Piotr Semka dla Fronda.pl: Michnik jest moralnie odpowiedzialny za bezkarność Kiszczaka - zdjęcie
06.11.15, 14:05

Piotr Semka dla Fronda.pl: Michnik jest moralnie odpowiedzialny za bezkarność Kiszczaka

12

Portal Fronda.pl: Zmarł generał Kiszczak. Żałuje pan, że system sądownictwa III RP okazał się całkowicie niezdolny, by skazać go za jego zbrodnie?

Piotr Semka: Bezkarność generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka będzie ważną informacją o skali wpływów środowiska twórców stanu wojennego. Nie sposób nie widzieć związków między tym stanem bezkarności, a uwikłaniem czołowych polityków „Solidarności” w relacje z SB oraz innymi kompromitującymi faktami z ich życia. Ktoś może powiedzieć: gdzie politycy, a gdzie sądy. Nie. To był system naczyń połączonych, utrzymywany jeszcze przez bezsilność polityków wywodzących się z „Solidarności”. Do tego dochodzi jeszcze kreowanie generała Kiszczaka na człowieka honoru przez Adama Michnika w wywiadzie, który przeprowadziły Monika Olejnik i Agnieszka Kublik.

Mówi się niekiedy, że wraz z generałem Kiszczakiem symbolicznie umiera Okrągły Stół. Jednak Andrzej Duda jest prezydentem zaledwie od kilku miesięcy, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory niespełna dwa tygodnie temu. Nie za szybko na takie porównania, zwłaszcza, że przez osiem lat swoich rządów Platforma raczej tylko zakonserwowała istniejący system?

Dokładnie tak. Platforma nie zrobiła przecież nic, ab, na przykład, ukrócić praktykę przydawania asysty honorowej Wojska Polskiego na pogrzebach zbrodniarzy. Trzeba było bardzo zdecydowanych działań opinii publicznej, aby wreszcie Tomasz Siemoniak ten proceder zablokował. jednak, że zawsze

Jaruzelski trafił na Powązki, Kiszczak nie. Skąd ta różnica?

To bardzo proste. Bronisław Komorowski był zainteresowany uczestnictwem w mszy żałobnej za Jaruzelskiego, ponieważ zależało mu na głosach elektoratu komunistycznego w wyborach prezydenckich. Los Bronisława Komorowskiego za to bardzo pokarał.

Część komentatorów podkreśla, że po śmierci Kiszczaka otwiera się nowa przestrzeń dla badań historyków, którzy będą mogli teraz swobodniej podjąć temat działań generała. Podziela pan tę opinię?

Ci, którzy tak mówią, sugerują, że generał Kiszczak miał na tyle duże wpływy, że groził historykom. Pamiętam, że rzeczywiście dziwne cuda wyskakiwały czasami przed kolejnymi rocznicami grudnia. Niektórzy historycy zachowywali się w sposób zdumiewający. Myślę, że z czasem dowiemy się więcej. Trzeba postawić pytanie, czy tacy ludzie jak Jaruzelski i Kiszczak mieli na swoje rozkazy rozmaitych emerytowanych stałych SB-ków, którzy potrafili grozić nawet w ostatnich latach. To problem, który powinien być kiedyś wyjaśniony.

Wróćmy jeszcze do rozpadu systemu Okrągłego Stołu. Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy i cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości wystarczą, by ten system całkowicie się rozpadł?

Wolę poczekać i dopiero wtedy się cieszyć. Jeśli ktoś otwiera szampana tylko dlatego, że nie żyje Kiszczak, a Kornel Morawiecki został marszałkiem seniorem… Ja już różne rzeczy widziałem. Wiem, jak ciężko ten układ wysadzić w powietrze. Dlatego nikt nie zmusi mnie, bym cieszył się już teraz. Poczekajmy na rozpad tego systemu. Na razie jestem ostrożny.

Zadam więc to pytanie ponownie za cztery lata.

Wychodzenie z postkomunizmu jest bardzo długim procesem. Bezkarność Kiszczaka i Jaruzelskiego wyraźnie to pokazuje. Trzeba też mocno podkreślić: Adam Michnik był moralnie odpowiedzialny za bezkarność tych zbrodniarzy. Trzeba to cały czas głośno powtarzać wszystkim tym, którzy będą opowiadać o Adamie Michniku jako o bohaterze „Solidarności”. Tak, był w tym ruchu, ale potem swoim zachowaniem w latach 90. przekreślił wszystkie swoje zasługi z tamtych lat. 

