Prof. Mieczysław Ryba: Niemcy się ,,kajają'', ale to nie wystarczy! Wyegzekwujmy prawnie odszkodowanie za mordy i zniszczenie! - zdjęcie
06.09.19, 09:20(fot. wikipedia/Domena publiczna/yt)

Prof. Mieczysław Ryba: Niemcy się ,,kajają'', ale to nie wystarczy! Wyegzekwujmy prawnie odszkodowanie za mordy i zniszczenie!

23

- Koszty, jakie Niemcy musiałyby ponieść, są ogromne, bo też zniszczenia i mordy, jakich dokonały, były przeprowadzone na niewyobrażalną skalę. To nie znaczy, że my mamy się wpisać w niemiecki punkt widzenia. Oczywiście, trzeba przyjąć taką postawę, jaka była na placu Piłsudskiego, natomiast konsekwencje w sensie finansowym, trzeba by było prawnie wyegzekwować – mówił na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba

Jak zaznaczył historyk, niemiecka retoryka zawsze jest nastawiona na ich interes państwowy.

– Polityka niemiecka jest zawsze mocno pragmatyczna i nastawiona na ich interes. Oni oczywiście przy tej presji, jakiej są poddani, od dawna przyjęli taką postawę werbalnego kajania się. Ciężko jest wnikać, co do intencji, bo być może pan prezydent Steinmeier rzeczywiście ma takie przekonania. Trudno oczekiwać od strony werbalnej czegoś więcej. Pan prezydent Niemiec pokornie przeprosił i zdefiniował tę winę jako niemiecką, a nie jako nazistowską, więc oczywiście dla nas, naszej polityki historycznej i tego, co chcemy osiągnąć w świecie, czyli pokazać, że byliśmy bohaterskim narodem, który zmagał się z dwoma totalitaryzmami – to te słowa są bardzo cenne – powiedział historyk.

– Jeśli mówimy o podzielności prawnej czy finansowej za wojnę w relacji do Polski, to tutaj żadnego ruchu nie uczyniono, a nawet wręcz przeciwnie, bo w prasie niemieckiej pojawiły się takie artykuły, które wręcz sugerowały, że to by miało oznaczać – być może w domyśle – nawet rewizję granic, bo narusza się pewien powojenny status quo. Koszty, jakie Niemcy musiałyby ponieść, są ogromne, bo też zniszczenia i mordy, jakie dokonały, były przeprowadzone na niewyobrażalną skalę. To nie znaczy, że my mamy się wpisać w taki niemiecki punkt widzenia. Oczywiście, trzeba przyjąć taką postawę, jaka była na placu Piłsudskiego, natomiast konsekwencje w sensie finansowym, materialnym trzeba by było prawnie wyegzekwować – podkreśliłł prof. Mieczysław Ryba.

- Należy nie dopuścić do porozumienia niemiecko-rosyjskiego ponad naszymi głowami – dodał

– Nie militarnego już, ale oczywiście gospodarczego. Weźmy też pod uwagę, że nasz rząd, blokując obecność Rosjan, doprowadził do takiej komfortowej dla siebie sytuacji, bo Niemcy musieli pójść tą retoryką. To jest, można powiedzieć, ich doktryna w polityce historycznej, aby przyznawać się do winy, którą zresztą niosą na sobie – podsumował 

bz/radiomaryja.pl

Komentarze (23):

