Śluby z dziećmi to nie żadna "kultura" czy "zwyczaj" tylko prawo islamu - zdjęcie
02.03.09, 10:07

Śluby z dziećmi to nie żadna "kultura" czy "zwyczaj" tylko prawo islamu

18

 

Nowa ustawa wyznacza 17 lat jako jako dolną granicę zawierania małżeństwa. Według dostojników islamskich prawo to jest jednak sprzeczne z szariatem i parlament nie może rozstrzygać w tej sprawie. Wpływowi duchowni muzułmańscy ogłosili więc fatwę przeciwko tej ustawie.

Deklaracja podpisana przez rektora Uniwersytetu Al-Eman szejka Abdul-Majid al-Zindani'ego i przedstawicieli islamskiej partii Islah żąda, by dolny wiek został usunięty z ustawy.

O problemie braku cezury minimalnego wieku umożliwiającego zawarcie małżeństwa w Jemenie światowe media pisały za sprawą ośmioletniej dziewczynki Nożud Mohammed Nasser, która poprosiła o rozwód i dostała go. Wcześniej została zmuszona do zawarcia małżeństwa z 30-letnim mężczyzną.

Każdy z nas ma w swojej rodzinie córkę, wnuczkę, siostrzenicę, kuzynkę czy siostrę, która może mieć 8 lat. W tym wieku ogląda się kreskówki Disneya, po szkole przebiera się za księżniczki, a mama i tata są tymi dużymi, którzy wszystko wiedzą. Inna jest jednak rzeczywistość islamu.

Nożud Muhammed Nasser, ośmioletnia mała dziewczynka, udała się sama 2 kwietnia 2008 roku do Trybunału sądowego w Sanaá w Jemenie, by znaleźć sędziego, który zaakceptowałby osądzić jej ojca, który wydał ją siłą za mąż za 30-letniego mężczyznę. Dziecko poprosiło również o rozwód z powodu nadużyć seksualnych i przemocy domowej.

Według prawa jemeńskiego, Nożud ze względu na swój wiek, nie ma prawa pozywać kogokolwiek do sądu. Jednak znalazł się sędzia, który najpierw zgodził się wysłuchać, co dziewczynka ma do powiedzenia i następnie doprowadził do zatrzymania ojca i męża.

- Ojciec mnie bił i mówił, że muszę poślubić tego mężczyznę, w innym przypadku zostanę zgwałcona i żaden szejk w kraju nie będzie mógł nic dla mnie zrobić. Nie chciałam tego, ale oni mimo wszystko wydali mnie za mąż - powiedziała Nożud gazecie Yemen Times. - Błagałam moją matkę, mojego ojca i moją ciotkę, by pomogli mi rozwieść się, lecz odpowiedzieli, że nic nie mogą zrobić, ale że mogę iść sama do trybunału, jeśli tylko zechcę. I dokładnie to zrobiła.

Nożud doświadczyła agresji seksualnej ze strony swojego męża. - Robił mi brzydkie rzeczy a ja nie miałam zielonego pojęcia na czym polega małżeństwo. Uciekałam z pokoju do pokoju, aż w końcu mnie łapał, bił i robił ze mną co chciał. Tak bardzo płakałam, ale nikt mnie nie słuchał. Kiedy chciałam iść na dwór, bił mnie i żądał bym szła z nim do pokoju. To trwało dwa miesiące - opowiada Nożud Nasser.

Jej mąż Thamer przyznaje, że małżeństwo zostało skonsumowane i że miał z nią relacje seksualne, ale jednocześnie uważa, że nie było w tym nic złego, ponieważ Nożud była jego prawowitą małżonką. Zadeklarował, że jeśli sędzia będzie nalegał by się rozwieść, to się zgodzi. Mąż na czas śledztwa został zatrzymany, natomiast ojca dziewczynki wypuszczono. Nożud ostatecznie otrzymała rozwód.

Według prawa islamskiego - szariatu - nie ma wyznaczonej dopuszczalnej granicy wieku do małżeństwa. Odpowiedzialność religijna u dziewczynek zaczyna się w momencie pojawienia pierwszej miesiączki. Idealnym modelem dla muzułmanów jest prorok Mohamed, który poślubił Ajszę, gdy miała 6 lat i skonsumował z nią małżeństwo, gdy miała 9 lat.

