Skandal. Episkopat Meksyku zakazuje Komunii do ust - zdjęcie
06.03.20, 11:42

Skandal. Episkopat Meksyku zakazuje Komunii do ust

32

Do państw, w których biskupi zakazali przyjmowania Komunii na język lub zalecili przyjmowanie jej na rękę, dołączył Meksyk. Jest to o tyle zaskakujące, że jest to kraj o bardzo tradycyjnej religijności, w którym biskupi przestrzegają ściśle zasad, a przyjmowanie Komunii na rękę jest rzadkie. Poza tym w latach 20-tych XX wieku, wierzący odpowiedzieli na restrykcje rządowe wymierzone w Kościół katolicki, „sięgając po broń i wszczynając krwawą, długoletnią wojnę przeciwko siłom reżymowym, w czasie której wielu wiernych poddano torturom albo zostało straconych”.

 

Episkopat Meksyku uzasadnił swoją decyzję zakazu Komunii na język zapobieganiem szerzenia się epidemii koronawirusa. W samym Meksyku do tej pory odnotowano przynajmniej 5 przypadków zachorowań u ludzi, którzy przyjechali do tego kraju z zagranicy. Inne środki obejmują zmniejszenie ilości Mszy oraz zalecenie, by wierni nie podawali sobie rąk przekazując znak pokoju. Wystosowano też specjalne wytyczne do świeckich, a w stolicy zainicjowano kampanię promowania Komunii na rękę.

Decyzja episkopatu spotkała się z głosami krytyki ze strony zwykłych świeckich i duchownych, w tym znanego w Meksyku egzorcysty ks. Carlosa Cancelado. Ks. Cancelado oraz inni kapłani sprzeciwili się przyjmowaniu Komunii na rękę, uważając, że jest to świętokradztwo i że tylko księża mogą dotykać konsekrowanymi dłońmi Najświętszego Sakramentu.

Ksiądz Cancelado porównał nakaz przyjmowania Komunii na rękę do sytuacji, gdyby kapłan dotykał lub całował czyjąś żonę. Tylko jej mąż ma do tego prawo. Zwracając się do męża ks. Cancelado powiedział: „Zostałeś konsekrowany, by jej dotykać. A ja zostałem konsekrowany, by dotykać” Eucharystii.

Z kolei popularny w Meksyku vlogger Luis Romàn zauważył, że dawniej w podobnych sytuacjach zwiększano ilość Mszy, nasilano modły i urządzano procesje jako wyraz wojny fizycznej i duchowej. Natomiast dzisiaj „doszliśmy do punktu, w którym sposób, w jaki Kościół zazwyczaj toczył te bitwy w przeszłości, jest całkowitym przeciwieństwem tego, co robimy dzisiaj” – stwierdził Romàn.

Pojawiły się też głosy popierające decyzję biskupów. Ks. Dirk Kranz, mówiący po hiszpańsku Niemiec z Legionu Chrystusa, powiedział, że jest zaszokowany ogromem krytyki i zalecił posłuszeństwo biskupom.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (32):

