Michael Haynes z „Life Site News” przeciwstawił wypowiedzi papieża opinię dr. Johna Clausera – laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2022 r. za jego badania na polu mechaniki kwantowej. Clauser stwierdził m.in., że „błędna nauka o klimacie” przepoczwarzyła się w „pseudonaukę”, która jest „promowana i szerzona przez nie mających rozeznania agentów marketingowych, polityków, dziennikarzy, agencje rządowe i ekologów”. Jego zdaniem „nie ma prawdziwego kryzysu klimatycznego”.

Publicysta przytoczył też niedawną opinię kanadyjskiego psychologa Jordana Petersona, który skrytykował papieża za nieustanne skupianie się na rzekomych „zmianach klimatycznych”, gdy ojciec święty „powinien zbawiać dusze”. Jego zdaniem „tak się ocala planetę, a nie oddając cześć Gai”. Jak dodał: „Nie rozumiem, mimo najszczerszych chęci, co Kościół katolicki ma wspólnego z kryzysem klimatycznym”. Peterson sądzi, że jest to przykład złego wyznaczenia priorytetów, a ocalić świat można skupiając się na poszczególnych osobach.

Stacja CBS poinformowała, że krótkie wypowiedzi papieża Franciszka, z których pochodzi uwaga o osobach kwestionujących zmiany klimatyczne, będą podane w dłuższej formie 19 i 20 maja. Jak zauważa Haynes, ojciec święty w ciągu ostatnich 11 lat uczynił ze sprawy „zmian klimatycznych” główny punkt swojego nauczania, czego przejawem jest m.in. promowanie tzw. „ekologicznej duchowości” oraz encyklika Laudato si’ z 2015 r. Ten ostatni dokument przyczynił się do powstania Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska (ang. Laudato Si’ Movement).

Drugą częścią Laudato si’ jest adhortacja apostolska Laudate Deum z zeszłego roku, w której powołując się na badania papież pisze m.in., że „nie można już wątpić w ludzkie – antropogeniczne – przyczyny zmian klimatycznych” i wyraża nadzieję na „przyspieszenie transformacji energetycznej, ze skutecznymi zobowiązaniami”. Papież Franciszek zachęcał też do wprowadzania przez światowych przywódców w życie Porozumienia paryskiego, które krytykowane jest za swoją proaborcyjność przez organizacje prorodzinne. Organizacje te zwracają uwagę na powiązania alarmistów klimatycznych z agendą proaborcyjną i kontrolą populacji.

Koncentracja papieża na sprawach klimatycznych w jego nauczaniu spotkała się też z krytyką hierarchów kościelnych, takich jak bp Athanasius Schneider czy nieżyjący już kard. George Pell, którzy krytykowali koncepcję „ekologicznego nawrócenia”.