Saryusz-Wolski o wyroku TSUE: to orzeczenie nadaje się do kosza! - zdjęcie
03.03.21, 10:56Fot. screenshot: Twitter/Ministerstwo Sprawiedliwości

Saryusz-Wolski o wyroku TSUE: to orzeczenie nadaje się do kosza!

40

We wtorek 2 marca zapadło wyrok TSUE dotyczący polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Według TSUE nowe przepisy mogą naruszać prawo Unii Europejskiej. Ma o tym jednak zdecydować sąd w Polsce. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Sprawę wyroku skomentował już dr hab. Marcin Matczak, prof. UW, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Do sprawy odnieśli się również prof. Genowefa Grabowska oraz europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Prof. Grabowska "nie ma wątpliwości, że Trybunał wykroczył poza ramy, w których powinien funkcjonować. Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest poza kognicją tj. poza możliwością oceny i orzekania TSUE.".

- Zatem jeśli ta sprawa nie należy do tych, które zostały przypisane TSUE, a wiadomo, że nie należy (...) to w tej kwestii Trybunał nie powinien udzielać nawet odpowiedzi na takie pytanie, uznając, że pytanie wykracza poza ramy, w których Trybunał jest właściwy - dodała.

Grabowska zwróciła także uwagę, że w wyroku jest "wyraźnie w sposób wręcz nachalny potwierdzona informacja, że prymat prawa UE nad prawem krajowym jest niekwestionowany. Jest nawet sugestia, żeby sędziowie odrzucili polską ustawę, ponieważ prawo UE ma pierwszeństwo i to nie tylko nad ustawami, ale także nad konstytucją. To jest o jeden most za daleko.".

Z kolei zdaniem Saryusz-Wolskiego, "do kosza się nadaje to orzeczenie podobnie jak wiele poprzednich względem Polski i Węgier".

Ponadto według europosła Polska powinna wprost stwierdzić, że wyrok TSUE został wydany z przekroczeniem kompetencji oraz odmówić jakiejkolwiek dyskusji na ten temat. - Wchodzenie w dialog jest samo w sobie zwiastunem porażki, bo po 1 pośrednio legitymizuje tego typu wkraczanie w nieswoje kompetencje i nigdy się nie kończy dobrze - stwierdził.

Dodał także, że tę sytuację powinien "przeciąć TK stwierdzając, że w tej materii TSUE wykroczyło poza swoje kompetencje.".

admin/tvp info

Komentarze (40):

