Święczkowski: wyrok na Kamińskiego szkodzi walce z korupcją - zdjęcie
30.03.15, 18:06Mariusz Kamiński (fot. media)

Święczkowski: wyrok na Kamińskiego szkodzi walce z korupcją

9

Były szef CBA Mariusz Kamiński został skazany na 3 lata pozbawienia wolności oraz zakaz zajmowania stanowisk publicznych przez 10 lat. To więcej, niż żądał prokurator. Sędzia Wojciech Łączewski z Sądu Rejonowego w Warszawie stwierdził, że Mariusz Kamiński, jako szef CBA, przekroczył swoje uprawnienia podczas akcji w sprawie afery gruntowej. Były wiceszef CBA Maciej Wąsik także usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności. Grzegorz Postek, były dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA, został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności i 10 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych. Wyrok jest nieprawomocny. Sprawę komentuje dla Fronda.pl Bogdan Święczkowski.Mariusz Kamiński został skazany. Słusznie?

Takie mamy czasy, takie mamy państwo i taki wymiar sprawiedliwości, że osoby, które ścigały w Polsce przestępczość i korupcję są skazywane na kary pozbawienia wolności, a te osoby, które brały udział w życiu publicznym – powiedzmy - w inny sposób są bezkarne. Takiego państwa Polacy zapewne nie chcą. W moim przekonaniu Mariusz Kamiński nie popełnił żadnego przestępstwa, nie dopuścił się przekroczenia uprawnień, ani w jakikolwiek inny sposób nie naruszył prawa.

Wyrok sądu i fragmenty uzasadnienia wskazują na to, że skład sędziowski chyba nie rozumie różnic między postępowaniem operacyjno-rozpoznawczym i kontrolą operacyjną a postępowaniem karnym i czynnościami wykonywanymi przez organy procesowe w czasie śledztwa czy dochodzenia. To niezrozumienie prawa zapewne wpłynęło na na treść bardzo surowego wyroku.

Jak wyrok wpłynie na walkę z korupcją w Polsce?

Obawiam się, że niestety ten wyrok odbije się na niej bardzo źle. Jeśli jego uzasadnienie jest słuszne, to jakieś 90 proc. operacji polskiego kontrwywiadu i innych służb specjalnych jest podejmowane bezprawnie. Nie można przyjąć takiego sposobu myślenia.

Na czym polega niezrozumienie zasad czynności operacyjnych, o którym Pan wspomniał?

W Polsce nie ma ustawy regulującej działania operacyjno-rozpoznawcze policji i innych służb. Nie może ona powstać od 9 lat. W związku w tym niesprecyzowane są pojęcia związane z kontrolą operacyjną, operacjami specjalnymi itp. Nie jest na przykład zdefiniowane, co to jest wiarygodna informacja. Natomiast sędziowie kierują się podobną wykładnią jak w przypadku Kodeksu Postępowania Karnego. Tymczasem zasady działania służb specjalnych są inne. Warto pamiętać, że Mariusz Kamiński zawsze miał zgodę Prokuratora Generalnego, a decyzje w zakresie kontroli operacyjnej zawsze podejmował Sąd Okręgowy w Warszawie. Dzisiejszy wyrok Sądu Rejonowego może być uznany za wotum nieufności wobec decyzji Sądu Okręgowego. Sądy w Polsce są niezawisłe i ich wyroki trzeba przyjąć z pokorą. Mam nadzieję, że Mariusz Kamiński i inni skazani się odwołają.

Sędzia uznał, że nie było podstaw do wszczęcia akcji w ministerstwie rolnictwa. Tymczasem Piotr Ryba i Andrzej K. zostali nieprawomocnie skazani za udział w aferze gruntowej.

Mamy oczywistą sprzeczność wyroków. Co nieprawdopodobne kara dla Mariusza Kamińskiego jest surowsza niż wyroki, które usłyszeli Ryba i K.! W historii III RP nie zdarzyło się chyba, żeby funkcjonariusz publiczny, został skazany na tak surową karę. O ironio, stało się tak z tym, który walczył z korupcją i innymi najpoważniejszymi rodzajami przestępczości.

