Pompeo na celowniku Chin - zdjęcie
23.05.20, 16:30Fot. Gage Skidmore via Flickr, CC 2.0

Pompeo na celowniku Chin

12

Warsaw Institute

W ostatnich tygodniach sekretarz stanu USA Mike Pompeo stał się częstym celem ataków kontrolowanych przez chińskie władze mediów. Jest to zapewne odpowiedź na zintensyfikowanie amerykańskich oświadczeń na temat pochodzenie koronawirusa.

Zwiększona kampania przeciwko Pompeo rozpoczęła się na początku maja, kiedy to oświadczył, że widział dowody na możliwość ucieczki patogenu z laboratorium wirusologicznego w Wuhan. Dodał również, że „Chiny mają długą historię zarażania świata i prowadzenia ośrodków badawczych niespełniających podstawowych standardów. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy świat został wystawiony na działanie wirusów w wyniku awarii chińskiego laboratorium”.

Wkrótce na chińskim portalu informacyjnym Xinhua, pojawił się artykuł pt. „Pompeo jest najgorszym sekretarzem stanu w historii USA”. Autor zaczął wymieniać obietnice inwestycyjne i gotówkowe Stanów Zjednoczonych dla innych państw, które nie doszły do skutku. Sekretarz stanu został posądzony o demagogię, polityczną paranoję i próbę wykorzystania sytuacji pandemii do dyskredytowania Chin. Dla porównania, Pekin został przedstawiony w pozytywnym świetle jako prawdomówny oraz dobroduszny gracz na arenie międzynarodowej.

Chińska telewizja międzynarodowa CCTV nazwała Pompeo „diabłem, który bezmyślnie rozsiewa truciznę i szerzy kłamstwa”. Skrytykowano jego brak wiedzy i podkreślono wartości, którymi ma się kierować – ,,kłamać, oszukiwać i kraść”. Dziennik „People’s Daily” zaatakował Pompeo oraz byłego doradcy Białego Domu, Steve’a Bannona, nazywając ich „parą kłamliwych klaunów”. Bannona określono również jako „żywą skamielinę z czasów zimnej wojny” i oskarżono o rasizm oraz ksenofobię. Tydzień wcześniej stwierdził on w wywiadzie telewizyjnym, że Chiny doprowadziły do „biologicznego Czarnobyla”.

Znany z jastrzębich poglądów „Global Times” uznał Pompeo za zagrożenia dla pokoju na świecie. Zdaniem dziennikarzy portalu, tego typu kłamstwa ze strony USA „nie uczynią Ameryki znowu wielką”, a zrzucenie winy za pandemię na Chiny jest strategią wygrania listopadowych wyborów prezydenckich. Stworzono też krótki film animowany pt. ,,Kiedy Pompeo spotyka się nauką”, w którym na odpowiedzi doktora, który ma inne zdanie i podaje dowody na to, że koronawirus nie pochodzi z laboratorium w Wuhan, Pompeo ciągle powtarza, że tak nie jest. Przedstawiono go jako „paranoika i durnia”.

Chińskie media stosują kilka metod przekazu w takich przypadkach. Powołują się często na źródła z artykułów dziennikarzy amerykańskich oraz WHO, mających inne lub bardziej koncyliacyjne zdanie, aby uwiarygodnić swoją narrację. Media chińskie często podają bezradność USA w walce z koronawirusem jako uzasadnienie ataków w kierunku władz Komunistycznej Partii Chin. Dodatkowo podkreślają pozytywną rolę Chin na arenie międzynarodowej oraz pomoc materialną, jaką przekazują innym państwom. Powyższe ma usytuować Państwo Środka jako obecnego lidera w walce z koronawirusem.

Twarda retoryka Waszyngtonu i Pekinu prowadzi nas w kierunku nowej zimnej wojny, również na płaszczyźnie ideologicznej. Jak pokazują chociażby ostatnie starcia słowne na Twitterze między ambasador USA i chińskim ambasadorem w Polsce, obie strony nie zamierzają dojść do porozumienia, a przedstawić światu własną wizję prawdy na temat pandemii. Pojawiają się artykuły mówiące o możliwej wojnie między USA i Chinami, ponieważ skala napięcia między nimi jest coraz wyższa. W każdym razie Polska oraz państwa naszego regionu powinny uważnie obserwować aktualne wydarzenia w Azji oraz komunikaty i ruchy decydentów obu mocarstw.

