Prorok Jonasz – na jego znak powołał się Jezus - zdjęcie
21.09.21, 17:07

Prorok Jonasz – na jego znak powołał się Jezus

7

Jonasz, postać znana z kart Starego Testamentu, żył po śmierci proroka Elizeusza. Był piątym z kolei prorokiem zaliczanym do grona tzw. proroków mniejszych. O jego życiu opowiada m.in. Księga Jonasza.

Bóg posłał go, aby głosił wiarę narodu izraelskiego oraz nawracał na drogę skruchy i prawdy mieszkańców asyryjskiej stolicy - Niniwy. Obawiając się wypełniać polecenia Boga, Jonasz wsiadł na statek płynący w przeciwną stronę. Nagle na morzu zerwała się burza. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem marynarze rzucili losy, aby dowiedzieć się, co jest jej przyczyną. Los padł na Jonasza, który wyznał swój grzech i prosił, aby wrzucono go do morza. Tak też uczyniono. Proroka natychmiast połknęła wielka ryba, która po trzech dniach wyrzuciła go na brzeg.

Gdy mężczyzna odzyskał przytomność, ujrzał Niniwę. Przez cały dzień chodził po mieście, nawołując ludzi do modlitwy i postu oraz przestrzegając ich, że w przeciwnym razie miasto zostanie zburzone. Mieszkańcy uwierzyli słowom proroka. Nawrócili się, czyniąc pokutę. Bóg przebaczył im winy, a Niniwa została ocalona.

Trwający trzy dni pobyt Jonasza we wnętrzu wielkiej ryby oraz jego cudowne uratowanie jest pierwowzorem trwającej trzy dni śmierci Chrystusa i Jego cudownego zmartwychwstania.

 

mp/brewiarz.pl

Komentarze (7):

';';'2021.09.23 20:51
jest to możliwe, ostatnio wiadomości podały informację: Wieloryb połknął nurka, a następnie go wypluł, ciekawe, przeczytajcie
ASTOM2021.09.22 15:08
Jezus ostrzega przed ewangelizowaniem zatwardziałych wrogów Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi: "Nie rzucajcie pereł przed wieprze i nie dawajcie psom tego, co święte, żeby, obróciwszy się, i was nie pokąsały." Tak wie nic na siłę.
Krzysio2021.09.22 6:26
Prawdę powiedziawszy znacznie więcej spodziewałem się po artykule, niż krótkiego streszczenia historii Jonasza - już lepiej by było przeczytać Księgę Jonasza, tym bardziej że jest ona niewiele dłuższa niż artykuł. Przydałoby się wyjaśnienie jej sensu, kontekstu historycznego i kulturowego, znaczenia biblijnego... Czy wiecie np. dlaczego Jonasz nie chciał iść do Niniwy? Bo to tak jakby w czasie II Wojny Światowej jakiemuś Polakowi Bóg powiedział, aby szedł do Berlina i głosił im nawrócenie. Szkoda, że Fronda nie zamieszcza tego typu wyjaśnień, bo (być może) mnie bzdurnych komentarzy by było pod tekstem.
anonim2021.09.21 19:00
Ta ryba to było tzw. USO (niezidentyfikowany obiekt pływający)
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.21 18:24
buhaha... k u r w a co za yebane bzdury! a tępe katole to łykają jak jonasza wieloryb który go wysyrła po trzech dniach na brzeg!
ASTOM2021.09.21 19:41
No, ale o co się panu rozchodzi? Czy kogoś interesi, że pan wierzy w lenina wiecznie żywego? WISI NAM TO!
Adeptus2021.09.22 8:42
Że niby katolików nie obchodzi, w co inni wierzą? To po co ta cała "ewangelizacja" i misje? A przekonanie, że jeśli ktoś nie wierzy w zabobony katolickie, to musi wierzyć w zabobony komunistyczne, żydowskie, czy jakieś inne konkurencyjne, pokazuje ogrom zniewolenia Twojego umysłu. I nie, nie podam Cię do sądu, choćbyś się zes.rał. Gdzieś mam Twoją limuzynę. Pozdrawiam. adeptusrpg.wordpress.com