Skoro skazano Mariusza Kamińskiego, to czy możemy się spodziewać kolejnych wyroków na funkcjonariuszy z czasów „pisowskiej dyktatury”?

Na szczęście w Polsce nie ma prawa precedensowego. Ufam, że nie będzie orzeczeń politycznych. Niestety czas wydania wyroku i jego uzasadnienie mogą skłaniać wiele osób do podejrzeń.

Komentarze (9):

anonim2015.03.30 18:25
@ odkrywam od kiedy stałaś się obrończynią Samoobrony lewaczko?
anonim2015.03.30 18:40
Niestety, Lepperowi życia to nie przywróci.
anonim2015.03.30 19:20
@ PiotrZW posłuchaj sobie ostatniego wywiadu z Lepperem i sam dojdź do wniosków, dlaczego zginął A. Lepper. w "służbach specjalnych" jego to dokładnie pokazane.
anonim2015.03.30 20:07
Kto widział film "Układ zamknięty" - nie będzie zdziwiony wyrokiem, przestało być śmieszno - pozostało tylko straszno i pora zacząć być przerażonym... @Gremig odkrywamka to nieco przytępa wiedźma, nie ma co na nią zwracać uwagi, a PiotrZW to jeden z aktywniejszych rosyjskich agentów wpływu - propagandowo dość groźny dla naiwnych - zwykle uaktywnia się tylko w sytuacji,kiedy trzeba sypnąć rosyjska propagandą w obronie rosyjskich interesów. Ostatnio trolował wszędzie gdzie pojawiał się temat Ukrainy i wojny tam się toczącej - oczywiście waląc ordynarną rosyjską propagandę, dezinformacje i realizując inne moskwo-pochodne zadania; jego obecność przy tym temacie świadczy o ...no właśnie WSI,GRU, FSB? co by nie było - kacapy maczają tu paluchy....
anonim2015.03.30 22:10
Miałeś chamie złoty róg ............
anonim2015.03.30 23:42
Sądy w Polsce są niezawisłe i ich wyroki trzeba przyjąć z pokorą... Fronda i Święczkowski sobie jaja robią w sprawie tej niezawisłości i pokory ????? No chyba że chodzi o niezzawisłośc od sprawiedliwości i zdrowego rozsądku ?
anonim2015.03.31 9:15
@Antex. Niezawisłe i niezależne, jak sędzia Milewski oraz Kryże tudzież wielu innych, o których nie wiemy, dobry dowcip.
anonim2015.03.31 9:53
"Sądy w Polsce są niezawisłe i ich wyroki trzeba przyjąć z pokorą." Nic takiego robić nie trzeba, a nawet uważam, że nie można. Sądy to jedyna władza, która nie podlega żadnej kontroli. Dlatego podstawowym stosunkiem do jej wyroków powinna być nieufność. Nawet jeżeli jakiś wyrok jest słuszny, to powinien zostać wnikliwie przeanalizowany i oceniony. Żaden aprioryczny szacunek się tu nie należy. Mam wrażenie, że sąd ładnie się wpisał w kampanię wyborczą. PiS będzie wołał jacy to są prześladowani, a PO jak to w PiSie też są przestępcy. I tak zostanie domknięty system polityczny - nic poza PO i PiS nie będzie się liczyło. Co do meritum, to ciekaw jestem kiedy "ścigacze" handlarzy narkotyków zostaną posadzeni za podżeganie do sprzedaży narkotyków?
anonim2015.03.31 15:08
Antex jest zapewne zbyt młody żeby pamiętać kabaret "Tey". Dlatego przypomnę jak w jednym z występów B. Smoleń tłumaczył, że sądy w Polsce naprawdę są niezawisłe i wyjśniał na czym ta niezawisłość polega. Otóż niezawisłość sądów w Polsce polega na tym, że do tej pory żaden z sędziów jeszcze nie zawisł...