Coraz więcej ludzi starszych, mimo posiadania licznej rodziny, ląduje w domach starców. Niewielu jest w stanie przyjąć na siebie ciężar opieki nad zniedołężniałymi dziadkami czy rodzicami. Nic dziwnego, jest to bardzo uciążliwe, wymaga rezygnacji z siebie, poświęcenia. Spod krzyża – większość ucieka, zostają nieliczni.

Jeśli zbyt rzadko odwiedzasz swoich rodziców czy dziadków popełniasz grzech śmiertelny –  przypomniał papież. Wypowiedział te słowa nieprzypadkowo. W tym samym czasie w Belgii toczy się debata publiczna, aby rozszerzyć eutanazję na starsze osoby dotknięte demencją. W krajach zachodnich jest to 5 proc. społeczeństwa powyżej 60 roku życia.

Franciszek upomniał się, zresztą już nie po raz pierwszy o ludzi starszych i odrzuconych. Społeczeństwo konsumpcyjne, pogoń za przyjemnościami i realizacją siebie, spycha osoby w podeszłym wieku na margines. Dla młodych i zdrowych z telewizyjnych reklam są oni balastem, ograniczeniem. Dlatego najlepiej wyeliminować ich, aby nie przeszkadzali.

Do totalnego wynaturzenia dochodzi w Belgii. Tamtejsi, pogrążeni w błogim dobrobycie, mieszkańcy kraju, który przez lata nie posiada rządu, a moralność już dawno utopił w bezpieczeństwie socjalnym, zamierzają rozszerzyć dostępność eutanazji na osoby dotknięte demencją, jeśli uprzednio wyraziły na to zgodę. Innymi słowy, będą wspierać samobójstwa osób, których jedynym defektem jest starość.

Belgijski episkopat przypomniał, że człowiek, niezależnie czy jest dotknięty demencją, czy jest niepełnosprawny umysłowo, czy jest w śpiączce, nie traci swej godności jako osoba i ma prawo do naturalnej śmierci.

Widoczny jest trend do eliminowania każdego cierpienia czy dyskomfortu. Zgodnie z taką logiką, niedługo można spodziewać się postulatów autoeliminacji chorych z lekkimi cierpieniami psychologicznymi lub zmęczonymi pracą, wychowywaniem dzieci czy zbyt uciążliwą podróżą.

Trzeba powiedzieć wprost, że to, co proponują Belgowie jest już pewną formą eugeniki, której nie powstydzono by się w nazistowskich obozach zagłady. Dziś hitlerowskie ideały wciela w życie Unia Europejska, wcielając je pod hasłami wolności jednostki i prawa do decydowania o swoim losie.

Tomasz Teluk