Yemen News donosi, że 17 podpisów pod fatwa dowodzi, że ustawa nie ma fundamentów islamskich i pogwałca szariat - prawo islamskie, które według konstytucji, jest podstawą praw w kraju. - Wiek zawarcia małżeństwa - mówi sekretarz partii Islah, Mohammad Assadi - jest regułą islamską i partie polityczne nie mogą ingerować w tej domenie.

Są jednak i tacy, którzy żądają by dolny wiek dopuszczający zawarcie małżeństwa podnieść do 18 lat. Jeden z badaczy problemów islamskich AbdulAziz alAsali, również członek partii Islah, głosi, że dziewczyny potrzebują czasu by skończyć szkoły średnie i że dopiero w wieku 18 lat są fizycznie i mentalnie gotowe do małżeństwa.

Narodowy Komitet Kobiet zażądał od parlamentu jemeńskiego, by nie ulegał posłom, którzy domagają się, aby wiek dopuszczalny do zawarcia małżeństwa zniżyć do 12 lat.

Małżeństwa małych dziewczynek z dużo starszymi mężczyznami, poligamia, bicie kobiet – to nie "zwyczaj" czy "kultura". Słowo, które wyraża te zachowania jest niechętnie używane przez komentatorów takich wydarzeń, jak powyższe.

Tego słowa boi się użyć również Amnesty International, która w 20-stronicowym raporcie na temat przemocy kobiet w Turcji odwołuję się do „zwyczaju”, „kultury” czy „tradycji”. Nigdzie nie pada słowo „islam” czy „muzułmanin”. Brakuje odwagi, by jasno wskazać palcem.

MaRo/PointDeBascule za: asianews.it

Fot. Stéphanie Sinclair za: insoumission.wordpress.com.


Wkrótce na portalu Fronda.pl niezwykła rozmowa z francuskim islamologiem Jeanem Alcaderem. Jakie jest prawdziwe oblicze islamu?

 

Fatwa - opinia wysokiego uczonego - teologa muzułmańskiego, wyjaśniająca kontrowersję teologiczną, teologiczno - prawną lub czysto prawną i wydawana wyłącznie na piśmie.

Fatwa czasem zawiera jakieś konkretne wskazania w indywidualnej sprawie, np. fatwa wydana przez ajatollaha Chomeiniego skazująca na śmierć S. Rushdiego, autora Szatańskich wersetów. Zakres terminu fatwa jest jednak znacznie szerszy, przez co za błędne należy uznać utożsamianie go wyłącznie z klątwą czy wypowiedzeniem świętej wojny.

Komentarze (18):

