Premier ws. decyzji TSUE: Czy mam założyć koszulkę z napisem ,,Konstytucja’’? - zdjęcie
15.07.21, 15:29fot. yt/kancelaria premiera

Premier ws. decyzji TSUE: Czy mam założyć koszulkę z napisem ,,Konstytucja’’?

55

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny próbuje wejść w obszar kompetencji, które mu nie przysługują zgodnie z traktatami podpisanymi przez kraje Unii Europejskiej. Tym razem chodzi o polski wymiar sprawiedliwości, a konkretnie system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce. Do tej sprawy odniósł się także premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

- Nie mogę zgodzić się z tym, że Polska będzie traktowana inaczej, gorzej, że będzie dyskryminowana w stosunku do bardzo podobnych sytuacji prawnych, identycznych procedur, które mają Niemcy czy Hiszpanie - podkreślił w czwartek szef polskiego rządu podczas konferencji prasowej.

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii, a Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.

- My oparliśmy reformy wymiaru sprawiedliwości o rozwiązania bardzo podobne, a czasami identyczne, jak w innych państwach UE. Niektóre instytucje - Komisja Europejska - zarzuca Polsce upolitycznienie wyboru sędziów. Jak w związku z tym podejść do procedury niemieckiej, w której to nie kto inny, a politycy wybierają sędziów - mówił premier.

Jak wskazał premier, procedura Krajowej Rady Sądownictwa jest „niemalże tożsama z hiszpańską”, do której TSUE ani organy Unii Europejskiej nie zgłaszają zastrzeżeń.

Podeście TSUE do polskiego wymiaru sprawiedliwości premier Morawiecki określił jako „dyskryminację”.

Szef polskiego rządu podkreślił także, że „nigdzie w traktatach kompetencje reformowania wymiaru sprawiedliwości nigdy nie zostały przekazane przez państwa członkowskie”, a źródłem stanowienia prawa w Polsce jest nasza Konstytucja.

- Czy mam ubrać koszulkę z napisem konstytucja? Chętnie to chyba zrobię w najbliższym czasie – dodał na koniec premier Morawiecki, nawiązując do symbolu antyrządowych protestów w naszym kraju.

 

mp/pap

Komentarze (55):

