Polska coraz bardziej zależna od Rosji - zdjęcie
09.05.14, 20:44(fot: sxc hu)

Polska coraz bardziej zależna od Rosji

2

Jak czytamy w tekście "Skazani na Moskwę" począwszy od lat 90. deklaracje polityczne kolejnych rządów nie zmieniały się: trzeba zapewnić większe bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw. W większości pozostały jednak sloganami wyborczymi.

Z raportu „Rz" wynika, że ciągle jesteśmy uzależnieni od rosyjskich dostaw ropy naftowej i gazu. Bezpieczeństwa nie poprawiają też ciągle nieukończone inwestycje infrastrukturalne mające w razie potrzeby zapewnić dopływ tych surowców z innych kierunków.

Obecnie - jak informuje "Rz" - ze Wschodu odbieramy grubo ponad 70 proc. błękitnego paliwa w ramach kontraktu jamalskiego i 94 proc. przetwarzanej ropy.

Według eksperta rynku paliw, Andrzeja Szczęśniaka, nasza zależność od Rosji w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie wzrosła. Wpływ na to ma np. zwiększenie importu węgla.

- Reformy AWS podkopały górnictwo i z kraju będącego eksporterem czarnego złota staliśmy się jego importerem netto -stwierdza A. Szczęśniak.
Bezpieczeństwo energetyczne może poprawić uruchomienie gazoportu w Świnoujściu.

Ab/Rzeczpospolita

Komentarze (2):

anonim2014.05.9 21:07
no tak to jest gdy ma się prezydenta który włazi w dupe ruskim ciotom
anonim2014.05.9 21:36
ufam - "począwszy od lat 90. deklaracje polityczne kolejnych rządów nie zmieniały się: trzeba zapewnić większe bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw. W większości pozostały jednak sloganami wyborczymi." - jak nic wina Komorowskiego.