20.08.19, 11:46

Skandaliczny artykuł ''Die Welt'' ws. reparacji

Żądania reparacyjne Polski służą rządowi PiS do odświeżania antyniemieckich stereotypów - twierdzą dziennikarze niemieckiego dziennika "Die Welt". Szokujący i skandaliczny artykuł pojawił się na stronie internetowej.

Zdaniem autorów, rząd Prawa i Sprawiedliwości dąży do podważenia powojennego ładu w tym przebiegu granic na Odrze i Nysie.

"Zwolennicy żądań reparacyjnych w Polsce twierdzą, że kraj poniósł względnie najwięcej ofiar w czasie II wojny światowej, bowiem zginęło od 200 do 230 na 1000 mieszkańców. Liczby te zgadzałyby się, gdyby liczyć wszystkie ofiary: polskich Żydów oraz etnicznych Białorusinów i Ukraińców żyjących na ówczesnym terytorium Polski. Ponadto powołują się na prawie całkowite zniszczenie dużych polskich miast, takich jak Warszawa. Mówi się, że szkody materialne da się oszacować" - czytamy.

"Formułowanie nieuzasadnionych prawnie żądań ma na celu wywieranie presji moralnej i politycznej. Gdyby Polska zmusiła rząd federalny do ustępstw, podobne zachowanie ze strony Grecji byłoby nieuchronne. Również tamtejsi politycy licytują się w wymienianiu coraz wyższych kwot, których domagają się od Niemiec. Ostatnio było to 270 do 300 miliardów euro" - przypomina gazeta.

Niemcy z przerażeniem patrzą na wezwania do odszkodowań, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż w ślad Polski pójść mogą kolejne kraje Europy, które ucierpiały w trakcie wojny.

"Byłoby to też podważeniem powojennego ładu w Europie. Jeśli wielokrotne rezygnowanie przez Polskę z reparacji ma być unieważnione, to jakie uzasadnienie miałoby przesunięcie polskiej granicy na Zachód na Prusy Wschodnie i Śląsk, które przez wieki były w sposób niekwestionowany niemieckimi terenami? I odwrotnie - na jakiej podstawie miałoby nadal obowiązywać przesunięcie granic Białorusi i Ukrainy na Zachód?" - pyta retorycznie szef redakcji historycznej "Welta" Sven Felix Kellerhoff.