Anonim2021.07.19 21:05
Ciekawą inicjatywą społeczną jest Ustawa Zakrzewskich. Interesujący artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
turysta2021.07.16 8:33
Ale o tym ile kosztuja Polske te przepychanki, wyjazdy, itd do unii ani slowa w mediach. Smiem myslec, ze wiekszosc "dotacji" idzie na koszty tych dyskusj i sporow. Tyle gadania, ale Polexit by dal nam dobrze zarobic.
kapral CBA2021.07.16 17:21
Ty od Kopacz co to kazała w kuchni siedzieć pod stołem?
Filip2021.07.16 8:23
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją zapisów traktatów dających TSUE możliwość narzucania na Polskę zobowiązań w zakresie sądownictwa. Na reakcję z Unii nie trzeba było długo czekać. KE wyraziła "głębokie zaniepokojenie" orzeczeniem TK. Jakie skutki polityczne i prawne może mieć wspomniany wyrok? O tym w programie "Newsroom WP" mówił europoseł Radosław Sikorski. - To tak, jakby sąd okręgowy stwierdził, że będzie się słuchał i szedł zgodnie z linią wykładniczą Sądu Najwyższego wtedy, gdy ten będzie się z nim zgadzał - skomentował były minister spraw zagranicznych. W opinii Sikorskiego Jarosław Kaczyński nie zdaje sobie sprawy z poparcia dla obecności Polski w UE wśród rodaków. - Jest nacjonalistą i uważa, że "wolnoć Tomku w swoim domu", że na tym polega suwerenność (…). Traktat Lizboński ratyfikował prezydent Lech Kaczyński i on przewiduje łączenie aspektów suwerenności. To co? Teraz dla PiS Lech Kaczyński jest zdrajcą? - zaznaczył Radosław Sikorski. Jak dodał, przez orzeczenie TK na Polskę mogą zostać nałożone olbrzymie kary. Zagrożone są też środki z Funduszu Odbudowy.
Filip2021.07.16 7:15
Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. TSUE przeszkadza politykom z PiS-u w łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Rządzący mogą nawet doprowadzić do zamrożenia pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a nawet do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.
ja2021.07.16 9:10
No tak Platformie nie przeszkadzal bo oni nic nie przeciwstawiali sie co chcieli to z nimi robili im wystarczylo ze poklepeli ich po plecach
Filip2021.07.16 7:11
Trybunał Konstytucyjny zdecydował ws. środków tymczasowych zastosowanych przez TSUE. Tymczasem w czwartek Trybunał Sprawiedliwości stwierdził niezgodność polskich przepisów o Izbie Dyscyplinarnej z unijnym prawem. - To jest kolejny etap gry, która polega na tym, że do przepychanki pt. "Kto głośniej krzyczy?" włączono coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem tej przepychanki. Są to problemy związane z polską konstytucją, suwerennością, pierwszeństwem prawa europejskiego, nadrzędnym miejscem Konstytucji w Polsce. To wszystko to element bardzo niepotrzebnej, bardzo złej gry. Jesteśmy świadkami sytuacji, w której to, jak być powinno i to, jak jest w rzeczywistości, drastycznie nam się rozeszło. Wczoraj polski Trybunał Konstytucyjny w składzie pięcioosobowym powiedział, że sprawy związane ze standardem europejskim, którym powinien odpowiadać sędzia, to nie są sprawy, które należą do kompetencji TSUE, a TSUE powiedziało, że wręcz przeciwnie. I to wynika z Konstytucji. Sprawy standardu europejskiego rozpatrują organy europejskie - komentowała w programie "Newsroom WP" prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - To wczorajsze rozstrzygnięcie TK nie ma znaczenia. Ani polski Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać o skuteczności zabezpieczenia udzielonego przez TSUE, ani nie może orzekać o standardach europejskich. Natomiast to, co TK wczoraj powiedział, że Traktat o UE nie może być sprzeczny z Konstytucją, to już było powiedziane. I to jest oczywiste - dodała prawniczka. Prowadzący Mateusz Ratajczak dopytywał, jakie skutki może mieć wczorajsza decyzja TK. - Zrobiliśmy krok w kierunku prawnego polexitu. Nie na poziomie konstytucyjnym, ale na poziomie aplikacyjnym, wykonawczym. Supremacja prawa europejskiego jest zafiksowana w polskiej Konstytucji. (...) Traktat o UE i Konstytucja nie są ze sobą sprzeczne, to już dawno zostało wyjaśnione. Tylko interpretacja, którą usiłuje się w tej chwili nadać, rzeczywiście taką sprzeczność wykazuje. To wszystko jest podlane sosem obrony polskiej suwerenności, która akurat w tym wypadku nie ma naprawdę nic do rzeczy. (...) Ten skład TK celowo zasiał chaos w tym wszystkim - skonkludowała prof. Łętowska.
