.05.18 14:27
Iszka Zydowką się jest po matce, nie po ojcu. Poza tym To Duda zostanie prezydentem a nie jego żona! Agresja Komorra nie przekona Kukizowcow, wręcz odwrotnie, po tej debacie wkurzyl ich Mieli nie iść na drugą turę ale w obliczu bezczelnosci Komorra pójdą oddać głos na Dudę. W tym sencie DUDA WYGRAL DEBATĘ!
anonim2015.05.18 15:35
@Jak.Szymon "Zydowką się jest po matce, nie po ojcu." ??? To jak ktoś ma matkę z Ukrainy i ojca z Polski to jest pół-ukraińcem, pół-nikim? "po tej debacie wkurzyl ich" - mnie nie wkurzył, wprawdzie chcę oddać nieważny głos, ale jak się jeszcze Dudy naoglądam i nasłucham, to kto wie czy jednak nie oddam głosu Komorowskiemu.
anonim2015.05.18 16:53
Przecinak Jak dobrze, że takich radykalow jak ty jest niewielu. Tweeter to potwierdza! Zawsze znajdzie się jakiś zgniły owoc
anonim2015.05.18 21:37
@Jak.Szymon "Tweeter to potwierdza!" - :D a no tak, skoro tak jest na twitterze to przepraszam.
anonim2015.05.18 22:51
Prezydent Bronek posługiwał się półprawdami aby tylko dobrze wyjść w debacie. O brak sprostowania półkłamstw zadbają zakłamani dziennikarze. Trzeba patrzeć na owoce jakie wydal Bronek, a są to cierpkie owoce dla obywateli. Czy jakaś debata w większym lub mniejszym stopniu zmanipulowana, powinna zmienić nasze zdanie o rządzeniu Bronka. Wręcz przeciwnie, Komorowski pokazał swoją arogancję i nieuczciwość w dążeniu o władze.
anonim2015.05.19 1:39
a sie zastawnawiam, czemu Jarosław nie przyjdzie na debatę. Przecież Duda to i tak tylko nakładka na Jarka z pełnym uzębieniem i pełną rodziną