Spotkanie rozpoczął pochód z relikwiami Świętych: Wojciecha, Jacka i Pięciu Braci Męczenników Polskich oraz odśpiewanie Bogurodzicy. - Czas jest największym darem Boga. To jest pierwszy warunek przykazania miłości. Jak nie masz czasu dla drugiego człowieka, to nie jesteś prawdziwym chrześcijaninem - napisał w telegramie do młodych pomysłodawca i główny organizator spotkania, dominikanin o. Jan Góra.
Symbolem głównego tematu Lednicy jest brewiarz, rozdawany uczestnikom spotkania. - Księga ta podniesie poziom rozmowy i dialogu w Polsce, bo uczy właściwych relacji człowieka z człowiekiem i człowieka z Bogiem – zapowiada o. Góra. Oprócz brewiarzy, uczestnicy spotkania otrzymali butelkę na wodę święconą i krzyżyk św. Damiana.
Na Lednicę przyjachały delegacje młodych ludzi z kilkunastu krajów Europy którzy - podobnie jak polska młodzież - złożą w ojczystych językach akt ślubowania wierności Chrystusowi. Uroczystą przysięgę odbierze od nich Prymas Polski, kardynał Józef Glemp, który będzie też przewodniczył odprawianej w nocy Mszy św.
Wśród zebranych na lednickich polach miał być prezydent Kaczyński. - Bardzo bym chciał, ale boję się zarzutów, że cokolwiek bym powiedział, nawet o Janie Pawle II, będzie to potraktowane jako kampania wyborcza - tłumaczył prezydent w Polskim Radiu swoją nieobecność nad Jeziorem Lednickim.
W modlitwie na lednickich polach biorą udział hierarchowie, oprócz Prymasa Józefa Glempa, m.in. metropolita lubelski abp Józef Życiński i abp Henryk Muszyński z Gniezna. Psalm po hebrajsku ma zaśpiewać Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.
Spotkania zapoczątkowane przez o. Jana Górę odbywają się od 1997, nad Jeziorem Lednickim położonym między Poznaniem a Gnieznem, w rejonie gdzie w 966 roku Mieszko I miał przyjąć chrzest.
MM/Kontakt/PAP/IAR/Wiara.pl
Ważne lektury:
Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »