Putin rozkazał: Połączyć Jamał z Chinami. Ku osi Moskwa-Pekin - zdjęcie
23.09.19, 10:45fot. Kremlin.ru

Putin rozkazał: Połączyć Jamał z Chinami. Ku osi Moskwa-Pekin

13

Kreml konsekwentnie dąży do zacieśnienia współpracy z Chinami i budowy antyamerykańskiej osi Moskwa-Pekin. Głównym atutem są zasoby węglowodorów, które Rosja chce w coraz większej ilości eksportować do Państwa Środka, choć finansowo jest to mniej opłacalne, niż sprzedaż do Europy. Nie można wykluczać, że gazowy zwrot ku Azji jest też w pewnym stopniu dyktowany obawami przed rosnącą konkurencją ze strony amerykańskiego LNG.

 

Trzeciego września w Pekinie wizytę złożyła delegacja Gazpromu z prezesem Aleksiejem Millerem na czele. Odbyły się rozmowy Rosjan z wicepremierem ChRL i z prezesem koncernu CNPC, głównym partnerem Gazpromu w Chinach. Dotyczyły one perspektyw energetycznej współpracy. Przede wszystkim chodziło o dostawy gazu – rozmawiano o statusie prac nad przygotowaniem początku dostaw gazu „wschodnim” szlakiem od dnia 1 grudnia 2019. W maju 2014 roku Gazprom i CNPC podpisały 30-letni kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin „wschodnim” szlakiem (gazociągiem Siła Syberii) – 38 mld m³ rocznie. W 2015 roku Gazprom i CNPC podpisały list intencyjny ws. dostaw gazu ze złóż Zachodniej Syberii szlakiem „zachodnim” (gazociąg Siła Syberii-2). Gazprom obecnie buduje gazociąg Siła Syberii (dł. 4000 km) łączący rosyjski Daleki Wschód z północnymi Chinami. Magistrala biegnie przez rosyjski Błagowieszczeńsk do prowincji Heilongjiang. Przepustowość gazociągu ma wynosić 38 mld m³ rocznie. Miller poinformował Chińczyków, że w sierpniu 2019 roku do gazociągu Siła Syberii podłączono złoże gazowe Czajandinskoje. Omawiano też projekty dostaw gazu z rosyjskiego Dalekiego Wschodu do Chin szlakiem „zachodnim”.

Właśnie przebieg szlaku „zachodniego” i źródła surowca dla niego były głównym tematem rozmowy Millera z Putinem krótko po powrocie z Pekinu. 9 września Millera pojawił się na Kremlu. Z Władimirem Putinem omawiał kwestię eksportu gazu do Chin, w tym budowy infrastruktury transportowej. Prezydent przekazał szefowi Gazpromu, że chciałby uruchomienia dostaw gazu do Chin także z Półwyspu Jamalskiego. Nowy szlak eksportowy miałby biec przez Mongolię (na początku września Putin omawiał tę kwestię z prezydentem Mongolii). Właśnie tędy miałby biec „zachodni” szlak dostaw. Wcześniej zakładano, że „zachodni” szlak będzie biegł przez Ałtaj do chińskiego Xinjiangu – teraz jednak w te plany włączono Mongolię. Na polecenie Putina Gazprom ma przedstawić plany takiego połączenia. Ze spotkania Putina z Millerem wynika, że arktyczny gaz z Jamału miałby być jednym z głównych źródeł dostaw do Chin szlakiem „zachodnim”. Obecnie Gazprom posiada 32 licencje na Jamale, a zasoby kontrolowanych złóż szacuje się na ponad 26 bln m³. Obecnie gaz z Jamału eksportowany jest tylko w kierunku zachodnim, do Europy. Eksport do Chin wymaga budowy nowego gazociągu łączącego półwysep z siecią syberyjską.