kefas2021.07.16 6:34
Pionokio niech się lepiej zajmie banksterką, wychodzi mu to najlepiej.
Po 11 ...2021.07.15 21:57
"Czy mam założyć koszulkę z napisem ,,Konstytucja’’?" .... Boże NIE!!! To mogłoby spowodować wybuch w centropisie :)) A? No... właśnie, gdzie jest RAPORT???? Gdzie jest raport katofiutki?
Foster2021.07.15 19:26
Premierze Morawiecki, nie ośmieszaj się. Tak się składa, że struktura Sądu Najwyższego nie jest materią konstytucyjną, tylko ustawową. W Konstytucji nie znajdziesz ani jednego słowa na temat Izby Dyscyplinarnej. Zatem z tą koszulką z napisem Konstytucja to ostrożnie, bo jej nie znasz.
PePe2021.07.15 18:46
Teraz to my jesteśmy OTUA a wy "pragnienie".
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2021.07.15 18:03
Ja mogiem odsprzedać bom kasy potczebujem. Dla Premiera tanio, moja wyprała, 2000$ alem z moim Noblysty podpisem, ooo.
kapitan NKWD2021.07.15 18:21
Bolek ćpunie ze swoim smrodem byś dostał więcej. Sprzedaj kartki co wyrwałeś z twoich akt jak byłeś "P"rezydentem. Pójdą jak złoto.
Anonim2021.07.15 16:51
na du/pe sobie zalóż koszulke ,a jak q-wa czołgi kupujesz to z przetargiem i negocjacjami fajfusie jeden gówniarzu ,co ty tam robisz dzieciole w urmie ? cieciem powinni cie tam zrobić qwamać
Anonim2021.07.15 16:37
Trzeba sobie pożyczyć od tego czerwonego folksdojcza Bolka !!!!!
Konstytucja to ja, Bolek OTUA to nie ja2021.07.15 18:05
Nikomu nie pożyczam bo to nie dobry zwyczaj. 2000$ z autografomanem czy cuś tak.
Pinokio Morawiecki2021.07.16 2:22
Ja chętnie bym pożyczył ale niestety cały majątek przepisałem na żonę i nie mam w sumie złamanego grosza. Być może Sasinowi coś zostało z 70 mln, które dostał od Państwa a najgorszym wypadku to na bank Obajtek pożyczy - sporo zaoszczędził na mieszkaniach.
Rabi2021.07.16 17:23
Mądrze , bardzo mądrze bo komuchy tylko czekają na free geld.
Suweren2021.07.15 16:32
Myślę, że Morawieckiemu pasuje bardziej jakaś wzorzysta koszula - np. w kratę - niech przyzwyczaja się zawczasu.
Foster2021.07.15 19:33
Prorocze słowa.
gośc2021.07.15 16:32
A co się takiego stało że totalni nie noszą OTUA ?co zmiana narracji? Konstytucja już passe? Teraz hołd lenny brukseli składamy?
matis892021.07.15 16:30
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
MORAWIECKI DLACZEGO KŁAMIESZ2021.07.15 16:24
ŻE IDENTYCZNE PROCEDURY CO W POLSCE MAJĄ MIEJSCE W NIEMCZECH I HISZPANII. "W Hiszpanii sędziowie są wybierani przez Radę Główną Władzy Sądowniczej, której przewodniczącym jest prezes SN. Pozostałych 20 członków tej Rady powołuje parlament (większością 60 proc.), wyłącznie spośród doświadczonych sędziów i prawników rekomendowanych przez komisję wyborczą, działającą przy Sądzie Najwyższym. Komisja jest niezależnym organem sędziowskim. W Niemczech kwestie związane z funkcjonowaniem Komisji ds. Wyboru Sędziów działającej na szczeblu federalnym reguluje Ustawa Zasadnicza RFN. Kandydatów na sędziów może proponować federalny minister sprawiedliwości albo członkowie komisji rekrutacyjnej. Po zaopiniowaniu kandydata lub kandydatki przez tzw. radę prezydialną danego sądu komisja rekrutacyjna zwykłą większością głosów dokonuje wyboru na drodze tajnego głosowania. Po zatwierdzeniu wyboru przez rząd federalny sędziego mianuje prezydent RFN."
