Kryzys na rynku, który odczuła bardzo dotkliwie także branża turystyczna wymagał zdecydowanych działań rządu. W związku z tym po bardzo szybkich pracach na ustawą, w dniu wczorajszym została ona uchwalona przez Sejm. Jest to już druga tarcza antykryzysowa dla turystki, a najważniejszym elementem w niej są rekompensaty za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne. Ustawa teraz trafi pod głosowanie Senatu.

Andrzej Gut-Mostowy tak to wyjaśnia:

- To są setki milionów złotych, które branża będzie musiała znaleźć. Dlatego Państwo postara się znaleźć środki, aby założyć, czy wyręczyć tę branżę ze zwrotu tych środków (…) Organizatorzy turystyki sporządzą listy tych klientów, do których ma nastąpić zwrot. Po ich weryfikacji przez UFG, zwroty będą następowały w ciągu kilkunastu dni. Organizatorzy turystyki będą mieli sześć lat na zwrot tych środków

Zgodnie z przyjętymi nowymi przepisami, organizator turystyki będzie mógł złożyć za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty. Do tego wniosku będzie musiał dołączyć wykaz tych umów, od których odstąpili klienci.

W ustawie czytamy też:

- Nowy przepis określa zasady przyznawania dodatkowego świadczenia postojowego osobom wykonującym działalność w zakresie +Pozostałego transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej niesklasyfikowanego+, jako grupie, która bardzo mocno odczuła skutki kryzysu wywołanego wybuchem epidemii i do chwili obecnej nie udało się jej podźwignąć z tego kryzysu

Oznacza to, że o wypłatę świadczeń postojowych będą mogli ubiegać się prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia ub.r. i działalność wykonywali sezonowo nie dłużej niż dziewięć miesięcy w roku. Z tej opcji będą mogli skorzystać także agenci turystyczni.

Dodatkową korzyścią po spełnieniu określonych kryteriów jest zwolnienie ze składek ZUS za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia.

 

mp/pap