Konstytucja2021.03.3 18:49
Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.
man.of.Stagira2021.03.3 15:35
Prof. Grabowska "nie ma wątpliwości, że Trybunał wykroczył poza ramy, w których powinien funkcjonować. Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest poza kognicją tj. poza możliwością oceny i orzekania TSUE.". - Zatem jeśli ta sprawa nie należy do tych, które zostały przypisane TSUE, a wiadomo, że nie należy (...) to w tej kwestii Trybunał nie powinien udzielać nawet odpowiedzi na takie pytanie, uznając, że pytanie wykracza poza ramy, w których Trybunał jest właściwy - dodała. // SIMPLE as that...
kazimierz2021.03.3 15:15
ten cały rząd nadaje się do kosza - tylko w tym naszym biednym kraju okradanym przez wszystkie rządy - nie ma na kogo głosować - ci wszyscy "politycy" są tylko od brania pieniędzy podatnika i łapówek od obcych rządów. Patriotów brak a jak już się zdarzą to żydokomuna oskarży ich o nazizm, A PISowska banda leży przecież plackiem przed takimi .
Hue2021.03.3 15:01
Caly PIS. Wyroki TSUE sa zle. Wyroki polskich sadow sa zle - np unikanie przez TVP ujawnienia zarobkow prezenterow od propagandy. Olewaja nawet wlasne przepisy odwiedzajac cmentarze, szpitale lub stoki. I ta partia smie sie nazwac Prawo i Sprawiedliwosc.
Walter2021.03.3 14:10
Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194 i pomimo tego wygrał wybory prezydenckie na drugą kadencję. Miał propagandę w TVP za 2 mld zł rocznej dotacji z naszych podatków. Daniel Obajtek miał zarzuty prokuratorskie w sądzie i po dojściu PiS-u do władzy Zbigniew Ziobro kazał je wycofać i umorzyć sprawę. Polską rządzi mafia pisowska, która uważa, że jest właścicielem naszego kraju. Jarosław Kaczynski chce pod pretekstem "repolonizacji" mediów je przejąć, żeby kłamać i manipulować. Wyborcy PiS-u mają się nie dowiedzieć o kolejnych aferach partii na którą głosują. Mają słuchać kolejne kłamstwa wymyślone na Donalda Tuska, Rafała Trzaskowskiego i prof. Tomasza Grodzkiego! Dla dobra kraju Zjednoczona Prawica musi przegrać wszystkie wybory i znaleźć swoje miejsce na śmietniku historii! Jarosław Kaczynski przegrał w sądzie 10 spraw wytoczonych mu o zniesławienie, Tomasz Sakiewicz również przegra. Kłamstwa i pomówienia przeciwników, to jest narzędzie uprawiania polityki przez Zjednoczoną Prawicę.
Janek2021.03.3 14:06
L. Kaczyński podpisał Traktat Lizboński bez żadnych zastrzeżeń, dlatego w Polsce obowiązują regulacje UE a nie przepisy polskiej konstytucji!!!! ale nikt nie chce przyznać się do tego błędu!! takich mamy przywódców!! sprzedawczyków polskiej racji stanu!!!! a S. Wolski nadyma się i uprawia klakę !!!
klik2021.03.3 15:51
I w tych regulacjach jest, że system sprawiedliwości jest wyłączony spod jurysdykcji unijnej, nie należy do kompetencji unijnych. Wcinając się w tę przestrzeń zarówno KE jak i TSUE łamią unijne traktaty, których mają strzec.
klik2021.03.3 14:03
He, he, he... Nie tak dawno prof. Rzepliński powiedział, że Julia Przyłębska jest Prezesem TK a sędzia Tuleya, że PO złamało prawo wciskając w 2015 r do TK swoich dwóch sędziów. Kwestionowanie tzw. neo-KRS polega właśnie na kwestionowaniu wyroków TK bo PiS usunął tamtych PO-owski sędziów. Sędziowie TSUE robią z siebie idiotów i nie walczą o żadną sprawiedliwość tylko realizują polityczne zamówienia. Kto ich nominował na te stanowiska, no kto?
Byłem Maciej Płatov, jestem Piwowar2021.03.3 13:48
Jestem Teista, Cadykiem spod Trocin, jestem z "Wilkowice", jestem z "Podgórzyce", z jestem "Raciborza", jestem z "Katowic", jestem z "Cieszyna", jestem wszędzie. Jestem w "Do Rzeczy", jestem w "Polityce", jestem zwykłą kürwą żydowską-trollem. Napisz do mnie: [email protected]
Maciej Piwowar2021.03.3 20:25
Miałem nadzieje ZŁODZIEJU że Kor-- na mary w---------------
Maciej Piwowar2021.03.3 20:36
@ Byłem >>>TRAKTOWAŁEM CIEBIE JAK niezrównoważonego PSYCHICZNIE Idiote.Czyli dzieciaka lepiącego babki w PIASKOWNICY.Ale od TERAZ będę BRUTALNY,i CHAMSKI.Czytających moje odpowiedzi do CIEBIE PRZEPRASZAM ze czytają Moje Chamskie wypociny.
PLK2021.03.3 13:37
Ma rację; Chce nam dokopać Pani Jourowa z KO. A to nadaje się do kosza.
Maciej Piwowar2021.03.3 13:09