Komentarze (12):

anonim2015.11.6 14:15
To nie lizusy pisowskiej wladzy takie jak Semka beda decydowac o godnosci Michnika. We lbach sie wam panowie totalnie poprzewracalo.
anonim2015.11.6 14:18
Sami wysyłają komanda zabójców mordujące po całym świecie. Ale innych pouczają jak to nie można domagać się elementarnej sprawiedliwości bo to fasziizzzmmm bądź jak w przypadku ich rodaków - Brus-Wolińskiej, Morela czy brata przyrodniego Michnika - antisemiittiizzzmmm.
anonim2015.11.6 14:59
Michnik jest podobno historykiem z wykształcenia. Powinien zatem sobie zdawać sprawę, że z historycznego punktu widzenia nie da się obronić pozytywnego wizerunku Kiszczaka. Jeśli zatem to czynił, to przeważyły bieżące względy polityczne. Czy mógłby przez to spojrzeć bez wstydu w oczy księdzu Jerzemu, którego podobno był przyjacielem ? (może takim jak Judasz ?)
anonim2015.11.6 15:00
Władzio i fiodor - Tak jak piszesz gościu -władzio, totalnie stracił pan to co powinno być w czaszce, to znaczy mózg. A co do ciebie, panie - fiodor, gościu już popiskujesz, bo twoi jak huragan się wytrącają. A jakie znaczenie mają artykuły szanownego Pana Semki, ta ja osądzam że wybitne. Pan Michnik ma dokonania, ale dla swojej opcji narodowościowej, a nie dla Polski i jej narodu. Matrioszko nadchodzi twój kres !!!
anonim2015.11.6 15:32
Pierwsze slysze, ze zydowskie scierwo tow. szteter mial jakowes zaslugi popelnine w latach przed 90-tych.
anonim2015.11.6 15:33
Szechter dzisiaj w tok fm powiedział,że kiszczak był sympatycznym człowiekiem i wspaniałym rozmówcą. Szkoda,że go nie pochowają pod płotem, ale trudno.
anonim2015.11.6 15:48
Największą zasługą było udawania patrioty, przyklejanie się do Kościoła tak żeby naiwni podarowali mu największą w owym czasie gazetę opozycyjną. W co przekształcił ową gazetę nie muszę pisać. Zresztą wolałbym powstrzymać się od przekleństw. Potem jeszcze zagarnięcie środków środków z USA. w/g talmudycznej "logiki" to rzeczywiście niekiepskie zasługi. Ale legenda robi swoje. Przecież siedział w więzieniu. W owym tym ci co byli naprawdę niewygodni zabierano skrawek gazety żeby nie napisali grypsu. Michnik w więzieniu napisał książkę. Swego czasu emitowali w przekaziorach film jak Michnik walczy z kilkoma osiłkami. Kiedy pojawiły się pytania czemu kilku milicjantów nie może dac sobie rady z takim "Herkulesem" i skąd w ogóle w kazamatach resortowych kamera, oświetlenie, nagłośnienie et c to przestali tym filmem epatować. A może mi przy okazji apologeci Michnika wytłumaczą po co tuż przed okrągłym stołem Michnik latał do Moskwy ?
anonim2015.11.6 17:11
Nie-goje z natury swojej rasistowskiej zawsze będą kreować i wspierać antypolonizm.
anonim2015.11.6 17:42
dyzma matole twój awatar jest wprost proporcjonalny do twojego debilzmu
anonim2015.11.6 20:50
Portal Fronda jest nieustannie pod "opieką lewej strony", skąd mają fundusze na opłacanie ludzi piszących komentarze prawie pod każdym artykułem?, nieustannie inwigilują, ludzie ukryci pod nickiem: wladzio, fiodor44 i inni nie mają honoru, są antypolakami, dla pieniędzy zrobią wiele, zeszmacą się, bo nie widzimy tych gęb, tylko podpisy. Ludzie są zbyt inteligentni, aby nabierać się na te wszystkie komentarze, niestety ci biedacy nie są w stanie dostrzec, jak są żałośni
anonim2015.11.6 21:14
A teraz Adam Michnik ma idiotyczną Gazetę Wyborczą i sam idiocieje do szczętu. W ogóle nie wie co się wokół niego dzieje.
anonim2015.11.7 11:55
Michnik polakożerca zakamuflowany komuch.