Szef KRRiT o sprawie TVN: twardo stoimy na stanowisku, że koncesja to autonomiczna decyzja KRRiT - zdjęcie
13.07.21, 07:37Fot. screenshot YouTube (Polskie Radio)

Szef KRRiT o sprawie TVN: twardo stoimy na stanowisku, że koncesja to autonomiczna decyzja KRRiT

16

- Są próby nacisków na KRRiT, ale my twardo stoimy na stanowisku ws. decyzji koncesyjnej - powiedział szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Procedura przedłużenia koncesji dla TVN ciągnie się od roku. Aktualna koncesja wygaśnie pod koniec września 2021 roku. Ponadto jak donosi portal Wirtualne Media, fuzja Warner Media z Discovery może mieć poważne skutki dla TVN Discovery Group.

W takim wypadku KRRiT nie wyklucza nawet cofnięcia koncesji.

- Nie ma nacisków politycznych wywieranych na Radę, oczywiście są próby takich nacisków, chociażby cała sprawa z ambasadą amerykańską, czy różnego rodzaju instytucjami, ale my dosyć twardo stoimy na stanowisku, że decyzja koncesyjna jest autonomiczną decyzją regulatora - mówił Witold Kołodziejski na falach Polskiego Radia.

- Istota nie jest związana z konkretną koncesją, konkretną procedurą, tylko z całą sytuacją własności mediów w Polsce, czyli właśnie tą 100 proc. obecnością kapitału pozaunijnego - wyjaśnił.

Dodał, że w 2004 roku w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej konieczna była zmiana przepisów, na mocy której podmioty z UE będą traktowane na równi z krajowymi.

- To oczywiście była decyzja rządowa, też wynikająca z zobowiązań europejskich. Rozszerzono ten zakres, w którym pierwotnie koncesja mogła być udzielana tylko podmiotom polskim. Jeżeli tam był udział kapitału obcego, zagranicznego, bo był ograniczony do mniejszościowych udziałów, czyli 49 proc.. Tutaj uczyniono wyjątek, że tak naprawdę podmiotów europejskich nie traktuje się jak podmioty zagraniczne i tak przez wiele lat to funkcjonowało - oceniał.

- Sprawa TVN dokonała pewnego przełomu i to nie chodzi o tego konkretnego nadawcę, tylko w ogóle o samą zasadę i zastosowanie ustawy. Dlatego, że wykorzystano ten mechanizm jako furtkę do przeniesienia uprawnień na podmioty z całego świata, właściwie bez żadnej kontroli - podkreślił.

Kołodziejski dodał także, że nie można udawać, że problem nie istnieje. Kluczowe jest zaś zachowanie kontroli KRRiT nad strukturą rynku medialnego.

- Nie można udawać, że nie ma problemu. W ustawie jest wprost napisane jak dzisiaj ta regulacja jest przewidziana i my nie możemy udawać, że tego nie widzimy. Jeżeli przez firmę, która tak naprawdę jest stworzona tylko po to, żeby ominąć regulacje, firmą zarejestrowaną gdzieś na lotnisku pod Amsterdamem, dokonuje się takich transakcji, to nie możemy udawać, że nic się nie dzieje, bo wtedy nie mamy już żadnej kontroli - dodał Kołodziejski.

jkg/polskie radio 24

Komentarze (16):