aaa_kotki_dwa2020.03.7 21:57
Wirus silniejszy niż Wiara. Piękne!
Czytacz2020.03.7 7:06
Czy moderator od dłuższego czasu śpi ?? Czy muszę wśród wpisów oglądać jakąś ohydną tfurczość jakiegoś psychopatycznego degenerata ? Frondo, obudź się !! Mamy dosyć zła na co dzień wokół nas, czy musimy jeszcze mieć z tym do czynienia na waszej stronie ????
Sauergurke2020.03.7 5:53
Kiedy czyjąś żonę w swoje łoże złożę, wtedy wiem że nie cudzołożę. A tak serio, nie ma jak chętne mężatki, tak z 5+letnim stażem. Mąż często zarobiony (najlepszy za granicą), niedopieszczone... Nie wiedziałem że do tego trzeba konsekracji, uśmiałem się jak norka
majkel2020.03.7 0:28
Mam wrażenie że ludzie religijni często mają wrażenie że jakaś wyimaginowana siłą czy byt ich przed wszystkim obroni
Stasek2020.03.7 21:13
Uważąj na wrażenia żebyś nie byłą w ciąży jak ci wrazi się cośik.
Taka prawda 2020.03.6 16:52
Katolicy są tak posłuszni wobec księży, ze w obliczu epidemii pozwolą sobie nawet wkładać wafla do buzi :) A tak na serio, to niedawno podawali, ze w Iranie ludzie liżą ściany świątyń, bo wierzą, ze zdając się na allaha nic im nie grozi. Podobna sytuacja panuje teraz w Polsce - ludzie bez względu na niebezpieczeństwo biorą hostie bezpośrednio do ust, bo wierzą, ze matka boska ich ochroni przed wirusem. To tylko pokazuje, ze każda religia jest taka sama i tak samo ogłupia ludzi. W takich okolicznościach będąc osoba niewierząca można poczuć się naprawdę szczęśliwym i wyzwolonym :)
Edek2020.03.6 16:13
zalecam zaprzestanie dawania na tace, pieniądze przenoszą wiele wirusów i nie należy narażać duszpasterzy na niebezpieczeństwo. A najbardziej nie dawać biskupom.
Hej2020.03.6 16:10
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21lat. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, ==== wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Polak Ateista Dumny Gej 2020.03.6 15:45
Biorę do pyska z apetytem, jak Rafalala! ░░░█░▓▓░▓▓░█▄░░░░░░░░░░░░▀█████▀░▄░▌ ░░░█░░▄█▌▓▄████████▄░░░░░░████▀░▀░▀▄▌ ░░░▐▄██░▓▓░░░░░▀▀▀▀█░░░░░░███░░░▄░░░▌ ░░░██▀▄▄▒░░░░▄███▄▓▓▓░░░░░░▀░░░▀░░▐▌▌ ░░░█▀▄▄▄█▓▌▓░▀░░░░▓░░░░░░░░░░░░░█░░▐░ ░░░▐▄█▀▀░▀▌░░░▓▓▓░░░░░░░░░░░░░░▐▄░▌░▌ ░░░░▄▀░░▄▀▌░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░█ ░░░▄▀░░█░█░░░░▀▀▀▀▄░░░░░░░░░░░░░█▀█ ░░░█░░▐░▌░▄░▄▀▄▐░░░█▄░░▌░░░░░░░▐░█ ░░░▀▄░░░▀▀░░░░░░░░░░▐▐░▐░░░░░░░▐░█ ░░░░▀▄░▌░░░▒▒▒▄▄▀▀▀▄▐▐░▐░░░░░░░░▌█ ░░░░░▀▄▐░░▄▀▀▀░▄▄▄██▐▐░▌░░░░░░░░▌▌ ░░░░░░▀▄█░▀████████▀▌▌▐▐▌░░░░░░░▌▌ ░░░░░░░▀▄▀█▄██▀▀░▄▄▀░▌▌░░░░░░░░█░▌ ░░░░░░░░▀▄░▌█▄▄▀▀░░░▐▐░░░░░░░░█░░█ ░░░░░░░░░░▌░░░░░░░░░░░░░░░░░░█░░░░▌
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.6 14:11
Bezwstydni sutannowi chcą już tylko do buzi …………………...„„-~^^~„-„„_ ………………„-^*'' : : „'' : : : : *-„ …………..„-* : : :„„--/ : : : : : : : '\ …………./ : : „-* . .| : : : : : : : : '| ……….../ : „-* . . . | : : : : : : : : | ………...\„-* . . . . .| : : : : : : : :'| ……….../ . . . . . . '| : : : : : : : :| ……..../ . . . . . . . .'\ : : : : : : : | ……../ . . . . . . . . . .\ : : : : : : :| ……./ . . . . . . . . . . . '\ : : : : : / ….../ . . . . . . . . . . . . . *-„„„„-*' ….'/ . . . . . . . . . . . . . . '| …/ . . . . . . . ./ . . . . . . .| ../ . . . . . . . .'/ . . . . . . .'| ./ . . . . . . . . / . . . . . . .'| '/ . . . . . . . . . . . . . . . .'| '| . . . . . \ . . . . . . . . . .| '| . . . . . . \„_^- „ . . . . .'| '| . . . . . . . . .'\ .\ ./ '/ . | | .\ . . . . . . . . . \ .'' / . '| | . . . . . . . . . . / .'/ . . .| | . . . . . . .| . . / ./ ./ . .|
kasia2020.03.6 22:36
Idz do psychiatry biedny, chory człowieku.
t.m.2020.03.7 21:26
Na głowę za późno. Nogi powinien leczyć. Ot co!
Daniel2020.03.6 13:31