andrzejhahn - die eine jüdisch läuse2019.09.6 17:25
andrzejhahn - die eine jüdisch läuse andrzejhan - nawet na mydło się nie nadaje andrzejhahn - nudzi sie w swoim kibucu
Gerwazy2019.09.6 21:16
Jak chcesz pisać po niemiecku to naucz się najpierw pisać prawidłowo albo nie pisz wcale. W ten sposób podkreślasz tylko swoją głupotę i nieuctwo. Richtig heißt das: eine jüdische Laus.
du eine kleine jüdisch läuse2019.09.7 5:08
Deine deutsche Grammatik ist beschissen! Geh zurück in die Schule, du Hosenscheisser!
andrzejhahn32019.09.6 16:48
a kiedy takowy akt prawny wobec zbrodniczego kosciola katolickiego za mordy i zniszczenia
Gerwazy2019.09.6 16:07
Ta cała dyskusja o odszkodowaniach nie ma najmniejszego sensu. Przed wyborami PIS robi wodę z mózgu ciemnemu ludowi. Niemcy nie zapłacą ani grosza i kto im co zrobi? Rząd o tym doskonale wie ale ten temat jest zawsze dobry dla ciemnoty. Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
go\305\233\304\2072019.09.6 14:17
już widzę jak Niemcy z podkulonym ogonem przekazują Polsce bilion euro żeby nasi politycy mieli z czego kraść.
Reytan2019.09.6 15:38
Jestes agente niemieckim.
dewastator paliczek2019.09.6 13:38
Niemcy już nie raz przeprosili, zapłacili również wielkie odszkodowania, zgodnie z ustaleniami w Jałcie, teraz najwyżej zasilą drobną sumką Caritas i sprawa będzie ostatecznie załatwiona.
Marian2019.09.6 13:55
Zaplacili Izraelowi ktorego w tym czasie nie bylo,wiec placic nie powinni,ale to ich sprawa
poznanianka2019.09.6 13:01
Kase niech daja i to nattychmiast wstrętne mordy szwabskie
Izabela2019.09.6 12:30
Za wojnę światową się nie da przeprosić. Jak kogoś zamorduję to też powiem przepraszam i już? Kajają się bo powinni wybulić grube miliardy i nie chcą.
otto2019.09.6 10:36
Czy Niemcy są w stanie zrekompensować wszystkie straty, które spowodowali Polsce i Polakom nie jest naszym zmartwieniem. Mogli się sami o to martwić wtedy kiedy to robili. Teraz WSZYSTKO musi być policzone, przedstawione i zrekompensowane, nawet, gdyby miało trwać dość długo. Inaczej nigdy nie zrozumieją jak ogromnego zła dokonali, a bezkarność prędzej czy później ich rozzuchwali, czego symptomy w polityce wobec Polski i Europy Wschodniej już widać.
Pyjter2019.09.6 10:31
Typowe dla polskiego katolika możesz go przepraszać sto razy ciągle mu mu będzie mało. To się nazywa chrześćjańskie miłosierdzie. Ciekawe czy Polska przeprosi i zapłaci za swoje zbrodnie dokonane na Niemcach Ślązakach, Ukraińcach, Mazurach,Białorusinach,Czechach itd. A w niedzielę znowu będzie ,,moja wina moja b.wielka wina". Po co ?
otto2019.09.6 10:47
Podaj mi swój adres, spalę ci dom, firmę, wybiję rodzinę, potem ewentualnie przeproszę i pozostanę bezkarny z tym, co u ciebie zrabowałem, nie rekompensując ci niczego z tego co ci zniszczyłem i ukradłem. A ty możesz u mnie pracować jak pół-niewolnik, sprzątać kibel, orać pole, by odbudować sobie byle lepiankę, utrzymać nową rodzinę i cieszyć się moją łaskawością. To się wg ciebie nazywa chrześcijańskie miłosierdzie: jedni mają być miłosierni, inni nie muszą być nawet elementarnie sprawiedliwi. Z chrześcijańskim miłosierdziem niestety nie ma to NIC WSPÓLNEGO..
Cool2019.09.6 17:48
Przeprosić a naprawić szkody, to dwie różne rzeczy. Polacy nie napadali na Czechów, Niemców czy Ukraińców! Nienawiść odebrała Ci rozum!
JS2019.09.6 10:23
Niemcy powinni oddać nam 1/3 swojej gospodarki za wszystkie szkody wojenne. Pozdr.
anonim2019.09.6 10:06
Obok "Moni" to ty "muchos dineros" nawet nie stałeś.
Moni2019.09.6 10:01
Do walki o należne Polsce reparacje rząd RP musi zaangażować wszystkich historyków i polityków niemieckich, którym nie po drodze z obecnie rządzącymi w Niemczech. Tam też jest wielu historyków i polityków gotowych w każdej sytuacji atakować opcję, która rządzi Niemcami. To mechanizm taki sam, jak ten, którym bezczelnie posługują się "totalni" w Polsce, należy go więc w tej sprawie stosować w sposób równie bezwzględny. "Totalni" dyskredytują bezpodstawnie Polskę na arenie międzynarodowej, inspirują ataki na Polskę, przypisują Polsce wszelkie niegodziwości. W przypadku Niemiec ten sam mechanizm należy uruchomić również na skalę międzynarodową, dyplomatyczną i medialną. Tym bardziej, że rozmiary niemieckiego ludobójstwa w Polsce podczas II wojny przenikają powoli do świadomości opinii światowej. Są przy tym bezsporne bo oparte na faktach.
Reytan2019.09.6 15:35
Polacy sa rozbici,Niemcy wobec zagranicy to jest twierdza. Nie masz jakos o tym pojecia.
zyx2019.09.6 9:56
„Niemiec jest aniołem szatana, który uderza nas pięścią” – mówił Hegel - filozof niemiecki, który położył podwaliny pod rozumienie „niemieckości”. Czy dotyczy to również współczesnych nam Niemców? Znający doskonale Niemców - Hegel wymienia m.innymi zatwardziałość niemieckiej istoty, która to zatwardziałość wyznacza granice wewnętrzne, niepozwalające mu być otwartym i wrażliwym na prawdę, dobro i piękno. Hegel twierdzi również, że wykluczone jest zapanowanie nad zatwardziałym duchem....
I'm from Londres Nova2019.09.6 9:49
Za robotę się weźcie, wy lenie.
Jan Radziszewski2019.09.6 13:35
robolu - rób beż żadnej przerwy aż ci garb wyrośnie ha ha ha !
Cool2019.09.6 14:31
Słuszna uwaga! Za robote, żebyście mieli z czego płacić! 7(siedem) bilionów euro to kupa kasy, ... ciapate nie dadzą rady! :-)