To ja, Monika zaspokoje ciebie2021.07.15 18:33
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Polexit2021.07.15 16:21
Nie, nie potrzebna jest taka koszulka, ale potrzebne jest większe zdecydowanie i nie uleganie tym mianowanym przez makrelę politycznym matołom i dewiantom. Ja nie chcę być w takiej unii, gdzie szef rządu mojego kraju będzie ciągle poddawał się, np. grudzień 2020 - to było haniebne!!!
Suweren2021.07.15 16:34
Chcesz bilet? Powiedz tylko dokąd - kupię ci, tylko nie wracaj.
Bolek do suwerena2021.07.15 17:01
Jak chcesz kupić to kup sobie za te 500+ .
jle_ffm2021.07.15 16:18
Chyba 'Koństystucja' ?
kapral CBA2021.07.15 18:07
To jest Trade Mark Qnia.
Ziomal2021.07.15 16:16
Szczekaj, szczekaj Mateuszku kłamczuszku, i tak wszystko podpiszesz i się podporządkujesz bo kasa ważniejsza. Honor PISiora to nie są drogie rzeczy.
matis892021.07.15 16:34
Racja, za to lewakoateiści sprzedali się PISowi za 40 zł, czyli wartość PISowskiej szczepionki. Teraz mają PIS w swoich ciałach. Hasło lewactwa: oddaj swoje ciało PISowi.
DO matis892021.07.15 17:03
Pojedź do Francji tam się nie sprzedaż.
Monika do matiss892021.07.15 18:36
a nie 69? Dlaczego? Chętnie poznam ciebie Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Po 11 ...2021.07.15 16:15
Premier w koszulce z napisem ,,Konstytucja’’? Nie, no raczej "Prostytutka", oczywiście polityczna.
Anonim2021.07.15 16:39
Nie prowokuj bo ci się zaraz Pani x ofertą objawi !!!!
Monika2021.07.15 18:11
szczupła szatynka z piwnymi oczami, profil ze zdjęciem znajdziecie na stronie: www.cutt.ly/profil_monika89 nick to - sandra88 proszę o kontakt. tel 7 495 435353
Monika2021.07.15 18:32
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Anonim2021.07.15 19:29
A nie mówiłem:-)
Anonim2021.07.15 16:09
Zacznij od mówienia prawdy cieciu, ale to zdaje się zajęcie ponad siły... 😁
Thor2021.07.15 16:02
To tak jakby zapisać się do FIFA i nie uznawać ich przepisów dotyczących spalonego
Pinokiusz Plandemiusz2021.07.15 15:58
Załóż koszulkę KONSTYTUCJA koniecznie i przestrzegaj jej szczególnie wtedy jak siejesz propagandę szczepień i jak pędzisz ściemę pandemi panie Plan-demiuszu
anonim2021.07.15 15:56
Ciocie nie znają pojęcia prawo za to znają pojecia :oralnie i dymać .
Ciotka Anastazja2021.07.15 20:42
Ja coś mogę powiedzieć o dymaniu.
kłaMateusz to…2021.07.15 15:47
pacynka Kaczyńskiego.
Anonim2021.07.15 15:54
Tylko potrafisz sikać jadem , jak żmija.
błąð logiczy, pacanie2021.07.15 15:58
Jesteś cieniem kłaMateusza?
Monika2021.07.15 18:37
Chętnie poznam ciebie za inteligencje. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Monika2021.07.15 20:40
Zapraszam do kontaktu najlepiej płciowego. Zapomniałam dodać, mam czarna macice.
Anonim2021.07.15 15:43
Pinokio razem z PiSdzielcami dymał konstytucję jak mu to pasowało, a teraz wielki obrońca, tak samo wiarygodny jak w wypowiedziach oralnych.
Anonim2021.07.15 15:56
ło, myślał , myślał i wymyśloł - to i napisał co wymyśloł .Wysokie IQ
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.15 15:39
18-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Darek2021.07.15 15:39
Czemu Pinokio tak krytykuje wygraną Polski z Niemcami w TSUE w sprawie Nord Stream II? Po co w takim razie ogromne pieniądze zmarnowaliśmy na postępowanie przed TSUE gdzie ostatecznie udało nam się doczekać sprawiedliwego i korzystnego dla nas wyroku, jeśli teraz twierdzimy, że nie uznajemy TSUE i jego wyroków?
Sandra2021.07.15 19:32
Darek bo Tusk nigdy prawdy ci nie powie . Zapytaj Nowaka gdzie pieniądze. Tylko nie pytaj Roztovskiego bo pinidzy ni ma.
leszek2021.07.15 15:36
Załóż sobie sznur na szyję dzieciobójco.
Nie musisz zakładać2021.07.15 15:34
zacznij jej przestrzegać i ją szanować. To wstyd, aby Ci o tym przypominali obcy.