"Koniec procesu Nadii Sawczenko zbiegający się niemal w czasie z początkiem wycofywania wojsk z Syrii to kolejny krok w „dziwnej wojnie" prowadzonej przez Rosję, w której niejasny jest przeciwnik, niejasne cele, ale ewidentnie jej trwanie umacnia Władimira Putina na stolcu władzy, zatem konflikt będzie trwał" - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Andrzej Talaga.

Zdaniem eksperta Polska i NATO są w stanie zawęzić pole tej agresywnej gry i ją od nas oddalić.

Talaga wskazuje, że Rosja nie chce wcale budować potęgi militarnej, która miałaby pokonać NATO, ale chce sobie kolejnymi konfliktami kupować wewnętrzny pokój i legitymizować władzę Władimira Putina. "Kreml nie ma obecnie innego pomysłu na zachowanie poparcia społecznego niż militaryzm. Skoro coraz trudniej zapewnić ludziom chleb, niech mają igrzyska" - ocenia ekspert.

Autor pisze, że dobrobyt mieszkańców Federacji Rosyjskiej, jeszcze niedawno gwarantowany przez władze na Kremlu, skończył się. Pensje naprawdę poważnie się skurczyły, wiele towarów z importu jest drogich, a prawie 20 mln Rosjan żyje poniżej granicy ubóstwa. Polityka militarna pozwala jednak Rosjanom na bycie dumnymi ze swojego kraju. To zaś "najwyraźniej im odpowiada, sądząc po statystykach poparcia dla prezydenta" - pisze Talaga

Ekspert zauważa, że wszystkie ostatnie wojny Rosji - Gruzja, Ukraina i Syria - były wojnami ze słabym przeciwnikiem. Moskwa ich nie kończy, ale pozostawia w stanie zamrożonym, tak, by w razie czego znowu do nich wrócić. Taka polityka minimalizuje zarazem straty, a maksymalizuje zyski - Rosja nie może nie być brana pod uwagę w rozwiązywaniu problemów, które tworzy lub wzmaga.

Talaga twierdzi, że dobrym przykładem dla Polski jest niedawna dostawa rakiet przeciwpancernych Javellin do Estonii. Polska podobnymi posunięciami może oddalić od siebie tę rosyjską "dziwną wojnę". W ten sposób kupi czas, aby "trwale rozbudować potencjał militarny tak, by w geopolitycznym rachunku straty zawsze przewyższały jakiekolwiek zyski, gdyby ktos poważył się na atak na nas".

wbw/rzeczpospolita.pl