KRRiT2021.07.13 15:30
Jak tylko dostanę wytyczne z Nowogrodzkiej to zaraz państwa poinformuję jaka ta autonomiczne decyzja jest.
Filip - matis89 - kurwy kremlowskie2021.07.13 11:55
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Chca zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
lucek2021.07.13 11:44
A ja zawsze myślałem, że Amerykanie to nasi najwięksi przyjaciele i sojusznicy. Coś się zmieniło? Już ich nie chcemy?
Dell2021.07.13 15:18
Chcemy Ameryki pomagającej nam bronić suwerenności. Chcą tego amerykańscy konserwatyści. Neomarksiści nie.
Dell2021.07.13 15:21
Praworządności już nie chcecie? Ten kto przejął TVN ominął prawo. Oczekujecie, że polski urzędnik zachowa się niepraworządnie, bo chodzi o Wasz TVN? Kali ukraść - dobrze itd?
Filip2021.07.13 10:27
Jarosław Kaczyński ogłosił "polski ład", gdyż miał nadzieję na podniesienie spadających sondaży i przeprowadzenie przyśpieszonych wyborów parlamentarnych. Niestety ogłoszenie "polskiego ładu" nie spowodowało wzrostu notowań PiS-u w sondażach. Ogromna ilość afer przebijająca wszystkie dotychczasowe ekipy od 1989 roku, spowodowała brak większego poparcia. Prezes PiS-u pragnie zlikwidować lub przejąć TVN, żeby wyborcy jego partii nie dowiedzieli się o kolejnych aferach. Jarosław Kaczyński po przejęciu TVP i gazet regionalnych Polska.Press pragnie likwidować kolejne niezależne media. Wyborcy PiS-u mają się nie dowiedzieć o przekrętach Daniela Obajtka i wielu innych związanych z obozem władzy. Wszystkie afery pisowskie zostały ujawnione przez niezależne media, a nie przez powołane do tego służby. Tworzona jest nowa oligarchia związana z PiS-em, której prawo nie dotyczy. Korupcja, nepotyzm i kolesiostwo w PiS-ie doszło do niespotykanych do tej pory rozmiarów. Władza stara się to ukryć przed społeczeństwem. Opozycja zostanie pozbawiona dostępu do mediów przez PiS. Propaganda obozu władzy będzie mogła ukrywać przekręty, kłamać, manipulować i oczerniać opozycję. Każdy pretekst służący do przejęcia mediów dla rządzących jest dobry. Dla polityków z PiS-u "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Rządzący bardzo obawiają się utraty władzy po wyborach parlamentarnych w 2023 roku, gdyż będzie się to wiązało z odpowiedzialnością karną i Trybunałem Stanu dla wielu z nich. Starają się zatem otumanić "ciemny lud", żeby nie dopuścić do takiej ewentualności.
Newsroom2021.07.13 9:02
Stajemy się od 2015 roku państwem poważnym i suwerennym. Czyżby w Brukseli , Berlinie ,Waszyngtonie i na Kremlu tego jeszcze nie zauwazyli ? Zabawę w ciucubabkę kończymy i to nieodwołalnie, a naciski i straszenie zdają się tylko psu na budę i tyle w temacie ....
robaczek2021.07.13 8:36
UUUUUU ......................... TERAZ SIE PISURKI MUSZA TLUMACZYC ;] .................................... A ZARAZ BEDZIEMY OGLADAC JAK TO NAS URATOWALI OD TEJ USTAWY ;] .................... PEWNIE GOWIN ;] ........................................................ CYRK DLA MNIEJ ROZGARNIETYCH PISIURKUF :}
Anonim2021.07.13 8:34
Autonomiczność decyzji takich PiSdzielskich politruków ogranicza się do wyboru koloru atramentu, którym podpisują dokumenty. 😁😁😁😁
Foster2021.07.13 8:30
Przyniesiecie im koncesję na kolanach - Ameryce się nawet Prezydent Duda nie sprzeciwi. A tak naprawdę, to w KRR iT nie powinno być żadnych polityków,
jle_ffm2021.07.13 8:27
Kołodziejski, pisowski funkcjonariuszu, do kogo ta mowa. Ty to możesz w tej sprawie autonomicznie co najwyżej wyjść do toalety. Wczoraj Caryca wygadał sie u Sakiewicza w jego klubie mówiąc, że pisowcom chodzi o przejęcie TVN . Pisowska banda zrobi wszysko aby przejąć i zamknąć wolne media.
a ...2021.07.13 9:20
... od kiedy tefałszen to wolne medium? bo nie ogarniam ...
jle_ffm2021.07.13 9:49
Wy pisowcy to widać ze wielu rzeczy nie ogarniacie, więc daramne tłumaczenie...
Dell2021.07.13 15:33
TVN - wolne media? TVN powstał za pieniądze ITI - firmy założonej przez Waltera i Weycherta (obaj współpracowali z komunistyczną bezpieką). ITI, jak wiele innych firm, została założona za pieniądze ukradzione nam wszystkim w aferze FOZZ. FOZZ ukradł nam 46 mld dolarów. Na dzisiejsze pieniądze to jakieś 90 miliardów dolarów czyli prawie nasz roczny budżet (więcej niż PO pozwoliła rozkraść w 8 lat - 250 mld zł). TVN jest postkomunistycznym reliktem dbającym o interesy komunistycznych agentów cywilnych i wojskowych, ich dzieci i wnuków. TVN to nie medium wolne tylko dbające o wolność komuszych złodziei.
ak2021.07.13 8:19
Ha ha ha !
Po 11 ...2021.07.13 8:12
"Nie ma nacisków politycznych wywieranych na Radę, oczywiście są próby takich nacisków" -- a czym różnią się naciski od próby nacisków?