anonim2009.03.2 11:31
Czemu nadużycia? W islamie taka praktyka nie wzięła się znikąd. Ktoś dał przykład, który chętnie naśladują.
anonim2009.03.2 12:11
Niech pan wskaże te "nadużycia". Islam to wstrętna religia aprobująca pedofilię i mordowanie niewiernych. Założycielem islamu był PEDOFIL
anonim2009.03.2 12:50
Zrobić wyjatek od ustawy, w jednym miejscu tylko dla tych, którzy są w Islamie? choć może spowoduje to,że ludzie zaczną przechodzić na Islam? Nikt nie zmieni mentalnośći muzułmaninowi, który traktuje kobiety przedmiotowo. brak określenia wieku pozwoli muzułmanom na jeszcze bardziej bestialskie traktowanie życia.
anonim2009.03.2 14:06
Nie wpływy muzułmańskie ale rodzaj paternalizmu obecnego w monarchii. Co nie zmienia faktu, że chrześcijaństwo daje ku temu wolną rękę. Natomiast w islamie te kwestie reguluje szariat.
anonim2009.03.2 14:11
No nie wiem. W jakim celu my, katolicy mamy się oburzać na islam za ich zwyczaje, prawo. Ono dotyczy tylko muzułmanów, więc chyba nie mamy prawa ich osądzać. Wystarczająco "dobrze" robią to wojujący ateiści, którzy tak samo szydzą z religii muzułmańskiej, jak chrześcijańskiej. Tak jak moim zdaniem wrogowie Kościoła nie mają prawa wyszydzać zasad, według których żyją lub starają się żyć katolicy, tak i my katolicy nie mają prawa osądzać zasad islamu w imię ogólnie pojętych praw człowieka. Bo jak wiemy, pod to pojemne pojęcie różne rzeczy laicki świat "podciąga" i według tego świata właśnie katolicyzm jest jedną z zacofanych religii wraz z islamem , łamiących prawa np. kobiet, którym zakazuje mordować nienarodzonych dzieci i np. utrzymuje patriarchat ("mąż głową rodziny", brak kobiet w kapłaństwie). Wiem, że może muzułmanów nie interesuje, co o nich myślą katolicy, ale co nam da osądzanie ich zwyczajów?
anonim2009.03.2 14:23
"co nam da osądzanie ich zwyczajów?" - Jakie tam osądzanie. Jedynie pokazanie barbarzyństwa i prymitywność tej religii miłości i pokoju.
anonim2009.03.2 14:52
Wyobraźmy sobie że spotykamy praktykującego muzułmanina i rzucamy mu prosto z mostu o barbarzyństwie i prymitywności jego religii. Nawet najserdeczniejszy człowiek na świecie chyba nie da się przekonać...
anonim2009.03.2 15:07
uważam, że milczenie na temat da im orzyzwolenie na przyjęcie islamu jako religi panującej i wtedy nie będziemy mieli żadnych praw. Zniesienie ograniczenia wieku da tylko przyzwolenie na krzywdę, którą można wyrządzic wszystkim- bez konsekwencji prawnych. Mam wrażenie, że chcecie zmienić zwyczaje muzulmanów, a nie chronić siebie. wyobraźcie sobie, że macie 6 letnią córkę i jakiś 40 latek po przejściach chce ja za żonę,o fu. A wracając do Królowej Jadwigi to należy dodać, że mentalność ludzka była nie co inna, inne ideały, cele...nie ma co prorównywac
anonim2009.03.2 15:19
A niech sobie robią cholery co chcą. Problem jest taki, że te wynaturzenia zaraz będą chcieli respektować w Europie.
anonim2009.03.2 16:50
trzeba sobie powiedzieć jasno że mahomet to inna nazwa lucyfera
anonim2009.03.2 17:30
No i gdzie są feministki? Gdzie obrońcy praw dzieci? TAKICH praktyk tej religii powinni zakazać... Sobieski wróć!
anonim2009.03.2 17:35
a ja jednak wolę praktykującego muzułmanina od ateisty. Nawet kiepskie prawo jest lepsze od braku prawa
anonim2009.03.2 18:48
"Duch antychrysta ujawniał się - zgodnie z przytoczonymi już słowami św. Jana (por. 1 J 2,18n) - wielokrotnie w historii Kościoła i świata. To samo mówi Maryja. Oto Jej słowa odnoszące się do poszczególnych etapów historii, w których duch antychrysta atakował na różne sposoby Ewangelię Chrystusa i Jego Prawo (407): «Liczba 666 ukazana jeden raz, czyli przez 1, wyraża rok 666. W tym okresie historycznym antychryst ukazuje się poprzez zjawisko islamu, który wprost neguje tajemnicę Boskiej Trójcy i Bóstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa. Islam - ze swą siłą militarną - szaleje wszędzie, niszcząc wszystkie dawne społeczności chrześcijańskie. Ogarnia Europę i jedynie dzięki Mojemu matczynemu i nadzwyczajnemu działaniu, wybłaganemu przez Ojca Świętego, nie udaje mu się całkowicie zniszczyć chrześcijaństwa. "
anonim2009.03.2 18:55
Anonim 4840! Możesz podać, skąd pochodzą te rzekome słowa Maryi?
anonim2009.03.2 19:08
hmn... ma ktoś koran to zobaczymy na ile mamy rację a na ile sie mylimy?
anonim2009.03.3 0:19
po raz trzeci napiszę (to a propos działania serwisu). @ Ola - Koran dla Europejczyków jest świetny. Ponoć wyważony i w ogóle. Tylko rodzimi teologowie islamu jakoś znają swoją św. księgę w innym, najwidoczniej, wydaniu, więc to pisane pod nas jest mało warte. Co do Mony - te dziewczynki zapewne są tylko nieznacznie bardziej rozwinięte od europejskich rówieśniczek. Zacofanie i śmiertelność pewnie robią swoje, jednak z ich wypowiedzi jasno widać, że są wciąż dziećmi i w naturalny sposób przyjmują swój los, jako krzywdę. Co do Jadwigi - a kiedy skonsumowano związek? Bo małżeństwo na bank było polityczne. Biorąc pod uwagę, że płodzenie benkartów było wtedy w modzie - strzelałbym raczej koło 14 roku życia, lub nawet później.
anonim2009.03.3 20:56
Islam = raj dla pedofili...
anonim2009.04.1 23:12
pozamykać tych pedofilów w polskich więzieniach, to się oduczą takich praktyk.