Teluk: Czcij ojca swego i matkę swoją    - zdjęcie
06.03.15, 10:26

Teluk: Czcij ojca swego i matkę swoją

8

Coraz więcej ludzi starszych, mimo posiadania licznej rodziny, ląduje w domach starców. Niewielu jest w stanie przyjąć na siebie ciężar opieki nad zniedołężniałymi dziadkami czy rodzicami. Nic dziwnego, jest to bardzo uciążliwe, wymaga rezygnacji z siebie, poświęcenia. Spod krzyża – większość ucieka, zostają nieliczni.

Jeśli zbyt rzadko odwiedzasz swoich rodziców czy dziadków popełniasz grzech śmiertelny –  przypomniał papież. Wypowiedział te słowa nieprzypadkowo. W tym samym czasie w Belgii toczy się debata publiczna, aby rozszerzyć eutanazję na starsze osoby dotknięte demencją. W krajach zachodnich jest to 5 proc. społeczeństwa powyżej 60 roku życia.

Franciszek upomniał się, zresztą już nie po raz pierwszy o ludzi starszych i odrzuconych. Społeczeństwo konsumpcyjne, pogoń za przyjemnościami i realizacją siebie, spycha osoby w podeszłym wieku na margines. Dla młodych i zdrowych z telewizyjnych reklam są oni balastem, ograniczeniem. Dlatego najlepiej wyeliminować ich, aby nie przeszkadzali.

Do totalnego wynaturzenia dochodzi w Belgii. Tamtejsi, pogrążeni w błogim dobrobycie, mieszkańcy kraju, który przez lata nie posiada rządu, a moralność już dawno utopił w bezpieczeństwie socjalnym, zamierzają rozszerzyć dostępność eutanazji na osoby dotknięte demencją, jeśli uprzednio wyraziły na to zgodę. Innymi słowy, będą wspierać samobójstwa osób, których jedynym defektem jest starość.

Belgijski episkopat przypomniał, że człowiek, niezależnie czy jest dotknięty demencją, czy jest niepełnosprawny umysłowo, czy jest w śpiączce, nie traci swej godności jako osoba i ma prawo do naturalnej śmierci.

Widoczny jest trend do eliminowania każdego cierpienia czy dyskomfortu. Zgodnie z taką logiką, niedługo można spodziewać się postulatów autoeliminacji chorych z lekkimi cierpieniami psychologicznymi lub zmęczonymi pracą, wychowywaniem dzieci czy zbyt uciążliwą podróżą.

Trzeba powiedzieć wprost, że to, co proponują Belgowie jest już pewną formą eugeniki, której nie powstydzono by się w nazistowskich obozach zagłady. Dziś hitlerowskie ideały wciela w życie Unia Europejska, wcielając je pod hasłami wolności jednostki i prawa do decydowania o swoim losie.

Tomasz Teluk

Komentarze (8):

anonim2015.03.6 10:43
To jest oznaka końca "zachodniej cywilizacji" opartej na homocentryzmie:)
anonim2015.03.6 11:22
Akurat jechałem w środę o poranku autobusem, na miejscach siedzących większość osoby młode, studenci. I wsiadł sobie starszy pan, chyba dobrze po 70-tce. Jak wsiadł, tak stał do końca, choć obok niego siedziało kilkoro jego potencjalnych wnucząt. Pewnie był tyranem dla swoich dzieci, to ma za swoje!
anonim2015.03.6 13:25
Coraz więcej ludzi starszych, mimo posiadania licznej rodziny, ląduje w domach starców. - Autor nie ma zielonego pojęcia o czym pisze, osądza niesprawiedliwie. Proponuję "pożyć" z taką osobą w jednym mieszkaniu rok, dwa, dziesięć i wtedy oceniać innych, tych którzy do takiego domu starców oddają :/
anonim2015.03.6 14:19
Belgowie sądzę,zupełnie nie znają historii,Sparta już próbowała tego modelu,tam gdzie teraz Sparta tam podąża Belgia.W niebyt.Wolna droga.
anonim2015.03.6 23:45
Ludzie! Wy Juz macie wyprane mozgi!! Pogadamy na starosc.......
anonim2015.03.7 0:16
Mniemalogia;Ty dziewczyno jeszcze cos kumasz tylko sie gubisz! Masz rodzicow.?Czy masz dzieci? Moj ojciec byl ciezko chory wiele lat .Umarl na moich rekach usmiechniety. namaszczony, z wiatykiem w ustach .Jesli pytasz o cierpienie to cos o tym wiem.Cierpienie uswieca daje spokuj duszy.Tylko jest jedno ale;Trzeba wierzyc w Boga.Caly wic polega na tym ze durny Swiat odrzuca Boga i wpada na takie kretynskie pomysly! Mam jeszcze Matke staruszke, cierpi! To co mam ja uspic? Zasranym obowiazkiem dziecka jest opieka nad swoimi rodzicami! Moje dzieci to widza,tez bede stary i cierpiacy.To co strzykawka czy tabletka?Moj pies zdychal dwa dni z pelna swiadomoscia ze umiera. W swoim zaufaniu przytulony do mnie! Cierpienie przywiazuje! Dlatego kobieta rodzi w bolu a nie w rokoszy!!Skad wiesz ze od jurta ustawowo nie wprowadza eutanazji?! Np...punkt 1...popuszcza mocz....zastrzyk!...Nie dowidzi?.... Pawulon!Co sie dzieje z waszymi mozgami....Panowie!...Gdzie wy macie jaja!! Jaka przyszlosc szykujecie swoim dzieciom???? Poprancy!!!!
anonim2015.03.9 13:24
@stevia " Np...punkt 1...popuszcza mocz....zastrzyk!...Nie dowidzi?.... Pawulon!" Co ma wspólnego eutanazja z eksterminacją?! Nie myl pojęć.
anonim2015.03.9 21:50
Kallesin; Hm..... Kiedy ostatnio czytales definicje eksterminacji? Nic tam nie pisze o zabijaniu ze wzgledow zdrowotnych czyli to nie to. Jezeli to pasuje definicja eugeniki. Widze ze nie rozumiesz prostych skrotow myslowych.Mlode pokolenie lewych lemingow,zastanawia sie czy brac sobie na kark opieke nad starymi rodzicami bo bedzie to dla nich krzyz. Uwaga! Lewy mowi o krzyzu!! Anitaf mowi ze kto w Episkopacie to wara od innych! Otoz sie myli bo jezeli cos jest wprowadzone ustawowo to Episkopat tez sie musi dostosowac. Jaka masz gwarancje,kto bedzie w sejmie w nastepnej kadencji? Patrzac na to co sie dzieje mam powazne obawy! kropka