mor/Die Welt/Fronda.pl

Komentarze

Nina2019.08.20 22:49
Czy w razie wojny sniadzi pieszczochy makreli pojda w kamasze czy beda szukac nastrepnego bezpiecznego azylu ?
Jan Radziszewski2019.08.20 21:32
Kłamstwa żydowskie i Niemieckie wkrótce /tj. nie dłużej niż 10 lat / się skończą bezpowrotnie + Bo + + NIEMIEC Podobnie jak żydów NIET I NIE BUDIET Z oczyszczenia świata w potopie ognia i siarki /Łk 17.26-30) ocaleją tylko Prawdziwi żydzi - którzy nawrócą się i uwierzą w Ewangelię + Pan : 568 Zniknie wielowyznaniowość, a ludzie innej wiary staną się katolikami. Resztka Żydów, jaka - pozostanie przyjmie chrzest i staną się Kościołem. niedziela, 5 listopada 2017+++ 5 XI 2017 Trzeba Ci pisać o różnych sprawach i ludach i narodach Teraz porozmawiamy o przyszłości. O przyszłości narodów. Jak jest powiedziane – Niemcy czeka zagłada (jeśli nie odkupią swych win). Niemal całe Niemcy będą zalane przez morze, a na miejscu prasłowiańskiego Berlina będzie rosła puszcza. Widzę, że tu nie rozumiesz, mój synu. Kiedyś nie miałeś problemów z tą wizją, lecz teraz odkąd wiesz, że po 3 dniach ciemności ma minąć 25- 30 lat (tylko) skąd i w jaki sposób wyrośnie puszcza. A jednak (wyrośnie). Francja mocno ucierpi i będzie zniszczona w znacznej części, część Włoch znajdzie się pod wodą i ucierpią wskutek rewolucji i prześladowania Kościoła. Irlandia ocaleje, a Anglia znajdzie się w znacznej części pod wodą. Pod wodą znajdzie się prawie cała Holandia, poza kilkoma bardzo małymi miejscami, które zostaną wyniesione nad powierzchnię wody. Austria prawie cała ocaleje. Zginą Czesi bo się nie nawrócili, a ziemia zostanie spustoszona i nie będą tam ludzie mieszkać. Częściowo zniszczone zostaną Węgry lecz naród ten ocaleje. Najmniej ucierpi Rumunia, nieco więcej Bułgaria. Teren dawnej Jugosławii ucierpi w różny sposób, lecz jak wiecie teren wokół Medjugorje i samo Medjugorje będą nietknięte. Kto tam zamieszka na ten czas kogo Ja tam zechcę ten ocali swe życie i duszę. Nikt tam nie zginie w czas ciemności. To miejsce będzie chronione szczególnie. I nikt nie będzie musiał się bać, kto tam będzie czy na pewno zdąży zamknąć się w domu z poświęconymi świecami. Boga, moje dzieci nie łapie się za nogi.. :)
Limes Sorabicus2019.08.20 18:48
Przypominam ,że w wyniku II Wojny Światowej rozpętanej i przegranej przez Niemcy terytorium Polski zostało zmniejszone z przedwojennych 388 000 km2 do obecnych 312 000 km2 ,czyli Niemcy winne są jeszcze Polsce 76 000 km2 terytorium nie licząc wszelkich innych odszkodowań za straty materialne i ludzkie poniesione przez Polskę w latach niemieckiej okupacji. Tak więc większość terytorium byłej NRD (na wschód od Łaby i Soławy) ,czyli rdzennych ziem Słowian Połabskich powinno być niemiecką terytorialną rekompensatą dla Polski (nie licząc innych finansowych rekompensat ). PS Trzeba pamiętać ,że Niemcy na wschód od Łaby i Soławy nie są u siebie lecz na brutalnie podbitych i zagarniętych przez nich w Średniowieczu rdzennych ziemiach Słowiańszczyzny Zachodniej ,której integralną częścią i historyczną spadkobierczynią jej dziedzictwa jest również zachodniosłowiańska Polska.
Reytan2019.08.20 15:48
PO to opcja pruska,a PIS zydowska.
Ordon2019.08.20 15:57
Zydzie kremlowski, sciero ktorej w Polsce nie ma. Spier..... bolszewiku.
emeryt2019.08.20 15:42
Luzifer Küss meinen stolzen, haarigen polnischen Arsch, aber wäsche dich zuerst! Du Scheissejude.
emeryt2019.08.20 20:23
lubie mlodych, przystojnych izraelskich chlopcow. W mlodosci bylem ministrantem i robilem ksiedzu dobrze. Teraz jestem starszym, spokojnym gejem.
Luzifer2019.08.20 15:28
Dobra, to oddawajcie Pomorze Wschodnie, Szczecin, Wroclaw i wtedy pogadamy dalej.
Reytan2019.08.20 15:55
Ale tylko po zwrocie Berlina i Hamburga.
Realista2019.08.22 1:56
ty polok ciebie chyba juz colkim pizlo do lepy ta sperma z odbytu to chyba byla
Radek K.2019.08.20 14:50
Pewnie nie wiecie o jednym fakcie , ja też niedawno o tym wiem ! Wiem to z wiarygodnych żródeł! Otóż nasz wspaniały Tfusk z Niemcami i Rosją zgodził się na to, aby uzgadniać z nimi wydarzenia historyczne, do naszych polskich podręczników na lekcje Historii ! My mamy ich pytać, czego nasze dzieci maja się uczyć z historii! Szok! CZY WAM SIE TO MIEŚCI W GŁOWIE? CI ZBRODNIARZE WOJENNI CHCĄ SIĘ PRAWIE CAŁKOWICIE WYBIELIĆ ! Niedługo powiedzą, że to my wywołaliśmy Wojnę,i my mordowaliśmy w obozach koncentracyjnych ! Już przecież od dawna w prasie publikują ich media , że to polskie obozy śmierci! A co będzie jeszcze dalej !???
emeryt2019.08.20 14:46
W pewnym sensie "Die Welt" ma rację, etnicznych Polakow zginęło, zostało zamordowanych, zagłodzonych przez III Rzeszę okolo 1.2 miliona. Czy jest cena na to? Oczywiście, że nie. Argument, że Polska zrzekla się reparacji jest śmieszny. Jedno, że PRL to nie Polska tylko kolonia bolszewicka, dwa, są reparacje indywidualne i ogólne. Niemcy w iście barbarzyński sposób zniszczyli Warszawe, spalili bezcenne zbiory książkowe, dzieła sztuki, ukradli wszystko to co tylko było możliwe. Czy jest cena na to? Kolejny argument, że Polska "dostała" Ziemie Zach., w co oczywiście są "wliczane" Mazury, duża część Wielkopolski, Śląska i Pomorza - tak jak by to były "rdzenne" niemieckie ziemie. Wszystkie duże miasta na tych "ziemiach" były niemal zrównane z ziemią jak Wrocław, Gdańsk ich odbudowa spadła na polskiego robotnika. Dodam, że bolszewizm ma więcej na sumieniu Polaków niż nazizm, bo miał więcej na to czasu.
schlesier2019.08.20 13:10
przyjaźń polsko-niemiecka tak ! , razem możemy wiele, ale na zasadzie partnerskim, równy z równym , na fundamencie prawdy. Nie jestesmy nikim lepszym , ani gorszym. Za szkody poniesione odszkodowanie Polsce się należy
schlesier2019.08.20 12:58
Niemcy wywołały wojnę dokonały morderstw ludności cywilnej i zniszczenia mienia, infrastruktury. Czy w naszej kulturze europejskiej nie jest przyjete że sprawca ponosi odpowiedzialność za swoje czyny : kradzież, zabójstwo, dewastacje? Może Niemcy państwo prawa, wzór praworządności i wartości europejskich obowiazują specjalne prawa?
Realista2019.08.22 1:49
oczywiscie ze powinni niemcy polakom zaplacic odszkodowanie ale polacy powini zaplacic odszkodowanie Slazakom za pozbawienie majatku ojczyzny i zajecie naszej ojczyzny slaskiej.My Slazacy jestemy narodem o roznorodnych korzeniach to wiedzeli niemcy a tego polacy nie chca uznac falszujac historie slaska pozbawiajac nas autonomii
Pisowiec2019.08.20 12:39
W ten sposób agenci Putina chcą skłócić Niemców z Polakami i zniszczyć jedność unijną. Nie dajmy się! Niemcy dają swój zmysł organizacyjny, wysoką kulturę, rozwój technologiczny, my z kolei wnosimy wiarę katolicką, silnych, sprawnych pracowników, tereny na fabryki. Razem możemy wiele! Ruskie onuce won za Don! Wiwat Polska! Wiwat Niemcy! Wiwat wspólna Europa!
Reytan2019.08.20 15:53
Jestes niemieckim prowokatorem,typowy gestapowiec.
wuj2019.08.20 12:37
o jaki wysyp folksdojczów :)
lech2019.08.20 12:37
Domagać się reparacji od Niemiec, nieważne co z tego wyniknie. Odpieprzcie się od PiSu, bo to nie ma znaczenia, kto jest u władzy - płacić
Adam2019.08.20 12:25
Płacić a nie dyskutować!
Tomek2019.08.20 12:23
W takich sytuacjach należy rutynowo wezwać ambasadora RFN na dywanik i wydać oświadczenie o odradzaniu się demonów nazizmu w Niemczech.
ASIA2019.08.20 12:14
A tak twierdza tylko pogrobowcy BRUNATNEJ I CZERWONEJ oraz nie POLACY...
02019.08.20 12:09
zebysmy wam szwaby nie wybili z tych kłamliwych łbów waszych terenów wiecznie niemieckich, wjedziemy tam po Łabe na tereny przez millenia słowiańskie i sie skonczy szwabskie sranie raz na zawsze, zafajdane niemieckie cioty z reszta co ma niemiec? - stulic morde jak sama nazwa wskazuje
mrkus2019.08.20 12:19
milenia slowianskie :) zeby rosjanie sie na to nie powali i was na madagaskar nie wyslali
Stach2019.08.20 12:21
milcz trolu kremlowski
Marian2019.08.20 13:34
Wlasciwa Rosja to Ksiestwo Moskiewskie wszystko co ponadto zostalo zrabowane wiec sami niech jada na Madagaskar
Laura2019.08.20 12:09
Coraz bezczelniejsze są te reakcje na odszkodowania.Niemcy wiedza że Polacy maja pełne prawo domagać się odszkodowań nigdy Polska z nich nie zrezygnowała.
mrkus2019.08.20 12:18
podobnie jak zydzi moga sie domagac swoich kamienic
Stach2019.08.20 12:21
Juz Hajka zagospodarowała te kamienice w aferze reprywatyzacyjnej sama tez taka miała to sa standardy PO
Marian2019.08.20 13:31
Za te zydowskie kamienice juz dawno temu niemcy zaplacili.Ale wam wy obrzezane k...wy za malo,na koszt innych chcecie zyc
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.08.20 11:51
To prawda. Kaczorek i spółka dobrze wiedzą, że nic się z tego nie wyciśnie, ale zawsze można uderzyć w nacjonalistyczną nutę.
DumnyHetero2019.08.20 12:04
A tfusk i sp zoo to by jeszcze d... wypieli z uśmiechem :) :)
AS2019.08.20 12:28
W naszym interesie jest domagać się odszkodowania a w niemieckim jest ich nie zapłacić. A ty po której jesteś stronie? Roszczenia (realne czy nie) są słuszne, a samo "odświeżenie" tematu przypomina światu kto był katem a kto ofiarą bo niektórzy już nie wiedzą i publicznie oskarżają nas o II wojnę, holokaust a nawet żądają za to haraczu
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.08.20 12:44
Ja nie jestem po żadnej stronie. Każde państwo powinno zostać zniszczone.
Urszula2019.08.20 14:00
Niemcy powinny się zgodzić i zapłacić odszkodowanie jednocześnie domagając się zwrotu Ziem Zachodnich, które od wieków były niemieckie.
abc2019.08.20 11:50
Skandal! Ośmielili się wyrazić pogląd, że pisowcy "reparacje od Niemiec" mogą sobie co najwyżej narysować.