Komunia na rękę czy do ust jest tak samo ważna i godna. Słuchajmy się Kościoła a nie ludzi (nawet kapłanów), którzy mącą - tylko diabeł się będzie cieszył z rozłamów. Jeśli chcemy reformować Kościół zróbmy to drogą św. Franciszka a nie Lutra. W posłuszeństwie Kościołowi i drogą Bożą a nie buntem, który rozbija wspólnoty i gdzie doradza diabeł. Pozdrawiam!
anonim2020.03.6 12:43
Wyznawcy Jezusa odpowiadają za 46 proc. wszystkich wykrytych w Korei Płd. Zakażeń koronawirusem, które wywołali celowo, ku większej chwale Boga. Chrześcijański terroryzm znowu w akcji.
Stanis\\2020.03.6 13:03
Czy to jest katolicki bio-terroryzm?
Darek2020.03.6 14:03
Nie pierwszy przecież, czarną śmierć też wywołał papież swoja kocia krucjatą, która spowodowała plagę gryzoni, głód spowodowany niszczeniem upraw i zbiorów przez szkodniki i samą zarazę, którą roznosiły one pozbawione naturalnych kocich wrogów, zabiło to około 100 000 000 ludzi. Tak samo robili katolicy w podbitej Ameryce, kiedy zorientowali się że Indianie są nieodporni na europejskie choroby (europejczycy z resztą tak samo na ówczesne Amerykańskie) księża ruszyli z misją rozdawania Indianom koców, w które wcześniej zawijano ciała zmarłych na choroby starego kontynentu. Terroryzm stanowi podstawową i pierwotna doktryne chrześcijaństwa z resztą, Rzym Starożytny, czyli podstawa naszej cywilizacji, także nie padł z innego powodu niż chrześcijanski a potem katolicki terroryzm.
.2020.03.6 12:04
Piszę to jako praktykujący katolik . Bardzo często zdarza się że podczas udzielania komuni ksiądz lub szafarz dotknie palcem języka , mimo woli. A przecież wirusy czy bakterie rozprzestrzeniają się drogą kropelkową . Więc zakazić można się bez problemu . W okresie takim jak obecny czy w okresie zwiększonych zachorowań podawanie komuni na rękę wydaje się sensowne . I nie chodzi tu o żadna profanację .
katolik2020.03.6 12:16
To wystawiaj swoje brudne łapska po Pana, twoja sprawa, ja tego nie zrobię.
.2020.03.6 14:04
Pan Bóg przychodzi przede wszystkim do Twojego serca. Sądząc po tonie w jakim odpowiadasz , nie boisz się brudu tego niewidzialnego?
katolik2020.03.6 14:28
Często najbardziej umazani tym brudem niewidzialnym są ci, którzy z takim pietyzmem i wrażliwością szukają ładnych słówek.
Aga2020.03.6 13:42
Też droga kropelkowa ! Może w rękawiczce jednorazowej ?
katolik2020.03.6 12:02
w Polsce udzielanie Komunii przez osoby swieckie jest profanacją, niestety to efekt pychy biskupa i tego świeckiego, a więc grzech
anonim2020.03.6 11:57
SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS
Antek2020.03.6 11:54
Jasne. Najlepiej w imię Boga zarażać celowo. Zresztą będzie to okazja na cierpienie i ofiarowanie tego cierpienia Bogu. Zobaczcie jak ta wasza religia was traktuje......
Czarek2020.03.6 11:51
Potrzebujemy pomocy naszej kochanej Mamy Maryi. Uczyńmy to o co Ona tak bardzo nas prosi - módlmy się o wiarę dla kapłanów i o obronę naszej Ojczyzny.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.03.6 11:51
I bardzo dobrze!
anonim2020.03.6 11:50
Chociaż tyle dobrego, że napisaliście: "katolicy sięgając po broń i wszczęli krwawą, długoletnią wojnę", czyli czasem nawet na Frondzie zdarzy się zdanie prawdziwe. :)
Zero wiary 2020.03.6 11:49
Wierni świeccy powinni gnoi wywieść na taczkach.
polak2020.03.6 11:49
komitet wyborczy SSok z Buraka kidawy błońskiej podaje nowe hasło wyborcze --WDROŻY KAŻDY ROssKAZ I NIEMCA I RUssKA -GŁOssUJ NA MAŁGOŚKĘ -KANDYDATKĘ TUssKA
Artur2020.03.6 11:49
Oddajmy to Panu Bogu. Kościół potrzebuje dziś modlitwy. To czas próby dla wiernych ale i dla kapłanów.
Stanis\2020.03.6 13:01
kapłani to stracona kasta
espada2020.03.6 19:23
ktos kto spotkal Boga zywego i ma ducha sw nie zginie. wszystkie paciorki i tradycje upadna bo nie spotkali Go,kaplanow tez to dotyczy