Łukasz Kobierski

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (12):

hrabia Potocki2020.05.23 19:40
Trzech reporterow chinskich ktorzy opowiadali swiatu o Chiskim wirusie nagle zniknelo , rodzinie powiedzieli ze sa na kwaranntnie---a ja dodaje ze chyba wiecznej, coz komuna nie ma litosci , jak to mowil Lenin ,, raz zdobytej wladzy nie oddamy,, coz chinski komunizm jest jeszcze gorszy niz rosyjski poniewaz ludzie sledzeni sa 24 godziny na dobe i nowe technologie pozwalaja na wiele rzeczy.Chiny to kraj Orwellowski (Orwell to pseudonim , prawdziwe nazwisko Arthur Blair , znal doskonale komunizm bo walczyl po stronie republikanow w Hiszpani, potem zmienil poglady jak zobaczyl to pieklo ).Normalnych pozdrawiam
katolicka kretynizacja polski 2020.05.23 18:24
Nie ma co się przejmować, emocje na bok - PADalec odejdzie w siną dal i to jest oczywista oczywistość. Pytanie jest tylko takie kto: Hołownia czy Trzaskowski?
leon2020.05.23 17:43
W Chinach 3500 zgonów w Ameryce 100 tys a cztery razy mniej ludzi. Zatem Chińczycy pompują COVID19 cały czas do USA.
hrabia Potocki2020.05.23 19:42
Ile tam jest to zagadka , w tym kraju Orwella nigdy nie dowiesz sie prawdy, bo KPCH nie pozwala
mandarin oriental2020.05.25 2:35
Wiesz ile w Chinach zmarlo na virus ? okolo 640 000 tys. (slownie szescset czterdziesci tys). nie powtarzaj wiecej tego o czym malo wiesz.
Kudyba2020.05.23 17:35
Jedni drugich siebie warci. Kłamcy i krętacze krytykują kłamcę i obłudnika.
katolicka kretynizacja polski2020.05.23 17:32
Zastanawiam się, dlaczego taki kretyn, lewacka gnida i wesz pisze na katolickim portalu ?Cóż zabrali UB-cką emeryturę, kamienicę no i kazali zapłacić zaległy VAT !
China's a shithole of the world!2020.05.23 17:03
Fuck those yellow, dirty fucks! Fuck them all!
z bródna2020.05.23 21:05
Jakiś ty "Lechu" przewidywalny.
hrabia Potocki2020.05.23 17:02
Coz komunisci zawsze klamali, klamia i beda klamac to podstawa ich egzystencji, podobnie jest z Chinami, najwiekszym historycznie bledem zachodu i USA bylo rozbudownie przemyslu, pozwolenie na ksztalcenie studentow chinskich na uczelniach, przymykanie oczu na kradziez i nielegalne przywlaszczanie technologi, przymykanie oczu na niszczenie wszelkich przejawow demokracji w Chinach zezwolenie na niezbalnsowany bezgraniczny eksport do USA i zachodnich panstw produktow chinskich, natomiast duze ograniczenia w imporcie zachdnich towarow, coz za bledy sie placi, a finalny efektem bedzie panowanie rasy zoltej, przejmowanie terenow Rosji szczegolnie Syberi bogatej w mineraly i upadek naszej zachodniej cywilizacji i calej Rosji.wniosek jest jeden ze zatrzymanie Chin to wojna w niedalekiej przyszlosci mam nadzieje ze do zachodu przylaczy sie Rosja ktora nie ma innej alternatywy przed agresja Chin oraz Indie.ogolny wniosek jest taki ze globalizaja handlu i przemyslu poniosla sromotna kleske, licza sie tylko panstwa narodowe, kto tego nie pojmuje jest tzw,, pozytecznym idiota,, Chinczycy sa bardzo spokojni a ich stratedzy przewiduja wszystko na wiele , wiele lat do przodu. Szkoda mi tylko Rosji bo zapedzila sie przez swoja antyzachodnia polityke w ,, kozi ,rog, ich najwiekszym cichym wrogiem sa Chiny , ktore nigdy nie zapomnialy swojej kleski z lat 60-tych o ile pamietam na rzece Amur .
JanP2020.05.23 17:23
He, he chyba pan nie robisz zakupów. Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć towaru z metką "Made in USA". Gdyby nie towary z Chin, to chodziłby pan nagi i bosy. Chyba, że jaśnie hrabia ubiera się w Paryżu lub Londynie.
hrabia Potocki2020.05.23 19:30
Duzo towarow jest z Wietnamu , Kambodzy, Sri lanki Filipin, i wielu krajow Ameryki Pld, --pozdrawim a spodnie mam tureckie , tez duzo produkuja