Warsaw Institute

Komentarze (13):

Osiedlowy2019.09.24 5:15
Dzielnicowy ile ci płacą? i kto?
ZK2019.09.23 23:04
'dzielnicowy' chciałbym zapoznać się z waszym koszernym menu. Wybieram sie na wycieczkę i chcę wiedzieć, co tam mogę u was zjeść? Nie chcę, żeby mi zaszkodziło.
Stanislaw2019.09.23 18:36
Rurociąg okaże się zbyt drogi. Taniej będzie szepnąć Chinczykom: Przyjdźcie tu, pieszo, na Syberię. Nafty i gazu dość dla miliarda luda!
Olej2019.09.23 12:02
Dwóch zbirów jednoczy siły. To bardzo dobra wiadomość gdy kacap zakłada sobie chińską pętlę na swój własny łeb. Zła o tyle, że starcie dwóch zbirów zdetonuje świat. Od 16,04.1922 r. było dokładnie to samo, Stalin konsekwentnie pasł Rzeszę aby potem 22 czerwca Hitler mógł mu spuścić łomot. Finał był wtedy korzystny dla sowietów, okupiony potworną ceną ludzkich istnień. Teraz będzie jeszcze gorzej gdyż stawką będzie istnienie - i przetrwanie świata.
Piotr2019.09.24 6:48
Budowa tych rurociągów nic nie znaczy! Sowieci zasilali Niemców w ropę, potem pozostały amerykańskie firmy w Rumunii i tak do końca wojny. Stalin z Hitlerem handlowali surowcami do produkcji stali, zbrojeń i złotem przez neutralne kraje całą wojnę a rozliczenia szły przez żydowskie banki w Szwajcarii, Szwecji itd.
validol2019.09.23 11:22
Cóż ! Opozycja już wie {wewnętrzne sondaże Platformy } że ten PIS idzie po większość konstytucyjną . Ostatnio wyszedł im ponad 50% dla PIS-u . Jak będzie 13 października to zobaczymy . Pewnym jest , że wynik będzie taki jakiego wcześniej żadna formacja nie uzyskała . Wyrazy współczucia aktywistom aktywnym na tym i innych forach .
Tadeusz2019.09.23 11:14
Stara metoda POKO, to nie moja ręka, to nie moja noga, to nie moja głowa, to nie mój burak, to nie mój sok, to nie moje bluzgi, to nie moje kłamstwa, to nie mój fałsz, to nie mój hejt. Odrzuć koszerny bełkot,myśl samodzielnie.
JS2019.09.23 11:05
Polacy polubili narodowy socjalizm polany kato-populistycznym sosem - za kilka lat gdy to wszystko runie nie znajdziecie nikogo odważnego kto przyzna się że głosował na PiS a na nazwisko kaczyński ludzie będą spluwać z obrzydzeniem!
Patriota 2019.09.23 11:17
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
zek2019.09.23 13:11
A co tam na farmie trolli słychać ? Warszawski ratusz ,czy Inowrocław ? Poseł brejza doszedł już do siebie ?
dzieInicowy2019.09.23 17:06
bracie mój..dlaczego jesteś takim uprzedzonym do Polski i do PIS-u, idiotą ????
KaczyBreżniewRozkazałDostarczyćSięDoSklepu2019.09.23 10:59
A kaczy Breżniew z Żoliborza rozkazał pani Basi zawiązać sobie butki mocniej, niż zwykle. Chce pójść do prawdziwego sklepu. Takiego z towarem, gdzie żywi ludzie (nie umarli powstańcy, bohaterowie wyklnięci czy martwi święci) robią zakupy. To znaczy biorą za zapłatą takie rzeczy, których potrzebują do życia. To dziwne, ale jednak kaczy Breżniew dał się przekonać doradcom, że tak to wygląda. W sklepie kaczy Breżniew jeszcze nie był. Jednak mimo wieku, nie boi się wyzwań.
Stanislaw2019.09.23 18:33
Tyś też z psiarni zagoździków? Paszoł won!