Sławomir Nowak przed komisją śledczą ds. VAT - zdjęcie
18.07.19, 08:30(fot. PO/ CC 2.0_edytowane)

Sławomir Nowak przed komisją śledczą ds. VAT

3

Były sekretarz stanu w KPRM i szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak ma dzisiaj złożyć zeznania (początek o godz. 11.00) przed sejmową komisją śledczą do spraw wyłudzeń podatku VAT. To ostatni świadek, którego zamierza przesłuchać komisja. 

Wiceprzewodniczący komisji z ramienia Kukiz’15 Błażej Parda zwrócił uwagę na to, że to czwarty termin jego przesłuchania wyznaczony przez posłów, więc nie ma pewności, czy były minister pojawi się na posiedzeniu.

- Bardzo unika komisji VAT-owskiej, boi się chyba pytań o te nie do końca formalne spotkania w ramach tzw. komisji uzgodnieniowej, jak pan premier powiedział - mówił Błażej Parda i nawiązał do zeznań byłego szefa rządu Donalda Tuska.

Były premier w czerwcu bieżącego roku był pytany o spotkania w KPRM przedstawicieli sejmowej nadzwyczajnej komisji do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji "Przyjazne państwo" (potocznie komisji Palikota), w których brał udział Sławomir Nowak. 

Prawa ręka Donalda Tuska

Wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS Kazimierz Smoliński uważa, że Sławomira Nowaka można zapytać o wiele wątków, między innymi o te poruszone przez wczorajszego świadka, przewodniczącego związku zawodowego celnicy PL Sławomira Siwego.

- Niewątpliwie jako szef gabinetu i prawa ręka Donalda Tuska powinien mieć wiedzę na przykład o tym, co mówił przewodniczący Siwy, czy rzeczywiście były naciski ze strony KPRM na niewdrażanie rozwiązań, które by uszczelniały system VAT - powiedział Kazimierz Smoliński.

- Jest skuteczne zawiadomienie, nie ma żadnego usprawiedliwienia, więc zakładam, że się stawi - dodał wiceprzewodniczący komisji z PiS. 

Ostatnie przesłuchanie przed raportem końcowym

Przesłuchanie Sławomira Nowaka będzie zarazem ostatnim, jakie zaplanowała komisja. Po jego zakończeniu posłowie przystąpią do sporządzenia raportu końcowego. 

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT i akcyzy bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007-2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu ubiegłego roku.

Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 mld zł.

źródło: IAR

Komentarze (3):

Jan Vincent z Bydgoszczu2019.07.18 14:47
Piniendzy nie ma i nie będzie !
Foster2019.07.18 11:08
No i pod rządami PIS ma się dobrze. Albo na niego nic nie mają albo to jakiś deal.
Sławomir2019.07.18 10:57
Oj tam oj tam :D Tyle hałasu o te marne 250 miliardów zł ?