Premier Morawiecki żąda sankcji dla Mińska. UE ma też wesprzeć niezależne media - zdjęcie
19.08.20, 12:53Fot. screenshot - YouTube (Polsat News)

Premier Morawiecki żąda sankcji dla Mińska. UE ma też wesprzeć niezależne media

15

Trwa szczyt UE ws. sytuacji na Białorusi. W jego trakcie premier Mateusz Morawiecki miał opowiedzieć się za sankcjami wobec osób zaangażowanych w tłumienie protestów, ale przeciw sankcjom gospodarczym, godzącym w białoruskie społeczeństwo. Na wniosek polskiego premiera do końcowego oświadczenie szczytu zostanie też dodany punkt mówiący o wsparciu UE dla niezależnych mediów i organizacji pozarządowych na Białorusi.

Z inicjatywy szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego dziś po godz. 12 rozpoczął się nadzwyczajny szczyt UE w formie wideokonferencji, na którym unijni przywódcy podejmują temat kryzysu na Białorusi, wywołanego wątpliwościami dot. wyborów prezydenckich. Szczyt ma być wsparciem dla białoruskiego społeczeństwa i wskazaniem, że wyjście z kryzysu jest możliwe jedynie na drodze politycznego dialogu.

Według nieoficjalnych źródeł dyplomatycznych szczyt ten dobiega końca. W jego trakcie premier Mateusz Morawiecki miał opowiedzieć się za sankcjami wobec osób zaangażowanych w tłumienie protestów na Białorusi. Jednocześnie szef polskiego rządu wyraził sprzeciw wobec sankcji gospodarczych, które godziłyby w białoruskie społeczeństwo i pogłębiły kryzys.

Na wniosek Mateusza Morawieckiego do końcowego oświadczenia szczytu zostanie również dodany punkt mówiący o wsparciu przez UE niezależnych mediów i organizacji pozarządowych na Białorusi. Źródła podają, że końcowe ustalenia szczytu będą zgodne z początkowymi propozycjami wysuniętymi przez Polskę.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (15):

Anonim2020.08.19 17:31
Oto spadaja MASECZKI z twarzy AKTORÓW POLITYCZNYCH i HIPOKRYTÓW . Mamy rodzimego Mędraca Premiera doradzającego INNYM jak budować demokrację obywatelską poprzez WYMUSZENIE i TERROR polityczny oświeconych w budowaniu demokracji. SANKCJE ! Jak nie zrobicie tego co chcemy to my wam pokażemy. I kto to mówi TEN , który sam jest STRASZONY sankcjami i kombinuje jak tu zrobić aby zadowolić VON Ule i Merkel . Najwyższy czas wrócić do Premier Szydło i jej współpracowników. Pan Morawiecki napewno dostanie jakiś etat w Brukseli jak p. Tusk.
Żeby tylko "rebiałorusyzacji" mediów nie zrobili.2020.08.19 17:28
j.w.
mm2020.08.19 17:12
Każdy Polski patriota musi domagać się sankcji dla Polski, aż ten bolszewicki rząd nie upadnie.
KOSTEK2020.08.19 15:43
Jakie niezależne media, jeśli w ogóle istnieje coś takiego, może poprzeć Unia Europejska? Tylko takie w typie" Gazety Wyborczej", "Newsweeka" lub TVN. Niech pan premier Morawiecki nie liczy, że będzie to Biełsat, który przecież jest zależny od polskich władz. A jakie pozarządowe organizacje może poprzeć Unia Europejska. Tylko takie na kształt Otwartych Dialogów pana Kramka czy innych Otwartych Rzeczpospolitych oraz oczywiście te, które zajmą się promocją ideologii LGBT. Pan premier Morawiecki życzy naszym sąsiadom tego, czego sam sobie nie życzy w Polsce. Szkoda Białorusi i Białorusinów.
Elwira2020.08.19 15:27
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Znajdź lale juz dzis2020.08.19 15:26
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
OZ2020.08.19 14:50
Pacynka Cichanouska i Morawiecki chcą MAJDANU NA BIAŁORUSI ???
Szlojme Kurlender2020.08.19 14:12
To klasyk w całej okazałości - "ŁAPAĆ ZŁODZIEJA".
meg2020.08.19 13:42
Globalistyczna pacynka pinokio znowu bredzi
verizanus2020.08.19 13:09
No tak bez niezależnych mediów nikt na Białorusi nie będzie wiedział, że np koronawirus jest. Jeszcze tylko coś a la plan Balcerowicza, po cichu sprowadzani uchodźcy, ustawa 447 i będzie tam tak samo dobrze jak u nas.
Przynajmniej nie pierdzi w tramwajach, autobusach.2020.08.19 13:07
Zdesperowany parch Keller-Krawczyk już jest na wylocie. Nie wie jak na siebie zwrócić uwagę. Jako kretynizacja, Elwira, seks kamerki, szybka randka, oficer LWP, Urszula, Agnieszka, mordechaj, itp., itd. - YEBNIĘTY na dobre! I bardzo dobrze. Niech klika, czasu nie zatrzyma ch.... strzeli wcześniej niż mu się to wydaje.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.19 13:04
zakłamany parchaty żydek zapomina jak ujadał na niezależne media w Polsce i o tym do czego doprowadziło PiS łamiąc praworządność! a teraz złodziej krzyczy łapać złodzieja...
ladychapel2020.08.19 13:03
Łapy precz od mego kołchozu! Łapy precz od kołchozu Białoruś! -- - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
ladychapel2020.08.19 13:11
Wsioku z Podlasia, nie kradnij nicka. Doić krowy
ladychapel2020.08.19 12:59
– Rozmowa była dobra, była serdeczna. I dużo dłuższa niż planowano – chwalił się polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie w Radiu ZET. Dopytywany przez Konrada Piaseckiego o jego wrażenia na temat "Baćki". – To polityk, któremu bardzo zależy na Białorusi, żeby Białoruś się rozwijała. I się rozwija. Bo gołym okiem widać, że Białoruś zmienia się, bo byłem tam chyba 11 lat temu i dokonano dużych zmian – wychwalał ostatnią dyktaturę w Europie. – Przeprowadziliśmy bardzo długą, dobrą rozmowę – dodał Stanisław Karczewski. To już i tak dużo. Za dużo. Ale marszałek Karczewski nie zamierzał poprzestawać na tych pochwałach i brnął dalej. – Widać, że jest człowiekiem takim... ciepłym.... Jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, w monumentalnej budowli, no takiej przytłaczającej... chwilę czekałem na pana prezydenta... To jest jakieś przeżycie... Dodał też, że - więźniów politycznych na Białorusi nie ma, byli ale nie ma, i tutaj wie pan nie ma tematu - relacjonował polityk, który formalnie był wówczas trzecią osobą w państwie.PS. Ciekawe czy właśnie люби́тель Łukaszenki - pan Karczewski - nie zastąpi na stołku Szumowskiego. Ale byłyby jaja...