Pora by Polska za przykład wzięła Węgrów i OPUŚCIŁA TSUE ( nie OZNACZA to że opuszczamy UE) Oznaczało by TO ,że w Polsce NIE Będzie RESPEKTOWANE PRAWO TS UE ,gdyż Polskie Prawo i Polska Konstytucja JEST PONAD WYPOCINAMI TSUE.ODWAGO ZJEDNOCZONA PRAWICO pod Wodzą Prezesa Jarosława K.
Art2021.03.3 13:24
Ha ha ha No to teraz dałeś popis! Nie ma czegoś takiego jak opuszczenie czy nieuznawanie wyroków TSUE. ha ha No naprawdę to było dobre. Chłopie, nie wypowiadaj się jak nie masz elementarnego pojęcia. Nie chce mi się nawet tłumaczyć, bo tak głupie, ze aż aż straszne. Przyjmij jednak do wiadomości, ze TSUE to immanentna cecha Unii. Mało tego, prawo Unii jest zawsze ponad prawem krajowym. Nie maja tu znaczenia opinie polityków, znawców, działaczy... tak stanowi Traktat o Unii i my go przyjęliśmy. Możemy co najwyżej wystąpić z Unii.
twoje pojęcie przekracza przegięcie2021.03.3 13:47
Skoro nie mają to dlaczego np. Bundestag uznał niedawno, że prawo UE nie jest ponad niemiecką konstytucję? Ha, ha... szybko poszukaj tego paragrafa.
Art2021.03.3 13:54
Bundestag może sobie uchwalać co chce. W przypadku konfliktu prawa krajowego z unijnym TSUE wyda wyrok, a Niemcy go wykonają.
Maciej Piwowar2021.03.3 20:15
@ NIE BĄDŹ DUREŃ.Przeczytaj Umowę AKCESYJNĄ Polska--UE.Jest tam Napisane Polska KONSTYTUCJA i POLSKIE PRAWO PONAD PRAWEM UE. I KROPKA inaczej KAPUT.A to co wypisuje TSUE to BZDETY ,i papier na którym to piszą ,jest więcej WART niż wypociny TSUE.A tak pro forma Niemcy ,Francja ,Dania ,Czechy NIE UZNAJĄ WAŻNOŚCI PRAWA TSUE ,PONAD PRAWEM SWYCH KRAJÓW.PAJOŁ.
Art2021.03.4 17:09
Po pierwsze wyłącz caps lock. Po drugie nie podniecaj się tak. Po trzecie język rosyjski zachowaj dla siebie, to jest polskie forum. Po czwarte zanim coś napiszesz, to warto najpierw sprawdzić o co chodzi. Twoje przekonania i opinie są niestety niewiarygodne. W całej Unii prawo europejskie ma prymat. Nie jest istotne co mówią na ten temat konstytucje, prawo wewnętrze itd. To już jest problem władz krajowych, żeby to rozwiązać. Jeżeli jest kolizja prawa krajowego z unijnym, to stosuje się prawo unijne. Nie ma innej możliwości. Zazwyczaj wygląda to tak, że stosuje się jakieś interpretacje i dodatkowe uchwały, sprawę ew. przeciąga się w czasie. Ale prawo unijne i wyroki TSUE są zawsze nadrzędne i oststecznie są wykonywane. I nie ma co protestować, bo to jest fakt, tak to po prostu w praktyce działa. Dlaczego? Tu nie ma miejsca, żeby o tym pisać. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że Unia stworzyła własny porządek prawny, który obowizuje wszystkich na jej terytorium. Można tego nie uznawać, ale wtedy trzeba wyjść z Unii. I nie opowiadj tych głupot, że państwa nie uznają TSUE, bo to po prostu śmiech. Rządy różnych krajów nie wykonały około 50 wyroków TSUE. Wszystkie sa mniejszego kalibru niż te dotyczące Polski. Jak zawsze w takich przypadkach sprawa się rozwiąże natychmiast z chwilą zawiadomienia TSUE przez Komisje o niewykonaniu wyroku i nałożeniu przez Trybunał kosmicznych kar finansowych liczonych za każdy dzień. To działa zawsze i przecina wszelkie problemy. Więc jak widzisz Twoje teorie o nieuznawaniu TSUE sa tak absurdalne, że szkoda to nawet komentować.
Walter2021.03.3 12:41
Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194 i pomimo tego wygrał wybory prezydenckie na drugą kadencję. Łamany jest trójpodział władzy i niezawisłość sądów. Wszyscy najlepsi prawnicy konstytucjonaliści na świecie i w Polsce są zgodni, co do faktu wielokrotnego łamania Konstytucji przez aktualną ekipę. Komisja Wenecka, Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu i Unia Europejska domagają się od pisowskich władz przestrzegania praworządności zgodnie z traktatem akcesyjnym podpisanym przez przedstawicieli naszego kraju. Niestety większość wyborców PiS-u nie ma pojęcia o prawie konstytucyjnym lub godzi się na łamanie praworządności. Wszyscy ponosimy przez to konsekwencje. Zbigniew Ziobro dla łamania praworządności gotowy jest zawetować budżet unijny, przyznający Polsce wielomiliardowe dotacje. Dla niego "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Dla dobra Polski Zjednoczona Prawica powinna przegrać wszystkie wybory i znaleźć się na śmietniku historii!
ala2021.03.3 12:45
