Szefowa KE: Polska potrzebuje ws. klimatu więcej czasu - zdjęcie
28.12.19, 16:30fot. Kuhlmann MSC, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Szefowa KE: Polska potrzebuje ws. klimatu więcej czasu

3

Szefowa KE Ursula von der Leyen skrytykowała tzw. koncepcję Europy dwóch prędkości. Stwierdziła, że nie ma potrzeby rozwijania takich wizji, skoro w Unii Europejskiej sprawy wcale nie idą tak źle.

 

"Unia Europejska jest najbardziej zróżnicowanym i najlepszym do życia miejscem na świecie, ponieważ zawsze udaje się jej przełożyć różne interesy i prądy kulturowe na wspólne działanie. Nie powinniśmy być wobec siebie tak surowi. W ciągu ostatnich lat Unia znacząco urosła. I nie mówię tylko o wzroście gospodarczym" - powiedziała von der Leyen w rozmowie ze "Spieglem".

Dalej polityk mówiła o kwestii migracji.

"Nie rozwiążemy problemu, próbując zmusić poszczególne państwa członkowskie UE do robienia czegokolwiek brutalną siłą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rozmawiałam z wieloma szefami państw i rządów i mam wrażenie, że wszyscy chcą wyjść z tej patowej sytuacji. Na wiosnę chcę przedstawić kompleksowy pakiet migracyjny. Chodzi zwłaszcza o reformę systemu dublińskiego i organizacji procedur azylowych na poziomie UE. System dubliński, zgodnie z którym kraje, do których przybywają uchodźcy, ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich zakwaterowanie i procedury azylowe, jest po prostu niesprawiedliwy wobec takich państw jak Włochy, Hiszpania czy Grecja" - powiedziała.

Pytana o sprawę polityki klimatycznej i stanowisko Polski odparła: "Polska potrzebuje więcej czasu, ale nie kwestionuje samego celu neutralności klimatycznej. Zdecydowana większość mieszkańców Europy chce, aby polityka zrobiła coś z globalnym ociepleniem".
Broniła też stanowiska KE w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech.

"Nasze stanowisko - również w sprawie Polski i Węgier - jest jasne: jednym z fundamentów naszej Unii Europejskiej jest praworządność. Sięgamy po procedury, którymi dysponujemy, jeśli coś idzie w złym kierunku. Na końcu zaś orzeka Trybunał Sprawiedliwości UE. I bardzo doceniam w naszych krajach członkowskich, że to akceptują. Czasem zaciskając zęby i chowając pięść w kieszeni. Również to jest powód, by być dumnym z Europy" - wskazała von der Leyen.

bsw/pap, fronda.pl

Komentarze (3):

Michał Jan2019.12.28 19:23
Polska potrzebuje więcej czasu - do połowy 2020 (tak zostało ustalone). Wtedy już będzie po wyborach prezydenckich i wszystko będzie można gładko przyjąć.
widziane wprost2019.12.28 17:45
Jest również dobra strona, że "dzielnicowy-obrzezany wiking-stalker" spędza całe dnie na blogach. Nie pierdzi w tramwaju, autobusie, w barze mlecznym, itp.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.12.28 16:54
już niedługo wpis da zbok o pseldo stalker to wielki JUH i syn swej matki po prostu skurw..............................yn