Walter, gdzie jeszcze nie wkleisz tych twoich głupich wypocin? Prezydentem Polski Andrzej Duda- doktor nauk prawnych. Blisko społeczeństwa, blisko nas, spontaniczny, pragnący pięknej i dumnej Polski. Myślący o Polsce i Polakach
jle_ffm2021.03.3 12:53
Doktor nauk prawnych a tak bezrozumnie łamie prawo i konstytucję? Jakim cudem on obronił ten doktorat?
Maciej Piwowar2021.03.3 13:11
@ jle ffm TY NIEUK nie Znający UMOWY POLSKA UE.Gdzie jest NAPISANE BUCU POLSKIE PRAWO i POLSKA KONSTYTUCJA PONAD PRAWEM UE.POJOŁ JOB TWA M-----.
jle_ffm2021.03.3 14:49
Duda łamie Konstytucję na którą przysięgał i której miał być obrońcą. Konfliktowanie nas z EU poprzez uchwalanie niedemokratycznych ustaw i potem niewykonywanie wyroków TSUE jest jawnym naruszaniem reguł tej organizacji (do której wstapiliśmy dobrowolnie wolą większości narodu), oraz działaniem na szkodę Polski. Kto tego nie rozumie, jest zwykłym głupcem ale ten kto to rozumie i mimo tego robi to świadomie, jest zdrajcą Polski i jej interesów.
Walter2021.03.3 13:42
Andrzej Duda jest doktorem nauk prawnych i dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych. Znajomość prawa i jego przestrzeganie, to są dwie różne sprawy. Włodzimierz Lenin był również prawnikiem i też łamał prawo, tak samo jak Andrzej Duda. Jestem absolwentem m. in. Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim i zdałem egzamin z prawa konstytucyjnego. Denerwują mnie zwolennicy PiS-u, którzy nie mają pojęcia o prawie i na furach wypisują bzdury.
Hue2021.03.3 14:02
Blisko nas? Przeciez Dude tylko stoki interesuja. Jego zona wypowiedziala chocby jedno zdanie od wyborow?
Wania Antonim stary, rozgoryczony KODzie Smrodzie2021.03.3 13:07
a przypadkiem fajfus tiebia się nie złamał- taśmą jewo
bardziej do budki2021.03.3 12:29
TOI TOI
AAAtomek2021.03.3 12:12
O i Syriusz-Wolski obudził się z zimowego snu? Witamy, witamy...
katolik2021.03.3 12:08
Ale to wasza masonska Unia, wynik Tsue niewygodny.. Nie szkodzi, wygodny jest za to dla rządzacych morderców Polaków plan Unii na zabijanie i zamordyzm Narodów. Debile, już po was. Polacy nie wybiora nikogo z tego sejmu, i wyjda z niewolnictw Unii. to jedyna linia obrony dla polskiego narodu!
ala2021.03.3 12:47
Polscy parlamentarzyści z totalnej, wybrani przez Polaków regularnie donoszą, stawiają Polskę w krzywym zwierciadle. Przedstawiają nieprawdziwe informacje. Europosłowie z totalnej kilka razy głosowali w parlamencie europejskim, za sankcjami dla Polski. Jak trzeba bardzo nienawidzić własnego kraju, w którym się człowiek urodził, wychował, mieszka, uzyskał wykształcenie, i ma to wszystko co ma? Jeszcze nigdy w państwie polskim, nikt nigdy tak w jawny i nienawistny sposób nie występował przeciwko swoim współobywatelom.
Hue2021.03.3 14:04
Alez ty masz krotka pamiec. Duda, Kempa za czasow rzadow PIS donosili za granica, ze np wybory zostaly sfalszowane. Macierwicz za granica donosil, ze PO nie chce odzyskac wraka. Morawiecki donosil na polskich sedziow. Jestes pieknym przykladem hipokryzji.
jle_ffm2021.03.3 11:37
Szkoda mi pana Saryusza. Ogromne ambicje i zawiedzione nadzieje, ta mieszanka spowodowała u niego jakąś irracjonalną przemianę od człowieka racjonalnego i myślącego do jakiegoś bezrozumnego pisowskiego fanatyka, do odcięcia się od tego co wcześniej było sensowne i co sam głosił.
Wania Antonim stary, rozgoryczony KODzie Smrodzie2021.03.3 11:45
z Tworek nadajesz
AAAtomek2021.03.3 12:13
Starość nie radość, po nim widać już demencję... Ale każdego to czeka.
Wicio sygnalizator2021.03.3 11:34
ostrzegam nie nabijać na gwóźdź w POkibelku, bo syfa syberyjskiego można dostać. Zalecam czytanie e-wydanie GW, a używać własny palec, dobrze oblizać
Po 11 ...2021.03.3 11:29
Im bardziej frendzel dezawuuje wyrok TSUE, tym bardziej widać, że to coś ważnego i niewygodnego dla katoprawicy :))
Anonim2021.03.3 11:39
Wręcz przeciwnie, to orzeczenie, które nie jest wyrokiem, (bo TSUE nie może wydawać w tej sprawie wyroków) jest zabawne. Wyrok byłby czymś niewygodnym dla TSUE, bo tworzył by skutki prawne.
kefas2021.03.3 11:20
pisbolszewii nic nie pasuje co nie jest po jej neobloszewickiej myśli.
Grizzly2021.03.3 11:19
Polecę klasykiem: "Słychać wycie - ZNAKOMICIE!"
Anonim2021.03.3 11:14
w jakiejkolwiek wspolnocie Polska by sie nie pojawila - ZAWSZE cos jej bedzie nie pasowac, ZAWSZWE